Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
milanreal1    319

dzięki za odpowiedz.lepiej późno niż wcale.w tym roku posiałem 300 kg/ha.a w następnym roku pomyśle o wyce jak radzisz.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drzewis98    8

Mamy 8 ha w jednym kawałku zasianego żyta na kiszonkę na której później zasiejemy kukurydze, pytanie do was kieruje następujące: czy lepiej zbelować czy ściąć na pryzmy, zawsze cięliśmy w pryzmę teraz jak mamy zwijkę zastanawiamy się nad zakiszeniem w bele która pasza będzie lepiej wartościowa (wiadomo że bele wyjdą drożej i trochę więcej czasu na robotę niż ścięcie sieczkarnią)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michu7    7

Zawsze lepsza podsuszona, więc prasa, chyba że sieczkarnią też zbierasz posuszoną.

 

Ważna sprawa to to czy prasa wyposażona jest w jakiś docinacz bo żyto jest bardzo długie i możesz mieć problem z rozwijaniem balotów jeśli będzie nie pocięte.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek321455    9

wiecie ja zbieram żyto bez prasy i sieczkarni. tylko tylnim turem przy traktorze i takie niepociete daje na pryzme i wycinakiem wybieram i jest ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arassso    3

Nie wiem jak podeschnięte żyto w balotach ale odrazu z pnia orkanem już więcej nie zrobię. Raz że dużo schodzi a po drugie mućki jedzą bo muszą za bardzo nie chce tego jeść inaczej zakiszona trawa wcinają aż się uszy trzęsą. Ja przez żyto tylko nabawiłem się ogromnych strat w kukurydzy deszcze nie pozwalały mi skosić żyta skosiłem a jak zasiałem kukurydzę to było przy sucho i z 8 ha zostało 3,5 marnej kukurydzy resztę wyjadły wrony. Potem z braku czasu nie mogłem zasiać jak najszybciej zasiałem w lipcu i ta lipcowa przerosła kukurydze sianą w połowie maja. (pogoda jej dopisała)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Belarusik    2

Jak to wyjadły ci wrony nie zaprawiłeś kuku i dlatego :) ja po jednym kawałku żyta sieje kuku i nigdy mi wrony nie wybrały albo że nie powschodziło

Mamy 8 ha w jednym kawałku zasianego żyta na kiszonkę na której później zasiejemy kukurydze, pytanie do was kieruje następujące: czy lepiej zbelować czy ściąć na pryzmy, zawsze cięliśmy w pryzmę teraz jak mamy zwijkę zastanawiamy się nad zakiszeniem w bele która pasza będzie lepiej wartościowa (wiadomo że bele wyjdą drożej i trochę więcej czasu na robotę niż ścięcie sieczkarnią)

Ja tam radze ci w bele najlepiej zwijaj jak bedzie 60 suchej masy a 40% wilgotnej zwijaj żyto z małych wałków i daj wolniejszy bieg wtedy nie będziesz miał problemów z rozwijeniem bel:)

Edytowano przez andrzej2110
post pod postem

Wyznaje jedna zasade taką że nie ma zasad

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arassso    3

Zawsze kupuje nasiona zaprawione jedynie co nie zaprawiałem właśnie tym świństwem od ptactwa i wyżarły. Drugim razem zaprawiałem tym badziewiem od ptactwa no i nie ruszyły. Nigdy nie zaprawiałem od ptaków i zawsze było ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Belarusik    2

Ba co zrobić ptaki też wszystko pożra co tylko posiejesz ale ja kuku sieje to za każdym razem jest zaprawiona:P


Wyznaje jedna zasade taką że nie ma zasad

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

przenoszę:blink:


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
19Damian89    0

Witam

 

Mam pytanie zasialem żyto ozime na kiszonke i sie zastanawiam bo nie dlugo bedzie trzeba je kosic i teraz tu jest pytanie co bedzie lepsze i bardzije wydajne dla bydla opasowego jak zakisze to w pryzimie czy jednak w bele i owine folia? czekam na wasze rady i opinie. a moze cos jest lepsze od zyta dla bydla opasowego jesli tak to co?

 

 

 

 

p.s jesli jest podobny temat to przepraszam ale ja nie zauwazylem go jak szukalem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ariss    25

ja też stoje przed podobnym dylematem ponieważ w prasie nie mam rotora a później ciężko się rozwija zbita taka bele, choc może jak ją się lżej zbije to jest ok, nie wiem może ktoś wie czy z pryzmy czy z balotów maja większe wartości odżywcze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartus16    10

u mnie nikt żyta nie tnie na kiszonke nawet dla opasów mój znajomy co trzyma bydło mięsne sieje tylko QQ na kiszonkę B)


Jeżeli każdy pomysł wydaje Ci sie genialny to dopij wódkę i idz spać :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
19Damian89    0

QQ tez ma na kiszonke ale juz sie konczy a wicej niz jest zasiane nie da rady i dlatego pomysł z żytem tylko czy to dobry pomysl..

QQ jest zasiane 3-4ha cos w tych granicach.. i w zeszlym roku bylo tyle samo no i juz sie koczy a żyta tez jest chyba 3,5 no i zeby do jesieni starczylo i wtedy bedzie QQ no ale pytanie jak te zyto zakisic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
samczyk1991    83

Co roku obsiewamy kawałek pola trawą razem z owsem, kosimy je i w baloty, opasy jedzą ze smakiem, ja tam wole żyto kosić na ziarno bo mi słoma potrzebna. Przy owijaniu trzeba uważać , bo u kolegi za mocno napinali folie i końcówki zboża folie dziurawiły i kilka balotów wyrzucili , a połowa popleśniała, u mnie tylko jedna rolka owsa poszła na straty bo coś mi do rolki wlazło (szczur czy coś).


Wieczny kawaler ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to zależy ile masz hektarów tego żyta jak mało to możesz się zabawić w baloty a jak dużo to lepiej pryzmę taniej wyjdzie pozatym zależy też ile masz miejsa bo baloty możesz poupychać w kąty a z pryzma tak nie zrobisz. B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mackov    6

w balotach dobrze wychodzi sam tak kiedyś robiłem u siebie i wcale nie było kłopotów z rozwijaniem czy psuciem a rotora niemam w prasie (sipma) kilka razy nawet robiłem taka usługe potem klijętów pytałem to chwalili. natomiast technologi cięcia i pryzmowania w tym przypadku nieznam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
19Damian89    0

do pryzmy chcielismy sciac kosiarka rotacyjna odczekac 2-3dni az troche podeschnie i potem samozbierajaca zebrac i w pryzme a miejsce by bylo na pryzme pewnie tam gdzie teraz jest pryzma z QQ a zyta mam 3,5ha.

a co do balotow to bym musial najac kogos kto mi to sprasuje i owinie.. i z przenoszeniem tez tego by bylo ciezko bo przy zadnym ciagniku nie ma tura jedynie cyklopem..

 

@samczyk1991 to mowisz ze lepsza trawa z owsem i w baloty? a jak by z tego zrobil pryzme tez by wcinaly ze smakiem.. moze jak by byla prasa i owijarka (w sumie to miala byc ale cos nie wyszlo z tymi doplatami na zmiene czegos tam.) to by byly i baloty robione z tego albo i zyta

 

aha czyli jak sie owija to trzeba uwazac zeby nie za mocno bo moze folie po dziurawic i bedzie plesniec?

 

a co do słomy to jest jej pod dostatkiem chociasz zawsze na styk jest .. mam oprocz tego na slome przeznaczone 4ha przenicy ozimej, 5ha przenzytai 4ha mieszanki. wiec troche slomy bedzie B) jeszcze stog stoi z zeszlego rokui pena stodola:).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Miki7211    8

Ja dzisiaj na początek skosiłem nie cały 1ha resztę będę kosił w maju B) Kiedyś robiłem w pryzmę sieczkarnią z pnia ale nie zbyt dobra kiszonka z tego była i teraz juz od kilku lat cały czas w bele robię i będę robić. Może i drożej wychodzi ale za to mam kiszonkę bardzo dobrej jakości


Moje Filmiki

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319
do pryzmy chcielismy sciac kosiarka rotacyjna odczekac 2-3dni az troche podeschnie i potem samozbierajaca zebrac i w pryzme a miejsce by bylo na pryzme pewnie tam gdzie teraz jest pryzma z QQ a zyta mam 3,5ha.

U mnie w okolicy jak kiszą żyto to robią podobnie jak zakiszanie QQ. Sieczkarnia, na pryzmę i ugnieść ciągnikiem.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
19Damian89    0

no no ale do ugniatania by sie przydal jakis ciagnik wiekszy bo QQ MF255 ugniatal co jednak torche jest lekkie .. bo Zetor ciol teraz pewnie z zytem bedzie tak samo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Tak ze 2-3 lata temu to pamiętam że zwykłą c-360 ugniatali i kiszonka zła nie była. Ale od jakiegoś czasu sąsiad kupił MF3080 i nim ugniatają. I kiszonka jest lepsza po ugniataniu MF3080.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian18    3

Witam

W tym roku jestem zmuszony zrobić kiszonkę z żyta z powodu panującej suszy ( u mnie prawie nic nie popadało nawet w ostatnie dni)

żyto będzie skoszone w poniedziałek i belowana jak przeschnie i mam pytanie czy jak robicie kiszonkę z żyta to dajecie jakieś zakiszacze?

Z góry dziękuje za odpowiedzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz20    688

Możesz zastosować kwas mlekowy nie jest drogi ale pomoże w zakiśnięciu balotów ja będę go dodawał do trawy i lucerny ale w pryzmę robię


Ursus 360 3p
Władimiriec T-25
dają radę:)...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Witam ja planuje w tym roku posiac w poplonie zytko zeby miec na przyszly rok i wlasnie mam kilka pytan jak wy to robicie. Ile siejecie kg na hektar i jaka odmiane (polska czy ruska jakas??) i czy dajecie jakies nawozy na zime??


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radek4312    0

Ja na pryzmie żyto kisiłem :P


Zapalniczka- 2 zł
Benzyna- 50 zł
Widok palącej się szkoły- bezcenne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez michal33554
      Witam , jak w tytule mam problem z żytem , sieje je dopiero 2 raz w życiu ponieważ ziemie mam klasy 3 i nie opłaca mi się siać żyta , w tamtym roku wziąłem w dzierżawę 6 ha pól 4 i 5 klasy i zasiałem żyto, w tym sezonie znów było żyto i problem nadal ten sam a mianowicie brak ziaren w kłosach. Nawożenie dosyć bogate 100 N , oprysk fungicydem i nadal to samo. Zdarzają sie kłosy jak dłoń a niekiedy nie ma w nich ani jednego ziarna , lub 2 albo 4 ziarenka w kłosie . Praktycznie nie ma kłosa takiego , który cały byłby ziaren, zazwyczaj 4-6 ziarenek a reszta kłosa pusta. Z moich obserwacji wynika że te ziarna są poprostu nie zapylone bo z tego co wiem żyto jest obcopylne. Jak temu zaradzić ? Czy żyto hybrydowe załatwi sprawę ? 
    • Przez TadzikC360
      witam siał może ktoś żyto jare na poplon żeby urósł na przyoranie pod zboże jare ?
    • Przez KamilMaj
      Sprzedam pszenżyto 2 siew po kwalifikacie ładne ziarno oraz żyto Lokalizacja Świętokrzyskie, Kielecki, Raków
    • Przez michal33554
      Witam, wziąłem w dzierżawe 5 ha ziemi prawie całością klasa 4b. Zacznę od tego że ziemia nie widziała wapna od jakichś 15 lat. Słoma była ścinana 2 lata z rzędu z żyta i pszenżyta. Planuje zasiać tam żyto dańkowskie Opal rok po centrali - mam już zamówione tylko nie wiem ile wysiać tego na hektar. Rolnik od którego będe brał , powiedział że spokojnie wystraczy 150 kg / ha. Nie będzie za rzadkie ? No tylko tyle że właśnie rok po centrali a ziarno bardzo grube. Nie chcę wysiewać tam teraz wapna ani polifoski, bo ta dzierżawa jest raczej tylko na rok.
    • Przez pynia93
      Szanowni Państwo,
      Mam do sprzedania kiszonkę z lucerny z pierwszego pokosu z 2017 roku. Cena 49 zł/ balot.
      Parametry kiszonki / kg s. m.:
      sucha masa - 28,23
      popiół surowy - 4,96
      białko surowe - 18,56
      tłuszcz surowy - 2,80
      włókno surowe - 31,31
      NDF - 50,44
      ADF - 36,03
      skrobia - X
      pH - 4,99
      Możliwości odbioru:
      - odbiór osobisty w miejscowości Nowy Secymin
      - dowóz w dowolne miejsce Polski za dodatkową opłatą
      Prośba o wcześniejszy kontakt telefoniczny:
      +48 883-975-751
      +48 604-959-888
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj