przemo93pl

żyto hybrydowe

Polecane posty

KrzysiekFM    11

Chyba nie pisałem tego na tym forum. Miałem 1,7ha rubina C1. uprawiałem jak hybrydę. Susza straszna, gleba od kopnego piachu do IVb Piachy dokładnie 80 ar. Zabardzo się  nie starałem. 2 zabiegi fungicydowe po taniości  topsin 1l i tebukonazol 0,5 Na skrócenie 1l metadax. pod korzeń 500kg  4 16 18  i 100kg saletry ( na słomę) Wiane  1,5jś 12 września ( termin wczesny)  Azot  około 140kg na ha. Średni plon  6t. Hybrydy siewam od wielu lat osiągałem plony do 10t i nie wydaje mi się by dały więcej w tych warunkach. To co rosło na lepszej ziemi spokojnie wyglądało na ponad 8t.  Około 30% się wywaliło...... Więc trzeba zamówić kwalifikat  i siać jak warunki pozwolą.....  Nie będę przepłacał za hybrydę.... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19685

BYłem na poletkach gdzie Rubin rósł obok odmian KWS'owych i średnio sypał mniej o 0,4 t/ha w tych samych warunkach i tym samym nawożeniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19685

IV b stanowisko po pszenżycie ozimym-siew bardzo wczesny jak na nasze warunki(02,09)wysiewane wszystkie po 1,5 jednostki nawożenie i ochrona nie są mi do końca znane ale przy najbliższym piwie już wszystko  będę wiedział

Edytowano przez soltys48

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

tak jeśłi to była IVB to powinny być takie wyniki- jednak drastycznie spada opłacalność zakupu nasion zachodniej hybrydy gdy to samo doświadczenie założymy na V lub VI klasie a przecież tak naprawdę  na takich glebach powinno się siać żyto na IV klasie z  powodzeniem można uprawiać inne rośliny, dlatego każdy sam powinien sobie  zadać  pytanie czy warto płacić aż tak wiele za materiał siewny bo  może się okazać że  nasz rodzimy dużo tańszy może plonować tak samo lub jak w tym roku przy większych niedoborach wody po prostu lepiej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19685

400 kg na hektarze mniej to wg mnie nic spokojnie rekompensuje nam to z nawiązka cena nasion

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KrzysiekFM    11

W brew temu co piszecie na słabszej ziemi różnica może się zwiększyć na korzyść hybrydy. Podobno hybrydy mają lepszy system korzeniowy a na słabych glebach przy braku wody to ważne. Ale nie mam potwierdzenia tej teorii. Trzeba by zajżeć pod ziemię na taki poletku doświadczalnym. Ja na szczęście piachów mam mało więc dla mnie to mało istotne...

 

Co do kosztów

Dostałem ofertę na rubina 160zł na ha  tj 1,8 lub 2 jś  nie pamiętam ile zalecali siać. 

No i hybrydy w cenie 210zł za jś  

No i co tu dużo mówić Rubin jest Polski a cała reszta wyhodowana u niemców ......

Edytowano przez KrzysiekFM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

Cena siewu hybrydy wynosi około 400zł/ha, to strasznie dużo, jedna tona plonu idzie na pokrycie samych nasion. Jakby hybryda gwarantowała o 2 tony wyższy plon niż populacyjne to ich opłacalność byłaby oczywista, ale niestety opinie są rozbieżne i teraz sam się zastanawiam co zasiać na V klasie, czy populacje czy hybrydę... teraz miałem hybrydę i istotnie było o wiele ładniejsze od innych zbóż w okolicy ale co z tego, skoro wyższy plon wcale nie zrekompensował bardzo dużych kosztów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asharot    446

Z hybrydy się wyleczyłem przez ostanie dwa lata,pomimo pełnego nawożenia i pełnej ochrony plon był wyższy o około 1T niż żyto z własnego siewu siane któryś tam raz z kolei.

Jakoś nie potrafię sobię wyobrazić jak można zebrać 9T/ha przecież to są 2-przyczepy D47 z nadstawkami,ale podobno można czytając niektóre wypowiedzi na AF.

 


Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

Ja jeszcze w tym roku zasieję hybrydę na 0,5ha kawałku, jakoś te 220 złotych przeboleję ale spróbuję teraz innej agrotechniki między innymi pełnej ochrony i bardzo wysokiego nawożenia. Teraz przy średnim nawożeniu, bez ochrony i przy tej suszy miałem około 3 ton z hektara więc zobaczymy co przyszły sezon przyniesie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1014    246

Mi żyto hybrydowe wydało z 5klasy 7,7t/ha a z klasy 6z dało 5.1t//ha (ważone podczas sprzedaży). Na piachach trochę słabo ze względu na suszę :( Na 5kl odmiana Bono a na 6z odmiana Bono oraz Visello. Hybrydę pierwszy raz posiałem 2 lata temu na areale 3 ha i dało na 5kl 6.5t/ha a żyto populacyjne odmiana Dankowskie Diament na 4b dała wtedy 4.5t/ha, w tym roku miałem hybrydę na 7.5ha a we wrześniu posieję na 10-11ha. Nasiona już zakupiłem na jesienny siew Odmiany to Daniello, Bono, Palazzo. Chciałem jeszcze Visello ale było już wykupione :) Sieję też 1.5ha jęczmienia ozimego Hybrydowego ale to nie ten temat więc nie będę się o nim rozpisywał :) 

Dodam jeszcze że w zeszłym roku żyto na 6z siałem 15 czy 17 września a na 5klasie po kukurydzy 24 września obie plantacje bez nawożenia pod korzeń.:) Za to wiosną wszystko co dobre dla hybryd aby dały ładny plon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

Zasiej, a kto ci broni? Ja miałem teraz i rosło dobrze, ale ze względu na suszę plon rekordowy nie był.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1014    246

Na kiszonkę akurat, zasiej gęściej i będzie lux kicha dodaj może wyki ozimej i trochę białka wleci :) 

Odmiana Bono polecam- pisałem trochę wyżej, u mnie się sprawdziła i w tym roku biorę więcej jednostek plus dwie inne odmiany :)

Agrotechnika:

-Siew 24 września 2014r (2.3jś/ha) na jednym polu dwa lata wcześniej był obornik, a na drugim polu rok wcześniej. Jesienią nic nie robiłem aż do wiosny.

-Siew 1 dawki N 2 marzec 2015r 200kg/ha saletry amonowej

-Oprysk na chwasty Chwastox Turbo 3.5l/ha 11 kwietnia 2015r

-22 kwietnia dolistnie 7kg mocznika+5kg siarczanu mg+4kg kristalonu żółtego+0.6l antywylegacz płynny 675+Tilt Turbo 0.8l/ha (antywylegacza dałem mniej ponieważ faza rozwojowa przechodziła, wcześniej albo wiało albo było za zimno)

-siew 2 dawki N 24 kwiecień 150kg saletry amonowej/ha

-11 maja 2015r ostatnie odżywianie i grzybówka 3kg mocznika+5kg siarczanu mg+4kg kristalonu pomarańczowego+Artea 0.5l/ha.

 

Można powiedzieć że agrotechnika nie wysoka a plon wydało :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

A jaki koszt na hektar tych wszystkich zabiegów łącznie z paliwem i omłotem? Jaki plon trzeba uzyskać, żeby się zwróciło zakładając cenę żyta 500zł?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knyp    0

Na kiszonkę akurat, zasiej gęściej i będzie lux kicha dodaj może wyki ozimej i trochę białka wleci :)

Odmiana Bono polecam- pisałem trochę wyżej, u mnie się sprawdziła i w tym roku biorę więcej jednostek plus dwie inne odmiany :)

Agrotechnika:

-Siew 24 września 2014r (2.3jś/ha) na jednym polu dwa lata wcześniej był obornik, a na drugim polu rok wcześniej. Jesienią nic nie robiłem aż do wiosny.

-Siew 1 dawki N 2 marzec 2015r 200kg/ha saletry amonowej

-Oprysk na chwasty Chwastox Turbo 3.5l/ha 11 kwietnia 2015r

-22 kwietnia dolistnie 7kg mocznika+5kg siarczanu mg+4kg kristalonu żółtego+0.6l antywylegacz płynny 675+Tilt Turbo 0.8l/ha (antywylegacza dałem mniej ponieważ faza rozwojowa przechodziła, wcześniej albo wiało albo było za zimno)

-siew 2 dawki N 24 kwiecień 150kg saletry amonowej/ha

-11 maja 2015r ostatnie odżywianie i grzybówka 3kg mocznika+5kg siarczanu mg+4kg kristalonu pomarańczowego+Artea 0.5l/ha.

 

Można powiedzieć że agrotechnika nie wysoka a plon wydało :)

A witam a jaki ten plon dało???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1014    246

Plon na 5 klasie 7.7t/ha odmiana Bono, Plon na klasie 6z 5.1t/ha odmiana Bono oraz Visello :) Koszt obróbki 1ha w granicach około 1500-1600zł :) Więc te 3t żyta idą na zero a reszta to zyski :) No i plus dopłaty :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knyp    0

To jakby po lubinie zasial normalne to da ze 4,5 i koszt siewu od hybrydy duzo tanszy to o te jedna tone to by na to samo wyszlo.


To jakby po lubinie zasial normalne to da ze 4,5 i koszt siewu od hybrydy duzo tanszy to o te jedna tone to by na to samo wyszlo.??????????


A może ktoś siał STANKO ciekawe jak ta odmiana plonuje???????????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

Plon na 5 klasie 7.7t/ha odmiana Bono, Plon na klasie 6z 5.1t/ha odmiana Bono oraz Visello :) Koszt obróbki 1ha w granicach około 1500-1600zł :) Więc te 3t żyta idą na zero a reszta to zyski :) No i plus dopłaty :)

 

Kolego tak czytam Twoje wypowiedzi i powiem szczerze nadziwić się nie mogę ,co wypisujesz .Po pierwsze na 6 rz klasie żyto w życiu nie widziałem ,żeby sypało 5 ton .Sąsiad sieje przez granicę hybrydy cuduje i lata z odżywkami ,nawozami etc i coś tam lepiej ma ,ale na takim piachu ,co wspominasz ,to może 3 tony w tym roku nakosił ....może .Na 4 klasie a,b to po 7 ton kosi ,ale nie w tym roku .Też stosuje obornik często i sporo .Przy tej pogodzie ,co była i jest to plony były na średnim poziomie .W zeszłym roku to tak zboża sypały .Pozdrawiam .Ps moje zwykłe żyto zasiane ze strychu ,przeczyszczone ,zaprawione i coś tam dostało NPK plus 60 kg N wydało z 5 klasy 4,5 tony przy tej suszy .


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knyp    0

No witam mi też się wydaje że to trochę przesada z tym 5 ton z ha na szóstej klasie Ja chcę zasiać około 20 h żyta troche 5 reszta 6 myślę że jak da średnio 4t to będę zadowolony.Bo owies w ty roku to poraszka na maxa!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Kolego tak czytam Twoje wypowiedzi i powiem szczerze nadziwić się nie mogę ,co wypisujesz .Po pierwsze na 6 rz klasie żyto w życiu nie widziałem ,żeby sypało 5 ton .Sąsiad sieje przez granicę hybrydy cuduje i lata z odżywkami ,nawozami etc i coś tam lepiej ma ,ale na takim piachu ,co wspominasz ,to może 3 tony w tym roku nakosił ....może .Na 4 klasie a,b to po 7 ton kosi ,ale nie w tym roku .Też stosuje obornik często i sporo .Przy tej pogodzie ,co była i jest to plony były na średnim poziomie .W zeszłym roku to tak zboża sypały .Pozdrawiam .Ps moje zwykłe żyto zasiane ze strychu ,przeczyszczone ,zaprawione i coś tam dostało NPK plus 60 kg N wydało z 5 klasy 4,5 tony przy tej suszy .

Plony to jedno, a nakłady to drugie. 1500 to koszt zabiegów uprawowych ze zbiorem, a gdzie cena nawozów środków amortyzacji?

Na dobre żyto koszt uprawy przekracza 2500zł/ha.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

2500zł to 5 ton idzie na same koszta, a gdzie zysk? Bo jakoś nie chce mi się wierzyć w realny plon powyżej 5 ton na piachach nawet przy dobrym roku i takich nakładach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kubatedi
      Cześc wam !
      Mam pytanie czy dobrze na tym wyjdę
      Mam pole 1.12h posiane tam jest teraz żyto dankowskie diament i mam pytanie czy po tym życie można posiać pszenżyto ozime Meloman oczywiscie z centrali   Jest to pole klasy V  piaseczek O jarym zbożu  tu nie ma mowy   A żyto hybrydowe nie zbyt mnie interesuje I teraz chciałbym zrobić tak ściernisko po życie opryskać agrosarem na perz następnie przed orką siewną dać 2t/h agrosulca i do tego 1t/h wapna nordkalk  nastepnie przedsiewnie 300-400 kg polifoski 6 i posiać  to pszenżyto
      Za wszelkie oponie "kulturalne" bardzo dziękuję
    • Przez kubatedi
      Tak jak w tytule jaki nawóz bardziej polecacie ?
    • Przez kubatedi
      Cześć mianowicie mam żyto dankowskie diament jest niestety rzadkie i chciałbym jeszcze zaplikować na druga dawkę ok 200kg/h saletry amonowej 34N co da w przeliczeniu około 70N w czystym składniku i teraz moje zapytanie czy przed podaniem tej dawki mogę zastosować taki oprysk (tzn taką mieszaninę ) Creone 480sl+Jakiś nawóz makroelementowy  +karate zeon 100 cs ?
      Dzięki za odpowiedzi
    • Przez michal33554
      Witam , jak w tytule mam problem z żytem , sieje je dopiero 2 raz w życiu ponieważ ziemie mam klasy 3 i nie opłaca mi się siać żyta , w tamtym roku wziąłem w dzierżawę 6 ha pól 4 i 5 klasy i zasiałem żyto, w tym sezonie znów było żyto i problem nadal ten sam a mianowicie brak ziaren w kłosach. Nawożenie dosyć bogate 100 N , oprysk fungicydem i nadal to samo. Zdarzają sie kłosy jak dłoń a niekiedy nie ma w nich ani jednego ziarna , lub 2 albo 4 ziarenka w kłosie . Praktycznie nie ma kłosa takiego , który cały byłby ziaren, zazwyczaj 4-6 ziarenek a reszta kłosa pusta. Z moich obserwacji wynika że te ziarna są poprostu nie zapylone bo z tego co wiem żyto jest obcopylne. Jak temu zaradzić ? Czy żyto hybrydowe załatwi sprawę ? 
    • Przez TadzikC360
      witam siał może ktoś żyto jare na poplon żeby urósł na przyoranie pod zboże jare ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj