Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapno granulowane

1822 odpowiedzi na ten temat

#1321 Share Huberto89

Huberto89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 516 postów

Napisany 16 styczeń 2015 - 21:38

Wapno granulowane

Po ile wychodzi u ciebie kreda luzem?

Nie wiem ile kreda by mnie wyniosła jeszcze się nigdzie nie dowiadywałem. Do tej pory sam zastanawiałem się jakie wapno wybrać trochę poczytałem i namyśliłem się na kredę tym bardziej że mam do wapnowania lżejsze ziemie.

Tylko spokój może nas uratować....

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapno granulowane Dzisiaj, 16:08
  •  

#1322 Share shrek

shrek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 22 styczeń 2015 - 07:06

Wapno granulowane

napisałem to już w innym temacie na temat wapna, ale pomyślałem że i tu można to zamieścić : ( nie spamuje ) :))

z góry zaznaczę  że nie jestem żadnym przedstawicielem handlowym :) a wczoraj poczytałem traszką na temat wapnia i rodzajów i takie tam, i znalazłem troszkę ciekawych informacji - nie wiem czy sponsorowanych i w 100 % prawdziwych - jak ktos sie zna to bym prosił o opinię na ten temat, ponizej link z ciekawymi pytaniami i odpowiedziami : 

http://www.polcalc.pl/pytania-opinie/    , ogólnie ta stronka bardzo mi sie spodobała - wydaje sie ze firma podchodzi profesjonalnie i były na forum pozytywne opinie o tym wapnie poniżej jeszcze jeden link do innej firmy znanej:

http://www.kzkkornic...apnowanie-gleb/      też ciekawa stronka, ale wydaję mi się że wcześniejsza fajniejsza, a tu jeszcze jedna stronka z cenami wapna na całą polske z podziałem na powiaty: http://wapno-nawozowe.pl/

#1323 Share maniek33

maniek33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 584 postów

Napisany 22 styczeń 2015 - 10:23

Wapno granulowane Oczywiście powołują się na badania naukowe - pewnie " amerykańskich naukowców" :-) . Nawet jakby mieli racje to nikt nie broni wysiewać wapna pylistego co roku w mniejszych dawkach. Wyjdzie 10 razy taniej

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1324 Share STIG0013

STIG0013

Studenciak :)

• Members
  • PipPipPip
  • 1083 postów

Napisany 22 styczeń 2015 - 14:24

Wapno granulowane

Kilka postów wyżej to pisałem ale:

8. ROLNIK: Dlaczego niektórzy producenci zalecają wysiew nawet 10-15 ton wapna węglanowego, a inni zalecają wysiew 1-2 ton na hektar ?

Odpowiedź eksperta: Wszystko zależy od systemu wapnowania i odczynu pH gleby. Wysiewanie wapniowych nawozów granulowanych często jest elementem systemu corocznego dokarmiania roślin podobnie jak dokarmianie azotem lub NPK. Stąd wynikają mniejsze dawki. Preparat wapniowy służy więc do wprowadzenia niezbędnej dawki wapnia – niejako „przy okazji” uzyskuje się również efekt podtrzymania właściwego pH gleby. W przypadku pylistych nawozów węglanowych często podaje się dawkę do odkwaszenia gleby na 4 -5 lat. Dlatego dawka jest odpowiednio większa. Wielkość dawki uzależniona jest też od składu chemicznego preparatu. Obowiązuje tu jedna zasada: im lepszy nawóz, tym mniejsze dawki. W przypadku wapna tlenkowego różnice w podawanych dawkach wynikają również z zawartości CaO. Może ona oscylować pomiędzy 40 a 80% .

Granulat to tylko napychanie kieszeni firmie

Jeżeli pomogłem lub podoba Ci się mój wpis, to wciśnij ,,FAJNE" 

#1325 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 165 postów

Napisany 22 styczeń 2015 - 18:53

Wapno granulowane

Mam znajomego który wapnował przez 3 lata dawkami po 300-500 kg na 1 ha bo doradzał mu jakiś ekspert i pH spadło mu z 4,2 na 3,8.

Edytowany przez farmer1973, 22 styczeń 2015 - 19:10.

#1326 Share SipmaZ224

SipmaZ224

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 548 postów

Napisany 06 luty 2015 - 19:14

Wapno granulowane

Napisz kolego jeszcze czym, pewnie WAPMAG który nie nadaje się do niczego.

#1327 Share tomektroszynski

tomektroszynski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 06 luty 2015 - 20:19

Wapno granulowane

Osobiście polecam kredę nawozową w postaci Wapniaka koszelowskiego, występują dwa rodzaje granul, mniejsze, o średnicy około 1 centymetra i grubsze, tych nie miałem, ale Pani z Agroloku informowała mnie, że są dwa rodzaje. W ofercie mieli jeszcze Polcalc, ale nigdy nie widziałem go na oczy, więc nie chciałem ryzykować. Wapno przyjechało w big bagach, ale bez zamknięcia od góry, więc lepiej trzymać je pod dachem. Zamawiając 6 ton zapłaciłem niecałe 500 za tonę, na agrofoto widziałem, że niektórzy kupują taniej. Ogólnie wysiew jest dosyć kłopotliwy, rozsiewacz dwutarczowy ma problemy. Ale efekt widoczny jest gołym okiem, granule rozpadają się momentalnie, nie zalegają miesiącami jak Wapmagi itp. Kredę stosuję pod agregat uprawowy, bezpośrednio przed siewem. Wg mnie warta jest polecenia.

#1328 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 165 postów

Napisany 06 luty 2015 - 20:25

Wapno granulowane

Nie, to akurat nie był wap-mag. Było to jedno z "lepszych" wapien granulowanych na rynku. 300-500 kg na ha wapna w formie WĘGLANOWEJ to zdecydowanie za mało. Tylko na zneutralizowanie zakwaszenia które powodują np. nawozy azotowe  trzeba od 80-150 kg czystego CaO czyli 160-300 kg wapna o zawartości min 50% CaO pod warunkiem że to nie jest zwykły węglan z twardej skały marmurowej,

#1329 Share Patryk122

Patryk122

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, mechanizacja rolnictwa, historia mechanizacji rolnictwa, leśnictwo

Napisany 09 luty 2015 - 00:22

Wapno granulowane

Panowie chce spróbować wysiać na próbę wapniak koszelowski pod gorczyce, czy mogę przed siewem dać pod agregat ten wapniak + polifoskę i mocznik czy lepiej tak nie mieszać, może dać wapno dopiero pogłównie jak wzejdzie gorczyca?? Pozdrawiam.

#1330 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 09 luty 2015 - 17:31

Wapno granulowane

Czy stosował ktoś wapno granulowane z firmy Asmar - wap?   http://www.asmar-wap.madepl.com/   na stronie nie ma żadnych informacji. Z tego co pisze na worku to ma 89% Ca CO i 6% Mg. Mam ofertę 380zł/t. Ziemia nie jest kwaśna, chodzi mi o podtrzymanie aktualnego odczynu

Warto? 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1331 Share Jurek321

Jurek321

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 09 luty 2015 - 18:11

Wapno granulowane Nie warto.To jest zwykła kuszonka wapna węglanowego z dodatkiem budowlanego.

#1332 Share rolniku360

rolniku360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 550 postów

Napisany 09 luty 2015 - 18:47

Wapno granulowane

Witam.

Potrzebuje pomocy jakie wapno granulowane kupić pod qq i pod jęczmień jary stosowane będzie przed siewne najlepiej w mazowieckim

#1333 Share migacz

migacz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 59 postów

Napisany 09 luty 2015 - 18:54

Wapno granulowane

http://www.mac-win.pl/ czy ktoś stosował produkty tej firmy na pola? Podoba mi się ten grubszy grysik 2mm GB bez magnezu czyli samo caco3 tylko nie wiem czy warto się tym wogóle interesować

#1334 Share Egzo

Egzo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 12 luty 2015 - 18:49

Wapno granulowane

Czy jak wysieje kredę pylista w ilości 2~tony/ha pogłównie na pszenżyto to będą jakieś ujemne efekty?

#1335 Share przemek111447

przemek111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 455 postów
  • Zainteresowania:wszystkim;p

Napisany 12 luty 2015 - 20:48

Wapno granulowane

pylista to sobie zostaw lepiej i rozsiej po zniwach bo ten pył poklei sie do roslin i bida...teraz to tylko granulowana krede pogownie rozsiac mozna 

#1336 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2862 postów

Napisany 12 luty 2015 - 21:49

Wapno granulowane

Jak kreda i nawet pylista nic mu nie zrobi. Ale jak ty chcesz siać pyliste po rosnącym pszenżycie, będzieszjeźdił ślad koło śladu?

#1337 Share Egzo

Egzo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 12 luty 2015 - 22:22

Wapno granulowane

Chciałem to zrobić po mrozku (mam swój rozsiewacz wiec wyczekam odpowiedni moment). Tam jest słaba i zakwaszona ziemia, a na jesieni nie zdążyłem posiać wapna bo to niedawno nabyty kawałek. Nie chce za bardzo siać granulowanego bo będę musiał wydać tyle samo a wniosę do gleby 1/4 tego co z pylistego. W tamtym roku stosowałem granulowane w dawce 300kg tez na nowym kawałku i w ciągu 3 tygodni się rozpuściło, trzeba przyznać że efekt był nie najgorszy, ale to było trochę mało ;/

#1338 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2862 postów

Napisany 13 luty 2015 - 00:53

Wapno granulowane

300 kg i to jeszcze pogłównie na wiosnę w pszenżycie to sobie odpuść. Jak już to tylko większe dawki, może coś dadzą.

#1339 Share the1mati1

the1mati1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 386 postów

Napisany 17 luty 2015 - 22:53

Wapno granulowane

Jaką wapno granulowane polecacie przedsiewnie pod QQ? Myslałem o kredzie granulowanej z polcalu. Ph mam bardzo niskie ok 4,2- 4,4. Bedę mogł zastosawać poźniej superfosfat lub polidap po tym wapnie? Nie bedzie żadnych skutków ujemnych czy musi być jakiś odsptęp czasu miedzy fosofremo wapnem? Po oborniki też bedę mogł zastosować to wapno?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1340 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 17 luty 2015 - 23:30

Wapno granulowane

musi być odstęp kolego pomiędzy wapnem i nawozami  fosorowymi bo może dojśc do uwstecznienia tego pierwiastka  kreda z Polcalcu to dobre wapno ale jak kazdy granulat mało ekonomiczne rozwiazanie nie ma to jak wapno sypkie  . zastosuj wapno jak najszybciej sie da wiosną , pózniej leć npk około kwietnia w przyblizeniu

Thug