Skocz do zawartości

Zdjęcie

Doprowadzenie do użytku 2ha

100 odpowiedzi na ten temat

#61 Share deLord

deLord

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 12 styczeń 2012 - 13:22

Doprowadzenie do użytku 2ha Trawę o takiej długości to się kosi a dopiero póżniej Randapa,ale dopiero na wiosnę jak chwasty zaczynają intensywnie rosnąć.
Co do orki to odkręcasz skiby i zostawiasz tylko jedną i heja do przodu,nawet C-360 da radę z wieloletnim ugorem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Doprowadzenie do użytku 2ha Dzisiaj, 21:33
  •  

#62 Share wladek99

wladek99

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 12 styczeń 2012 - 13:43

Doprowadzenie do użytku 2ha Posiadam C-360 i pług 3 skiby ale mam również pług 1 skibowy leśny czy nim da rade ?

#63 Share jarx08

jarx08

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 12 styczeń 2012 - 13:45

I dobrze piszą. Moja rada. Zapomnij o opłacalności z siewem na wiosnę tego roku. W okolicach maja zrób podorywkę. Powschodzą perz i inne chwasty. Wtedy to rozbronuj - powschodzą pozostałe. Do połowy lipca przejedź roundupem z solidną dawką na ugory. Tak będzie najtaniej i co najważniejsze skutecznie

mysle ze cos na pasze by uroslo jakis owies

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#64 Share maniek33

maniek33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 584 postów

Napisany 12 styczeń 2012 - 16:14

Doprowadzenie do użytku 2ha Taniej Ci wyjdzie kupić ten owies. Przynajmniej w tym roku. Środki do produkcji są dzisiaj tak drogie, że przygotowanie pola musi być wręcz idealne by nie stracić...

#65 Share wladek99

wladek99

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 12 styczeń 2012 - 20:11

Doprowadzenie do użytku 2ha A co koledzy powiecie na to aby opryskać Roundupem na początku kwietnia, pod koniec zaorać potem jakiś kultywator/brony i posiać łubin który pod koniec sierpnia początek września poszedłby na przyoranie ? Było by lepsze stanowisko pod oziminy. A i czy tak posiany łubin mógłbym złożyć na dopłaty ?

#66 Share maniek33

maniek33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 584 postów

Napisany 12 styczeń 2012 - 20:48

Doprowadzenie do użytku 2ha Tak też można. Jest jedna różnica. Środek nie niszczy nasion chwastów. Dobrze jest "niskokosztowo" to uprawić, by pozwolić tym nasionkom wzejść i za nim zakwitną - potraktować roundupem :) . Dopłaty dostaniesz po uprawie bez siewu.

#67 Share wladek99

wladek99

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 12 styczeń 2012 - 21:13

Doprowadzenie do użytku 2ha @maniek33 - Tak dostane po uprawie ale do łubinu jest dodatkowa dopłata bodajże 60euro do Ha.

#68 Share maniek33

maniek33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 584 postów

Napisany 12 styczeń 2012 - 21:20

Doprowadzenie do użytku 2ha OK. To lepiej to zaorać na wiosnę, posiać łubin, opryskać przed przyoraniem (oczywiście odpowiednio wcześniej, w zależności czy zastosujesz roundup zwykły czy energy )

#69 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 12 styczeń 2012 - 22:08

Doprowadzenie do użytku 2ha Na wiosnę jak zacznie się zielenić odchwaścić herbicydem. Jak widać działanie herbicydu płytkie uprawki jakimś agregatem kultywatorem czy broną talerzową żeby pobudzać do rozwoju nasiona chwastów i niszczyć je następną uprawką. około połowy maja orka i siew jakiejś rośliny motylkowej zależnie od gleby albo gorczycy. W przypadku gorczycy orka jak tylko pojawią się pierwsze kwiaty i znowu siew gorczycy. poplonami wzbogacisz glebę w materię organiczną, zagłuszą wschodzące chwasty jednocześnie częste ruszanie gleby pobudzi do kiełkowania dużą ilość nasion chwastów. W tak przygotowaną glebę spokojnie można siać ozime pszenżyto a nawet zaryzykować pszenice
Jak chcesz to możesz zaryzykować i posiać ten owies tylko czy nakłady ci się zwrócą? Nakosisz kupe zielonki śmieci i chwastów, marna to pasza i nikt tego nie kupi a pole nadal będziesz miał zachwaszczone. Szkoda że jesienią nie dałeś herbicydu i jakiejś uprawki. W tydzień nie nadrobisz kilkuletnich zaległości

#70 Share jarx08

jarx08

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 12 styczeń 2012 - 23:20

Doprowadzenie do użytku 2ha EH... wiem ze takie dlugo dystansowe zabiegi bylyby lepsze ale troche mi szkoda nic nie zebrac a jest to kawalek ziemi i bedzie stac caly rok.. juz sam niewiem

Edytowany przez milanreal1, 12 styczeń 2012 - 23:32.
cytowanie poprzedniego posta

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share maniek33

maniek33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 584 postów

Napisany 13 styczeń 2012 - 13:27

Doprowadzenie do użytku 2ha Możesz spróbować. Ja też tak kiedyś myślałem :) . Na papierze to zawsze wszystko ładnie wychodzi. Niestety rzeczywistość jest dużo bardziej surowa. Chyba, że chcesz się pobawić na tym kawałku dla przyjemności

#72 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 13 styczeń 2012 - 13:46

Doprowadzenie do użytku 2ha Najlepiej weź kalkulator i policz sobie kilka wariantów. Nie bierz pod uwagę tylko pierwszego roku ale co najmniej dwa lata. Policz koszty herbicydów paliwa nawozów ewentualne plony posianych roślin itp. Wybierz to co wyjdzie najkorzystniej ale jak pisał maniek33 nie wszystko musi wyjść tak jak sobie zaplanowałeś

#73 Share mawit06

mawit06

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 168 postów

Napisany 15 marzec 2012 - 23:59

co zrobić z lasem który ma z 18 lat na gruncie rolnym sosnowy i mieszany gęsto to wszystko rośnie czy zezwolenie na wycinkę wszytskiego to chyba ciężko było by dostać przerabiał to ktoś?

najprościej zlecić podpalenie

#74 Share beja

beja

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 86 postów

Napisany 16 marzec 2012 - 00:26

Doprowadzenie do użytku 2ha Przerabiałem u siebie w zeszłym roku ten temat, tylko że kupiłem ugór który stał z 25 lat, brzozy wieksze ode mnie.
Oczywiście drzewa wyciełem, przy samej ziemi żeby ciągnikiem o nic nie zachaczyć.
W połowie kwietnia pryskałem randapem energy, dawka 5L / ha. Ten termin jest wg. mnie najbardziej optymalny bo wszystko się ładnie zazieleni.
Z trzy skibowego pługa odkręciłem jedną skibę żeby było lżej i żeby niczego nie pourywać.
Orka na 15 cm, mniejsze korzenie wychodziły, a po tych większych trza było przeskakiwać pługiem.
Potem oczywiście zbieranie korzeni, ciężka brona, i w połowie maja gryka siana z rozsiewacza bo siewnika szkoda na te korzenie które zostały.
Gryka najlepiej przydusza chwasty.
Plon ok, 700 kg z 1,5 ha.
Dobrze że kombajn własny bo tak to nieopłacało by się najmować.
Innego zboża nie polecam na pierwszy rok, bo jakby jeszcze doliczyć opryski to jeszcze człowiek byłby w plecy.

#75 Share Niki20

Niki20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 235 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja

Napisany 06 wrzesień 2012 - 11:28

Doprowadzenie do użytku 2ha Witam.

Ja mam troszkę podobny problem, więc opiszę po kolei jak to wygląda:

Wziąłem w dzierżawę 2ha ziemii (płaski teren, o co u nas dość cieżko). Na polu były wcześniej uprawiane buraki i siana pszenica. Klasa ziemi III. Ziemia jest tak ciężka że dwa razy urwałem ramę pługa ;) Przygotowałem w miarę pole i zasiałem mieszanki na przeoranie. Coś tam tego wyrosło.

Po skoszeniu stwierdziłem że nie będę tego uprawiał tylko zasieję trawę. Tak już jest od około 3lat. Trawę tnę kosiarką bijakową.

Chciałbym ponownie coś tam posiać tylko, że mam gospodarstwo ekologiczne i ŚOR i nawozów mineralnych stosować nie mogę, obornika także nie posiadam...

Myślałem posiać gorczyce, moze by poprawiła strukturę gleby, ale co później to nie mam pojecia :blink:

może ktoś poradzi?

#76 Share michal009

michal009

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów
  • Zainteresowania:Sadownictwo, Fotografia

Napisany 06 wrzesień 2012 - 11:53

Doprowadzenie do użytku 2ha No, tu ekologia troszkę komplikuje.
A, może zwapnuj je, zaorz w miarę głęboko, na wiosnę uprawka i siew gryki albo bardzo gęsto (110kg na ha) albo w rzędach jak ziemniaki i pielnikiem w międzyrzędziach (około 60kg/ha).

Edytowany przez michal009, 06 wrzesień 2012 - 11:54.

#77 Share duska

duska

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 24 wrzesień 2012 - 18:53

Doprowadzenie do użytku 2ha Witam.
Zaczynam uprawę ugoru 10ha nieuprawiany około 10lat. chwasty około a 1,5m teraz praktycznie całkowicie wyschnięte. Nie wiem czy mam to skosić rotacyjną na jesień, a na wiosnę orać po pokosach jak to ludzie mówili, bo nie wiem czy te chwasty chociaż będą leżeć całą zimę pod śniegiem dadzą się później zaorać. Wspominaliście o talerzówce ale nie wiem czy chodziło wam o talerzowanie ugory bez koszenia czy jak i nie wiem w ogóle czy talerzówka da rady coś takiego pociąć. Nie mam dostępu do kosiarki do odłogów a nie chce żeby ktoś mi to na usłudze robił bo ten kawałek to prawie tyle co ja mam w tym momencie całego pola więc nie chce się pchać w koszty. Planuje tam posiać grykę prysnąć ją później na chwasty i na dosuszanie. Podpowiedzcie jak mam "zwalić" tą trawę nie pakując w to jakiś ogromnych koszty. Pozdrawiam

#78 Share romek6340

romek6340

Zetor Team

• Members
  • PipPipPip
  • 2430 postów
  • Zainteresowania:Lotnictwo, motoryzacja, sport
    a rolnictwo jako hobby ;)

Napisany 24 wrzesień 2012 - 19:13

Doprowadzenie do użytku 2ha Spróbuj teraz przejechać jakąś dobrą ciężką talerzówką jak masz i zobaczysz czy daje radę bez koszenia. Myślę, że powinno być ok i wtedy orka przed zimową. Pewnie będziesz musiał wapno rozsiać ale dawki to Ci nie podam... i na wiosnę możesz już coś zasiać.

Sprzedam Kombajn Bizon Z056, 1989 r. Szczegóły PW

Zapraszam na stronę:

https://www.facebook...razospbrzeziny/

#79 Share bobytempelton

bobytempelton

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 24 wrzesień 2012 - 19:53

Doprowadzenie do użytku 2ha Nawet dobra talerzówka w taką susze w ten dywan nie wlezie, chyba że po 2-3 krotnym przejeździe ale narobi miliony kotyłek całych roślin, ja od razu bym glebogryzarką wjechał sciąć to na 5-7cm, pozostawić na jakiś czas, co wzejdzie potraktować glifosatem, na wiosnę lekko ruszyć broną i czekać na chwasty co wzejdzie znów glifosat, zaorać zasiać qq i opryskać guardianem, jeżeli coś odważy się wzejść prócz qq jeszcze poprawić maistrem, potem qq zagłuszy wszystko, i w rok masz pole doprowadzone.
Kukurydza bardzo dobrze rośnie na takich nieużytkach i doskonale doprowadza do porządku nieużytki.
Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share rolniku360

rolniku360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 550 postów

Napisany 24 wrzesień 2012 - 20:17

Doprowadzenie do użytku 2ha ja kupiłem 5 ha w kawałku ugoru prawie sam perz i trawa i wziołem to koło maja potraktowałem randapem zbronowałem żeby tak wszystko nie stało przy orałem i zasiałem gorczyce w czasie kiedy gorczyca była już trochę wyrośnięta to ją przy orałem uprawiłem wszystko agregatem i zasiałem pszenżyto :P zero perzu a co będzie to nie wiem