janczar810

Wszystko o PRONAR 82 SA

Polecane posty

agromatik    1029

Wycieki z u. hydraulicznego to w głównej mierze:

nieszczelności na połączeniach, za twarde podkładki miedziane na śrubunkach, wystarczy podgrzać podkładki do czerwoności i pozwolić im samym ostygnąć

szybko zużywające się uszczelniacze na cięgnach rozdzielacza, radą jest wymontowanie cięgien wypolerowanie miejsc styku z oringiem i dobranie nowego rozmiaru uszczelniacza tj. 0.5mm grubszy od oryginału.

Wycieki oleju z pod głowicy likwiduje się wstawiając niewielki oring w otwór na kanał olejowy w uszczelce pod głowicę, przebiegający przy kabinie.


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

Widzę ze kolega AGROMATIK zna pronarka prawdopodobnie lepiej od samych konstruktorów owego modelu

A więc mam takie pytanie czy Pronar 82SA jest wart swej ceny??

czy lepiej rozejrzeć się za czymś starszym ale jakościowo lepszym??

 

Jak uważasz kolego AGROMATIK?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

Pronar na bazie mtz nie! Chyba że trafi się na pierwsze egzemplarze gdzie pronaru była nalepka. Mtz oryginalny tak, ale cudów nie należy się spodziewać. Na podwórku stoją 2.


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

Pronar na bazie MTZ w jakich latach był robiony?

Jak rozpoznac w/w rodzaje --Pronar na bazie MTZ

--Orginał Pronar

 

 

A Pronar 82SA jest na bazie BELARUSA (czy to MTZ bo nie wiem) gdy ma na tylnym moscie ma łożyska wielkości talerzyka z napisem BELARUS (łożyska zostały wymienione po tym jak jedno z nich pekło na pół)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

Pierwsze Pronary to MTZ Belarus sprowadzane w całości z Białorusi,a oklejane, zalewane olejami i wyposażane w ogumienie w Polsce. Wyglądają tak samo jak Belarusy. Różnią się od późniejszego Pronara, tego z nowa kabiną i montowanego w Polsce, tym że nie mają wstawianych zamienników jak np.pompa hydrauliczna gdzie uszczelniacz nie jest zabezpieczony pierścieniem przez co po pewnym czasie wypycha go olej, kiepskiej jakości okładziny cierne,czy też węże hyd. o zbyt niskich parametrach. Jako plus w nowych Pronarach ,to wygląd nowej kabiny i instalacja elektryczna /miedź się nie rozpada po kilku latach/. Współpraca Pronara z MTZ wymusiła poniekąd na tym ostatnim wprowadzenie modernizacji skrzyni biegów, przedniego mostu, czy u. hydraulicznego.


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

http://allegro.pl/pronar-82a-i1223508691.html

Czyli ten ma ten sam silnik co pozostale tylko posiata synchronizowana skrzynie i inną kabine

 

 

http://allegro.pl/belarus-mtz-82-z-1999-roku-bialorus-i1223904832.html#gallery

Ten to kanciata wersja Pronara bez synchronizowanej skrzyni

 

http://allegro.pl/mtz-82-1996r-z-ladowaczem-czolowym-tur-6-2007-i1218140905.html

Wszystko co powyżej wraz ze słabsza hydraulika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
davidsonn    1

Ja powiem tak jak ktoś ma trochę kasy to lepiej kupić MTZ z 1990 roku za jakieś 15-20 tys z kwadratową kabina i wspomaganiem i wstawić mu NOWĄ skrzynie biegów 5 tys. (podobno siadają) wymienić pompę podnośnika i resztę duperelek ok 300zł zarzucić szeroki lacz na niskim profilu na przód jak nowe pronary. I z czasem jak dupnie silnik 8-10 tys kapitalka no i sumując za 35 tys. macie jak nowy Ciągnik, a Ciągnik musi robić a nie ładnie wyglądać. Tu przykład jak ze starego repa można wydobyć coś całkiem całkiem. www.moto.allegro.pl/sprzedam-ciagnik-mtz-82-belarus-z-napedem-i1231270602.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pronar82a    178

No to ja nie wiem co wy z tymi sprzęgłami robicie skoro po 1000 mth 2 tarczę sprzęgłową zakładacie a nawet 3 :) Ja mam Pronara 82A z 2001 roku, na liczniku 1670 mth, sprzęgło nawet nie regulowane a ciągam nim po 26-27 ton ładunku z przyczepami :)

Awarii było kilka tj:

2 włączniki świateł

1 stacyjka

1 czujnik temp

1 sprzęgło przedniego napędu

1 raz sklejone kolanko chłodnicy

1 alternator (150 zł nowy :) )

1 łożysko na tylnej pół osi

I przewody paliwowe

 

P.S i to chyba było by na tyle :)


Chłop ze wsi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kristoph34    0

Witam, mam pytanie do użytkowników pronara 82sa. Ja mam takiego z 2007 roku czerwonego (nie wiem czy kolor ma znaczenie), kupiłem go miesiąc temu i się coś już zepsuło, a mianowicie coś "strzela" w tylnym moście. Nie wiem czy to chamulce, łożysko czy może mechanizm różnicowy. Jeżeli ktoś miał podobny problem to będę wdzięczny za pomoc. Z góry dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris19911    9

Czy to jest dziwne "wycie? u mnie na biegach 1,2,4 niezależnie od przełożenia występuję taki dziwny dzwięk, a na 3 niezależnie od obciążenia jest cisza, czyli w moim przypadku to napewno nie jest mechanizm różnicowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor19198    0

Witam ma pytanie z innej beczki jaka jest roznica miedzy pronar 82a a pronar 82sa?? z gory dzieki za odpowiedz;) i czy ten pronar jest waszym zdaniem wart kupna??http://allegro.pl/ciagnik-pronar-82a-nowy-okazja-i1307870230.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

Pronar SA ma chyba dwie róznice tzn skrzynia troszke inna czyli biegi tak nie trzeszczą

i podnosnik mocniejszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin974    30

wałkowane było kilka razy, poszukajcie na następnych stronach tego działu


Czujniki (nowe zamienniki) do kombajnu buraczanego stoll sprzedam
Kontakt 661995047

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tytan24    0

82sa ma synchronizowaną skrzynie biegów 14/4 82a nie ma synchronizacji 18/4 (ma to znaczenie przy częstej zmianie biegów ciężko się je zmienia) 82sa ma moim zdaniem żle zestopniowane biegi ,w transporcie z obiążeniem aby zmienić bieg z 3 na 4 trzeba użyć reduktora w efekcie puszczmy kierownice i jedną ręką zmieniamy reduktorem na wolne a drugą wbijamy 4 bieg jak ciągnik rozpędzimy i wejdzie ładnie na obroty zmieniamy reduktorem na szybkiego zająca. 82 sa ma podnośnik na 2 pionowych siłownikach udżwig 4,5 tony a 82a ma ponośnik na 1 siłowniku 3,5 tony. Dla mniej zamożnych rolników ciągnik polecam ,bardzo silny masywny ale trzeba przygotować się na częste usterki, na pocieszenie dodam że naprawy są śmiesznie tanie i większość można samemu zrobić . Pociągnięcie 2 przyczep po 9 ton przenicy -da rade ,pociągnięcie TIR-a 40 ton da rade . Wygody w nim nie ma ale kawał roboty odwali.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie jestem nowicjuszem więc proszę o wyrozumiałość. Moje pytanie do użutkowników Pronara 82a rocznik 2005 pojawił mi się olej w chłodnicy płynu chłodzącego jaka może być przyczyna zaznaczam że w silniku płyn się nie pojawił jedynie w chłodnicy olej jaka może być przyczyna ? dziękuję z góry za odpowiedź 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Uziu92    7850

albo uszczelka, albo korki w glowicy wypchnelo, wtedy plyn idzie tez na tłoki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Uziu92    7850

u mnie jak wywalilo korki w glowicy to poszedl olej do plynu, a plyn na tloki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesiek63zmc    1049

Trzeba sprawdzic stany gdzie przybywa gdzie ubywa ale chyba glowica do zdjecia inaczej to tylko gdybanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ma Pan rację panie Wieśku dla tego w poniedziałek jedzie do mechanika. Na pewno napisze co się stało dokładnie. A ciągnik odpala bez problemu tylko przy odpaleniu pojawia się niebieski dym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TorukMakto    0

Panowie dzisiaj oglądałem Pronara 82SA z 2007.Ciagnik dosyć zadbany, ale mam pytanie, jaka on powinien miec instalacje, bo ten jest 12V bez przetwornicy i z 1 akumulatorem oraz ma starego typu filtr paliwa, a wydaje mi sie , ze powinien miec juz puszkowy i miec instalacje 12/24V.Boje sie ze cos tam bylo kombinowane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Samym filtrem bym się nie przejmował nie ma znaczenia ten czy tamten. Możesz sprawdzić czy na śrubach są ślady odkręcania, czy pod czarną farbą jest inny np. czerwony kolor. Przeglądając fotki na necie to mają starego typu filtry z żółtą naklejką.

Instalacja rozruchowa mogła być przerobiona jeśli miały przetwornice 12/24 to jest ona dość awaryjna a sama przeróbka dość prosta. I tu też specjalnie nic nie tracisz.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Pawel1985
      Jaki olej do wspomagania układu kierowniczego 
       
    • Przez User988
      Witam,
      Czy wiecie może gdzie dostane taki fartuch błotnika do tego modelu pronara?
      Szukałem na różnych stronach ale nie moge znaleźć odpowiednika. 
      Z góry dziękuję i pozdrawiam.

    • Przez Kuba08102003
      Witam mam problem z przednim napędem w pronarze 1025a, napęd na tył po załączeniu działa i wszystko jest okejo a gdy włączę napęd tylko na przód i ruszę do przodu lub do tylu automatycznie napęd przestaje działać i rozłącza kontrolkę która sygnalizuje działanie napędu 
    • Przez Dziki88
      Witam na forum mam pytanie czy miał ktoś problem ze trzeszczącym sprzęgłem przy ruszaniu w pronarze zefir 85 ?
      ruszam z h1 bez niczego i tak trzeszczy jakby tarcza się skończyła  a jest założona nowa 
      dzięki za odp😊
    • Przez Dziki88
      Witam na forum mam pytanie czy miał ktoś problem ze trzeszczącym sprzęgłem przy ruszaniu w pronarze zefir 85 ?
      ruszam z h1 bez niczego i tak trzeszczy jakby tarcza się skończyła  a jest założona nowa 
      dzięki za odp😊
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj