Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapno granulowane

1821 odpowiedzi na ten temat

#1241 Share Gieru

Gieru

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 153 postów

Napisany 18 październik 2014 - 08:43

Wapno granulowane

Witam.

Praktykował ktoś może taki zabieg?

Chodzi o pszenicę ozimą i wczesną wiosną podsypanie jej wapnem granulowanym. Miałoby to na celu zmniejszenie dawki azotu.

Da to jakiś efekt? Gleba o odczynie średnio kwaśnym do kwaśnego, I i II klasy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapno granulowane Dzisiaj, 01:47
  •  

#1242 Share PK007

PK007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 19 październik 2014 - 10:02

Wapno granulowane

jeżeli chodzi o azot to wydaje mi się, że nie da to efektu bo zmiana odczynu spowoduje lepsze pobieranie fosforu i potasu ale dawkę azotu i tak trzeba dać taką samą.

#1243 Share Tomski

Tomski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 20 październik 2014 - 14:35

Wapno granulowane

Prosiłbym o pomoc jakie/kiedy i ile wapna rozsypać.

1 ha aktualnie jest tam 4.2 ph - docelowo chciałbym 5-6 ph.

Zawartość: Magnezu 1.8. Fosfor 12,5, Potas 4,5

Ziemia lekka - "piaski".

Chcialbym sie dowiedziec jak to rozwiazac. Na razie na polu jest niska trawa (specjalna mieszanka). 

Które wapno wybrać? czy wapno weglanowe 50% Cao (http://allegro.pl/na...4683523403.html) bylby dobrym wyborem? Ile tego wapna wysypac na ha?

Czy opłaca mi się wysypać wapno - zaorać na około 20cm - siać na wiosnę?  Do tego jakiś nawóz aby podwyższyć magnez? (jeżeli tak to który by był odpowiedni)

Gdzie mógłbym kupić dobre wapno w zachodniopomorskim? (najlepiej w okolicach Stargardu, znalazłem tylko http://www.dowo.pl).

Z góry dzięki.

#1244 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 20 październik 2014 - 15:32

Wapno granulowane Polecam dolomit wapniowo magnezowy. Daj teraz na jesieni.

#1245 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 674 postów

Napisany 20 październik 2014 - 18:24

Wapno granulowane

Ale dlaczego go polecasz? Ma podnieść pH czy wysokość gruntu?

#1246 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 21 październik 2014 - 18:48

Wapno granulowane

Prosiłbym o pomoc jakie/kiedy i ile wapna rozsypać.

1 ha aktualnie jest tam 4.2 ph - docelowo chciałbym 5-6 ph.

Zawartość: Magnezu 1.8. Fosfor 12,5, Potas 4,5

Ziemia lekka - "piaski".

Chcialbym sie dowiedziec jak to rozwiazac. Na razie na polu jest niska trawa (specjalna mieszanka). 

Które wapno wybrać? czy wapno weglanowe 50% Cao (http://allegro.pl/na...4683523403.html) bylby dobrym wyborem? Ile tego wapna wysypac na ha?

Czy opłaca mi się wysypać wapno - zaorać na około 20cm - siać na wiosnę?  Do tego jakiś nawóz aby podwyższyć magnez? (jeżeli tak to który by był odpowiedni)

Gdzie mógłbym kupić dobre wapno w zachodniopomorskim? (najlepiej w okolicach Stargardu, znalazłem tylko http://www.dowo.pl).

Z góry dzięki.

na lekką ziemię daj jakiś dobry węglan z młodej skały Kreda a kolega to dolomit poleca chyba nie na podniesienie ph tylko zaw magnezu dolomit jest tak mało reaktywny że chyba musiałby z 10 toin walnąc na ha to może by się podniosło za kilka lat o punkt. dobrym wyborem  byłby polcalc lub omya granukalk  tlenku na lekka ziemię nie polecam  a jak chcez podnieść zawartość magnezu to daj kizeryt  około 100-150 kg

Edytowany przez thug, 21 październik 2014 - 18:50.

