Skocz do zawartości

Zdjęcie

Doprowadzenie do użytku 2ha

100 odpowiedzi na ten temat

#1 Share pawel675

pawel675

Nowicjusz

• Validating
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 31 sierpień 2010 - 16:11

Doprowadzenie do użytku 2ha witam
nie wiedziałem gdzie ten temat zalorzyć wiec daje tutaj.Mam na oku 2ha ziemi .aktualnie jest to odług :/ ok 10lat rosną tylko chwasty... chciałbym w nastepnym roku zbierać juz zboże . Proszę Was o pomoc jak uprawic ten ugur aby zlikwidować perz przy jak najmniejszym nakłacie finansowym ??

pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Doprowadzenie do użytku 2ha Dzisiaj, 15:54
  •  

#2 Share hodowca94

hodowca94

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 475 postów

Napisany 31 sierpień 2010 - 16:22

Doprowadzenie do użytku 2ha Według mnie to za póżno na opryski no chyba ze są jakieś specjalne ale można to zjechać broną talerzową i zaorać zależy co tam będzie siane czy ozime zborze czy jare. I jaka jest tam klas ziemi????

#3 Share blondynek2004

blondynek2004

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 514 postów

Napisany 31 sierpień 2010 - 16:23

Doprowadzenie do użytku 2ha roundup roundup i jeszcze raz roundap a póżniej zaorać w miarę głęboko

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Soja jako składnik diet? zobacz »

•  

#4 Share pawel675

pawel675

Nowicjusz

• Validating
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 31 sierpień 2010 - 16:34

Doprowadzenie do użytku 2ha Wasnie klasa ziemi kusi 2i3 miejscami 1 B) zboże to reczej jara pszenica .

#5 Share kombajnista84

kombajnista84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 519 postów

Napisany 31 sierpień 2010 - 16:40

Doprowadzenie do użytku 2ha wlasnie randap i inic innego nie pomoze ,a kolega co napisal zeby w perz wjechac talezowka to jest chyba jakis jeszcze nie wykwalifikowany...do tego kolegi...kolego talezowka potnie perz i bedzie go jeszcze wiecej,a niby dla czego za pozno na randapowanie...co,,,,3-4tygodnie polezy i bedzie oki..a potem dobrze gleboko zaorac...na zime a na wiosne mozesz prysnac to cale zanim co kolwiek zaczniesz robic na ug maxem...ja w tym roku pierwszy raz zastosowalem ten srodeczek i zobaczymy jakie beda efekty..pozdrawiam

#6 Share rafalkom555

rafalkom555

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1483 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja itp.

Napisany 31 sierpień 2010 - 16:43

Doprowadzenie do użytku 2ha no jakiś oprysk na pewno, orka nie wiem czy głęboka bo głęboko to moze być juz martwica. Napewno obornik lub gnojówka a w next roku wapno, albo to albo to bo obornik i wapno na raz to nic z tego nie będzie.. sami takie pole dokupywaliśmy juz z 7-8lat temu, było obok naszego, ale u nas była jeszcze potrzebna fadroma do zapychania dołów... tego pola napewno w rok nie doprowadzisz do użytku, 3-4lata co najmniej potrzebne, a na pierwszy siew to gryka, owies my sialismy grykę, albo zrób tak jak jest duży chwast to go wykoś, zaoraj i zasiej cos na wiosne a opryskać to np na ścierznie. obornik lub gnojówka to napewno B)
heh, ja mam niby mało lat, ale nawet na takiej ziemi jak tam 10lat chwasty rosły to pole jest wyczerpane ze składników, a pszenica jara nie ma małych wymagań, gryka, lub owies i po tym na ścierznie jeszcze raz oprysk.

#7 Share kombajnista84

kombajnista84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 519 postów

Napisany 31 sierpień 2010 - 16:45

Doprowadzenie do użytku 2ha no cos ty nie kosic tylko to opryskac!!!wapno jak kolega pisze jak najbardziej tak samo sie zgodze ze Owies na tym polu bylby ok

#8 Share rafalkom555

rafalkom555

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1483 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja itp.

Napisany 31 sierpień 2010 - 16:49

Doprowadzenie do użytku 2ha a i moim zdaniem oprysk to by się przydał na nie duże rośliny, jak są duże to dawka musi być duża.

#9 Share misio3p

misio3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 147 postów

Napisany 31 sierpień 2010 - 16:52

Doprowadzenie do użytku 2ha 1. jęśli są jakieś drzewa(samosiejki) wyrwać
2. na roundup nigdy nie za poźno więc daj, jednak na ugory radzę dać więcej niż napisane na ulotce co da lepszą efektywność oprysku
3. gdy spali pociąć talerzówką
wapno, wapno koniecznie najlepiej te które najszybciej działa
5. zaorać na głeboko
6. na wiosne zasiać lepiej mieszankę jęczmień pszenica

Tak ja robiłem z ugorem 1,5ha i zboże nieźle sypało już w pierwszym roku B)

24 VII 2008r. - 24 VII 2016r. - osiem lat na AgroFoto ;)

#10 Share MateuszG100

MateuszG100

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 31 sierpień 2010 - 17:17

Doprowadzenie do użytku 2ha Panowie wszystko pięknie ładnie ale widzę tu koszty,koszty i jeszcze raz koszty ja nie będę tu nikomu mówił że jest mało wykwalifikowany ja doprawiałem ugory trzy lata z tym włącznie teraz jest tam piękna kapusta i nie ma żadnego śladu że to ugór był.Jeden kawałek do porównania talerzowałem a na drugim zrobiłem podorywkę obydwa zabiegi na jesień ładnie przemarzły chwasty i trawa, a na wczesną wiosnę dość głęboka orka 25-30 cm ile w sumie zetorek podołał.Ziemia się odleżała trochę na to nawozy agregat bierny i dwa lata siew jęczmienia no może lepszy by był owies ale na naszych terenach nie ma co z nim robić a w trzecim jest piękna kapusta nie różniąca się niczym od tej na innych stanowiskach a i zapomniałem roundap był po żniwach i jestem zadowolony z tego sposobu tani a nawet fajnie to pole wyszło B)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share misio3p

misio3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 147 postów

Napisany 31 sierpień 2010 - 17:27

Doprowadzenie do użytku 2ha Jeśli chcesz uprawiąc tą ziemię dłuuugi czas to trzebato zrobić w pierwszym roku efektywniea nie jak najtaniej

@mateuszg100 widzisz ty 2 lata się bawiłeś z chwastami, a ja po roku miałem wszystko wysprzątane 0 perzu B)

24 VII 2008r. - 24 VII 2016r. - osiem lat na AgroFoto ;)

#12 Share pawel675

pawel675

Nowicjusz

• Validating
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 31 sierpień 2010 - 17:33

Doprowadzenie do użytku 2ha Właśnie rozchodzi się o koszty .... wapna nie będe dawał ani kosił .słyszałem że jest oprysk na pszenice jarą zwalczający perz .Zrobie chyba tak jak mowi @MateuszG100 teraz raudap ,we wrześniu tależówka ,na wiosna orka , nawóz , agregat bierny i siew.

#13 Share blondynek2004

blondynek2004

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 514 postów

Napisany 31 sierpień 2010 - 17:43

Doprowadzenie do użytku 2ha kolego tylko nie talerzówka tylko zaorz od razu i tyle a na wiosnę możesz jeszcze raz przeorać i w tedy resztę robić

#14 Share Lukaszjarm

Lukaszjarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1438 postów

Napisany 31 sierpień 2010 - 17:54

Doprowadzenie do użytku 2ha wiosenna orka jest beznadziejna przesusza glebe lepiej rundup teraz za 3 tygodnie gleboka orka wapno granulowane i pszenice ozima posiac na wiosne na wszelki wypadek pryskac albo apyrosem albo atributem zapobiegawczo na perz jakby jakis przetrwal i bedzie git no i plon wiekszy niz z jarego zboza

#15 Share Mateusz22

Mateusz22

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 31 sierpień 2010 - 18:10

Doprowadzenie do użytku 2ha Zgadzam się z @Lukaszjarm, orka wiosenna odpada. Wysusza glebę i jak się za wczasu nie zabronuje to straszne bryły B) Spal randapem, potem talerzówką dobrze wymieszać a na zimę orka 25cm. A na wiosnę może być kultywator z bronami lub same brony (będziesz widział) i jakiś owies lub jeczmień można wsiać bo na pszenicę za wcześno. Przed zimową jakiś nawóz naturalny jeśli dysponujesz B)

#16 Share sebe1033

sebe1033

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2080 postów

Napisany 31 sierpień 2010 - 18:10

Doprowadzenie do użytku 2ha co do oprysku to teraz mija się z celem chwasty są zdrewniałe kończą wegetację w korzenie nie pójdzie środek
Właśnie teraz przeleciałbym talerzówką pomiesza łodygi i właśnie spowoduje odrost świeżutkiego perzu B) na który właśnie bym walnął roudapa B) i dopiero orał. Zresztą bez talerzówki czy skoszenia trzeba mieć naprawdę dobry pług (duże prześwity) by zaorać 10 letnie chwasty B)

#17 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 31 sierpień 2010 - 18:14

Doprowadzenie do użytku 2ha Z talerzówką radze uważać to jest dobre na uprawione pola, ale perz tylko rozmnoży. Przerabiałem temat w tym roku na wiosne, tylko u mnie była glebogryzarka ziemie kupiłem w marcu a siałem w kwietniu. Perzu i trawy w pszenicy było sporo. Najlepiej teraz opryskać do oprysku mozesz dodac mocznik lub saletre poprawi działanie. Potem jeśli trawa jest duża dobrze było by zastosować może agregat ścierniskowy tak aby to rozdrobnić żeby po orce nie wystawało nic. Z tym wapnowaniem radze najpierw zmierzyć ph a nie na pałe sypać w końcu to też kosztuje. 2 czy 3 klasa po ugorowaniu nawet bez obornika powinna coś dać. Zaorac powinienes możliwie głeboko aby wszystko dobrze przykryć.
Jeśli nie masz agregatu spróbuj zaorać po oprysku korzenie przetruchlejką i powinno lżej jść, jesli się nie da pozostaje talerzówka.
Co do oprysku zwalczającego perz w pszenicy watpie czy taki jstnieje. Na roslinkach ja się nie znam ale perz i pszenica to chyba jednoliścienne więc jeśli oprysk spali jedno to spali i drugie..
Perz możesz zwalczac chemicznie w rzepaku lub kukurydzy.
Do zakończenia okreu wegetacji rośliny normalnie funkcjonują a więc korzenie też.

#18 Share Mateusz22

Mateusz22

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 31 sierpień 2010 - 18:32

Doprowadzenie do użytku 2ha Jeżeli tego po spryskaniu nie wymiesza talerzówką lub gruberem (dla mnie lepiej talerzówką bo lepiej potnie). Jak ja zaczołem uprawiać nieużytek to po spryskaniu go tajfunem (tańszy od randap),wał u KBT do góry na maksa i mieszałem to nawet po 2 razy aż pole wyglądało jak należy B) Bo jeżeli po spryskaniu się od razu zaorze to z pod skiby będą wystawać suche części chwastów co podczas siewu może to przeszkadzać B)

#19 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 31 sierpień 2010 - 18:36

Doprowadzenie do użytku 2ha atribut hamuje rozwój perzu w pszenicy, @Mateusz22 czemu na pszenice za wcześnie?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share Mateusz22

Mateusz22

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 31 sierpień 2010 - 18:47

Doprowadzenie do użytku 2ha Ponieważ ta ziemia musi się ruszyć tzn. zacząć plonować po 10 latach stania odłogiem. A jęczmień czy owies ma mniejsze zapotrzebowania niż pszenica. Po owsie jest bardzo dobre stanowisko pod pszenice lepsze nawet niż po jęczmieniu B)