Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapno granulowane

1822 odpowiedzi na ten temat

#1681 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 30 październik 2015 - 19:26

Wapno granulowane

oczywiście nie ma nic szybciej działającego od wapna tlenkowego np trzuskawica

ale ja osobiście tlenek stosowałbym na cięzkie gleby tylko ciężkie jest to wapno "agresywne"

a no i tlenkiem możemy przewapnować  glebę co jest mało prawdopodobne  przy węglanach

Edytowany przez thug, 30 październik 2015 - 19:27.

Thug

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapno granulowane Dzisiaj, 12:36
  •  

#1682 Share lulak

lulak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 231 postów

Napisany 03 grudzień 2015 - 12:12

Wapno granulowane Panowie, które wapno polecilibyscie ?
Wapniak kornicki- 550 zł,
Polcalc- 450 zł

#1683 Share farmerss34

farmerss34

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 120 postów

Napisany 03 grudzień 2015 - 12:41

Wapno granulowane

Panowie, które wapno polecilibyscie ?
Wapniak kornicki- 550 zł,
Polcalc- 450 zł

również dołączam się do pytania, i czy w styczniu można  rozsiać na pszenżyto oz. bez negatywnego wpływu na rosliny

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1684 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2862 postów

Napisany 03 grudzień 2015 - 13:26

Wapno granulowane

Tak można bo wapna węglanowe nie szkodzą rośliną pogłównie.

Jednak takie sianie pogłównie zbyt wiele nie pomoże, chyba że faktycznie wcześnie w styczniu rozsiejesz, gdy gleba nie będzie zamrożona i zaaplikujesz ze 2t/ha. Tylko policz koszt i uwzględnij zwyżkę plonu, następnie przemyśl czy się opłaci. Bo moim zdaniem lepiej dać sobie spokój i porządnie zwapnować zwykłym wapnem (nie granulowanym tańszym kilkakrotnie) tuż po żniwach. Lub jeśli pszenżyto wygląda tragicznie z powodu niskiego pH, potraktować go jako poplon i w styczniu porządnie zwapnować a po nim zasiać coś jarego.

#1685 Share mariuszd93

mariuszd93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3465 postów
  • Zainteresowania:mechanika

Napisany 03 grudzień 2015 - 19:06

Wapno granulowane

Znajdź sobie zalecenia wapnowania opracowane przez instytut w puławach. Zwróć uwagę że zalecenia są podawane w CaO (tlenek wapnia). I takiej granulki, na lekką zakwaszoną glebę trzeba wysypać 5-6 t.

Tak można bo wapna węglanowe nie szkodzą rośliną pogłównie.

Jednak takie sianie pogłównie zbyt wiele nie pomoże, chyba że faktycznie wcześnie w styczniu rozsiejesz, gdy gleba nie będzie zamrożona i zaaplikujesz ze 2t/ha. Tylko policz koszt i uwzględnij zwyżkę plonu, następnie przemyśl czy się opłaci. Bo moim zdaniem lepiej dać sobie spokój i porządnie zwapnować zwykłym wapnem (nie granulowanym tańszym kilkakrotnie) tuż po żniwach. Lub jeśli pszenżyto wygląda tragicznie z powodu niskiego pH, potraktować go jako poplon i w styczniu porządnie zwapnować a po nim zasiać coś jarego.

Mocno  spuściłeś  z  tonu   :P wcześniej  pisałeś  że  musi  być  ze  6  ton , a  teraz  wystarczy  2 tony ?..

zmieniły się  zalecenia  instytutu  nawożenia? 

Edytowany przez mariuszd93, 03 grudzień 2015 - 19:07.

Nigdy nie zatrzymuj w sobie bąków! Wędrują one bowiem w górę kręgosłupa do mózgu i w ten sposób rodzą się w Tobie gówniane pomysły... :P 

#1686 Share marko-kolo

marko-kolo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 571 postów

Napisany 04 grudzień 2015 - 10:34

Wapno granulowane

chyba nie rozumiesz o czym kolega pisze  ;)

wszystko tu gra tylko przeczytaj raz jeszcze parę postów wstecz  pierwszej wypowiedzi  jak i drugiej  

wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

#1687 Share bartekd91

bartekd91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów

Napisany 01 luty 2016 - 19:46

Wapno granulowane Potrzebuje wapno szybko działające ph ok 4.5 jakie wapno bedzie najlepsze? Jedno pole ziemia ciężką, drugie lzejsza, kl II i III,IV

#1688 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 01 luty 2016 - 20:16

Wapno granulowane

na ciężką może być tlenek na resztę kreda

Thug

#1689 Share bartekd91

bartekd91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów

Napisany 01 luty 2016 - 20:21

Wapno granulowane Dzięki

#1690 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 04 luty 2016 - 14:07

Wapno granulowane

również dołączam się do pytania, i czy w styczniu można  rozsiać na pszenżyto oz. bez negatywnego wpływu na rosliny

W zasadzie to podobne wapno ale polcalc ma lepszą instrukcję stosowania - jest prawidłowo opisany proces odkwaszania a to bardzo dobrze , Dzisiaj na przykład byłem w regionie gdzie sporo ozimin wymarzło ale sporo też wyglądało bardzo ładnie - po badaniach ph wyszło że na odkwaszonych polach jest zielono a na zakwaszonych rudo . Efekt działania dobrego wapna widoczny gołym okiem . Tam gdzie ziemia dobrze odkwaszona tam mikroorganizmy pracują i grzeją humus co w efekcie chroni rośliny przed wymarzaniem . 

