Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak

18 odpowiedzi na ten temat

#1 Share przemas8595

przemas8595

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 01 wrzesień 2010 - 19:55

Rzepak Wita Panowie.Otóż w jakim najpóżniejszym terminie można zasiać rzepak jestem z okolic Włocławka i optymalny termin siewu rzepaku to ok. 25 sierpień a u mnie i nie tylko stale mokro i pada jeszcze nikt z moich sąsiadów ,znajomych nie zasiał i tu nasuwa się pytanie czekać czy już myśleć o innej uprawie nadmienię że w tym roku sieje tylko 20ha rzepaku ale siejąc większe areały nigdy nie siałem tak póżno czy ktoś z was siał w tak póżnym terminie i czy wogulę warto?POZDRAWIAM

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak Dzisiaj, 04:43
  •  

#2 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 01 wrzesień 2010 - 20:08

Rzepak Lubisz ryzyko to siej. W poprzednim roku znajomy facet, ktorego pole sasiaduje z moimi zasiał chyba na początku wrzesnia 1-2 nie pamietam...zbiory miał porównywalne z innymi. Woj Podlaskie

Ten rok jest dziwny i nie wiadomo czym jeszcze nas zaskoczy, dlatego siane w poźnym terminie może być ryzykiem. Albo stracisz duużu, albo zyskasz....tak jak przy normalnych zbiorach rzepaku

#3 Share przemas8595

przemas8595

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 01 wrzesień 2010 - 20:15

Rzepak Hubert w każdym rejonie Polski jest inny optymalny termin siewu (w kuj -pom) 25 sierpień i mam pytanie o ile można go przekroczyć , bo w innych regionach jest inny .Mój kolega w tamtym roku siał ok 10 wrzesnia bo się nie wyrobił (150ha)i plon miał lepszy niż ja. Co ty na to bo wiem że trochę praktyki masz.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 01 wrzesień 2010 - 20:21

Rzepak Są inni co mają wiecej praktyki. Podlasie jest regionem gdzie najwcześniej sieje się rzepak. A 5 września to już ostateczna ostateczność. 5 wrzesnai czyli 25 dni po terminie teoretycznie....
Poprzedni rok był także specyficzny, kto zasiał później temu lepiej wyrósł na jesien. Jednak przy zbiorach różnicy nie było znaczącej...
Optymalny termin siewu w Twoim rejonie to 15-20 sierpnia. Rzepak przed zimą powinien wytworzyć rozetę z 8-10 liści, gruby i długi korzeń palowy i co bardzo ważne nisko osadzony pąk wierzchołkowy. Taki rozwój uzyskuje rzepak po 75-80 dniach jesiennej wegetacji w temperaturze powyżej 5oC. Z tego powodu tak ważny jest termin siewu nasion, nie można go zrekompensować większą ilością wysianych nasion na 1 ha i wyższym nawożenie azotem jesienią.

#5 Share przemas8595

przemas8595

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 01 wrzesień 2010 - 20:33

Rzepak Hubert teraz trochę pożartuje. Co do terminu to się nie zgadzam,rozeta powinna mieć jak najwięcej liści,korzeń gruby i długi a tak na poważnie to co byś zrobił na moim miejscu?

#6 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 01 wrzesień 2010 - 20:40

Rzepak do 5 wrzesnia bym czekał...jesli po 5 nadal nie da sie siac to bym sobie odpuscil

,,Optymalny termin siewu w Twoim rejonie to 15-20 sierpnia. Rzepak przed zimą powinien wytworzyć rozetę z 8-10 liści, gruby i długi korzeń palowy i co bardzo ważne nisko osadzony pąk wierzchołkowy. Taki rozwój uzyskuje rzepak po 75-80 dniach jesiennej wegetacji w temperaturze powyżej 5oC. Z tego powodu tak ważny jest termin siewu nasion, nie można go zrekompensować większą ilością wysianych nasion na 1 ha i wyższym nawożenie azotem jesienią.''

to był cytat z mądrej książki, nie moje słowa

#7 Share przemas8595

przemas8595

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 01 wrzesień 2010 - 20:54

Rzepak Dzięki Hubert.Chociaż wole słowa praktykanta a nie cytaty bo znając życie to ten człowiek wie co nie co na temat teorii a nie praktyki, a sam wiesz jak jest w praktyce chociażby warunki atmosweryczne ale dzięki serdeczne za Twoje porady i czekam na następne porady praktykantów .Pozdrawiam (Hubert jeszcze raz dzięki)

#8 Share kopek22

kopek22

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 01 wrzesień 2010 - 21:49

Rzepak Ja tez jestem z okolic Włocławka i tez nigdy nie siałem tak późno jak w tym roku czyli 1 wrzesnia. W tamtym roku siali u mnie 8 i wydał 3 t/ha ... wszystko zależy od pogody. Ja w tamtym roku pszenice po burakch siałem 2 listopada B) i polonowała tak samo jak ta siana w koncu września. Jak będzie taki listopad jak w tamtym roku to na pewno bedzie ok , a jaki będzie , ryzyk fizyk, ale moim skromnym zdaniem to po 8 wrzesnia nie ma co ryzykować.

#9 Share Lukaszjarm

Lukaszjarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1438 postów

Napisany 01 wrzesień 2010 - 23:50

Rzepak w mojej okolicy tez nikt nie posial ale znajomy sieje pozno zawsze i ma takie same plony okolo 15-20 wrzesnia nawset ja tez do 20 jak nie posie to dam sobie spokuj chociaz 8 ha mam posiane . a jak powschodzi to sypne saletry i powinno byc ok jak jesien bedzie dluga i ciepla

#10 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 02 wrzesień 2010 - 06:32

Rzepak Czym póxniej posiany tym większe ryzyko że gdy wcześnie spadnie śnieg i bedzie długo leżał słabe roślinki marnie przezimują. Skolei jak za duży na zime wyrośnie i snieg go nie przykryje jstnieje ryzyko wymarźnięcia i bądź tu mądry. Wydaje mi się jednak że ktoś określając maksymalne daty siewu w poszczególnych rejonach polski nie wzioł ich z sufitu w tamtym roku poisiałem 7 września na południowym podlasiu i na wiosne musiałem przyorac bo nic nie było na szczęście niedużo. Podsumowując jeśli będzie długa ciepła jesień wyrośnie jeśli spadnie śnieg tak jak u nas w tamtym roku w październiku to lipa.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7798 postów

Napisany 02 wrzesień 2010 - 06:53

Rzepak Ja kiedyś przesiałem 28 września z 3ha na kawałku o areale 16ha.Bo tam gdzie się nałożył środek to nie powschodził.Nie było różnicy później.

Wszystko zależy od jesieni.Jak jest długa i ciepła a rzepak ładnie powschodzi to będzie.A że trochę mniejszy to nic, wyrówna się na wiosnę.

Sąsiad kiedyś siał 1 października ale nic nie powschodziło.Ja bym posiał ale nie pryskał.Bo jak coś nie tak wyjdzie to po oprysku będzie problem, plus koszty, a później na wiosnę ocenisz co z nim.

#12 Share kris82

kris82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 342 postów

Napisany 02 wrzesień 2010 - 07:13

Rzepak teoria jedno a praktyka drugie wszystko zależy od pogody na którą nie mamy wpływu i jest nie przewidywalna ja siałem 18 września pszenżyto a sąsiad rzepak i sypał mu dobrze

#13 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 02 wrzesień 2010 - 07:18

Rzepak Dlatego też trudno jest przewidzieć pogodę. Ryzyko.

http://www.twojapogo...ognoza-sezonowa

Pogodami długoterminowymi nie należy się kierować, lecz ta sprawdziła się wiosną i latem. W dobie tak rozwinietej nauki i techniki myślę jednak że kilka ziarenek prawdy jest w tej prognozie.
Zobaczcie datę dodania

#14 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 02 wrzesień 2010 - 10:48

Rzepak http://www.nowoczesn...php?content=973

#15 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 02 wrzesień 2010 - 12:22

Rzepak Xemit@ rozwiał pewnie Twoje wątplowości...

#16 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 02 wrzesień 2010 - 12:55

Rzepak Jeśli ta prognoza się sprawdzi cięzko będzie. Ogólnie po dość ciepływch zimach z przed sotatnich kilku lat ostatnie dwie czy trzy były dość wczesne śnieżne i zimne.

#17 Share xsc

xsc

KPK Kumurun Team

• Members
  • PipPipPip
  • 826 postów

Napisany 02 wrzesień 2010 - 13:42

Rzepak ok, gdzies czytalem, ze w zeszlym roku optymaly termin siewu byl do polowy wrzesnia- jaki ten rok bedzie nikt tego niewie. Moge podac wzor jak wyliczyc optymalny termin, tylko co komu po nim jak sa tam 3 niewiadome..
Nie matura, lecz chęć szczera zrobi z Ciebie oficera.

#18 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 02 wrzesień 2010 - 15:32

Rzepak Nic tu nie wyliczysz terminy siewu rzepaku jak i innych zbóż podane są na podstawie ilości dni wegetacji , która w polse wacha się chyba od 220 na zachodzie do 180 na pł wschodzie. Jeśli przekroczysz terminy może się udac lub nie poprostu ryzyko jest większe.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#19 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 02 wrzesień 2010 - 17:40

Rzepak Przy opóznionym terminie siewu warto rozważyć wiosenny oprysk Lontrelem lub Galera i jakimś graminicydem.W przypadku strat związanych ze złym przezimowaniem mniej stracimy i nie zablokujemy stanowiska(devrinol,kerb)Warto również zastanowić się czy nie zastosować nieco mniejszego nawożenie PK i ewentualnie uzupełnić składniki wiosną.