Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapno granulowane

1822 odpowiedzi na ten temat

#141 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 15 grudzień 2012 - 18:10

Wapno granulowane agronom_kujawy a co sądzisz o wapniaku koszelowskim? dałem na sciernisk 500kg/ha i właśnie tak jak piszesz powyżej zamierzam dawać co rok taką dawkę - gleba średnia

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapno granulowane Dzisiaj, 21:24
  •  

#142 Share POL1

POL1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 15 grudzień 2012 - 18:16

Wapno granulowane Wszystko zalezy ile ma procent wapno granulowane.
Przyjmijmy że 50% .
Normalnie daje się 6 ton na hektar wapna tlenkowego .
Wapno granulowane jest słabsze jak tlenkowe , z doswiadczenia wiem że takiego wapna powinno sie dać na pewno wiele więcej niż tlenkowego.
Takie 10-12 ton na hektar było by wsam raz , niestety jego reakcja nie jest tak szybka jak tlenkowego , wapno granulowane działa powoli.
Ja 2 lata temu dałem 9 ton tlenkowego wapna na hektar .
Przed sianiem ph gleby było 4.2
a po sianiu wapna po 2 latach zbadałem kwasowość gleby i było 6.9

#143 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 15 grudzień 2012 - 18:37

Wapno granulowane

agronom_kujawy a co sądzisz o wapniaku koszelowskim? dałem na sciernisk 500kg/ha i właśnie tak jak piszesz powyżej zamierzam dawać co rok taką dawkę - gleba średnia

Jedyna wadą z jaką spotkałem się wśród rolników co do Wapniaka Koszelowskiego to opinia że granulat jest słaby i się rozdrabnia. A jak tobie się rozsiewał?
Poza tym to bardzo dobry produkt wart swojej ceny, oczywiście stosowany co rocznie w małych dawkach.
pozdrawiam

Wszystko zalezy ile ma procent wapno granulowane.
Przyjmijmy że 50% .
Normalnie daje się 6 ton na hektar wapna tlenkowego .
Wapno granulowane jest słabsze jak tlenkowe , z doswiadczenia wiem że takiego wapna powinno sie dać na pewno wiele więcej niż tlenkowego.
Takie 10-12 ton na hektar było by wsam raz , niestety jego reakcja nie jest tak szybka jak tlenkowego , wapno granulowane działa powoli.
Ja 2 lata temu dałem 9 ton tlenkowego wapna na hektar .
Przed sianiem ph gleby było 4.2
a po sianiu wapna po 2 latach zbadałem kwasowość gleby i było 6.9

Kolego usystematyzujmy nazewnictwo wapna stosowanego w rolnictwie bo 6 ton wapna tlenkowego to masakra chyba że gleba bardzo ciężka a humus o miąższości 1m , myślę że mówisz o wapnie węglanowym , ponieważ producenci podają przeliczenie węglanu CaCO3 na CaO( tlenek) i stąd częste nieporozumienia :) :

TYPY WAPNA UŻYWANEGO W ROLNICTWIE:
-Wapno tlenkowe (inaczej: wapno palone lub wapno budowlane) o wzorze chemicznym CaO uzyskiwane sztucznie w wyniku prażenia kamienia wapiennego. Jest to wapno wysoko reaktywne. Istnieje w tym przypadku realna groźba przewapnowania gleby, gdyż w reakcji z wodą powstaje wodorotlenek wapnia o wzorze chemicznym Ca(OH)2, który jest substancją silnie żrącą. Tego typu wapno ma zawsze postać pylistą suchą w smaku gorzkie , nigdy nie granulowaną gdyż jest to związek chemiczny którego nie da się granulować. Należy też uważać jakie wapno tlenkowe kupujemy ,gdyż może ono zawierać dodatki potrzebne w budownictwie a szkodliwe dla rolnictwa. Jeżeli już stosujemy wapno tlenkowe to mozliwie małe dawki i koniecznie bez domieszek. Cena około 500-600zł tona

-Wapno węglanowe kredowe (inaczej: kreda pylista, kreda pastewna, mączka wapienna , kreda jeziorna, kreda granulowana , wapno granulowane ) o wzorze chemicznym CaCO3 uzyskiwane poprzez kruszenie i mielenie skał wapiennych lub jako kopalina w kopalniach odkrywkowych. Wapno węglanowe występuje w przyrodzie naturalnie w postaci skał wapiennych. Podstawowym problemem jest w tym przypadku różny stopień czystości składu chemicznego oraz stopień rozdrobnienia. Nie każde wapno węglanowe daje dobre efekty jako nawóz! Najlepsze nawozy węglanowe to takie, które są najdrobniej zmielone i nie zawierają zanieczyszczeń ani wody. Łatwo sobie wyobrazić, iż kupując produkt który posiada 70 % czystego składnika, a reszta to zanieczyszczenia takie jak glina i woda, to tak samo jak kupić 100 worków z których 70 to wapno, a 30 woda i glina. Wapna węglanowego CaCO3 nie da się przedawkować wbrew różnym opinią które dotyczą przeważnie wapna tlenkowego CaO. Dobre wapno węglanowe jest białe, suche, pyliste lub granulowane, w smaku miałkie i obojętne, po wsypaniu do wody natychmiast się rozpuszcza tworząc "mleko". (Wapno magnezowe może mieć kolor brunatny). Im większa zawartość węglanów tym lepiej. Najlepsze parametry mają odmiany o zawartości CaCO3 powyżej 90% czyli w przeliczeniu na tlenek około 52-55% CaO. Cena od 30 do 2400zł tona

-Wapno dolomitowe(wapno kopalniane, wapno drobno kruszone) to najgorszy i najmniej reaktywny rodzaj wapna stosowanego w rolnictwie. Jego skuteczność w odkwaszaniu gleby jest często bliska zeru. Niestety rolnicy dają się oszukiwać i często płacą za tego typu produkt duże sumy . Zabieg wapnowania dolomitem jest równie efektywny co wysypanie zwykłego piasku lub kruszonego granitu ,ponieważ struktura dolomitu jest bardzo zbliżona do struktury kwarcu, a więc jest to produkt o strukturze krystalicznej i zupełnie nie rozpuszczalnej w wodzie. Wszystkie doświadczenia i eksperymenty naukowe potwierdzają że dolomit nie podnosi pH i w żaden sposób nie wpływa na przyrost biomasy ani też na żadne inne parametry rośliny!!!! Do tego typu nawozów wapniowych należy Wap-Magia który ma postać granulowaną i rzekomo zawiera magnez. Samemu można ocenić jakość tego typu nawozu, wystarczy wrzucić do szklanki z wodą garść granulek i zamieszać. Jako ciekawostkę dodam że dolomitu używa się prawie wyłącznie w krajach postkomunistycznych , na zachodzie od wielu lat nikt tego typu "kruszywa" nie wysiewa. Cena od 30 do 450zł tona

-Wapno odpadowe (wapno z cukrowni) W zasadzie nie wiadomo co jest za produkt, gdyż w tego typu wapnie zawartość składników może różnić się w zależności od cukrowni i czasu zalegania w magazynie lub na polu. Innymi słowy jest to produkt w którym ciągle zachodzą reakcje chemiczne pomiędzy składnikami, powietrzem i wodą. Cena od 1zł tona mówi sama za siebie.

Edytowany przez Agronom_kujawy, 03 styczeń 2013 - 19:28.

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#144 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 15 grudzień 2012 - 18:38

Wapno granulowane faktycznie granulat sie rozpada, ale je siałem rozsiewaczem taśmowym i nie było większych problemów.

#145 Share POL1

POL1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 15 grudzień 2012 - 18:55

Wapno granulowane

Jedyna wadą z jaką spotkałem się wśród rolników co do Wapniaka Koszelowskiego to opinia że granulat jest słaby i się rozdrabnia. A jak tobie się rozsiewał?
Poza tym to bardzo dobry produkt wart swojej ceny, oczywiście stosowany co rocznie w małych dawkach.
pozdrawiam

Kolego usystematyzujmy nazewnictwo wapna stosowanego w rolnictwie bo 6 ton wapna tlenkowego to masakra chyba że gleba bardzo ciężka a humus o miąższości 1m , myślę że mówisz o wapnie węglanowym , ponieważ producenci podają przeliczenie węglanu CaCO3 na CaO( tlenek) i stąd częste nieporozumienia :) :

TYPY WAPNA UŻYWANEGO W ROLNICTWIE:
-Wapno tlenkowe (inaczej: wapno palone lub wapno budowlane) o wzorze chemicznym CaO uzyskiwane sztucznie w wyniku prażenia kamienia wapiennego. Jest to wapno wysoko reaktywne. Istnieje w tym przypadku realna groźba przewapnowania gleby, gdyż w reakcji z wodą powstaje wodorotlenek wapnia o wzorze chemicznym Ca(OH)2, który jest substancją silnie żrącą. Tego typu wapno ma zawsze postać pylistą suchą w smaku gorzkie , nigdy nie granulowaną gdyż jest to związek chemiczny którego nie da się granulować. Należy też uważać jakie wapno tlenkowe kupujemy ,gdyż może ono zawierać dodatki potrzebne w budownictwie a szkodliwe dla rolnictwa. Jeżeli już stosujemy wapno tlenkowe to mozliwie małe dawki i koniecznie bez domieszek. Cena około 500-600zł tona

-Wapno węglanowe kredowe (inaczej: kreda pylista, kreda pastewna, mączka wapienna , kreda jeziorna, kreda granulowana , wapno granulowane ) o wzorze chemicznym CaCO3 uzyskiwane poprzez kruszenie i mielenie skał wapiennych lub jako kopalina w kopalniach odkrywkowych. Wapno węglanowe występuje w przyrodzie naturalnie w postaci skał wapiennych. Podstawowym problemem jest w tym przypadku różny stopień czystości składu chemicznego oraz stopień rozdrobnienia. Nie każde wapno węglanowe daje dobre efekty jako nawóz! Najlepsze nawozy węglanowe to takie, które są najdrobniej zmielone i nie zawierają zanieczyszczeń ani wody. Łatwo sobie wyobrazić, iż kupując produkt który posiada 70 % czystego składnika, a reszta to zanieczyszczenia takie jak glina i woda, to tak samo jak kupić 100 worków z których 70 to wapno, a 30 woda i glina. Wapna węglanowego CaCO3 nie da się przedawkować wbrew różnym opinią które dotyczą przeważnie wapna tlenkowego CaO. Dobre wapno węglanowe jest białe, suche, pyliste lub granulowane, w smaku miałkie i obojętne, po wsypaniu do wody natychmiast się rozpuszcza tworząc "mleko". (Wapno magnezowe może mieć kolor brunatny). Im większa zawartość węglanów tym lepiej. Najlepsze parametry mają odmiany o zawartości CaCO3 powyżej 90% czyli w przeliczeniu na tlenek około 52-55% CaO. Cena od 30 do 2400zł tona

