Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapno granulowane

1821 odpowiedzi na ten temat

#161 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 19 grudzień 2012 - 14:35

Wapno granulowane

Panowie powiedzcie czy dobrze zrobiłęm
po zniwach głęboszowałem pole po 6 tyg zasiałem gorczyce i krede w ilosci ok 1,5 tony na ha wymieszałem glebe gruberem po upywie jakis 5 tyg na kawałek wywiozłem obornik gorczyca była juz w kolano zaorałem to na 20 cm . Jak myslicie popełniłem bardzo duzy bład ? Reszte pola bede orał na wiosne jak rozwiozę obornik .pole szykuje pod kukurydze

Kolego , czy popełniłeś błąd to sam będziesz widział po efektach w plonowaniu kukurydzy.
Jeżeli o mnie chodzi to mogę ocenić jedynie zabieg wapnowania , który wydaje mi się ok. ( w stosunku do obornika)
Zależy jednak jakiej kredy użyłeś i w jakim celu głęboszowałeś ?
Bo co do głęboszowania to już kwestia specyfiki samego pola, bo czasem może to przynieść więcej szkód jak pożytku.
pozdrawiam

Co do nawożenia kredą ( węglanem wapnia pochodzenia kredowego)
to z mojego doświadczenia nie wskazane jest celowe wymieszanie gleby po zabiegu.
Lepiej dla kredy jak sama się przesączy przez humus i wchłonie w koloid glebowy.
( kreda będzie się wchłaniać wraz z wzrostem rośliny, i wraz z rozbudową systemu korzeniowego)
Ja polecam wapnowanie kredą przedsiewnie w systemie corocznym , odpowiednią dawką pod odpowiednią roślinę. W takim systemie sporo się oszczędza. A efekt jest najlepszy.
To moje sprawdzone doświadczenia, jeżeli ktoś się nie zgadza niech sam zrobi sobie taki eksperyment, np. na kukurydzy i porówna plonowanie. Gwarantuje sporą różnice, widoczną gołym okiem , szczególnie podczas zbioru :)
pozdrawiam
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapno granulowane Dzisiaj, 17:39
  •  

#162 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7790 postów

Napisany 19 grudzień 2012 - 15:35

Wapno granulowane A jak z wapnem tlenkowym, Lepiej od razu wymieszać czy poczekać.
I co jest lepsze tlenkowe, czy kreda.

#163 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 19 grudzień 2012 - 16:30

Wapno granulowane Wiadomo że lepiej z glebą wymieszać wtedy prędzej rozprowadzi się po całym profilu glebowym. A co lepsze? Zależy w jakim czasie chcesz uzyskać efekt i na jaką glebę stosujesz. Jeśli mówimy o glebach klasy IVa i w górę to lepsze tlenkowe. Kreda ( wogule wapna węglanowe najbardziej zalecane są na gleby pszepuszczalne). A długofalowo to tak naprawdę nie ma znaczenia jakie wapno stosujesz ważne byś wprowadził w glebę odpowienią ilość CaO.

Edytowany przez major_89, 19 grudzień 2012 - 16:32.

#164 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 19 grudzień 2012 - 16:36

Wapno granulowane Co do wapna tlenkowego CaO (wapna palonego, wapna budowlanego czystego) to też są różne rodzaje w zależności od zawartości CaO.
I tym rodzajom odpowiada typ wapna wg ustawy:
wapno nawozowe odmiana 01 - zawiera powyżej 80% CaO
wapno nawozowe odmiana 02- zawiera od 70 do 80% CaO
wapno nawozowe odmiana 03 - zawiera od 60 do 70% CaO
Innymi słowy , nie każde wapno tlenkowe jest super wydajne !
Kreda ma przeliczeniowej masy tlenku CaO około 50-55%, a słaba rolnicza odmiana wapna tlenkowego( przeważnie taką odmianę sprzedają) może mieć np 60-70% .
Jak widać to niewielka 10-20% różnica.
Do tego w cenie wapna tlenkowego można kupić kredę granulowaną , która nie pyli przy rozsiewaniu i równomiernie się rozsiewa. ( wapno tlenkowe można rozsiać tylko przy bezwietrznej pogodzie).
Szale przeważa bezwzględnie jeszcze jedna istotna sprawa a mianowicie wady i zalety dla samego środowiska glebowego i humusu. I tu wapno węglanowe ma znaczną przewagę, gdyż posłużę się sformułowaniem z ulotki jednego z takich nawozów- uruchamia lawinę korzyści . Wapno tlenkowe jest w swoim działaniu agresywne i może powodować zachwianie równowagi w biohumusie.
Podsumowując , aby skutecznie odkwasić glebę,to wapno tlenkowe jest nawozem bardzo dobrym i ekonomicznym, trzeba jednak wiedzieć jak je stosować gdyż łatwo zaszkodzić, inaczej przewapnować a wtedy może się okazać że gleba będzie się regenerować kilka lat. Wapno tlenkowe można stosować wyłącznie na tłustą, gliniastą glebę ciężką .
Co do kredy to z kolei bardzo ważne jakie są jej parametry , gdyż łatwo paść ofiarą oszustwa, ( już o tym pisałem) i wydać sporo kasy a nie uzyskać efektów. Dobry nawóz węglanowy musi dawać realne efekty, jeżeli nie obserwujesz efektu po odkwaszeniu , lub po zastosowaniu nie wzrasta pH , to na pewno nie jest to dobry nawóz wapniowy, i należy rozejrzeć się za czymś innym.
pozdrawiam

Edytowany przez Agronom_kujawy, 19 grudzień 2012 - 16:37.

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#165 Share Mario81

Mario81

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 116 postów

Napisany 19 grudzień 2012 - 18:04

Wapno granulowane Witam.Z racji zaistniałej sytuacji bede musiał zasiac buraki na dzierzawionym polu.Jest zaorane na jesieni i rosnie gorczyca.Pole to nie było wapnowane z 20 lat,ziemia jest 3,4klasy.Czy jest sens dawac wapno (jesli tak to jakie) na wiosne i czy zdazy one zadziałac w jakims procencie?Postaram sie zrobic badania gleby zeby było cos dokładniej wiadomo czego brakuje.Buraki były w tym roku na drugiej połowie tego pola i były kawałki gdzie okiem widac było ze są gorsze.

#166 Share POL1

POL1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 19 grudzień 2012 - 19:03

Wapno granulowane

A jak z wapnem tlenkowym, Lepiej od razu wymieszać czy poczekać.
I co jest lepsze tlenkowe, czy kreda.

zdecydowanie tlenkowe.Według moich praktyk.

#167 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7790 postów

Napisany 19 grudzień 2012 - 19:29

Wapno granulowane Też tak myślę zwłaszcza że mam teraz po 115 zł je w domu.
Mix tlenek z weglanem kupowałem po 90 i ładnie się rozsiewał, nie kurzyło się.
A w Wojcieszowie po 220, i sam pojadę, bo mam z 30km.
Bardziej myślę nad zakupem rozsiewacza z żmijką.

#168 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 19 grudzień 2012 - 19:51

Wapno granulowane

Też tak myślę zwłaszcza że mam teraz po 115 zł je w domu.
Mix tlenek z weglanem kupowałem po 90 i ładnie się rozsiewał, nie kurzyło się.
A w Wojcieszowie po 220, i sam pojadę, bo mam z 30km.
Bardziej myślę nad zakupem rozsiewacza z żmijką.

Mówisz o wapnie palonym ( tlenku wapna )??
W tej cenie???
Podeślij link do producenta , przyjrzę się temu ;)
pozdrawiam

Witam.Z racji zaistniałej sytuacji bede musiał zasiac buraki na dzierzawionym polu.Jest zaorane na jesieni i rosnie gorczyca.Pole to nie było wapnowane z 20 lat,ziemia jest 3,4klasy.Czy jest sens dawac wapno (jesli tak to jakie) na wiosne i czy zdazy one zadziałac w jakims procencie?Postaram sie zrobic badania gleby zeby było cos dokładniej wiadomo czego brakuje.Buraki były w tym roku na drugiej połowie tego pola i były kawałki gdzie okiem widac było ze są gorsze.

Na pewno jest sens odkwaszenia tego pola, bo jak sam piszesz przez dwadzieścia lat bez wapnowania to pH będziesz miał w granicach 4 .
Jeżeli chcesz uzyskać dobre efekty w plonowaniu buraka to wapno jest kluczowym minerałem Żaden nawóz sztuczny(np. azotowy) nic ci nie da jak nie doprowadzisz pola do odpowiedniego stanu pH. W przypadku buraka cukrowego jest to 6-7,5 pH. W twoim przypadku wzrost plonowania może wynieść nawet 40% .

Co do odkwaszania mocno zaniedbanego pola (III i IV klas) , to ja polecam wysiać wapno węglanowe kredowe przed zasiewem , (tak żeby nie mieszać już gleby w tym roku) w mniejszej dawce 2 tony/ha ( wersja ekonomiczna ) . Chyba że stać cie na zabieg kompleksowego odkwaszenia całego humusu ,dużą dawką jednorazową wtedy z moich obliczeń musisz dać około 10 ton dobrego wapna węglanowego. ( taką dawkę zalecają w IUNiG Puławy dla gleby średniej, III klasy z pH około 4 ).

#169 Share MariuszT

MariuszT

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 19 grudzień 2012 - 20:08

Wapno granulowane Z tego co słyszałem dawka wapna na rok nie powinna przekraczać 3-4ton/ha
Jeżeli pomogłem kliknij zieloną strzałkę.

#170 Share Mario81

Mario81

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 116 postów

Napisany 19 grudzień 2012 - 20:14

Wapno granulowane Kolego Agronom mieszkamy od siebie 25km wiec moze znasz jakiegos sprawdzonego dilera wapnem którego mógłbys polecic.Znalazłem na allegro z naszych okolic http://allegro.pl/wa...2849322869.html

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#171 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7790 postów

Napisany 19 grudzień 2012 - 20:20

Wapno granulowane T znalazłem Wojcieszów 03 tlenek po 200 http://www.lhoist.pl...o/produkty.html

#172 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 19 grudzień 2012 - 20:36

Wapno granulowane

Z tego co słyszałem dawka wapna na rok nie powinna przekraczać 3-4ton/ha

Oficjalnie dawka tlenku wapna CaO( 100% wapna palonego w masie ) nie może przekraczać 1,7 tony na ha rocznie, gdyż większe dawki są niebezpieczne dla środowiska .
Na potwierdzenie przesyłam kartę charakterystyki produktu od jednego z producentów : strona 103 dotyczy stosowania w nawożeniu

Poza tym wapno tlenkowe to środek chemiczny do ostrożnego stosowania , gdyż nieumiejętne zastosowanie może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.
Ja osobiście polecam wapno węglanowe pochodzenia kredowego ( nie dolomit ) , gdyż daje wiele korzyści i jest bezpieczne ( nie da się przewapnować )
Po za tym mniejsze dawki a częstsze są zawsze lepsze :)

T znalazłem Wojcieszów 03 tlenek po 200 http://www.lhoist.pl...o/produkty.html

Myślę że to może być dobry produkt, szczególnie że nie jest aż tak agresywny jak 100% tlenek wapnia .
W zasadzie to jest to odpowiednik 120% zawartości CaO dla wapna węglanowego .
Jak na produkt pylisty to cena do jakości jest bardzo dobra. :)
Ciekawe jakie daje efekty realne ? Stosowałeś już to wcześniej ?
pozdrawiam

Kolego Agronom mieszkamy od siebie 25km wiec moze znasz jakiegos sprawdzonego dilera wapnem którego mógłbys polecic.Znalazłem na allegro z naszych okolic http://allegro.pl/wa...2849322869.html

Witaj Mario
Napisz mi więcej informacji o glebie którą zamierzasz odkwaszać:
Jaka to gleba ?
Co zamierzasz uprawiać ?
Jak robiłeś badania pH to jakie wyszły wyniki, jak nie to kiedy było ostatnio wapnowane i czym?
Postaram się wyważyć jakość do ekonomi i coś ci polecę .
Pozdrawiam
Chyba że mam ci polecić wapno na ten kawałek który dzierżawisz i o którym już pisałeś ?? Bo nie wiem czy się dobrze rozumiemy?

Edytowany przez Agronom_kujawy, 19 grudzień 2012 - 21:06.

#173 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7790 postów

Napisany 19 grudzień 2012 - 20:53

Wapno granulowane Stosowałem je dwa lala temu. Kurzy się strasznie. Nie zaobserwowałem nic złego.

#174 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 19 grudzień 2012 - 20:58

Wapno granulowane

Stosowałem je dwa lala temu. Kurzy się strasznie. Nie zaobserwowałem nic złego.

hehe :)
ale co dobrego zaobserwowałeś ?

#175 Share Mario81

Mario81

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 116 postów

Napisany 19 grudzień 2012 - 21:01

Wapno granulowane Kolego Agronom wysłałem wiadomosc na priva :)

#176 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 19 grudzień 2012 - 21:08

Wapno granulowane
  • Agronom_kujawy widzę że znasz się na rzeczy więc mam do ciebie pytanie. Jest pole o pH (KCl) 5,8-6,0. Klasy bonitacyjnej IIIa o skale macierzystej glina piaszczysta. W trakcie wegetacji stosuje nawozy azotowe które mogą doprowadzać do zakwaszenia gleby (saletrosan, siarczan amonu) . Czy coroczne stosowanie wapna w postaci WAP-MAG lub Wapniaku jest ekonomicznie uzasadnione ( traktuje to bardziej jako uzupełnienie potrzeb pokarmowych)jednak kwasowość utrzymuję się na stałym poziomie. Czy lepsze było by doprowadzić pH w granicy 6,5-7.0 i prowadzić tak zwane cykle co 5 lat. Co wogóle sądzisz o nawozach typu WAP-MAG.

#177 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7790 postów

Napisany 19 grudzień 2012 - 21:13

Wapno granulowane Bardzo ładny plon buraka wyszedł. Robiłem po nim badanie gleby i wyszło 6,5PH. Ale z dwa lata przed nim poszło tam po 5 ton wapna z cukrowni. Osobiście uważam że to nie jest wapno tylko tak je nazywają.
Pole mam parę lat. Raczej jestem zadowolony i raczej zacznę tylko je stosować.
. Zrobiłem próbę. Na działce 3 hektary połowę dałem z Dalgety po 2,5 a drugą połowę z cukrowni po 8 ton. Na wapnie z dalgety ukosiłem ponad 1 tonę z hektara więcej.
To wapno z dalgety daję od 3 lat Weglan wapnia. .Podobno to to samo co z Nord Calcu standart. http://www.dalgety.c...=90&Itemid=1359

Edytowany przez tomek73, 19 grudzień 2012 - 21:16.

#178 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 19 grudzień 2012 - 22:11

Wapno granulowane

• Agronom_kujawy widzę że znasz się na rzeczy więc mam do ciebie pytanie. Jest pole o pH (KCl) 5,8-6,0. Klasy bonitacyjnej IIIa o skale macierzystej glina piaszczysta. W trakcie wegetacji stosuje nawozy azotowe które mogą doprowadzać do zakwaszenia gleby (saletrosan, siarczan amonu) . Czy coroczne stosowanie wapna w postaci WAP-MAG lub Wapniaku jest ekonomicznie uzasadnione ( traktuje to bardziej jako uzupełnienie potrzeb pokarmowych)jednak kwasowość utrzymuję się na stałym poziomie. Czy lepsze było by doprowadzić pH w granicy 6,5-7.0 i prowadzić tak zwane cykle co 5 lat. Co wogóle sądzisz o nawozach typu WAP-MAG.

Kolego Major
Nie kupuj Wap- Magu bo to oszustwo, już o tym pisałem na forum i podawałem wyniki eksperymentów na dolomicie z których wynikało jednoznacznie że dolomit to forma krystaliczna węglanu wapnia , która w żaden sposób nie reaguje z glebą ani nie wpływa na rośliny. ( przejrzyj moje wcześniejsze posty :) )
Posłuchaj mojej rady i zastosuj jakiś dobry nawóz węglanowy kredowy , a będziesz miał realne wyniki w zwyżce pH i w ilości plonu. Dla twojego pola wystarczyło by 200-600kg granulatu rocznie w zależności od uprawy .

A co do konkretnego twojego przypadku to pH w granicach 6 to dobry wynik i rzeczywiście nie masz na co narzekać , wszystko zależy jeszcze co na tym polu uprawiasz i jakiej zwyżki oczekujesz .
pozdrawiam

Bardzo ładny plon buraka wyszedł. Robiłem po nim badanie gleby i wyszło 6,5PH. Ale z dwa lata przed nim poszło tam po 5 ton wapna z cukrowni. Osobiście uważam że to nie jest wapno tylko tak je nazywają.
Pole mam parę lat. Raczej jestem zadowolony i raczej zacznę tylko je stosować.
. Zrobiłem próbę. Na działce 3 hektary połowę dałem z Dalgety po 2,5 a drugą połowę z cukrowni po 8 ton. Na wapnie z dalgety ukosiłem ponad 1 tonę z hektara więcej.
To wapno z dalgety daję od 3 lat Weglan wapnia. .Podobno to to samo co z Nord Calcu standart. http://www.dalgety.c...=90&Itemid=1359

Musze przyznać że nie znam tego wapna , wydaje mi się że ta firma zajmuje się konfekcjonowaniem a nie produkcją ( a takich firm jest w Polsce bardzo dużo) ale z tego co widzę i co piszesz to jest to bardzo dobra odmiana wapna węglanowego kredowego . Musiał bym tam do nich przedzwonić i podpytać skąd jest to wapno i jakie ma parametry , bo może jest to z Nordkalku tylko opakowane w biga ?
Jaka jest cena tego wapna u Ciebie ?

#179 Share maniek33

maniek33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 584 postów

Napisany 19 grudzień 2012 - 22:13

Wapno granulowane

Co do nawożenia kredą ( węglanem wapnia pochodzenia kredowego)
to z mojego doświadczenia nie wskazane jest celowe wymieszanie gleby po zabiegu.
Lepiej dla kredy jak sama się przesączy przez humus i wchłonie w koloid glebowy.
( kreda będzie się wchłaniać wraz z wzrostem rośliny, i wraz z rozbudową systemu korzeniowego)
Ja polecam wapnowanie kredą przedsiewnie w systemie corocznym , odpowiednią dawką pod odpowiednią roślinę. W takim systemie sporo się oszczędza. A efekt jest najlepszy.
To moje sprawdzone doświadczenia, jeżeli ktoś się nie zgadza niech sam zrobi sobie taki eksperyment, np. na kukurydzy i porówna plonowanie. Gwarantuje sporą różnice, widoczną gołym okiem , szczególnie podczas zbioru :)
pozdrawiam

A co w przypadku stosowania pogłównego na rośliny wieloletnie? Chodzi mi koniczyny i lucerny. Czy lepiej poczekać na uprawę przy zmianowaniu pod zboża?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#180 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 19 grudzień 2012 - 22:32

Wapno granulowane Lucerna jest bardzo wrażliwa na pH 7-7,5 kończyna trochę mniej 6,0-7,0.
Tego typu rośliny bez problemu można wapnować pogłównie gdyż są bardzo podatne na wapnowanie i na pewno nie przedawkujesz jeżeli zastosujesz bezpieczne wapno węglanowe pochodzenia kredowego .
Jak jesteś bogatym człowiekiem to możesz zakupić sobie butelkę wapna w płynie za 72zł litr ( Natural Corp) i użyć w oprysku najlepiej ze sześć razy w roku :)
Ale ja polecam wapno węglanowe kredowe , granulowane , to najlepsza forma dokarmiania pogłównego , granulki przelecą przez roślinki i rozłożą się na glebie.
Pod lucernę około 800kg/ha rocznie , pod kończynę około 600kg rocznie ( granulatu)
pozdrawiam