AGRObombula

Wapno granulowane

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

bez problemu kolego :) 


Agronom a co sądzisz o kredzie granulowanej z dwikóz?

Z tego co wiem to był to przyzwoity produkt oparty o prawdziwą kredę - więc będzie to coś analogicznie działającego jak wapniak kornicki lub koszelowski . 

Moja uwaga tylko żeby nie stosować tak jak podają na opakowaniu w ilości 10 ton na gleby ciężkie bo to jakiś bezsens - granulowane wapna kredowe stosuje się systematycznie i w małych dawkach oraz nie miesza się z glebą ( na wierzch) . 


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
the1mati1    64

Jest sens sypnąc teraz pod qq trochę kredy granulowanej przedsiewnie? Na wiosnę poszedł obornik. pole silnie zakwaszone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

nie da się zastąpić to kosmetyka

co do wapna to tlenek tylko na bardzo ciężkie gleby wapno agresywne

a tak to węglan (kreda )


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

Można wapno granulowane POLCALC rozsiewać miesiąc po wschodach kukurydzy?


Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Baki84    0

Dostałem 2 oferty na wapno weglanowe

 

Opcja 1

Mielony weglan granulacja 50% ponizej ,05mm

czas rozkladu od 1 do 4 lat

producent Lhoist Bukowa

 

Opcja 2

Mielona kreda  granulacja 0-12mm

przy dobrych wiatrach moge otrzymac  zestaw w ktorym bedzie 70% grubej frakcji

wilgotnosc 30%

 

producent kwb Bełchatów

 

które wybrać

 

za kreda przemawia cena  za wapieniem latwosc wysiania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50

Węglan mielony miałby granulacje 100% poniżej 0,5 mm, takie extra mielone węglany to np Fastcalc albo Kujawit Premium.

50 % ponizej 0,5mm oznacza ze to standardowe wapno nawozowe, każde wapno węglanowe czy magnezowe musi spełniać ten warunek.

Pamiętaj, że kreda jeziorna z Bełchatowa bedzie słabsza bo zawiera pewnie ok 30% CaO, dodatkowo ma ok 25-30% wody czyli jest naprawde bardzo mokre "błoto".

Wapno z Bukowej ma pewnie solidne 50 % CaO no i będzie suche, dużo łatwiejsze do rozsiania.

Podaj skąd jesteś i jakie ceny Ci proponują. Ale trzeba pamietać że cena "masy towarowej" to nie wszystko, patrz na cene czystego składnika bo kredy jako słabszej musisz zastosować  więcej na ha.

Dostałem 2 oferty na wapno weglanowe

 

Opcja 1

Mielony weglan granulacja 50% ponizej ,05mm

czas rozkladu od 1 do 4 lat

producent Lhoist Bukowa

 

Opcja 2

Mielona kreda  granulacja 0-12mm

przy dobrych wiatrach moge otrzymac  zestaw w ktorym bedzie 70% grubej frakcji

wilgotnosc 30%

 

producent kwb Bełchatów

 

które wybrać

 

za kreda przemawia cena  za wapieniem latwosc wysiania

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Baki84    0

Jestem z Konina (62-510)

 

Za Krede z Bełchatowa 19,01zł tona  + transport  razem 26t za 1200zł

Naprawde jest az tak mokre ?

 

Za mielony wapien 89zł tona z transportem

 

Mam glebe idealna pod uprawe borówki ph ponizej 4

zalezy mi na szybkim podniesieniu ph

W kredziez bełchatowa przeraza mnie granulacja do 12mm

 

 

moge jeszcze kupic krede granulowana po 540zł ale tutaj mi sie wydaje za wysoka cena

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SipmaZ224    81

Jak chcesz kredę to zamów sobie kredę przesiewaną z Koszelówki, na jesieni mieli dwie granulacje, grubszą po 80, a drobniejszą po 100zł. (bierz tą drobniejszą)

504272325

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    680

Ja się dziś dowiadywałem o węglan z Bukowej to cena 65 zł brutto za tone, około 170 km w jedną stronę. Powiedzcie mi czy kreda to jest wapno węglanowe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50

Nie wiem jak mokre jest wapno z Bełchatowa teraz ale norma dopuszcza w kredzie jeziornej 30% wody, tzn ze jak Ci przywiozą to z naczepy będzie po prostu płyneła woda. Najlepiej zadzwoń i zapytaj ile % wody maję teraz, bo moze wapno jakoś podsuszają na pryzmach jesli jest dobra pogoda, i wody moze byc mniej. Ale cudów nie ma, z Bukowej dostałbyś wapno suche, przy dobrej pogodzie wapno z kopalń Bukowa, Radkowice, Morawica itd ma ok 2 % wody. Takie wapno jest idealnie suche, mocno sie kurzy przy wysiewie. A teraz popatrz, jak kupujesz kredę jeziorną z Mielnika , Koszelówki itd, jak ma zgodnie z normą 30% wody to na samochodzie jak kupujesz 24 tony to masz w tym aż 8 ton wody!!!

Przy pH poniżej 4 potrzebujesz szybko działającego wapna, jesli masz lekkie gleby to tlenkowe odpada. Granulowane tez bo: jest za drogie, w przeciwieństwie do wapna mielonego nie działa od razu (najpierw granule muszą sie rozpuścic), po za tym w Polsce chyba tylko Polcalc robi sensowny granulat, przy granulatach najważniejsze jest co zostało zgranulowane, zazwyczaj granulują zwykłe grubo mielone   wapno, tylko Polcalc granuluje mączke wapienną. No ale własnie mączke taniej kupić luzem, niegranulowaną i ona będzie u Ciebie najlepsza. Takie wapna z mączki to Kujawit Premium (to będzie najbliżej Ciebie czyli powinno być najtaniej, produkują to w kopalni Kujawy Lafarge  koło Żnina) , Fastcalc a jak potrzebujesz wapna magnezowego to jest mączka dolomitowa Radkowit Premium. Problem z mączką jest tylko jeden - przy wysiewie kurzy się jak cholera:)))

 

Jestem z Konina (62-510)

 

Za Krede z Bełchatowa 19,01zł tona  + transport  razem 26t za 1200zł

Naprawde jest az tak mokre ?

 

Za mielony wapien 89zł tona z transportem

 

Mam glebe idealna pod uprawe borówki ph ponizej 4

zalezy mi na szybkim podniesieniu ph

W kredziez bełchatowa przeraza mnie granulacja do 12mm

 

 

moge jeszcze kupic krede granulowana po 540zł ale tutaj mi sie wydaje za wysoka cena

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hubert21    11

Witam stosował ktoś z was wapno z Lubienia Kujawskiego  polcalc  ja mam zamiar kupić 500 kg i wypróbować na takim słabym kawałku owsa ale najpierw chciałem spytać o opinie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Baki84    0

Znam juz cene wapna z kopalni Kujawy Lafarge  koło Żnina

110zł netto + transport

wedle zapewnien sprzedawcy wapno jest mielone na mlynie od cementu i ma taka sama strukturę (pyłek 0,12mm)

 

 

Co lepiej zamówić

Kreda z Bełchatowa granulacja 0-12mm , 26t  za 1200-1300zł

czy

wapno z Lafarge  12t  z moim transportem  ok 1850zł

 

obie opcje podobno maja wystarczyc na działke 3 ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariki1234    0

Dostałem 2 oferty na wapno weglanowe

 

Opcja 1

Mielony weglan granulacja 50% ponizej ,05mm

czas rozkladu od 1 do 4 lat

producent Lhoist Bukowa

 

Opcja 2

Mielona kreda  granulacja 0-12mm

przy dobrych wiatrach moge otrzymac  zestaw w ktorym bedzie 70% grubej frakcji

wilgotnosc 30%

 

producent kwb Bełchatów

 

które wybrać

 

za kreda przemawia cena  za wapieniem latwosc wysiania

Ta kreda to takie ciasto mokre lepkie jest i ma 30 % CaO jak się nie mylę. Bierz to z bukowej albo z morawicy.

Ja się dziś dowiadywałem o węglan z Bukowej to cena 65 zł brutto za tone, około 170 km w jedną stronę. Powiedzcie mi czy kreda to jest wapno węglanowe?

Kreda to wapno węglanowe,ale jest to kopalina która nie zdążyła skamienieć wiec rozpuszcza się od razu przy kontakcie z wilgocią. Kupowałem kiedyś niemiecką "Granukal" i rozpuszcza się całkowicie po 10 sek wrzucona do szklanki z wodą.

Jestem z Konina (62-510)

 

Za Krede z Bełchatowa 19,01zł tona  + transport  razem 26t za 1200zł

Naprawde jest az tak mokre ?

 

Za mielony wapien 89zł tona z transportem

 

Mam glebe idealna pod uprawe borówki ph ponizej 4

zalezy mi na szybkim podniesieniu ph

W kredziez bełchatowa przeraza mnie granulacja do 12mm

 

 

moge jeszcze kupic krede granulowana po 540zł ale tutaj mi sie wydaje za wysoka cena

Ta granulacja 12 mm to sklejony pył.Pod borówkę lepiej kredę jak wapno bo wapna z ziemia nie wymieszasz a kredy nie musisz wystarczy po wierzchu wysiać i są dobre granulaty kredowe za mniejsze pieniążki 540 to cena detaliczna wydaje mi się a nie hurtowa nigdy się z taką nie spotkałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka16    86

Ludzie. Co wy wypisujecie.Kredę pod borówkę???


Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w d*pę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariki1234    0

Ludzie. Co wy wypisujecie.Kredę pod borówkę???

Wiemy ,że borówka jest kwasolubna,ale każda roślina potrzebuje wapna ponieważ jest to główny budulec tkanek roślinnych i jest niezbędny przy budowie ścian komórkowych.Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    680

Ph 4,5 gleba klasy 4b. Teraz rośnie tam łubin żółty i seradela. Kolega chce tam zasiać pszenicę ozimą. Powiedzcie mi czy wapno granulowane dane pod agregat zaspokoi bieżące potrzeby pszenicy. Nie chodzi odkwaszenie gleby tylko własnie bieżące zaspokojenie pszenicy w wapno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

W skrócie mówiąc to bieżące zapotrzebowanie pszenicy zaspokoi gleba która ma pH 4. Pszenica nie ma zapotrzebowania na wapń, to gleba je ma. Bez niego ogranicza pobieranie innych składników ważniejszych niż wapń. Więc sypanie jakiegokolwiek wapna na zapotrzebowanie jest bez sensu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariki1234    0

W 100 gramach pszenicy jest średnio 16-17mg wapnia więc coś tam tego wapna potrzebuje do wzrostu,ale tak jak napisał kolega Damian bez wapna w kwaśnej ziemi plon będzie słaby bo roślina jest głodzona i nie potrafi pobrać wystarczającej ilości składników odżywczych i minerałów.Optymalne ph dla pszenicy jak się nie mylę to 6,5-7.2.Więc musisz wysiać sporo wapna węglanowego 50%CaO w zależności od rodzaju gleby 3-6 ton na h i wymieszać to koniecznie z ziemią. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj