Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapno granulowane

1821 odpowiedzi na ten temat

#1261 Share KULAWA_KOZA

KULAWA_KOZA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2117 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo

Napisany 23 październik 2014 - 18:40

Wapno granulowane

Wapno 70-80% plony , od razu różnica.

ja robie tak.

Głęboka orka po żniwach , na tą orkę wjeżdża auto z rozsiewaczem daje wapno, potem agregat mieszam to , polifoska i sianie pszenicy,

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapno granulowane Dzisiaj, 13:49
  •  

#1262 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 676 postów

Napisany 23 październik 2014 - 19:05

Wapno granulowane

Zapytam z ciekawości  -jaki koszt tego tlenku na ha?

#1263 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2845 postów

Napisany 23 październik 2014 - 19:10

Wapno granulowane

Stosował ktoś kredę z Mielnika? Ponoć ma tylko 23% Ca.

Ja stosowałem. Nie wiem ile ma Ca, lecz stosowałem go przyjmując że ma 50% CaCo3. Jedno co mogę powiedzieć to efekty są widoczne gołym okiem przy dawkach 3t/ha.

#1264 Share SipmaZ224

SipmaZ224

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 548 postów

Napisany 23 październik 2014 - 19:47

Wapno granulowane

Chyba już wiem dlaczego rolnicy nie wapnują pól.... obdzwoniłem pośredników -  wszędzie w okolicy to samo - minimum zamówienie - 24 tony..... Niemożna samemu odebrać nawet mniejszych ilości...

Po co mi np te 24 tony na 4 ha które mam zakwaszone - jak wykorzystam na raz około 10 ton. nie mam gdzie składować pozostałych 10 i wydać na raz 3500zł żeby leżało to też mi się nie opłaca...

Można by się z kimś złożyć - ale mentalność polskiej wsi weźmie górę - i będzie kłótnia o wiaderko wapna...

Według mnie pośrednik powinien mieć możliwość sprzedaży mniejszych ilości. Chyba że to tyko u mnie tak jest.

Wiem że tym postem nic nie zmienię ale musiałem się wygadać...no cóż szukam dalej.

Kolego nie wiem skąd jesteś ale w Kornicy koło Łosic kupisz kredę u producenta, można by powiedzieć każdą ilość z własnym transportem(ile zechcesz) lub ich (tylko 25t).

#1265 Share Tomski

Tomski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 23 październik 2014 - 21:44

Wapno granulowane

@SipmaZ224:

Z zachodnio-pomorksiego, niestety wszędzie 24 tony trzeba brać nie ma możliwości nawet swoim transportem podjechać, kasa to nie problem, problem gdzie ja to bym trzymał. Mam gospodarstwo agroturystyczne i nie chciałbym żeby leżała mi kupa wapna na widoku.

Próbuję się dogadać z sąsiadem może weźmiemy po połowie :/ Chciałbym zdążyć przed zimą bo chcę siać  na wiosnę. W najgorszym przypadku wezmę 24 tony i gdzieś "ukryję" to co zostanie.

#1266 Share ZF9641

ZF9641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 02 listopad 2014 - 22:34

Wapno granulowane

Robiłem taki zabieg wiosną i pszenica naprawdę odpłaci plonem,widać po 2-3 tygodniach od zastosowania ,że zaczyna bujniej rosnąć i idzie w oczach .Efekt na plonie też będzie widoczny.Robiłem też wapnowanie w połowie listopada i efekty równie dobre , do wiosny prawie wszystkie kuleczki się rozpuściły.Wiosną jest zagrożenie ,że jak przyjdzie susza to wapno będzie leżało do żniw i nie zadziała, późną jesienią pewniejsze że zadziała.

#1267 Share Gieru

Gieru

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 153 postów

Napisany 02 listopad 2014 - 23:22

Wapno granulowane

A jakie wapno zastosowałeś? I jakie ilości?

#1268 Share Radan

Radan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 241 postów
  • Zainteresowania:no napewno nie rolnictwo :P

Napisany 02 listopad 2014 - 23:30

Wapno granulowane

Efekt po takim zabiegu widzialny dopiero w następnym sezonie. Wzrost plonu na poziomie zerowym. 

#1269 Share Gieru

Gieru

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 153 postów

Napisany 03 listopad 2014 - 09:47

Wapno granulowane

No tak, tak. Myślałem, że może dostępne są już jakieś substancje wapnowe o szybkim działaniu.

Efekt natychmiastowy na pewno widać będzie u tego co sprzedaje wapno... :D:D:D

#1270 Share Mateusz1q

Mateusz1q

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 03 listopad 2014 - 11:36

Wapno granulowane

Dla mnie wapno stosowane poglownie to bezsens. Tylko konkretna dawka po zniwach  i ph podniesione.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1271 Share karol210

karol210

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 332 postów

Napisany 03 listopad 2014 - 15:08

Wapno granulowane Wapno poglownie nie przyniesie kotzysci, jesli nieodpowiednie tylko same szkody

#1272 Share ZF9641

ZF9641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 03 listopad 2014 - 17:16

Wapno granulowane

Nie był bym taki sceptyczny,ja stosuje kredę granulowaną ( wapniak koszelowski) mam fakture  i pewność co zastosowałem.W moich okolicach wapno luzem wożą prywaciarze ,cena około 2700 za zestaw ,ale co na łódce to magia ,wszyscy mają jakieć kserowane wyniki badań a jak sprawdzasz rozpuszczalność w occie to większość to piach.Wrzućcie krede do octu to nic nie zostanie ,100% rozpuszczone bez zanieczyszczeń . Stosuje 500 do 600 kg i to daje efekty,dodam ,że kilku moich znajomych nacięło się na wapnie luzem i w tym roku zastosowali kredę granulowaną.