Potrzebuje wapno szybko działające ph ok 4.5 jakie wapno bedzie najlepsze? Jedno pole ziemia ciężką, drugie lzejsza, kl II i III,IV

Polecam ci wapno kredowe z zakładu Minerał w Trębaczewie  , teraz maja promocję w big-bagach  po 105 zł tona  a jest to odpowiednik wapna Nordkalk Fast czyli w sumie wychodzi o połowa taniej przy najlepszych możliwych parametrach . 

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1691 Share MatiRol92

MatiRol92

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 504 postów

Napisany 04 luty 2016 - 14:56

Wapno granulowane

to jak, krede pylistą można wyykłym rozsiewaczem (np.amazonka 2 talerzową) rozsiać i nie bedzie problemu? mam ph 5,5 gleba cieżka, co polecacie i w jakiej dawce?

#1692 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 04 luty 2016 - 17:37

Wapno granulowane

Można, tylko się dużo najeździsz, bo w rozsiewacz mało kredy wejdzie.

Edytowany przez a1fe26c2, 04 luty 2016 - 17:38.

Mistrzem jesteś w tym, co robisz codziennie! Kiedy wszyscy myślą tak samo, to pierwszy krok do katastrofy.

#1693 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 683 postów

Napisany 04 luty 2016 - 18:10

Wapno granulowane

Chyba nie tyle chodzi o liczbę przejazdów tylko o kurz i ewentualne zawieszanie wapna w siewniku. Na pewno lekko nie będzie. Nie wiem jak jest z mieszadłem ( czy jak tam go nazwać) w siewniku, ale istnieje opcja że po dojechaniu na pole bez kija w koszu i człowieka do jego obsługi siew będzie drogą przez mękę  (chyba że masz na myśli taśmowy rozsiewacz dwutalerzowy). Druga sprawa warunki atmosferyczne - idealnymi była by totalna mgła co najczęściej jest również gwarancją braku ruchu powietrza. Ewentualnie lekka mżawka gwarantowałaby natychmiastowe osiadanie wapna na polu.

#1694 Share TheEnd

TheEnd

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów

Napisany 04 luty 2016 - 18:16

Wapno granulowane

Witajcie, przeczytałem wiele tematów i wiele możliwości jest ale w moim regionie ciężko zdobyć wapno w małych ilościach.

na kawałku 15ar obecnie nieużytek od jesieni 2014r, wcześniej rósł owies, kiepsko rośnie tam cokolwiek bo kwaśna ziemia jest na pewno (nie wapnowane 30-40 lat) tej wiosny chcę tam założyć łąkę z jakąś mieszanką dla terenów suchych i wydaje mi się że dobrze by było i trochę wapna do gleby dostarczyć, tylko nie wiem co kupić najlepiej w granulacie bo na te 15ar dużo nie potrzeba

#1695 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 04 luty 2016 - 18:29

Wapno granulowane

Jaki jest odczyn gleby? Jaki jest skład granulometryczny gleby? Robiłeś badania gleby w OSChR?

Mistrzem jesteś w tym, co robisz codziennie! Kiedy wszyscy myślą tak samo, to pierwszy krok do katastrofy.

#1696 Share TheEnd

TheEnd

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów

Napisany 04 luty 2016 - 18:51

Wapno granulowane

Badań nie robiłem, sprawdzałem tylko PH prostym testerem i wyszło 4 może troszkę ponad 4, dokładnie się nie da tym sprawdzić. a badania, no cóż, nieopłacalne w tym przypadku

#1697 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 04 luty 2016 - 19:42

Wapno granulowane

20 zł to nie majątek, a będziesz miał oznaczony odczyn, pH i zawartość makroskładników. Ten tester to jakiś elektryczny wynalazek? Zazwyczaj są niewiele warte. Jaka to gleba? Nie pytam o jej klasę.

Edytowany przez a1fe26c2, 04 luty 2016 - 19:43.

#1698 Share TheEnd

TheEnd

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów

Napisany 04 luty 2016 - 22:18

Wapno granulowane

Tester to był jakiś specyfik który zmieniał kolor w zależności od pH, Może i dwadzieścia zł za analizę gleby ale zawieźć też te próbki trzeba i to jest koszt czas+paliwo. Gleba hmm piach z płytką warstwą orną, 25-30cm pod powierzchnią żółto :P

#1699 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 04 luty 2016 - 23:39

Wapno granulowane

Czyli gleba lekka lub bardzo lekka i do tego bardzo kwaśna. Odczytaj sobie ze strony KPODR ile wapna musisz sypnąć przy tych warunkach. Mnie się nie chce tego przepisywać. Ciekawe w jaki sposób ocenisz poziom makroelementów, bo od tego będzie zależało nawożenie NPK.

Zanim zasiejesz łąkę spróbuj dobrać mieszankę roślin do tej gleby. Na tym kwasie mało co urośnie poza chwastami (nieszczęsny skrzyp daje radę).

Edytowany przez a1fe26c2, 04 luty 2016 - 23:40.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1700 Share MatiRol92

MatiRol92

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 504 postów

Napisany 07 luty 2016 - 14:15

Wapno granulowane

Panowie czy dobre wapno zastosowałem? http://www.lhoist.co..._pl35k121_0.pdf

granulacja 3-12mm

gleby cieżkie/środnie dawałem 1t/ha pakowane w bigbag, jedna tona wychodziła około 450zł

Może doradzicie mi coś lepiszego? ph mam w granicach 5,3-5,7

Coś tańszego :)