przemo93pl

żyto hybrydowe

Polecane posty

lukaasz    2

no już nie przesadzajmy, ziemia była dość dobrze uprawiona, wiele razy siało się w gorszą. siałem w glębę wilgotną... ziarno było na wierzchu, bo chciałem zasiać płytko jak to żyto

Edytowano przez lukaasz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Jesli dla ciebie przejechanie scierniska gruberem i pobronowanie to dobra uprawa to ja nie wiem jaka jest słaba uprawa :)


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

niech wypowiedza sie inni na temat takich uproszczen uprawy.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Istnieje coś takiego, jak siew bezpośredni i są zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy takiej uprawy. My zawsze stosujemy orkę, bo nie mamy maszyn, aby siać bezpośrednio i areału, żeby to było ekonomicznie opłacalne. Wracając do uprawy żyta, moim zdaniem większym błędem jest siew na głębokość, która uniemożliwi przykrycie ziarna, niż na 3-4cm. Ogólnie, mam zbyt małą wydajność z ha, żeby się dalej wymądrzać, więc kończę. Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek111447    141

zwolennikow uprawy uproszczonej jest tyle co przeciwników....ale co jak co do tego to trzeba miec sprzet i areał...a jak nie to zostaje orka i uprawa agregatem oraz siew...wyjdzie napewno lepiej niz siew po gruberze....po gruberze to mozna poplon zasiac sobie:)

 

a zadam jeszcze jedno pytanie...chodzi mi o przymrozki w 14 dni po zastosowanio legato plus nalistnie....czy one nie osłabia działania tego srodka?pierwszy raz zastosowałem legato jesienia i tak zastanawiam sie nad tym....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ja może po gruberze i jakimś agregacie talerzowym + siewnik na redlicach talerzowych zaryzykowałbym, na taki siew. Dobrze że nie mam takiego problemu i możliwości finansowych bo pewnie miałbym problemy z powstrzymaniem się od mych pomysłów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek111447    141

no moze i do tego agregatu talerzowego i redlicach talerzowych przy siewniku przystałbym ale gdybym miał taka mozliwosc to najpeirw zasiałbym z 2-3 ha na probe...oczywiscie do takiej uprawy ziemia rownierz w bdb kulturze musi byc....ale co jak co walka z chwastami moze okazac sie trudniejsza niz w przypadku tradycyjnej uprawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Ja też mam ochote spróbowac z uproszczonym siewem bez orki ale napewnie była by to jakas działka tak jak pisał poprzednik ze 2-3 ha w miare dobrej kulturze na lekkie ziemi i raczej zyto. W tym roku powstrzymał mnie brak grubera bo mam agregat talerzowy i siewnik na talerzu. Ja sobie to wyobrażam tak ze sciernisko robie talerzowym pózniej przed sianiem gruber i siew upr-siew talerzowym mysle ze moze cos z tego wyjsc. W tradycyjnej uprawie z chwastami u mnie nie ma problemu czasem żyto wogóle nie widzi herbicydów i jest czyste do samych żniwa w uproszczonej ten numer by napewno nie przeszedł :) Ale wielkiej oszczednosci to nie przyniesie moze głebsze gruberowanie zamiast orki to pewnie oszczędność paliwa około 5-7l/ha no i troszke szybciej bedzie zrobione.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EKO-ENERGIA    9

A tak naprawdę co chcecie zyskać bez orki, tylko talezówka i gruber???? 5 litrów paliwa???

 

Nie lepiej szybka orka a potem agregat uprawowo siewny???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek111447    141

w sumie dla 5 czy 7 l paliwa szkoda fatygi....zwłaszcza ze trzeba sie liczyc iz w pierwszych latach takiej uprawy moze wystapic spadek plonów...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

5 litrów paliwa i czas. Jeśli ktoś niema za dużo pomocników w domu, a ma hodowle i trochę pola to czas jest na wagę złota. Pozatym po co siedzieć od rana do wieczora na polu jak można to szybciej zrobić i z podobnymi efektami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ja chciałbym oszczędzić wodę, która znajduję się w glebie. Po wykonaniu orki znacznie więcej wody wyparuje i osuszy glebę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek111447    141

racja...na glebach lżejszych woda jest cenna...tylko do prawidłowej uprawy uproszczonej trzeba miec tez odpowiednie narzedzia...a to do tanich nie nalezy no i oczywiscie areał...

 

e1leex@ a jak tam Twoja hybryda i rzepak?wstawisz jakies fotki?:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Przez kilka dni leżał śnieg temperatura -10, więc nic ciekawego nie zobaczysz. Ogólnie nie ma się czym chwalić. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EKO-ENERGIA    9

Umnie akurat stoii 5 ciągników i kilku pomocników do orania itp, ale zawsze chętnie czytam o nowych pomysłach, uproszczeniach itp. Bo pomimo maszyn i ludzi czasu zawsze mało.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Włąsnie te 5l ON + czas i na piachu woda może w sumie dac pokazna korzysc ekonomiczna. Chciałbym spróbowac jak wyglada plonowanie po uproszczeniu czy bedzie podobnie czy mniej a moze wiecej :)


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darekmf    0

Witam.Jestem tu poraz pierwszy i mam takie pytanie... Byłem dzisiaj na polu...oglądałem żyto i niestety zauważyłem,że jest dość mocno poskubane przez sarny. Moje pytanie: jak to się ma do wysokości plonu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Asia87    9

Wysokość plonu hmmm w zależności czy tylko poskubały czy zeżarły Ci żyto:) Obniżka plonu może i nie musi być. Ale na pewno odbije sie to na zimowaniu... u mnie na piasku w tamtym roku sarny skasowały żyto o 3/4 wysokości. Rośliny nie wykształciły mocnego korzenia i słabo się rozkrzewiły. Efekt był taki, że ok 60% ŻYTA wypadło po mrozach w styczniu:/ Więc gdy mniejsza obsada tym mniejszy plon, więcej chwastow .... itd itp


Wypełniam kompleksowo dokumentację związaną z działalnością gospodarstwa. Wnioski o dopłaty bezpośrednie, wnioski za materiał siewny, prowadzę ewidencję ŚOR, i inne. pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
goodkat    2

firma Trans Marka juz oferuje kontrakty na żyto na 2013 w cenie 200euro. Musze przyznac, ze startują z wysokiego poziomu:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TomaszNowak    6

Witam. Koledzy zasiałem żyto Visello około 18 września. Przed siewem oczywiście pole zostało zaorane rozsiane wapno koszelkowskie 500kg na h, poszła polifoska 8 200kg, sól potasowa 100kg na h. Nie został jednak wykonany oprysk na chwasty (brak czasu). Sieję żyto w zasadzie pierwszy raz możecie mi podpowiedzieć jak dalej mam prowadzić uprawę ?? czy mogę opryskać wiosną jaki oprysk ?? czy oprysk na wiosnę zmniejszy plon ?? oraz ile zastosować nawozu i w jakich dawkach oraz jakie dalsze opryski powinienem wykonać. (od kogoś kiedyś się dowiedziałem że pryska lentipurem na przymarźniętą glebę na jesieni głupota??) Liczę na pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MieszkoI    0

To jest cena netto czy brutto? Powiedz jak współpraca z tą firmą się układa? Aha to jest cena po jakiś negocjacjach czy przedstawiciel regionalny z taką stawką wystartował sam :), bo mi zaproponowano niższą stawkę 179 jakiś czas temu, aha ta cena jest z odbiorem z gospodarstwa czy musisz sam gdzieś towar dostarczyć?

Pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek111447    141

potraktowałem swoje zyto herbicydem legato plus w ilosci 1,5l/ha 15 pazdziernika i dzis byłem zobaczyc co i jak...zaowazyłem ze chwasty zbladły a miejscami zorobiły sie zółte choc np sa chwasty ktore nie w 100 % zrobiły sie zołte...tzn ze maja np 3-4 liscie i 2 z nich sa zołte a 2 jeszcze zielonkawe blado...a jesli chodzi to na niektorych lisciach zyta widze ze sa przebrawienia takie jasne...czy to nie zaszkodzi roslinie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

kolega dobrze ci mówił srodkiem zawierajacym chlorotoluron - lentipur flo , tolurex mozna pryskac nawet na zamarznieta ziemie. przeczytaj sobie etykiete. Zalezności kiedy pryskasz od tego zalezy dawka najmnijsza własnie na zamarznieta glebe. ale mozesz tez pryskac teraz aby rosliny miały po 3 liscie lub tez bardzo wczesna wiosna jak tylko da sie wjechac. kiedys nawet tak pryskałem wiosna tolurexem i efekt był zadowalajacy :)


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19707

@TomaszNowak to nie głupota "lentipur flo"można stosować zarówno na zamarzniętą glebę jesienią jak i wiosną-sam praktykowałem oprysk tym środkiem ale....................na wiosnę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kubatedi
      Cześc wam !
      Mam pytanie czy dobrze na tym wyjdę
      Mam pole 1.12h posiane tam jest teraz żyto dankowskie diament i mam pytanie czy po tym życie można posiać pszenżyto ozime Meloman oczywiscie z centrali   Jest to pole klasy V  piaseczek O jarym zbożu  tu nie ma mowy   A żyto hybrydowe nie zbyt mnie interesuje I teraz chciałbym zrobić tak ściernisko po życie opryskać agrosarem na perz następnie przed orką siewną dać 2t/h agrosulca i do tego 1t/h wapna nordkalk  nastepnie przedsiewnie 300-400 kg polifoski 6 i posiać  to pszenżyto
      Za wszelkie oponie "kulturalne" bardzo dziękuję
    • Przez kubatedi
      Tak jak w tytule jaki nawóz bardziej polecacie ?
    • Przez kubatedi
      Cześć mianowicie mam żyto dankowskie diament jest niestety rzadkie i chciałbym jeszcze zaplikować na druga dawkę ok 200kg/h saletry amonowej 34N co da w przeliczeniu około 70N w czystym składniku i teraz moje zapytanie czy przed podaniem tej dawki mogę zastosować taki oprysk (tzn taką mieszaninę ) Creone 480sl+Jakiś nawóz makroelementowy  +karate zeon 100 cs ?
      Dzięki za odpowiedzi
    • Przez michal33554
      Witam , jak w tytule mam problem z żytem , sieje je dopiero 2 raz w życiu ponieważ ziemie mam klasy 3 i nie opłaca mi się siać żyta , w tamtym roku wziąłem w dzierżawę 6 ha pól 4 i 5 klasy i zasiałem żyto, w tym sezonie znów było żyto i problem nadal ten sam a mianowicie brak ziaren w kłosach. Nawożenie dosyć bogate 100 N , oprysk fungicydem i nadal to samo. Zdarzają sie kłosy jak dłoń a niekiedy nie ma w nich ani jednego ziarna , lub 2 albo 4 ziarenka w kłosie . Praktycznie nie ma kłosa takiego , który cały byłby ziaren, zazwyczaj 4-6 ziarenek a reszta kłosa pusta. Z moich obserwacji wynika że te ziarna są poprostu nie zapylone bo z tego co wiem żyto jest obcopylne. Jak temu zaradzić ? Czy żyto hybrydowe załatwi sprawę ? 
    • Przez TadzikC360
      witam siał może ktoś żyto jare na poplon żeby urósł na przyoranie pod zboże jare ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj