marcinw

Uprawa pokrzywy

Polecane posty

marcinw    0

Witam,

 

obserwuję forum agrofoto.pl od dość długiego czasu. Widząc jak wiele cennych informacji można tu znaleźć chciałbym zapytać czy jest może ktoś kto uprawia przemysłowo pokrzywę. Interesują mnie praktycznie wszystkie informacje na ten temat a w sieci niestety niewiele można znaleźć. Z góry dziękuję za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DUCH1986    3

Odświeżam temat :) wydaje mi się dość ciekawy, może ktoś się wypowie rzeczowo na ten temat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

mnie tez to ciekawi,

susz z tej rośliny może być wykorzystywany w żywieniu bydła i trzody chlewnej,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    27

usunięty

Edytowano przez Edin

HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pokrzywa    1

Witam. Ja bym był zainteresowany wszelkimi poradami w dziedzinie uprway pokrzywy. Przeglądałem już nie jedno forum ale nie jest tam wystarczająco dużo informacji na ten temat a jak widzę ty masz odpowiednie doświadczenie by udzielić mi wskazówek. Chce zająć się uprawą tego zioła w przyszłym roku albo w 2014 na powierzchni od 2 do 5 ha. W tym roku chcę czysto teoretycznie z tematem się zapoznać no i może małą próbę zrobić z sadzeniem. Sam nie wiem od czego zacząć ale jak pewnie każdy na początku napiszę że mój kapitałpoczątkowy nie jest zbyt wielki. Więc pierwsze to to jakaś wycena oczywiście nie dokładna tylko tak na oko ile to by wszystko kosztowało np. czy 200tyś zł czy może 2mln zł. Tak w podpunktach jak można. Jestem z Kujawsko-pomorskiego i czy to mnie w jakiś sposób nie dyskwalifikuje. Też problem jak widzę sprawia sadzenie, zbiór i suszenie może masz jakieś dobre rady. Na razie tak ogólnie a jak już dalej z tym zabrnę to zobaczymy co jeszcze mi się przyda.

 

A i czy orientujesz się może czy i jakiej wysokości dopłaty można na to dostać?

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian7k    110

Od jakiś dwóch lat próbujemy wprowadzić pokrzywę na pola z pozytywnym skutkiem. Tak gdzieś w 2014 planujemy mieć około 5ha z pokrzywą. Jeśli macie jakieś pytania zapraszam do ich zadawania.

Pytanie zadano a odpowiedzi brak,może rozmawiacie na PW,prośba o info na forum bo zainteresowanie duże a literatury brak.Masz doświadczenie z ziołami no i pokrzywą to twoje wskazówki są bardzo cenne,uchyl rąbka tajemnicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

mnie też to dalej interesuję,

jak się zakłada taką plantację i jak ją pielengnuje nawozi,

kiedy najlepiej przeprowadzać zbiór ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

ironia losu. Ja od 3 lat nie mogę jej z pola wyprowadzić. Wilgotne i pulchne stanowisko to podstawa. I kupę azotu. Najlepsza jest zawsze pod olchami bo te pobierają azot z powietrza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petroszz    4

Wita.

 

Również jestem zainteresowany uprawą pokrzywy.

Co nie co już wiem, zadawajcie pytania a postaram się udzielić informacji z posiadanej już wiedzy. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

kurde a ja to traktuje glifosatem

To opisz agrotechnikę uprawy. Jaki plon można uzyskać. Trudna jest w uprawie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petroszz    4

Pokrzywa to roślina która byle gdzie nie urośnie :)

Wymaga ziemi próchnicznej, raczej żyznej bogatej w azot.

Problemem w uprawie jak i dużym plusem jest fakt ze szybko się rozrasta i kolonizuje sąsiednie grunty.

Moja wiedza w tym momencie opiera się na teorii ale w niedługim czasie chce poeksperymentować ponieważ mam 30arów ziemi dość zróżnicowanej jeśli chodzi o podłoże.

Mam tam i ziemie lekka i bardzo nisko torf pod którym znajduje się glina przez co obecna łąka jest nie użytkowana. Ale w pobliżu tej działki znajduje się kilka krzaków pokrzywy i właśnie podłoże jest podmokłe. Chciałem zasadzić tak na próbę borówkę ale wyczytałem ze ta roślina nie lubi zastoisk wody a zdarza się ze właśnie cześć działki na wiosnę stoi pod wodą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

A czy mógłbyś wyjawić swoje źródła wiedzy? Może jakieś książki czy strony internetowe??? Trochę szukałem ale informacje które znalazłem są bardzo szczątkowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petroszz    4

Jak powiedział kolega wyżej, wujek Google da Ci odpowiedzi tyle co mi :)

Im więcej będziesz szukał tym więcej znajdziesz.

O uprawie pokrzywy jest jeszcze mało opracowań, a na książki się jeszcze nie natknąłem.

Moje źródła to Google. W zależności od czasu wiosną będę chciał posadzić kilka arów i chcę zbierać ze stanu dzikiego.

A co do wypowiedzi kolegi "Edin" to chyba były tylko przechwałki bo pisałem do niego na PW i nie dostałem odpowiedzi żadnej, zero odzewu i zauwążyć bym chciał że usuną swój post zamieszczony w tym wątku. :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    27

Witam

 

Zupełnie zapomniałem o tym temacie. Post usunołem ponieważ nie był pisany przezemnie tylko przez kolegę który był zalogowany na moim koncie i tak juz zopstało.

 

Uprawiać pokrzywę uprawiam ale na kilku arach jako coś w rodzaju rozsadnika tylko jakoś nie mam okazji aby wprowadzić te roślinki na pole. Mam kilka ha łąki która w przyszłośći będzie pod pokrzywą.

 

Największy koszt w tej uprawie to pozyskanie sadzonek i ręczne odchwaszacznie w pierwszym roku.

 

Z wstępnych wyliczeń wydaje mi się że można uzyskać bez problemu około 15 ton suszu w trzecim/czwartym roku.

 

petroszz nie dostałem od Ciebie PW dlatego nie odpisałem.


HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Jakoś internet nie jest zbyt rzetelnym źródłem informacji. Czytałem wcześniej wszystko co znalazłem w internecie.

W jaki sposób można młócić liście kombajnem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    27

Aby młócić kombajnem czy czym kolwiek innym trzeba najpierw wysuszyć całe ziele. Najlepszym sposobem na sprzedaż jest cięcie na sieczkarni i suszenie.


HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Oczywiście chodzi mi o młócenie suchego ziela aby pozyskać liście. Suche wymłócone liście idą do zbiornika??? a łodygi są wyrzucane? Bo nie za bardzo mogę to sobie wyobrazić.

 

Czy możesz napisać coś więcej o cięciu i suszeniu??? W materiałach które czytałem było tylko o całym zielu lub młóceniu w celu pozyskania liści za pomocą kombajnu albo jakimiś starymi młocarniamii

Edytowano przez gwozd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    27

Może najpierw zacznę od wyliczeń:

 

Ziele pokrzywy cięte około: 3zł

Liść pokrzywy około: 8 zł

Liść pokrzywy młócony około: 6 zł

Łodyga: nie spotkałem się z jej kupnem

 

Przy młóceniu odpada cała łodyga. Jak napisałem wcześniej nie ma co z nią zrobić. Łodyga to nawet 80 procent masy całej rośliny. Nie zawsze tak jest może być pół na pół ale to tylko w młodej pokrzywie.

 

Także wydaje mi się że najbardziej kalkuluje się cięcie pokrzywy.

 

Pokrzywę tnie się na zwykłej sieczkarni. Przyczepę można wymęczyć w 1,5h. Potem się ją suszy w suszarniach. Można też najpierw całe ziele dobrze podsuszyć na kozłach a potem dopiero ciąć i wtedy dosuszać.

 

Co do kombajnu jest tak jak piszesz, zmłócone liście wędrują do zbiornika cała reszta wypada z tyłu.


HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

No tak, wygląda że ziele pokrzywy cięte wychodzi najbardziej korzystnie. 15ton z hektara po 3zł to dobrze brzmi ale pewnie tylko brzmi

Pewnie bez suszarni to nie da się tego porządnie zrobić?

 

W jaki sposób pozyskuje się liść pokrzywy? Po cenie widać że pewnie jest to trudne lub pracochłonne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian7k    110

@Edin te ceny to na kontraktację czy z wolnego rynku i czy można bez problemu sprzedać każdą ilość ciętej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mario146    0

Jeśli chodzi o sprzedaż to jak pytałem w herbapolu niedaleko mnie to przyjmą każdą ilość. A jesli chodzi o zbiór kombajnem to może być zwyczajny kombajn np.bizon czy jakiś specialny ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
co3    0

bardzo ciekawy temat, czy ktos to kontraktuje?

Edytowano przez co3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zajec10    0

Może i ja się dołożę z tego co wiem to 3-5 pokosów w zależności od pogody i 15 ton z ha to chyba na mokro do suchej to kropeczkę w środek tej ilości 

co do zakładania plantacji najtaniej wychodzi z nasion z tym że w pierwszym roku zbiory raczej nie wielkie 

z rozsady z dwa pokosy może wyjdą 

co do sprzedaży surowca to nie powinno być kłopotu za ziele można uzyskać około 6 zł o ile jest na czas skoszona 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
solek01    208

Może najpierw zacznę od wyliczeń:

 

Ziele pokrzywy cięte około: 3zł

Liść pokrzywy około: 8 zł

Liść pokrzywy młócony około: 6 zł

Łodyga: nie spotkałem się z jej kupnem

 

Przy młóceniu odpada cała łodyga. Jak napisałem wcześniej nie ma co z nią zrobić. Łodyga to nawet 80 procent masy całej rośliny. Nie zawsze tak jest może być pół na pół ale to tylko w młodej pokrzywie.

 

Także wydaje mi się że najbardziej kalkuluje się cięcie pokrzywy.

 

Pokrzywę tnie się na zwykłej sieczkarni. Przyczepę można wymęczyć w 1,5h. Potem się ją suszy w suszarniach. Można też najpierw całe ziele dobrze podsuszyć na kozłach a potem dopiero ciąć i wtedy dosuszać.

 

Co do kombajnu jest tak jak piszesz, zmłócone liście wędrują do zbiornika cała reszta wypada z tyłu.

Czy  ziele pokrzywy to, cała roślina ścięta? np. sieczkarnią do traw? 

W jakim rozstawie sadzicie pokrzywę?

i jak walczycie z chwastami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez ashelyjones965
      Dove acquistare CELI B2, 
      Dove acquistare euro! tutte le valute ]
      Dove acquistare Duolingo, DALF , DELF .
      Dove acquistare diploma con verifica e approvazione online
      Dove acquistare documenti accreditati e certificazione verificata. (testduolingo6@gmail.com).
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj