Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapno granulowane

1821 odpowiedzi na ten temat

#1121 Share Jarecki21

Jarecki21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 566 postów

Napisany 12 listopad 2013 - 18:04

Wapno granulowane Takie dwa pytania:
1. Oxyfertil Mg 75/25 w ilości 500kg/ha na gleby od IV do VI klasy to będzie ok, źle, czy bardzo źle? (Wiem, żależy od pH, jutro zbadam)
2. Wysiew wapna na ściernisko po qq i od razu orka na 20cm. Lepiej pewnie byłoby przed orką potalerzować, ale 200ha x 10l=2000l x 5,35zł=10700zł. A to już jest konkretna kwota. Co Wy na to?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapno granulowane Dzisiaj, 02:27
  •  

#1122 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 13 listopad 2013 - 18:12

Wapno granulowane Kolego:
1. Oxyfertil może być ok . chociaż gleba trochę za słaba jak na wapno tlenkowe. Niby nie zaleca się stosowania tego typu wapna na gleby lekkie.
2. Widzę że myślisz kalkulatorem :) rzeczywiście jest to spora różnica dla tego spokojnie możesz wapno rozrzucić po orce na wierzch i zostawić na zimę - jeżeli pole jest w miarę równe a nie stokowe - co by nie spłynęło z roztopem . .
Wszystko zależy jeszcze od tego jakie to jest wapno ? Oxyfertil?
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#1123 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 162 postów

Napisany 19 listopad 2013 - 14:51

Wapno granulowane

To w końcu jest granulowane czy kawałkowane ???

Granulowane

przepłacić 200zł na tonie. Akurat tak się składa że mam próbkę Oxyfertilu z grupy Lhoist i porównując wygląd i parametry do wapna z ekowapu to nie widzę tutaj większej różnicy.
Na stronie producenta nie ma niestety żadnego badania dotyczącego tego produktu i jego parametrów więc ciężko mi się odnieść czy jest to super produkt czy tylko chwyt marketingowy jakich wiele na tym rynku.

Kup sobie worek oxyfertilu i porównaj z próbką którą masz.
Na stronie producenta jest badanie ze SCHr. - link http://ekowap.pl/ima...-gran_extra.pdf
Nie jest 200 zł droższe. Ceny podobne.

Edytowany przez farmer1973, 19 listopad 2013 - 14:57.

#1124 Share jankes123

jankes123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 510 postów

Napisany 19 listopad 2013 - 18:04

Wapno granulowane a jak obliczyc ile trzeba dac wapna granulowego na ha np jesli klasa 3b ziemi i jak to sie liczy np wapno ma 93-98 % CaCO3? a ph np wynosi 4,5 przykłądowo

Edytowany przez jankes123, 19 listopad 2013 - 18:06.

#1125 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 20 listopad 2013 - 19:44

Wapno granulowane

Granulowane

Kup sobie worek oxyfertilu i porównaj z próbką którą masz.
Na stronie producenta jest badanie ze SCHr. - link http://ekowap.pl/ima...-gran_extra.pdf
Nie jest 200 zł droższe. Ceny podobne.

ok kolego , może i jest tak jak piszesz :)
Jeżeli tak ,to jest to pierwsze wapno tlenkowe granulowane w Polsce a może i na świecie :)
Postaram się zdobyć próbki tego towaru i sprawdzić czy tak rzeczywiście jest .
Co do granulacji to nie jest to klasyczna metoda granulacji a towar przypomina z wyglądu wapno kawałkowane stąd moja pobieżna opinia.
Cały czas czekam również na opinie na temat tego produktu od osób które to wysiewały.
pozdrawiam

a jak obliczyc ile trzeba dac wapna granulowego na ha np jesli klasa 3b ziemi i jak to sie liczy np wapno ma 93-98 % CaCO3? a ph np wynosi 4,5 przykłądowo

polecam kalkulator wapnowania z nordkalku
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#1126 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 30 listopad 2013 - 20:37

Wapno granulowane zapytam eksperta Agronoma słuchaj w tym roku leciałem nordkalkiem standartem w ilości około 2t ha na przyszły rok chce lecieć wapnem z firmy omya z czeskiej kopalni Vapenna agrocarb 04 co o nim myslisz gleby średnie przed wapnowaniem nordkalalkiem ph około 5-5.5

Thug

#1127 Share adriano

adriano

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 04 grudzień 2013 - 11:28

Wapno granulowane kupiłem wapno Grade IV, które zawiera 32% Mg w formie węglanu (ponoć z magnezytu). Mam pytanie w jakim stopniu magnez zostanie wykorzystany w pierwszym roku?

#1128 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 162 postów

Napisany 05 grudzień 2013 - 19:07

Wapno granulowane Węglan magnezunieorganiczny związek chemiczny, sól magnezowa kwasu węglowego o wzorze sumarycznym MgCO3.
W warunkach standardowych jest to biała lub bezbarwna substancja krystaliczna. Praktycznie nie rozpuszcza się w wodzie. W temperaturze 350 °C rozkłada się na tlenek magnezu i dwutlenek węgla. MgCO3 → MgO + CO2

To informacja z wikipedii.

Podejrzewam że kupiłeś dolomit CaMg(CO3)2 zawierający ok 15 % MgO.
Jeżeli kupujesz jakiekolwiek wapno zwracaj uwagę tylko na zawartość czystego składnika czyli CaO lub MgO. To jest wartość którą przyswoi ci gleba i tylko to cię interesuje.Inne wzory chemiczne stosowane przez różnych sprzedawców czy też producentów to nic innego jak chwyt marketingowy który bazuje na małej wiedzy chemicznej niektórych rolników.

Edytowany przez farmer1973, 05 grudzień 2013 - 19:16.

#1129 Share jankes123

jankes123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 510 postów

Napisany 05 grudzień 2013 - 20:28

Wapno granulowane to kolego moglbys spojrzec na to http://pol-lux.pl/pl...pniak-rudkowski tu pisze ze CaCO3 jest 78 % i t osie ma niby szybko rozkladac czyli ze w pierwszym roiku sie rozlozy wszytko czy jak ?

#1130 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 162 postów

Napisany 06 grudzień 2013 - 11:01

Wapno granulowane Jest opcja że rozłoży się w pierwszym roku bo to kreda.Tyle że jeżeli ma 78 % CaCO3 to czystego składnika CaO będzie mieć około 35-40 %. Czyli tyle przyswoi się w glebie.
Piszą na swojej stronie że na życzenie przesyłają badania IUNG i Stacji Chemiczno -rolniczej.Poproś o badania i na pewno potwierdzi się to co napisałem powyżej.
CaCO3 musi się rozłożyć na CaO(to co przyswoi gleba) i CO2 (dwutlenek węgla). Jeżeli ma 78% CaCO3 to żeby wyliczyć CaO najprościej podzielić na 2.To tak mniej więcej. Chemii nie oszukasz.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1131 Share adriano

adriano

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 08 grudzień 2013 - 18:00

Wapno granulowane CaCO3 dzieląc przez 1,78 otrzymamy CaO

#1132 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 08 grudzień 2013 - 18:16

Wapno granulowane .

Edytowany przez e1leex, 20 luty 2014 - 19:03.

#1133 Share adriano

adriano

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 09 grudzień 2013 - 17:50

Wapno granulowane

Węglan magnezunieorganiczny związek chemiczny, sól magnezowa kwasu węglowego o wzorze sumarycznym MgCO3.
W warunkach standardowych jest to biała lub bezbarwna substancja krystaliczna. Praktycznie nie rozpuszcza się w wodzie. W temperaturze 350 °C rozkłada się na tlenek magnezu i dwutlenek węgla. MgCO3 → MgO + CO2

To informacja z wikipedii.

