Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapno granulowane

1822 odpowiedzi na ten temat

#1201 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 28 marzec 2014 - 16:22

Wapno granulowane

A jak się zdecydujesz na kredę to jak nie dasz 3-5 ton na ha to nie będzie efektu.

nieprawda. Po kredzie granulowanej jest efekt po roku w dawce 1t/ha. Nawet w mniejszej dawce sa efekty. Oczywiscie dawana na pszenice pod agregat. W uprawie owocow tez dobre efekty.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapno granulowane Dzisiaj, 20:36
  •  

#1202 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 29 marzec 2014 - 20:04

Wapno granulowane pewnie że po kredzie sa szybkie i zadowalajace efekty

Thug

#1203 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2858 postów

Napisany 29 marzec 2014 - 23:33

Wapno granulowane Po kredzie luzem też? Bo kreda granulowana od tej luzem niczym się nie różni prawda? No pa za ceną, dobrze mówię?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1204 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 01 kwiecień 2014 - 19:53

Wapno granulowane Kolego nie zdobyłem próbek niestety , musiałem wyjechać na kilka miesięcy za granice i zostawiłem tematy w powijakach . Teraz już wróciłem i obiecuje zająć się tym tematem .
Wszystkich którzy piszą do mnie zapytania prywatnie przepraszam za chwilową nieobecność ale lepiej zadawać pytania publicznie - zawsze ktoś może zweryfikować odpowiedź lub dodać coś ciekawego do tematu. :)
Co do Ekowapu to sam jestem ciekaw efektu i jakości tego towaru - producent wygląda rzetelnie - jednak w kwestii wapna palonego granulowanego nie mam doświadczeń polowych gdyż jest to świeży temat i wymaga przetestowania i waszych opinii . Jeżeli ktoś stosował ten produkt to proszę się podzielić obserwacjami .
pozdrawiam
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#1205 Share Bezczelny

Bezczelny

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 02 kwiecień 2014 - 09:50

Wapno granulowane Agronom_kujawy

Tak przeglądam to co piszesz i mam pytanie, czy zamiast kredy zmielonej, mogę zastosować grubą pastewną, bo do takiej mam dostęp? Czy to jest zmielone i granulowane?
Jeszcze jedno. Rozgraniczasz wapno węglanowe i dolomit, tylko że dolomit to też wapno węglanowe, tylko mniej go jest, dodatkowo zawiera magnez i jest o bardziej twardej strukturze, czyli jest trudniejsze do zmielenia. Nie spotkałem się z rolniczym dolomitem, albo tym dostępnym w sklepach żeby był dobrze zmielony. Jedynie w OBI jest dolomit dla amatorów ogrodników, zmielony na idealny pył, ale kosztuje - 15? 20zł? za 5kg. Jakoś tak.

Edytowany przez Bezczelny, 02 kwiecień 2014 - 17:02.

#1206 Share Sylwestero88

Sylwestero88

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 03 kwiecień 2014 - 22:50

Wapno granulowane Witam w tym roku zastosowałem na jesień kredę z Pol-Lux "Kredcal" na gleby IV i V klasy. Ph początkowe wahało sie miedzy 4,5- 5,3 zobaczymy jakie bedą efekty. Podzielę sie informacjami czy to warto sypać. Puki co po kredzie nie ma śladu wiec swoje po części juz zrobiła. Teraz tylko pytanie jakie dać na ściernisko wapno i skąd, chcę podtrzymać uzyskane ph i ew poprawę?? Jestem z woj mazowieckiego ok Legionowa i Radzymina, Wołomina. Pozdr. i czekam na porady:)

Edytowany przez Sylwestero88, 03 kwiecień 2014 - 22:52.

#1207 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 04 kwiecień 2014 - 21:35

Wapno granulowane

Agronom_kujawy

Tak przeglądam to co piszesz i mam pytanie, czy zamiast kredy zmielonej, mogę zastosować grubą pastewną, bo do takiej mam dostęp? Czy to jest zmielone i granulowane?
Jeszcze jedno. Rozgraniczasz wapno węglanowe i dolomit, tylko że dolomit to też wapno węglanowe, tylko mniej go jest, dodatkowo zawiera magnez i jest o bardziej twardej strukturze, czyli jest trudniejsze do zmielenia. Nie spotkałem się z rolniczym dolomitem, albo tym dostępnym w sklepach żeby był dobrze zmielony. Jedynie w OBI jest dolomit dla amatorów ogrodników, zmielony na idealny pył, ale kosztuje - 15? 20zł? za 5kg. Jakoś tak.

Kreda gruboziarnista to towar który gleby nie odkwasi więc nie ma sensu go stosować . Jest to tak zwana kruszonka, dobrze się sieje ale rozkłada się kilkadziesiąt lat.
Dobry dolomit mają np w Żelatowej - jest to towar dobrze przemielony i efektywny ze względu na jakość złoża .
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#1208 Share Sylwestero88

Sylwestero88

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 04 kwiecień 2014 - 22:17

Wapno granulowane Agronom udziel fachowej porady i powiedz czy po zastosowaniu kredy mozna zastosować na ściernisko wapno węglanowe z Iłży bo te chyba mam najbliżej w mazowieckim w celu podtrzymania Ph gleby? masz jakieś opinie na temat wapna z Iłży??

#1209 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2858 postów

Napisany 04 kwiecień 2014 - 22:20

Wapno granulowane Co znaczy gruba pastewna? W Trębaczewie dali mi dwa worki jakiejś innej ponieważ tej o konsystencji mąki/cementu nie było tyle ile chciałem. Dwa oddzielne worki zawierają kredę o ziarnach jak kasza. Czy ta kreda nie zadziała?

#1210 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 05 kwiecień 2014 - 21:16

Wapno granulowane Kreda pastewna jest przeznaczona do pasz bo ulega rozkładowi w żołądku dość szybko i polepsza trawienie jak każdy inny kamyk ale na pole się nie nadaje . Jest to zwykły kamień bardzo trudno się rozpuszcza . Im większy kamyk tym wolniej się rozkłada. Na polu może mu to zająć nawet kilkadziesiąt lat . Mączka wapienna jest natomiast konsystencji pyłu który rozpływa się bardzo szybko i szybko się rozkłada . Więc odpowiedź czy zadziała brzmi nie - nie zadziała .
Co do wapna węglanowego z Iłży to go niestety nie znam, jak możesz to opisz jak się rozpuszcza w szklance i jakie ma parametry .
pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1211 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 165 postów

Napisany 05 kwiecień 2014 - 21:54

Wapno granulowane Kolego agronom, zastanów się co piszesz i to dobrze.Twoja wiedza odnośnie wapna jest na poziomie przedszkola. Jeżeli będziemy mieli kamyk ze złoża młodego geologicznie np. okres kredy to mimo tego że jest duży( nie wiem ile ale zakładam 2 mm) to jego higroskopijność czyli w wielkim skrócie zdolność absorbowania wody spowoduje to, że rozłoży się w glebie równie szybko jak pył zrobiony z wapienia np. z okresu dewońskiego czyli dużo starszego geologicznie.A test rozpuszczania wapna węglanowego w szklance ? Przecież wapno węglanowe w szklance się nie rozpuści nawet za 50 lat.Szklanka wody to nie gleba,chyba że zamiast wody nalejesz do szklanki octu, tak jak to robią niektórzy przedstawiciele handlowi.Wikipedia nie zawsze prawdę ci powie.

Edytowany przez farmer1973, 05 kwiecień 2014 - 22:05.

#1212 Share Rafik87

Rafik87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 156 postów

Napisany 06 kwiecień 2014 - 09:17

Wapno granulowane Witam, chciałbym w tym roku po żniwach wapnować pole (5 klasa ziemi) dodam ze nie bylo wapnowane ponad 5 lat, jakie wapno granulowane dać: weglanowe czy tlenkowe i w jakich ilościach bo znajomy mówił ze sypie tylko do 400 kg na ha granulowanego, ale cos mało mi się to wydaje ;]

#1213 Share Sylwestero88

Sylwestero88

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 06 kwiecień 2014 - 12:53

Wapno granulowane a zna ktoś wapno węglanowe z Iłży?? zawartość CaO 50-52% tak mi powiedzieli w kopalni. Warte ceny 30zł za tone ??

#1214 Share tom79

tom79

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 07 kwiecień 2014 - 21:30

Wapno granulowane pytanie do Aronoma
gdzie najbliżej włocławka mogę kupić dobra i sprawdzoną krede granulowaną i pylistą i co sądzisz o tej z lubienia kujawskiego

#1215 Share konik201

konik201

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 63 postów

Napisany 13 maj 2014 - 13:32

Wapno granulowane Jak zastosuje obornik to po jakim czasie moge siac krede granulowane?? nie znalazłem tu zadnej takiej info
I czy mozna wysiac krede granulowana na orke zimowa i na wiosne dopiero uprawiac?
wielkie dzieki za opd.

#1216 Share stock

stock

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 90 postów

Napisany 14 maj 2014 - 18:06

Wapno granulowane witam
czy mogę teraz posypać trawę w ogrodzie bez mieszania z glebą nawozem wapniowo- magnezowym luboplon? jest ziemia zakwaszona. wapnem nawozowym na jesień można sypać po wierzchu bez mieszania?

#1217 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 165 postów

Napisany 14 maj 2014 - 18:14

Wapno granulowane Jak masz zakwaszoną ziemie to nie syp żadnym węglanem magnezowym tylko daj kredę w granulacie lub tlenek w granulacie..Jak dasz pylistą to osiądzie na liściach trawy i potem zbierzesz ją kosiarką razem z trawą.

#1218 Share stock

stock

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 90 postów

Napisany 14 maj 2014 - 21:36

Wapno granulowane no a to jaka to kreda? gdzie ją można kupić?
bo tak się składa że już sypnąłem bo tak poczytałem na worku jeszcze tylko że to się nie rozpuściło po kilku deszczach jeszcze i tak się zastanawiam czy źle nie zrobiłem i czy to pomoże bo jak coś to na jesień czy nawet późnym latem kredą posypię tak jak mówisz tylko ja nie wiem gdzie ją dostać. będę miał też dostęp na wiosnę do wapna nawozowego. można posypać?
dałem tego nawozu dawkę około 350 kg/ha może ciut więcej.

#1219 Share chemik112

chemik112

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 25 maj 2014 - 14:09

Wapno granulowane Kolego nie zdobyłem próbek niestety , musiałem wyjechać na kilka miesięcy za granice i zostawiłem tematy w powijakach . Teraz już wróciłem i obiecuje zająć się tym tematem .
Wszystkich którzy piszą do mnie zapytania prywatnie przepraszam za chwilową nieobecność ale lepiej zadawać pytania publicznie - zawsze ktoś może zweryfikować odpowiedź lub dodać coś ciekawego do tematu. :)
Co do Ekowapu to sam jestem ciekaw efektu i jakości tego towaru - producent wygląda rzetelnie - jednak w kwestii wapna palonego granulowanego nie mam doświadczeń polowych gdyż jest to świeży temat i wymaga przetestowania i waszych opinii . Jeżeli ktoś stosował ten produkt to proszę się podzielić obserwacjami .
pozdrawiam

witam,
ja zastosowałem wapno ekowapu jakies miesiac temu pod warzywa bo z analizy wygladało ze mam zakwaszona glebe i mało wapnia wiec zadzwoniłem do własciciela ekowapu i on mi powiedział ze ludzie z charsznicy to daja nawet przed samym sadzeniem to wapno ze bardzo szybko się rozpuszcza i daje efekt. Z moich obserwacji po miesiącu rozsiania po polu i ztalerzowania granulat przybrał popielaty kolor i wyglada jak zwykły kamyk. Niewiadomo jak bedzie z nim dalej ph watpie zeby poprawił bo to za krutki okres ale moze choc wapna troche dostarczył dla warzyw. bede chciał po zbiorach warzyw sprawdzić jeszcze raz pH i bede wtedy wiedział czy cos dało to wapno i faktycznie jest takie dobre jak wlasciciel mowił. Narazie to tylko fajnie sie go rozsiewało bo do rozsiewacza lejowego jeden bigbag 500kg wchodził tylo trzeba mieszadło wyjac bo mi sie urwało.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1220 Share przemek111447

przemek111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 455 postów
  • Zainteresowania:wszystkim;p

Napisany 30 maj 2014 - 22:00

Wapno granulowane jaka dawke kredy granulowanej na lekka glebe polecacie?1t/ha?ph około 4,6