-Wapno dolomitowe(wapno kopalniane, wapno drobno kruszone) to najgorszy i najmniej reaktywny rodzaj wapna stosowanego w rolnictwie. Jego skuteczność w odkwaszaniu gleby jest często bliska zeru. Niestety rolnicy dają się oszukiwać i często płacą za tego typu produkt duże sumy . Zabieg wapnowania dolomitem jest równie efektywny co wysypanie zwykłego piasku lub kruszonego granitu ,ponieważ struktura dolomitu jest bardzo zbliżona do struktury kwarcu, a więc jest to produkt o strukturze krystalicznej i zupełnie nie rozpuszczalnej w wodzie. Wszystkie doświadczenia i eksperymenty naukowe potwierdzają że dolomit nie podnosi pH i w żaden sposób nie wpływa na przyrost biomasy ani też na żadne inne parametry rośliny!!!! Do tego typu nawozów wapniowych należy Wap-Mag który ma postać granulowaną i rzekomo zawiera magnez. Samemu można ocenić jakość tego typu nawozu, wystarczy wrzucić do szklanki z wodą garść granulek i zamieszać. Jako ciekawostkę dodam że dolomitu używa się prawie wyłącznie w krajach postkomunistycznych , na zachodzie od wielu lat nikt tego typu "kruszywa" nie wysiewa. Cena od 30 do 450zł tona

-Wapno odpadowe (wapno z cukrowni) W zasadzie nie wiadomo co jest za produkt, gdyż w tego typu wapnie zawartość składników może różnić się w zależności od cukrowni i czasu zalegania w magazynie lub na polu. Innymi słowy jest to produkt w którym ciągle zachodzą reakcje chemiczne pomiędzy składnikami, powietrzem i wodą. Cena od 1zł tona mówi sama za siebie.

A Ty to jakiś doktorat skończyłeś o wapnie?
Tak mam ciężką glebę.

#146 Share Atsihosam

Atsihosam

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 15 grudzień 2012 - 19:19

Wapno granulowane Ja kupiłem taką oto kredę nawozową:

88% CaCO3
5% MgCO3
Reaktywność 80%
Woda<3%
Producent: Kreidewerk Rugen GmbH

I mam pytanie do Agronom_Kujawy
Ile według Ciebie musiałbym dać tej kredy na ziemie średnio-ciężkie (klasa III-V) pH od 4,5 do 5,5.

#147 Share niebieski

niebieski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisany 15 grudzień 2012 - 21:32

Wapno granulowane Producent wapna taki sam jak u "Atsihosam".
Klementelvitz Sassnitz Niemcy.
Pytanie do "Atsihosam".
Czy twoje wapno rozpuszcza się w wodzie?

#148 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 15 grudzień 2012 - 23:57

Wapno granulowane

Ja kupiłem taką oto kredę nawozową:

88% CaCO3
5% MgCO3
Reaktywność 80%
Woda<3%
Producent: Kreidewerk Rugen GmbH

I mam pytanie do Agronom_Kujawy
Ile według Ciebie musiałbym dać tej kredy na ziemie średnio-ciężkie (klasa III-V) pH od 4,5 do 5,5.

Według mojej kalkulacji aby odkwasić jednorazowo taką glebę, produktem o takich parametrach powinieneś wysiać około 3,5 do 4,5 tony na ha . ( zakładam że to wapno ma postać pylistą, suchą )

komentarz:
U niemieckich producentów podoba mi się to że nie ściemniają ( chyba już z tego wyrośli :) ) jeśli chodzi o skład i rodzaj wapna, przynajmniej jeżeli znamy producenta i wiemy gdzie w Niemczech znajduje się zakład produkcyjny możemy łatwo wejść na internet i zweryfikować informację.
Gorzej jeżeli importowanym niemieckim wapnem zajmuje się jakiś polski pośrednik , wtedy nagle może się okazać że produkt, który u producenta występuje jako samo wapno dostaje cudownie 10% magnezu. To niestety częsta praktyka.
Byłem swego czasu na Rugii w kopalni Omaya w okolicach Sasnitz ,( cała Rugia jest zresztą zbudowana z miękkich utworów kredowych które tworzą przepiękne klify) i z tego co spamiętałem są to miękkie kredy węglanowe CaCO3 ,ale raczej bez magnezu w formie węglanowej MgCO3 (?) .
Co do miękkich pokładów kredy to na pewno jest to dobry nawóz o dużej reaktywności , i o ile jest całkowicie wysuszony i granulowany to można dać za niego max 450zł za tonę, wtedy odkwaszanie tego typu wapnem jest ekonomiczne.
Z mojej obserwacji wynika również że wapno które posiada magnez jest przeważnie barwy szarej lub brunatnej a nie białej, gdyż złoża węglanu magnezu mają barwę od czerwonej do brunatnej.
A podejrzewam że to wapno z Rugii jest zupełnie białe?

Producent wapna taki sam jak u "Atsihosam".
Klementelvitz Sassnitz Niemcy.
Pytanie do "Atsihosam".
Czy twoje wapno rozpuszcza się w wodzie?

Jeżeli jest to wapno z Rugii to z pewnością dobrze rozpuszcza się w wodzie :)
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#149 Share Jacooo

Jacooo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 16 grudzień 2012 - 01:02

Wapno granulowane Według mojej kalkulacji aby odkwasić jednorazowo taką glebę, produktem o takich parametrach powinieneś wysiać około 3,5 do 4,5 tony na ha . ( zakładam że to wapno ma postać pylistą, suchą )

Czy polecałbyś rozbić tą dawkę na 2 jak to jest przy nawozach mineralnych oraz kiedy najlepiej zastosować wapno na ściernisko, po orce czy przed siewem to samo pytanie jesli chodzi o coroczne nawożenie wanem granulowanym (kiedy)?

Klub Posiadaczy Kumurunów

#150 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 16 grudzień 2012 - 01:18

Wapno granulowane

Według mojej kalkulacji aby odkwasić jednorazowo taką glebę, produktem o takich parametrach powinieneś wysiać około 3,5 do 4,5 tony na ha . ( zakładam że to wapno ma postać pylistą, suchą )

Czy polecałbyś rozbić tą dawkę na 2 jak to jest przy nawozach mineralnych oraz kiedy najlepiej zastosować wapno na ściernisko, po orce czy przed siewem to samo pytanie jesli chodzi o coroczne nawożenie wanem granulowanym (kiedy)?

Jeśli chodzi o stosowanie granulatu to można go stosować od ścierniska aż do siewu w dawkach corocznych i nie będzie to miało większego znaczenia kiedy.
Co do dawkowania pogłównego granulatem to trzeba ograniczyć ilość nawozu w zależności od wrażliwości konkretnej rośliny na wapnowanie. ( od połowy dawki do 20%) .
Rozbijanie dawki w przypadku wapna może nie być efektywne , chyba że stosujesz w międzyczasie głęboką orkę i mocne wymieszanie nawozu z glebą spowoduje "straty" optymalnego pH w wierzchniej warstwie, ale przy takiej strategi lepiej wstrzymać się z wapnowaniem i rozsiać wapno po powierzchni pola przedsiewnie , ma to o tyle istotne znaczenie że przemywanie samo z siebie przeniesie nadmiar wapna w dolne partie humusu powodując spadek pH w dolnych partiach gleby.

Edytowany przez Agronom_kujawy, 16 grudzień 2012 - 01:25.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#151 Share Atsihosam

Atsihosam

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 16 grudzień 2012 - 08:03

Wapno granulowane Moje wapno ma postać granulowaną. Kupiłem w bigbagach po 600kg za 430zl brutto. Agronom odnieś się jeszcze do tego jak z tym granulowanym będzie ok?

#152 Share Roki212

Roki212

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2078 postów
  • Zainteresowania:coś tam się znajdzie...

GG-3578015

Napisany 16 grudzień 2012 - 08:42

Wapno granulowane

Dawka dla gleby lekkiej dobrego jakościowo, suchego węglanu wapnia pochodzenia kredowego ( 98%CaCO3) wynosi około 1 tony na ha wg IUNiG w Puławach.
;)

A jak oceniasz kredę z Mielnika ile mogę jej dać na hektar przy pH 4,5 i glebie lekkiej

#153 Share GoRAL1

GoRAL1

mlody rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 2478 postów

Napisany 16 grudzień 2012 - 09:09

Wapno granulowane Coś mi się wydaje że niektóre posty w tym temacie sa mocno sponsorowane

#154 Share LowRider

LowRider

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 989 postów

Napisany 16 grudzień 2012 - 10:13

Wapno granulowane

... Dla obrońców wap-magu i dolomitu proponuje prosty test w szklance wody. Mianowicie wsypcie wap-mag i zamieszajcie, następnie odstawcie na 350 lat w chłodne i ciemne miejsce, następnie ponownie zamieszajcie i odstawcie na kolejne 350 lat tym razem w suche i nasłonecznione miejsce. Po 700 latach zalegania dolomitu w szklance wody okaże się że dolomit nie stracił swoich wspaniałych właściwości i nadal jest tym samym dolomitem w co w momencie zakupu. Pozdrawiam

Gleba to nie szklanka wody postawiona w ciemnym miejscu ;)
A gdyby tak zrobić doświadczenie, jak proponujesz, z tym, że zamiast 2 razy w ciągu 700 lat, mieszać ten dolomit (dobrze zmielony oczywiście) co kilka dni, tygodni, to doświadczenie zakończyło by się znacznie szybciej z powodu wytarcia się szklanki i łyżeczki do mieszania :)

-Każdy kto używa formy dolomitowej wapna powinien to przemyśleć i zapoznać się z fachową wiedzą na temat dolomitu i jego właściwości.
Żaden dolomit nie podnosi pH gleby i nie wpływa na żadne parametry przyrostu masy ani inne właściwości gleby ! Nigdzie poza Polska nie stosuje się dolomitu w rolnictwie!

podstawą nawożenia dolomitową formą wapna jest jej bardzo drobne zmielenie.
wapno dolomitowe jest najtańszym źródłem magnezu, i powinno się je stosować głównie w celu podtrzymania, podniesienia zasobności gleby w magnez.
2kg MgO mają takie same właściwości przy podnoszeniu ph gleby, jak 1kg CaO.

#155 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 16 grudzień 2012 - 11:25

Wapno granulowane

Coś mi się wydaje że niektóre posty w tym temacie sa mocno sponsorowane

Czy gdybym brał za to kasę czy pisał bym te posty w weekend?
:)

podstawą nawożenia dolomitową formą wapna jest jej bardzo drobne zmielenie.
wapno dolomitowe jest najtańszym źródłem magnezu, i powinno się je stosować głównie w celu podtrzymania, podniesienia zasobności gleby w magnez.
2kg MgO mają takie same właściwości przy podnoszeniu ph gleby, jak 1kg CaO.

Rób jak uważasz , ale dobrze napisałeś że w Dolomicie właściwości odkwaszające ma tak naprawdę Węglan Magnezu MgCO3 którego w różnych złożach może być od 5 do 25% . Ja pisze swoje opinie na podstawie wiedzy i eksperymentów naukowych które prowadzono na dolomicie np. w Niemczech czy Wielkiej Brytani:

Wnioski z eksperymentów były na przykład takie:

Wyniki pokazują, że stosowanie dolomitu niezależnie od ilości aplikacji lub stopnia koncentracji(rozdrobnienia masy) nie miał wpływu na obserwowane parametry:
przyrost średnicy trzpienia, wysokość roślin, jakości liści i stopnia brunatnienia, tempa przyrostu świeżej masy, wagi biomasy, zawartość chlorofilu, wybarwiania względem a * b *, zawartość fenolową, kwas chinonowy , ogólnych rozpuszczalnych substancji stałych (TSS), Kwasowość (TA), pH lub kwasów askorbinowy

Dolomit nie wpływa na produkcje rośliną ani żadne parametry rośliny czy gleby bez względu na jego parametry.
tutaj przykładowy tekst oryginalny : 0http://scialert.net/....690.707&org=10
:) pozdrawiam

#156 Share jaro30

jaro30

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 647 postów

Napisany 16 grudzień 2012 - 13:40

Wapno granulowane mam pytanie czy stosowanie wapna razem z obornikiem jest dobre tzn . widze u swoich sąsiadów jak rozsiewaja wapno potem dają obornik i orają na zime tak samo co niektórzy rozsiewają wiosną potem obornik ,orka i siew kukurydzy.Czy takie praktyki sa dobre .Ja tego typu praktyk nie stosuję ale za to wysiewam po 400kg WAP -MAGu co rocznie przed orki zimowe i czytając wypowiedzi twoje dochodzę do wniosku że to strata pieniędzy .Pytanie do AGRONOM KUJAWY

Edytowany przez jaro30, 16 grudzień 2012 - 13:41.

#157 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 16 grudzień 2012 - 13:53

Wapno granulowane

mam pytanie czy stosowanie wapna razem z obornikiem jest dobre tzn . widze u swoich sąsiadów jak rozsiewaja wapno potem dają obornik i orają na zime tak samo co niektórzy rozsiewają wiosną potem obornik ,orka i siew kukurydzy.Czy takie praktyki sa dobre .Ja tego typu praktyk nie stosuję ale za to wysiewam po 400kg WAP -MAGu co rocznie przed orki zimowe i czytając wypowiedzi twoje dochodzę do wniosku że to strata pieniędzy .Pytanie do AGRONOM KUJAWY

Co do obornika i wapna to wszystkie publikacje naukowe twierdzą jednoznacznie że nie należy mieszać tych dwóch nawozów.
Wynika to z faktu że pod wpływem wapna( bez różnicy jakiego) i obornika dochodzi do dużych strat azotu w glebie .
Ja znalazłem swego czasu jedną opinie profesora który twierdził że dotyczy to tylko wapna tlenkowego a nie węglanowego (????) .
Innymi słowy lepiej nie mieszać bezpośrednio wapna z obornikiem, należy zachować odstęp co najmniej 4 tygodniowy.
Co do Wap-Magu to już się wypowiadałem .
pozdrawiam :)

#158 Share Artur96

Artur96

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 246 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 18 grudzień 2012 - 17:10

Wapno granulowane @Agronom.Nie jestem jakimś specjalistą od wapn.Nas uczyli ze nie 4 tyg.Tyko wapno nie może mieć bezpośredniego zetknięcia z obornikiem.Można je stosować np po rżysku Zrobić podorywkę, a potem wozić obornik.Też dojdzie do zetknięcia się wapna z obornikiem ale już nie w tak wielkim stopniu.Lecz najlepiej rozłożyć to sobie na 2 sezony.

#159 Share MariuszT

MariuszT

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 18 grudzień 2012 - 17:59

Wapno granulowane Co do tych 4 tygodni to @agronom ma rację, również prawdą jest, że najlepiej jest to rozłożyć na 2 sezony. Słyszałem także, że nie należy wysiewać wapna z nawozami sztucznymi ( uwstecznianie fosforu itd...) i należy także pozostawić pomiędzy tymi zabiegami około 4 tygodnie "przerwy".
Jeżeli pomogłem kliknij zieloną strzałkę.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#160 Share ZUCH1234

ZUCH1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 700 postów
  • Zainteresowania:Świętokrzyskie

Napisany 18 grudzień 2012 - 18:51

Wapno granulowane Panowie powiedzcie czy dobrze zrobiłęm
po zniwach głęboszowałem pole po 6 tyg zasiałem gorczyce i krede w ilosci ok 1,5 tony na ha wymieszałem glebe gruberem po upywie jakis 5 tyg na kawałek wywiozłem obornik gorczyca była juz w kolano zaorałem to na 20 cm . Jak myslicie popełniłem bardzo duzy bład ? Reszte pola bede orał na wiosne jak rozwiozę obornik .pole szykuje pod kukurydze

Edytowany przez ZUCH1234, 18 grudzień 2012 - 18:52.