Podejrzewam że kupiłeś dolomit CaMg(CO3)2 zawierający ok 15 % MgO.
Jeżeli kupujesz jakiekolwiek wapno zwracaj uwagę tylko na zawartość czystego składnika czyli CaO lub MgO. To jest wartość którą przyswoi ci gleba i tylko to cię interesuje.Inne wzory chemiczne stosowane przez różnych sprzedawców czy też producentów to nic innego jak chwyt marketingowy który bazuje na małej wiedzy chemicznej niektórych rolników.

wapno grade IV zawiera 61% węglan wapnia pochodzenia kredowego, złoże algowe. mój dostawca mówi, że algi dają gratis ;) a np. Timac każe za algi słono płacić ( ponoć 1300, gradeiv 450 netto). węglan magnezu 32% dodają z magnezytu. przeczytałem to gdzieś na forum agrofoto i autor tego posta (chyba pisał o tym Agronom-specjalista od wapnowania) twierdził, że jest to jedna z lepszych form przyswajalnego magnezu. po zakupie rozpuściłem granulki w wodzie, kreda bardzo ładnie się rozpuściła ale pozostały na dnie takie ciemne bryłki, kryształki czegoś tam. pewnie to ten węglan magnezu. ale zauważyłem, że rozpuszczone wapno po czasie rozwarstwia się, na dole bryłki i kreda a na górze woda w kolorze tych bryłek(bardzo ciemna). możliwe, że węglan magnezu powoli rozpuszcza się

#1134 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 162 postów

Napisany 09 grudzień 2013 - 18:41

Wapno granulowane Jeżeli zawiera 61% CaCO3 czyli węglanu wapnia to według wzorów powyżej kupiłeś ok 34 % CaO. Algi? A co algi mają do tego? To pewnie następny chwyt reklamowy ale nie wiem, więc nie wypowiadam się.Jeżeli nawet węglan magnezu jest w formie rozpuszczającej się w glebie to jest go ok 18% (MgO) to jak przeliczysz wszystko na czysty składnik CaO + MgO = 52 %.
Uważam że jak zapłaciłeś 450 zł netto za 52 % wapno to przepłaciłeś i to grubo.
Dolomit sypki CaO+MgO 45-50 % w tym MgO min 15% kupiłbyś za jakieś 50-100 zł(luz) w zależności gdzie mieszkasz.Producenci uzależniają cenę z dostawą od odległości.
Wapno tlenkowe pyliste 60% CaO można kupić za jakieś 180-250 zł.
Wapno tlenkowe pyliste z magnezem które ma 70-80 % CaO w tym MgO 25-30% w formie tlenkowej można kupić za 350-400 zł brutto
Wapno tlenkowe granulowane CaO 90% -cena u producenta 550 zł brutto za tonę.

#1135 Share adriano

adriano

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 09 grudzień 2013 - 19:40

Wapno granulowane

Jeżeli zawiera 61% CaCO3 czyli węglanu wapnia to według wzorów powyżej kupiłeś ok 34 % CaO. Algi? A co algi mają do tego? To pewnie następny chwyt reklamowy ale nie wiem, więc nie wypowiadam się.Jeżeli nawet węglan magnezu jest w formie rozpuszczającej się w glebie to jest go ok 18% (MgO) to jak przeliczysz wszystko na czysty składnik CaO + MgO = 52 %.
Dolomit sypki CaO+MgO 45-50 % w tym MgO min 15% kupiłbyś za jakieś 50-100 zł(luz) w zależności gdzie mieszkasz.Producenci uzależniają cenę z dostawą od odległości.
Wapno tlenkowe pyliste z magnezem które ma 70-80 % CaO w tym MgO 25-30% w formie tlenkowej można kupić za 350-400 zł brutto

wapno grade IV jest oczywiście granulowane. uzupełniająco postanowiłem posypać na oziminy, dostarczając jednocześnie magnez. na ulotce napisali wapno kredowe szybko działające z magnezem wysokoreaktywnym. o algach to wspominam tylko tak na marginesie. kto miał kontakt z firmą Timac to wie o czym mówię. algi czynią cuda ;) .

chyba uległem modzie na wapno granulowane. wielu twierdzi, że nieduże nawet dawki wapna kredowego (250-400kg) znacząco wpływają na wyniki produkcyjne, na plony. u mnie ph od 0,5 do 1 poniżej normy

#1136 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 162 postów

Napisany 09 grudzień 2013 - 19:53

Wapno granulowane Kreda jak najbardziej jest dobra, ale stosunek ceny do czystego CaO już nie.

