Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapno granulowane

1821 odpowiedzi na ten temat

#1641 Share mariuszd93

mariuszd93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3439 postów
  • Zainteresowania:mechanika

Napisany 09 wrzesień 2015 - 20:47

Wapno granulowane

Mariuszd93 a gdzie ty widziales granulat po 300 z groszami ja szukam i z tego co widze to koszelowka ma najtanie po 420 z dowozem domnie a co do granulatu to jedni wola dac po 500kg tylko pod dana rosline co roku a inni wala po 5t raz na 3 lata czy 8 jak kto woli i niema co sie klucic

Jeśli kupisz ze  20 ton  to  za tonę  wyjdzie    w granicach  360  - 380  zł łącznie  z  transportem  ,  zalezy  też  od  tego  gdzie  trzeba  zawieźć , im  bliżej  Białegostoku  tym  taniej ...  . 

np

http://olx.pl/oferta...db3cb2;promoted

http://olx.pl/oferta...html#d1dfdb3cb2

Nigdy nie zatrzymuj w sobie bąków! Wędrują one bowiem w górę kręgosłupa do mózgu i w ten sposób rodzą się w Tobie gówniane pomysły... :P 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapno granulowane Dzisiaj, 03:51
  •  

#1642 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2820 postów

Napisany 09 wrzesień 2015 - 21:11

Wapno granulowane

knoro93 też tak kiedyś myślałem. Do puki nie przeprowadziłem badań. Tu są fotografie:

http://pokazywarka.pl/nnvp51/

Wapno kredowe pyliste 0% wilgoci, w ilości 3t/ha stosowane pogłównie, na kilkanaście miesięcy przed przeprowadzeniem badań.

Marzec - Siew wapna; kwiecień - uprawa gruberem na głęboko(zamiast orki); maj - siew kukurydzy; listopad uprawa talerzówką i za 2 tyg uprawa gruberem na 20 cm (zamiast orki); marzec kolejnego roku - wykonanie fotografii

zdj. 3 - pH mierzone płytko = 6,12

zdj. 4 - pH mierzone w tym samym miejscu na 20-25 cm = 4,59

Wapno kredowe z mielnika max 18% wilgoci, w ilości 3t/ha stosowane pogłównie, na 2 lata przed przeprowadzeniem badań. W między czasie przeprowadzono kilkanaście uprawek

zdj. 2 - pH mierzone głęboko = 6,03

zdj. 5 - pH mierzone płytko = 6,7

zdj. 9 i 10 wapno kredowe w ilości 6 t. 3t/ha 2 lata temu + 3t/ha ostatniej jesieni, zdjęcie wykonane tej wiosny

Koledzy wasze porównania są troche bez sensu. Jak można porównać dolomit z kreda? To tak jakbyśmy porównywali mocznik z saletrzakiem. Oba mają azot ale zupełnie inne ilości.

Porównajcie krede granulowana z nordkalkiem fast cal. Jedna jest w granulacie kosztuje 500zł/t, drugi pylistny za 150złt.

Dlaczego tak uważasz? przecież w obu przypadkach jest to węglan wapnia, znając jego zawartość w danym towarze można przeliczyć ile jest % CaO, oraz znając przybliżoną reaktywność danego towaru można obliczyć ile tego CaO będzie działać.

Po za tym kto tu porównuje dolomit do kredy? Chyba raczej rozmawiamy o tym że jeśli jest zalecenie 3t/ha CaO to tyle tego trzeba wprowadzić i nie oszukamy/przeskoczymy tego żadnym granulatem. Jak widzimy inni to także potwierdzają a tylko jeden mariusz d ma odmienne zdanie..??

Porównanie dolomitu do kredy to nie jest to samo co porównanie mocznika do saletry ponieważ są to 2 zupełnie inne związki chemiczne które łączy tylko to że w swoim łańcuchu zawierają N. Mógł byś tak powiedzieć gdybyśmy porównywali wapno węglanowe do wapna tlenkowego.

Ale jak już coś jest tu porównywane to świeży cement do skawalonego. świeży - kreda ; skawalony - dolomit.

EDIT: mariusz miałem już nic ci nie odpisywać bo jak to mówią idiota sprowadzi cię do swojego poziomu i załatwi doświadczeniem. Ale widocznie z tobą jest jeszcze gorzej niż przypuszczałem. Właśnie sam dodałeś link do kredy granulowanej gdzie z treści ogłoszenia wynika jak byk ile ta wspaniała granulowana kreda zawiera przyswajalnego CaO - cyt.:

,,Rozdrobnienie 2 - 4 mm.
CaCO3 - 95 %
Reaktywność - 98 %
zawartość wapnia, czyli czystego składnika, który gleba przyswoi to ok 50% CaO,,

1t = 500 kg przyswajalnego CaO.

Jeśli potrzebujemy 3 t/ha CaO = 6 t kredy granulowanej x 380 zł daje nam wynik 2280 zł/ha

A więc ludzie już widzicie, tylko idioci stosują granulowaną kredę, pazerni wapniaki mielone, dziadkowie dolomity (wapno poprzedniego ustroju), postępowi kredę sypką luzem tańszą 3-6 razy od granulowanej.

aha jeszcze wapniaki mielone i dolomity stosują też scyzoryki bo mają blisko.

Edytowany przez damianzbr, 09 wrzesień 2015 - 21:27.

#1643 Share mariuszd93

mariuszd93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3439 postów

Napisany 10 wrzesień 2015 - 06:39

Wapno granulowane

Geniuszu   to że  taki jest  skład  to  Ameryki nie  odkryłes  -  chociaż  czytać  ze  zrozumieniem  nie  potrafisz , bo  CaO  jest  53 %   akurat  w  Koszelówce - nigdy nie  twierdziłem ze  jest inny ,  pisałem  tylko ze sypanie  6  ton kredy to nieporozumienie .

Nie  widziałem  nigdy odgórnych  sztywnych  zaleceń, że ma  być  3  tony tlenku  wapnia  na  hektar  i basta , 

Co  do kredy pylistej to cena  nie jest  6  razy  niższa,  tylko 2  razy  bynajmniej  w moich  stronach i nie każdy ma  czym  to  rozsiać 

Ale jak sam  twierdzisz z pewną grupą  sie  nie  dyskutuje , syp  sobie  co  chcesz,  a ja  i inni idioci  będę stosował kredę  granulowaną 1  tona  na  ha, co około 3  lata  i to  w  zupełności  wystarczy  .

Edytowany przez mariuszd93, 10 wrzesień 2015 - 06:51.

Nigdy nie zatrzymuj w sobie bąków! Wędrują one bowiem w górę kręgosłupa do mózgu i w ten sposób rodzą się w Tobie gówniane pomysły... :P 

#1644 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 10 wrzesień 2015 - 09:19

Wapno granulowane

Dlaczego tak uważasz? przecież w obu przypadkach jest to węglan wapnia, znając jego zawartość w danym towarze można przeliczyć ile jest % CaO, oraz znając przybliżoną reaktywność danego towaru można obliczyć ile tego CaO będzie działać.

Tak, zgadzam się. Dlatego nigdy nie zastosuje granulatu jeżeli pyliste mam kilka razy taniej i mam czym rozsiać. Kredę pylistą bardzo dobrze się rozsiewa, nie ma za rozsiewaczem chmury.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#1645 Share UrsusC360Gold

UrsusC360Gold

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 10 wrzesień 2015 - 12:37

Wapno granulowane Mam pytanie , ile dać kredy wapniaka Rutkowskiego na ha pod pszenżyto ?
Czy lepiej wapno węglanowe ? 3/4 klasa

Edytowany przez UrsusC360Gold, 10 wrzesień 2015 - 12:39.

#1646 Share Szymi40

Szymi40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1287 postów

Napisany 10 wrzesień 2015 - 15:44

Wapno granulowane

Ile  dać  -  dobre  pytanie...... a kto  tu wie  jak  masz zakwaszoną   ziemię  ! ?    wiemy  tylko tyle że  kreda  działa od razu a  w. węglanowe    powoli.

#1647 Share UrsusC360Gold

UrsusC360Gold

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 10 wrzesień 2015 - 16:07

Wapno granulowane Ostatnio wapnowane 3 lata temu , podejrzewał że pH jest niskie .
Z tego co czytałem lepiej dać wapno bo dłużej się rozkłada ale i dłużej działa , a jak to jest z kreda ?

#1648 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2820 postów

Napisany 10 wrzesień 2015 - 21:32

Wapno granulowane

ursusC360Gold tak jak kolega ci powiedział. A kto to wie jak zakwaszoną masz glebę i jaką.

tu: http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/nawozy/zalecane-dawki-wapna,51697.html

albo na 12 str. tu: http://www.agrolok.p..._wapnowania.pdf

masz tabelę opracowaną przez IUNG w której znajdziesz zalecane dawki wapna nawozowego w (t CaO x ha)

Jak nie dajesz wiary badaniom Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowy Instytut Badawczy

gadaj z niejakim mariuszem d. bo twierdzi że opracował inne zalecenia dawek CaO / ha. Tylko uwaga, on chyba ma problemy zdrowotne z górną częścią ciała, dlatego też może gadać od rzeczy.

#1649 Share mariuszd93

mariuszd93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3439 postów

Napisany 10 wrzesień 2015 - 22:53

Wapno granulowane

fajnie  że  sie  o mnie  troszczysz  ,ale wyrosłem juz  z  takiej gry pod  tytułem -  kto komu  bardziej  dosra- więc  ulżyj  sobie jak  masz  z  tego  frajdę :D

#1650 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 11 wrzesień 2015 - 15:57

Wapno granulowane

Ktoś ma doświadczenia z rozsiewaniem wapna z Kornicy za pomocą RCW i mf255? Jaki tam bieg ustawić, jaką szczelinę, żeby ok. 4.5 T/ha wysypać??

Mistrzem jesteś w tym, co robisz codziennie! Kiedy wszyscy myślą tak samo, to pierwszy krok do katastrofy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1651 Share Poznaniak

Poznaniak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 11 wrzesień 2015 - 20:15

Wapno granulowane

Proszę o porade , mam takie pola o ph 4,5-5 jest obecnie wykonana orka i za tydzień siane bedzie pszenżyto,

-mogę dac wapno granulowane( ekogran lub polcalc-500kg) razem z polifoską 4 pod agregat ? bo gdzes czytałem aby nie mieszac fosforu i azotu amonowego z wapnem?

-czy może teraz polifoske a wapno pogłównie np. na koniec listopada?

Edytowany przez Poznaniak, 11 wrzesień 2015 - 20:18.

#1652 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2820 postów

Napisany 11 wrzesień 2015 - 20:31

Wapno granulowane

Co było przedplonem i czy słoma zebrana? Przy takim pH to żyto słabo rośnie. Może lepiej będzie zrezygnować z polifoski i porządnie zwapnować. A w lutym wysypać kizeryt i sól potasową pogłównie.

Najlepszy sposób na sprawdzenie wysianej dawki to zważyć ile towaru weszło na RCW. Lub przyjąć że weszło 2,5t. Jechać na pole które ma określoną powierzchnię, najlepiej 1 ha, obrać jakiś tam bieg po wysianiu stwierdzić czy wyszło za mało czy za dużo.

#1653 Share Poznaniak

Poznaniak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 12 wrzesień 2015 - 07:03

Wapno granulowane

damianzbr dzięki za porade bardzo pomocna, przedplon zbozowy, obornik regularnie co 3 lata  i pola z bardzo wysoka zawartoscia fosforu.

A wapna granulowanego i soli potasowej nie można by razem dac pod agregat?

sól potasowa zastosowana pogłównie chyba za dobrze się nie rozpuści ? Kizeryt dawałem wiosna w rzepaku to lezał z miesiąc na polu bo sucho było

#1654 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 12 wrzesień 2015 - 07:31

Wapno granulowane

Z wapnem węglanowym możesz, z wapnem tlenkowym nie możesz mieszać soli potasowej. Takie są informacje w Wikipedii.

Mistrzem jesteś w tym, co robisz codziennie! Kiedy wszyscy myślą tak samo, to pierwszy krok do katastrofy.

#1655 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2820 postów

Napisany 12 wrzesień 2015 - 23:07

Wapno granulowane

Sól możesz dać z wapnem, ale jak lekka gleba może wypłukać ją za głęboko jeśli nie będzie mocnego mrozu w zimie. Rozpuści się bez problemu tylko trzeba bardzo wcześnie wysiać, koniec lutego najlepiej. Kizeryt i sól podobnie się rozpuszczają, jeśli gleba wilgotna to po 5 dniach nie ma śladu po tych nawozach.

Więc jak mówisz fosforu bardzo duża zawartość to zrezygnuj z polifoski. Jeśli słoma została ścięta, rzuć trochę nawozu azotowego co by siewki nie głodowały bo ten glebowy może być chwilowo zablokowany przez mikroorganizmy które będą rozkładać resztki. Sól wedle uznania albo teraz albo pogłównie luty.

#1656 Share robson69

robson69

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 23 wrzesień 2015 - 10:16

Wapno granulowane

Wolę kupić zestaw sypkiego i męczyć się nawet kosem rozsiać niż płacić ponad 500zł/t za granulowane  :lol: Niektórzy stosowali, efektu przy tych dawkach nie było, więc po co przepłacać..? Nawet sypać zapobiegawczo szkoda było by mi wydać kasę.

#1657 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 23 wrzesień 2015 - 10:19

Wapno granulowane

Wapno granulowane, to można sypać na bieżące potrzeby roślin, ale i tak lepiej wapnować tańszym wapnem co 3-4 lata.

Edytowany przez a1fe26c2, 23 wrzesień 2015 - 10:20.

#1658 Share robson69

robson69

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 23 wrzesień 2015 - 10:24

Wapno granulowane

Tak jak piszesz, jednak wolę sypnąć raz porządnie, a potem co 2 lata troszkę mniejszą ilość wysiewać. Oczywiście mowa o sypkim :)

#1659 Share maroon88

maroon88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 120 postów

Napisany 23 wrzesień 2015 - 10:45

Wapno granulowane

Wolę kupić zestaw sypkiego i męczyć się nawet kosem rozsiać niż płacić ponad 500zł/t za granulowane  :lol: Niektórzy stosowali, efektu przy tych dawkach nie było, więc po co przepłacać..? Nawet sypać zapobiegawczo szkoda było by mi wydać kasę.

Jasne - przy 5 ha też bym tak robił

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1660 Share robson69

robson69

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 23 wrzesień 2015 - 11:01

Wapno granulowane

kilka lat można się przemęczyć i przy 20 ha ;p ale to jets męczarnia nie przeczę, na porządną robotę sprzęt musi być odpowiedni.