#1273 Share Mateusz1q

Mateusz1q

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 03 listopad 2014 - 17:26

Wapno granulowane

Ja biore wapno z morawicy i nie narzekam 65zl netto/tona. Wg mnie to duzo lepsze rozwiazanie niz ten wapniak koszelewski, ale temat o wapnie juz chyba istnieje.

#1274 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 03 listopad 2014 - 18:59

Wapno granulowane

jak dla mnie bez sensowne rozwiazanie z wapnem pogłównie. Od zawsze się mówi że wapno wymaga wymieszania z glebą. Poza tym takim zabiegiem można narobić wiecej szkód niż pożytku. Możesz zafundować roslinom taką huśtawkę ze wzgledu na dużą koncentracje  wapna w jednym miejscu że nie będą mogły pobrać składnika z gleby - chociażby fosforu. A po 2 - koszt

Przykladowy nawóz Wapniak koszelowski o którym wspomniał kolega wyżej kosztuje u mnie 500 zł tona, a ja kupuje wapno luzem z certyfikatem za 1800-1900 zł ok. 25 t  zawartość 59 % CaO, dawałem w tym roku po 2-3 t na sciernie i efekt na pewno będzie skuteczniejszy.

Jest jeden minus, do wapna luzem konieczny jest rozsiewacz RCW, a ten Wapniak można zmęczyć zwykłym rozsiewaczem

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#1275 Share Patryk122

Patryk122

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, mechanizacja rolnictwa, historia mechanizacji rolnictwa, leśnictwo

Napisany 03 listopad 2014 - 19:51

Wapno granulowane

mateusz1q ja również brałem wapno z kopalni morawica, jak u ciebie było z frakcją tego wapna? w moim była zarówno drobna mączka jak i większe grudki 2-3 mm które po próbie ze szklanką wody nie rozpuszczały się i pozostawały na dnie. Według atestu od nich z Oschr w Kielcach podają uziarnienie pow. 2,0 mm max 10%, poniżej 0,5 mm min 50% jak było u Ciebie? 

#1276 Share Huberto89

Huberto89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 515 postów

Napisany 12 listopad 2014 - 18:05

Wapno granulowane

A co powiecie na temat tego specyfiku z Dwikózy: [post='http://www.zotdwikoz...pno-nawozowe-45'][/post] 

Stosował to wapno ktoś? 

I jeszcze takie pytanie. Po żniwach rozsiałem kredę ( z polcalkcu) teraz z analizy gleby wyszło że mam jeszcze mały magnez. Kiedy najkorzystniej jest siać kizeryt? Na tym polu będę siał kukurydzę na wiosnę obornik orka i npk przedsiewnie. Czy jak wysieje razem z innymi nawozami będzie wszystko ok?

Edytowany przez Huberto89, 12 listopad 2014 - 18:14.

Tylko spokój może nas uratować....

#1277 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 162 postów

Napisany 12 listopad 2014 - 18:43

Wapno granulowane

Kolego to najzwyklejszy dolomit.

#1278 Share tomekZ058

tomekZ058

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 787 postów

Napisany 16 listopad 2014 - 17:36

Wapno granulowane

panowie wywiozłem obornik na jedno pole pod ziemniaki na wiosne ale tam z tym ph mam nie za wesoło bo jest 4.0 lipa jak nic i moje pytanie czy moge przed uprawa rozsiac wapno mam wapniak koszelowski tylko martwie sie jaki wpływ bedzie miało wapno na obornik ,czy cos zostawi po sobie przez to wapno

#1279 Share mic01

mic01

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 18 listopad 2014 - 22:27

Wapno granulowane

Również wydaje mi się, że taki zabieg jest mało skuteczny, aby podnieść pH gleby trzeba zastosować ok 1 t CaO na ha. Wapno wysiane pogłównie zadziała na wierzchnią warstwę gleby, gdzie nie znajduje się system korzeniowy wiec pożytek żaden.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1280 Share Baki84

Baki84

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 24 listopad 2014 - 20:58

Wapno granulowane

Otrzymałem właśnie wyniki próbki gleby

gleba        lekka

ph w KCI   3,7

P2O5        7

K20          3,2

Mg           1,5

Jestem małym początkującym ogrodnikiem i nie mam pojęcia jak uzupełnić braki

Od roku próbuje podnieść ph

używałem Wap-Mag oraz wapno magnezowe luzem(wygladało jak piasek tylko strasznie ciężkie)

Rok minął a na polu nadal rośnie tylko szczaw

posadziłem troche malin niestety owoce musiałem obrywac na kolanach

po fakcie dowiedziałem sie ze poprzedni właściciel nie wapnował gleby przynajmniej 10lat

a obornik pole widzialo przeszło 20 lat temu

W mojej okolicy mozna kupić wapno workowane z lubonia wap-mag, wapno magnezowe luzem ok 120zł tona oraz eko calcium z bełchatowa

jakie wapno i w jakiej dawce musze zastosowac?