#1137 Share adriano

adriano

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 09 grudzień 2013 - 20:19

Wapno granulowane mamy jeszcze MgO. tylko na ile go wycenić?
cena jest mankamentem każdego wapna granulowanego

#1138 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 676 postów

Napisany 12 grudzień 2013 - 22:49

Wapno granulowane

Jeżeli zawiera 61% CaCO3 czyli węglanu wapnia to według wzorów powyżej kupiłeś ok 34 % CaO. Algi? A co algi mają do tego? To pewnie następny chwyt reklamowy ale nie wiem, więc nie wypowiadam się.Jeżeli nawet węglan magnezu jest w formie rozpuszczającej się w glebie to jest go ok 18% (MgO) to jak przeliczysz wszystko na czysty składnik CaO + MgO = 52 %.

Kreda jak najbardziej jest dobra, ale stosunek ceny do czystego CaO już nie.

Prześledziłem cały wątek i widzę, że ciągle wiele osób upiera się przy ogólnej zawartości CaO. Woda jest w oceanach i w jeziorach, ale tą z oceanu pragnienia nie ugasimy.

Ja granulatu jeszcze nie stosowałem, ale widzę, że po wysiewie wapna kruszonego co roku wyoruję mnóstwo kamyczków, ph oczywiście poprawiłem, ale patrząc na tą całą logistykę , przerzucanie dziesiątek ton wapna skłaniam się ku granulatom, ewentualnie drobno mielonej kredzie pastewnej ( tu akurat jestem pewien jej szybkiego działania). I podstawowa rzecz - w granulacie czy kredzie pastewnej nie płacimy za wodę ( a czasem i za ziemię)

Edytowany przez Agrest, 12 grudzień 2013 - 22:59.

#1139 Share nick

nick

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 29 grudzień 2013 - 19:40

Wapno granulowane Kolego Agronom_kujawy , nabyłem w tym roku ziemie lekką 4 i 5 klasa o ph 4.3 zastosowałem przed orką średnio 4,2t na hektar wapna z kopalni Radkowice Wapno nawozowe węglanowe,
zawierające magnez odmiana 05
CaCO3(węglan wapnia) ok. 60%
CaO (tlenek wapnia) 30% - 35%
MgO (tlenek magnezu) 15% - 18%
MgCO3 ok. 30%
Inne mikroelementy: Siarka, Żelazo, Miedź, Cynk
Co należy dalej zrobić aby doprowadzić pole do ładu. Na wiosną planuję posiać owies a po żniwach wapno z kopalni z morawicy w dawce ok 2t
- CaCO3 = 94% - 98%
- CaO = 50% - 53%
- MgCO3 = 1% - 3%
- MgO = 1% - 2%
- wilgotność = 3% - 8%
- aktywność chemiczna = 93%
Dlatego te wapna bo te kopalnie są najbliżej mnie, chciałbym zasobność i ph doprowadzić do normy i za 3-4 lata sadzić porzeczkę lub aronię . Proszę o pomocne wskazówki i uwagi.
Z góry serdecznie dziękuję za pomoc.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1140 Share rafalo90

rafalo90

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 18 styczeń 2014 - 16:42

Wapno granulowane witam Panów mam pytanie jakie wapno będzie lepsze Kujawit odmiana 04 CaCo3 89-95 % CaO 50-53% wilgotność 0,5 % czy też Nordkalk Standart Cal CaC03 93-95% CaO >51 wilgotnośc 6-10 % wiem parametry parametrami ale chodzi mi o praktykę jak to wygląda które było by lepsze ?