Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapno granulowane

1821 odpowiedzi na ten temat

#1461 Share rolniku360

rolniku360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 550 postów

Napisany 30 marzec 2015 - 22:12

Wapno granulowane

a co myślicie o wapnach nawozowach są na allegro do zamówienia do 20 zł za tonę ? daje to jakiś efekt teraz mam wszystkie pola po wapnowane wapniakiem koszelewskim a po żniwach chciałem rzucić na rżysko ok 4 ton/ha jakiegoś wapna nie robiłem badań gleby ale ok 20 lat nie było dawane żadne wapno więc brakuje wszytskiego 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapno granulowane Dzisiaj, 01:20
  •  

#1462 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 30 marzec 2015 - 22:43

Wapno granulowane

jak dwadzieścia lat to szukaj kredy a z tymi daj sobie spokój

Agronom ma racje , mi doradził  na priv zastosowanie polcalcu pogłównie na rzepaku i efekty po dawce 500kg umywają się do jakiegokolwiek innego wapna . 

Podniosłam średni plon o 1,5 tony bo wszystko co stosowałam wcześniej nie zdawało rezultatu . Podstawa to dobre wapno granulowane dawane po wierzchu. 

Można też stosować kredę pylistą ale też po wierzchu i nie mieszać z glebą - efekt też jest dobry ale wysiew to makabra. 

Nie ma sensu dawania wapna kopalnianego pod orkę chyba że co roku po kilka,  kilkanaście ton .

Poza tym jego test wapna w szklance wody jest bardzo prosty i pokazuje z jakim produktem mamy do czynienia ,nie wiem czemu go tak atakujecie - to chyba nagonka jakiś sprzedawców kamyczków .

Mnie już nikt na wapnie nie zrobi :) buziaki agronom  :P

kolejna osoba pisze bzdury o koszmarnym wysiewie pylistej kredy co to za wprowadzanie ludzi w błąd

teraz pytanie  jak do tej pory gospodarowałaś na tak niskim ph?

polcalc to dobre wapno ok sam je sprzedaje i dobrze schodzi i działa ale jeszcze lepiej sprzedaje się Baltic Granukalk ale u mnie jednak najlepij sprzedają się wapna nordkalku sypkie

kolejna sprawa to wałkowanie  tematu 500 kg i odkwaszania tak jest to odkwaszanie ale kilku centymetrów profilu a nam nie o to chodzi

i dzięki 500 kg granulatu myśłisz ze podniosłaś plon o 1.5 tony to już jaja założe sie że ta średnia liczona z zeszłego roku gdzie plony były rekordowe dzięki super pogodzie nawet  u kiepskich rolników

Edytowany przez thug, 30 marzec 2015 - 22:46.

Thug

#1463 Share Karina_Hemerling

Karina_Hemerling

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 30 marzec 2015 - 22:56

Wapno granulowane

nie wiem czy to odkwaszanie czy jakieś inne "cudowne " działanie  ale tak jest i ja z tego korzystam już drugi rok z rzędu . 

#1464 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2820 postów

Napisany 31 marzec 2015 - 00:31

Wapno granulowane

Jak komuś szkoda kasy na granulat to niech kupi sobie krede przesiewaną z Koszelówki (podobne do granulatu) w cenie 80-100zł.

Ale żeś to ujął... Wyobraź sobie że nie wszyscy traktują gospodarstwo jako hobby i określenia szkoda kasy jest nie na miejscu. Szkoda to może być zamiłowanemu grzybiarzowi na nową odjechaną lupę. W gospodarstwie z którego człowiek się utrzymuje trzeba umieć liczyć i wiedzieć co się liczy. Dlatego kupowanie granulatu 5 razy drożego od formy sypkiej jest nie opłacalne, a że niektórzy dają robić się w balona to ich sprawa. Argumenty są podane, ale nie docierają. Chyba że robią to dla hobby lub spamują jak Karina_Hemerling.

EDIT: Która na swój awatar ustawia grafikę pobraną z japońskich serwerów. Nie bez powodu grafika przedstawia wizerunek chyba młodej i ładnej dziewczyny. Taktyczna zagrywka marketingowa, jaką można zaobserwować np. na takim agro tech (dziewczyny których marzenia o wielkim świecie mody i fleszy aparatów, wciąż robią wodę z mózgu i nie dociera do nich że nawet według tych śmiesznych agencji reklamowych bez porządnego fotografa, nadają się jedynie by chodzić w negliżu wśród napalonych, często podchmielonych chłopów i innych tym podobnym zadań.

https://translate.go...plxcs4VK588K4dA

Co jeszcze bardziej psuje wizerunek wapna granulowanego, a na pewno sprzedawcy tego wapna który czepia się wszelkich trików marketingowych aby tylko upłynnić towar.

Edytowany przez damianzbr, 31 marzec 2015 - 00:59.

#1465 Share marko-kolo

marko-kolo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 557 postów

Napisany 31 marzec 2015 - 10:53

Wapno granulowane

sprzedawcy (nie mówię że wszyscy bo tu widać że człowiek wyżej pisze bardzo racjonalnie bo ma wiedzę a nie tylko propagandę przekazaną w ulotkach )stosują podobne triki  jak ten tu nawiedzony niby agronom 

znajomy który handluje nawozami i wapnami  , przyznał sam że oni mają wciskać to co jest w ulotkach żeby tylko sprzedać jak najwięcej i w zasadzie powtarzał mi te same bzdury co '' samozwańczy specjalista '' 

ten słynny test ze szklanką jak i inne opowiastki o cudownych właściwościach granulatu  nie jest żadnym  patentem tegoż ''nawiedzonego  specjalisty  ''

bo to znajdziemy  w ulotkach i na stronie producenta  ;)

to jak pisze kolega wyżej  marketingowa ściema i nic więcej   

​to są specjaliści od sprzedaży ''cudownych'' produktów  i tych w tym kraju nie brakuje 

Edytowany przez marko-kolo, 31 marzec 2015 - 10:59.

wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

#1466 Share Karina_Hemerling

Karina_Hemerling

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 31 marzec 2015 - 13:27

Wapno granulowane

Ale głupoty piszesz - co za różnica jaki kto ma avatar - czy ktoś czepia się twojej pokrojonej myszy z kiwi ? 

#1467 Share rolniku360

rolniku360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 550 postów

Napisany 31 marzec 2015 - 14:01

Wapno granulowane

czyli na tyle lat bez wapnowania jedynie kreda a możesz mi dać jakiegoś linka do sybkiej kredy bo granulowana jest dość droga,i ile tej kredy na ha posiać najlepiej na rżysko 

#1468 Share marko-kolo

marko-kolo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 557 postów

Napisany 31 marzec 2015 - 14:24

Wapno granulowane

nie wiem czy to odkwaszanie czy jakieś inne "cudowne " działanie  ale tak jest i ja z tego korzystam już drugi rok z rzędu . 

nie wiesz a uwierzyłaś ? i o to chodzi abyś wysiewała te 500 kg  tego cudownego granulatu na ha , niestety będziesz musiała to robić w nieskończoność  ..więc zastanów się nad kosztem tego ''eksperymentu ''na Twojej niewiedzy 

#1469 Share radek1983

radek1983

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 183 postów

Napisany 31 marzec 2015 - 18:28

Wapno granulowane

stosowal ktos wapno kredowe z lubienia kujawskiego tzn polccalcu za 250zl tona

#1470 Share SipmaZ224

SipmaZ224

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 548 postów

Napisany 31 marzec 2015 - 20:05

Wapno granulowane

Ale żeś to ujął... Wyobraź sobie że nie wszyscy traktują gospodarstwo jako hobby i określenia szkoda kasy jest nie na miejscu. Szkoda to może być zamiłowanemu grzybiarzowi na nową odjechaną lupę. W gospodarstwie z którego człowiek się utrzymuje trzeba umieć liczyć i wiedzieć co się liczy. Dlatego kupowanie granulatu 5 razy drożego od formy sypkiej jest nie opłacalne, a że niektórzy dają robić się w balona to ich sprawa. Argumenty są podane, ale nie docierają. Chyba że robią to dla hobby lub spamują jak Karina_Hemerling.

EDIT: Która na swój awatar ustawia grafikę pobraną z japońskich serwerów. Nie bez powodu grafika przedstawia wizerunek chyba młodej i ładnej dziewczyny. Taktyczna zagrywka marketingowa, jaką można zaobserwować np. na takim agro tech (dziewczyny których marzenia o wielkim świecie mody i fleszy aparatów, wciąż robią wodę z mózgu i nie dociera do nich że nawet według tych śmiesznych agencji reklamowych bez porządnego fotografa, nadają się jedynie by chodzić w negliżu wśród napalonych, często podchmielonych chłopów i innych tym podobnym zadań.

https://translate.go...plxcs4VK588K4dA

Co jeszcze bardziej psuje wizerunek wapna granulowanego, a na pewno sprzedawcy tego wapna który czepia się wszelkich trików marketingowych aby tylko upłynnić towar.

Kolego dużo tu jest osób które przejęło gospodarstwa po rodzicach, a jest tego niestety tylko 5ha. Mając stałą prace, a chcąc ziemie traktować jakko hobby nieekonomicznym by było dla nich zamawiać patelnie wapna, a do tego rcw. Już pomijam to że efekt działania będzie widoczny za kilka jak nie kilkanaście lat.

Kredę rozsieje byle kosem, a kupi jej tyle ile mu potrzeba. Efekt będzie miał widoczny gołym okiem. Na pewno nie będą to stracone pieniądze.

Co innego duże gospodarstwa, mają dostęp do rozsiewaczy, a patelnia wapna to kropla w morzu potrzeb.

Zresztą to jest temat o kredzie, masz z nią jakieś doświadczenia to je opisz, a nie krytykujesz coś z czym nie miałeś styczności. Kto umie liczyć wie co mu bardziej się opłaca rozsiać.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1471 Share marko-kolo

marko-kolo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 557 postów

Napisany 31 marzec 2015 - 20:26

Wapno granulowane

no to ile potrzeba tej kredy na 5 ha kwaśnej ziemi ? 

jakie to cudowne właściwości ma granulat zrobiony z kredy luz ? prócz tego że jest pięciokrotnie droższy ?

za to co przepłacisz masz spokojnie rcw i to w  ekstra stanie   

widać jak umiesz liczyć i jakie masz pojęcie o wapnowaniu  , gołym okiem to ty możesz sobie oceniać ( nie po wiem co )

Edytowany przez marko-kolo, 31 marzec 2015 - 20:29.

#1472 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 31 marzec 2015 - 20:32

Wapno granulowane

Kolego dużo tu jest osób które przejęło gospodarstwa po rodzicach, a jest tego niestety tylko 5ha. Mając stałą prace, a chcąc ziemie traktować jakko hobby nieekonomicznym by było dla nich zamawiać patelnie wapna, a do tego rcw. Już pomijam to że efekt działania będzie widoczny za kilka jak nie kilkanaście lat.

Kredę rozsieje byle kosem, a kupi jej tyle ile mu potrzeba. Efekt będzie miał widoczny gołym okiem. Na pewno nie będą to stracone pieniądze.

Co innego duże gospodarstwa, mają dostęp do rozsiewaczy, a patelnia wapna to kropla w morzu potrzeb.

Zresztą to jest temat o kredzie, masz z nią jakieś doświadczenia to je opisz, a nie krytykujesz coś z czym nie miałeś styczności. Kto umie liczyć wie co mu bardziej się opłaca rozsiać.

na 5ha to już patelnie można zamówić 

Thug

#1473 Share dawidor111

dawidor111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 161 postów

Napisany 31 marzec 2015 - 20:33

Wapno granulowane ja w tym roku na wszystkie oziminy dałem po 500 kg gleba słaba 5 klasa przed rozsiewem badalem ph na najgorszym kawałku było 4,4 na najlepszym 6 po zniwach znów zbadam i podzielę się opiniami.

#1474 Share marko-kolo

marko-kolo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 557 postów

Napisany 31 marzec 2015 - 20:37

Wapno granulowane

tylko  pobierz glebę do badania z 25 cm profilu a nie z '' wierzchu '' ;)

#1475 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2820 postów

Napisany 31 marzec 2015 - 20:47

Wapno granulowane

SipmaZ224 Koledzy podają konkretne argumenty a ty dalej ślepo wierzysz ulotką i nagonce marketingowej. Co ja cię będę tłumaczył? Twoja kasa, twój rozum, rób jak chcesz... Dzięki takim jak ty przynajmniej więcej podatku wpłynie do kasy państwowej.

Ale głupoty piszesz

Sprecyzuj które to głupoty?

#1476 Share radek1983

radek1983

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 183 postów

Napisany 01 kwiecień 2015 - 11:37

Wapno granulowane

i jak z tym wapnem kredowym

#1477 Share Huberto89

Huberto89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 513 postów

Napisany 01 kwiecień 2015 - 11:54

Wapno granulowane

Jak zamówisz dolomit to efekt będziesz miał widoczny za kilkanaście lat. A teraz powiedz ile tej kredy muszę dać na glebę o ph 4.3 żeby go podnieść do 5.5? Bo chyba te 500kg to sobie można porzucić pogłównie ale ph o 1 stopień tym nie podniesiesz.

Sam mam nie wiele więcej ziemi od Ciebie i dając 3t/ha granulatu żeby powapnować 8ha potrzebuje  24 tony. Polcalc granulowany jest u mnie po 420zł/t czyli za wszystko wapno zapłacę 10tyś. Dlatego postanowiłem kupić rcw spokojnie można znaleźć coś do 5tyś zostaje jeszcze 5tyś na wapno. Jak go rozsieje zostaje jeszcze rozsiewacz który zawsze mogę sprzedać czyli wyjdę 5tyś do przodu. Jak na takie gospodarstwo jak moje to już jest nie mały pieniądz więc sam się zastanów czyja metoda jest bardziej ekonomiczna.

Tylko spokój może nas uratować....

#1478 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2820 postów

Napisany 01 kwiecień 2015 - 12:17

Wapno granulowane

Huberto89 święta racja. Granulowane to sobie można kupić do ogródka pod warzywka. A na pole jak już jest te 5 ha to śmiało auto pójdzie. Lub jak jest mniej pola to zawsze z sąsiadem można się ugadać. Po ile za tonę masz na podwórzu wapno kredowe luzem i w której gminie pow. WG? U mikulskiego zamawiałeś czy gdzieś indziej?

Edytowany przez damianzbr, 01 kwiecień 2015 - 12:25.

#1479 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3820 postów

Napisany 01 kwiecień 2015 - 12:32

Wapno granulowane

Czy wapno granulowane jest takie dobre?

attachicon.gifSprawozdanie z badań IUNG.pdf

Bardzo ciekawe badanie. 

Piszecie o 500 kg granulatu że odkwasi nam ziemię. Poza łatwiejszym i równomiernym wysiewem takie wapno nie ma atutów. Płacenie 500 zł za tone mija się z celem. Przecież można kupić kredę o reaktywności 70-90% po 100zł za tone. To tak jakby RSM kosztował 3x tyle co saletra i pisano o nim że jest lepszy bo to roztwór wodny przez co lepiej się wchłonie i szybciej zadziała. Ciekawe kto by go kupował... 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1480 Share SipmaZ224

SipmaZ224

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 548 postów

Napisany 01 kwiecień 2015 - 17:53

Wapno granulowane

SipmaZ224 Koledzy podają konkretne argumenty a ty dalej ślepo wierzysz ulotką i nagonce marketingowej. Co ja cię będę tłumaczył? Twoja kasa, twój rozum, rób jak chcesz... Dzięki takim jak ty przynajmniej więcej podatku wpłynie do kasy państwowej.

Sprecyzuj które to głupoty?

Nie musisz mi nic tłumaczyć, bo nie jesteś dla mnie jakimś wielkim wzorem do naśladowania, a poza tym mam swój rozum.

Wierze ulotkom tylko dlatego bo zastosowałem kredę u siebie i głupim PHmeterm z 10zł stwierdziłem że PH się podniosło.

W pierwszym roku stosowania kredy kupiłem granulat po 400zł, efekt był taki że z czerwonej skali (pomiar przy siewie)  zrobiła się na wiosnę lekko zielona. Dawka 800kg pogłównie przed siewem. Potrzebowałem 800kg i tyle sobie kupiłem, na wuja mi 24t?

W zeszłym roku kupiłem kredę przesiewaną (grudki jak granulat) po 80zł. Dawka to 1t pod agregat. Gdyby nie to wapno nie miałbym po czym wiosną posiać saletry.

marko-kolo

Dlaczego oczekujesz pomiaru z 25cm? Przecież w granulacie chodzi właśnie o to żeby odkwasić tylko to co na daną chwile jest nam potrzebne.

Nie dajemy dawki 3t co 4 lata lecz co roku po tonie, a efekty będą już od pierwszego roku, a po 4 latach gleba będzie miała odczyn na idealnym poziomie (to nie jest recepta dla każdego przypadku)

Edytowany przez SipmaZ224, 01 kwiecień 2015 - 18:02.