Thug

#1247 Share tommy66692

tommy66692

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4466 postów

Napisany 21 październik 2014 - 19:15

Wapno granulowane

panowie sypałem na jesieni wapno kredowe tj. wapniak koszelowski, słyszałem o tym wapnie wiele dobrego, polecacie go na jesien po głownie w formie granulowanej?

#1248 Share Tomski

Tomski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 21 październik 2014 - 19:17

Wapno granulowane

Witam,

Na razie chce podnieść ph jak najwięcej się da przez zimę, potem regulować resztę. Najważniejsze dla mnie to odkwaszenie, resztą zajmę się na wiosnę.

Myślałem nad Nordkalk fast cal, tylko ile z tego co wszędzie piszą jest prawdą a co marketingiem :/ Jutro będę dzwonił i pytał się o cenę, niedługo dojdzie mi może kolejne 3-5 ha podobnej ziemi - będzie trzeba na 100% odkwaszać więc od razu kupiłbym większą ilość.

Nie mogę znaleźć jakichś konkretnych miejsc skąd kupić w rejonach Stargardu Szczecińskiego/Choszczna. Na razie co znalazłem to Nordkalk oraz firma Dowo (link w moim poście).

Chciałbym to zrobić przed zimą, chociaż czytałem że można wapnować również na zimę.

#1249 Share karol210

karol210

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 332 postów

Napisany 21 październik 2014 - 19:47

Wapno granulowane

Ale dlaczego go polecasz? Ma podnieść pH czy wysokość gruntu?

Mistrz cietej riposty na temat wapna,tak trzymać:)
U mnie bylo gdy sie dowiedziałem i zbadalem wyszło 3,7 pH ,rozsialem budowlane 700 & 800 kg. 92% tlenku CaO na ha,odezwę sie na wiosnę jak działa:)

#1250 Share kekaccoaaa

kekaccoaaa

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 21 październik 2014 - 20:37

Wapno granulowane

Witam,

Na razie chce podnieść ph jak najwięcej się da przez zimę, potem regulować resztę. Najważniejsze dla mnie to odkwaszenie, resztą zajmę się na wiosnę.

Myślałem nad Nordkalk fast cal, tylko ile z tego co wszędzie piszą jest prawdą a co marketingiem :/ Jutro będę dzwonił i pytał się o cenę, niedługo dojdzie mi może kolejne 3-5 ha podobnej ziemi - będzie trzeba na 100% odkwaszać więc od razu kupiłbym większą ilość.

Nie mogę znaleźć jakichś konkretnych miejsc skąd kupić w rejonach Stargardu Szczecińskiego/Choszczna. Na razie co znalazłem to Nordkalk oraz firma Dowo (link w moim poście).

Chciałbym to zrobić przed zimą, chociaż czytałem że można wapnować również na zimę.

Z racji tego, że jestem z Twoich okolic trochę Ci podpowiem. Odnośnie firmy Dowo jej właściciel chyba w tym roku przegrał sprawę w sądzie odnośnie sprzedawanego przez siebie wapna, więc z jakością może być różnie... Nordkalk wiadome dobre, ale ta cena. Jeśli byś się już na nie zdecydował to sami Ci nie sprzedadzą musisz przez jakąś firmę pośredniczącą. Najbardziej chyba znana rudnik, ampol-merol, osadkowski - u nich wychodzi to chyba najtajniej - sąsiad kupował kilka aut chyba po 145 za T/ Fast Cal. A z mniej znanych firm to Małyszko-Samulak ze Świdwina za wapno z Morawicy 50% CaO chce 95-98 zł netto za T z transportem w te okolice...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1251 Share MateuszBorkowski

MateuszBorkowski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 23 październik 2014 - 06:56

Wapno granulowane

kiedy dawać krede pod jeczień jary, teraz na jesieni czy przed siewem na wiosne?

Edytowany przez MateuszBorkowski, 23 październik 2014 - 06:56.

#1252 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2825 postów

Napisany 23 październik 2014 - 09:07

Wapno granulowane

Teraz. Tylko nie bierz pod uwagę tego co pisze na worku z granulowaną kredą. 300 kg/ha jeżeli pH masz >5,5 nic nie da.

#1253 Share Tomski

Tomski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 23 październik 2014 - 13:42

Wapno granulowane

Chyba już wiem dlaczego rolnicy nie wapnują pól.... obdzwoniłem pośredników -  wszędzie w okolicy to samo - minimum zamówienie - 24 tony..... Niemożna samemu odebrać nawet mniejszych ilości...

Po co mi np te 24 tony na 4 ha które mam zakwaszone - jak wykorzystam na raz około 10 ton. nie mam gdzie składować pozostałych 10 i wydać na raz 3500zł żeby leżało to też mi się nie opłaca...

Można by się z kimś złożyć - ale mentalność polskiej wsi weźmie górę - i będzie kłótnia o wiaderko wapna...

Według mnie pośrednik powinien mieć możliwość sprzedaży mniejszych ilości. Chyba że to tyko u mnie tak jest.

Wiem że tym postem nic nie zmienię ale musiałem się wygadać...no cóż szukam dalej.

#1254 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 23 październik 2014 - 14:03

Wapno granulowane

Teraz. Tylko nie bierz pod uwagę tego co pisze na worku z granulowaną kredą. 300 kg/ha jeżeli pH masz >5,5 nic nie da.

jak dasz plytko i tylko przybronujesz to da duzo. strefa 0-10cm bedzie miala wyzsze pH. 300kg moze malo ale tona da naprawde duzo.

#1255 Share KULAWA_KOZA

KULAWA_KOZA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2116 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo

Napisany 23 październik 2014 - 15:26

Wapno granulowane

ja tlenkowego daje całe auto z rozsiewem na 1ha.Czyli 10ton.Efekty widać .Wapno z Eko-Wap-u z Wielkanocy/Gołcza.Tlenkowe białe proszek.Bardzo żrące.

#1256 Share jajonasz

jajonasz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 177 postów

Napisany 23 październik 2014 - 16:57

Wapno granulowane 10 ton tlenkowego na hektar? Jaką tam masz ziemie?

Otrzymane zadanie jest świętym, wykonujesz je do końca za wszelką cenę

#1257 Share KULAWA_KOZA

KULAWA_KOZA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2116 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo

Napisany 23 październik 2014 - 17:08

Wapno granulowane

4 klasa lekka glinka.

Ziemia taka jak w mej galerii.Efekt badania

Pierwsze badanie Ph 4.2

drugie badanie po roku 6.2-6.5.

Polecam dolomit wapniowo magnezowy. Daj teraz na jesieni.

Polecać możesz ale jest nic nie wartny.

#1258 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 23 październik 2014 - 17:29

Wapno granulowane

Stosował ktoś kredę z Mielnika? Ponoć ma tylko 23% Ca.

#1259 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 23 październik 2014 - 17:51

Wapno granulowane Strasznie wam sie nie podoba to co napisałem. Nie wszędzie potrzebna jest kreda czy tlenek. Przy tak niskim ph i zawartosci magnezu oraz glebie lekkiej dolomit jest sensownym rozwiazaniem. Na łąkach zwlaszcza łąkach torfowych nie wskazane jest wapnowanie kredą. Owszem nalezy ja stosować ale jako skladnik pokarmowy. Inaczej przyczyni sie tylko do mineralizacji torfu. I zamiast niego będzie mursz. A po drugie na glebie lekkiej wapń z kredy jest bardzo szybko wyplukiwany i za rok może się okazać że po nim ani śladu ani widu.

Moja zasada jest taka na łąki dolomit jako glowna regulacja ph a kreda jako nawóz.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1260 Share karol210

karol210

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 332 postów

Napisany 23 październik 2014 - 18:00

Wapno granulowane KULAWA_KOZA. dałeś 10 ton tlenkowego? ile miało % CaO? ,60% bo ja sialem 700kg na ha 90% Ca0 i chodzi mi o plony jak wykazały sie?