Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapno granulowane

1822 odpowiedzi na ten temat

#1021 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2853 postów

Napisany 13 lipiec 2013 - 19:15

Wapno granulowane Luzem to raczej jej nie przechowasz na polu. Po wysypaniu z wywrotki rozpłynie się jak woda. Ja miałem w workach BIGBag, gdy woziłem ją RCW na nierównościach pływała po nim jak woda i wypadała. Jeśli pod jęczmień, to wysiał bym ją jak najwcześniej na ściernisko, następnie wymieszał agregatem na głębokość 10 cm i dopiero orka.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapno granulowane Dzisiaj, 03:01
  •  

#1022 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 13 lipiec 2013 - 20:46

Wapno granulowane No a jak ta kukurydza wygląda teraz ?
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#1023 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2853 postów

Napisany 14 lipiec 2013 - 14:56

Wapno granulowane Wygląda rozmaicie :P Nie mam pojęcia czym to jest spowodowane ale miejscami a raczej pasami albo i połowami pola (pół pola tak pół inaczej) dużo roślin przewyższa maskę John D 6630 a w innych miejscach za ledwie do kolan. Mam pewne przypuszczenia, pierwsze to ,,spitolony,, siew. Usługodawca siał od 4 rano po ludziach a u mnie na tych kawałkach gdzie występuje pasowe zróżnicowanie siał godz. 21.00 - 1.00 był wycieńczony, a nawóz który sypaliśmy do podsiewacza był troszeczkę skawalony, zdarzały się takie grudki jak piłka ping pong. Więc nierówno mógł dać nawozu fosforan amonu. Założenie byłoby podsiewaczem dać go 150 kg/ha. Było działek 6 wszystkie długie i o podobnej powierzchni mieszczącej się w przedziale 1-2,6 ha. Prawdopodobnie zasiał pół pola, patrzy coś dużo zostaje nawozu to siup rozkręcamy. I efekt jest jaki jest. Sądzę tak ponieważ na jednej działce ostatniej, dojechał do końca siejąc i wtedy teoretycznie skończył u mnie usługę ale wrócić do drogi musiał, więc wracając zasiał od miedzy na kupę, QQ od samego początku się tam wyróżniała była o drugie tyle większa niż obok. Poniekąd rosło tam drugie tyle roślin więcej niż obok ale i nawozu było tam drugie tyle więcej niż obok.

Drugie podejrzenie pada na siew kredy. QQ jest duża od strony tej miedzy w której stronę wiał wiatr podczas wysiewu wapna. Co prawda działki są wąskie bo mieszczą się w przedziale 15 - 40m ale chyba jest niemożliwym by rządek QQ powiedzmy z 60 centymetrowej nagle przechodził w 120 cm i później już stopniowo 130 cm, 140 cm i aż tak do 2m aż do samej miedzy.

Deszcz pada ale jak przeleci może pojadę na pola i porobię zdjęć. Chociaż z tym zróżnicowaniem QQ z tego co zauważyłem to od wschodu do zachodu przez całą Polskę jest to samo. Rosną kępy ładne duże dorodne a dosłownie obok są źdźbła ledwo nad ziemią wystające. Tylko że u mnie jest to pasami.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1024 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 14 lipiec 2013 - 15:22

Wapno granulowane No własnie interesuje mnie to z punktu widzenia wapnowania, kreda z minerału jest bardzo skuteczna , więc jak dałeś ją pod agregat a potem szybko fosforan amonu to mogło dojść do konfliktu ale wtedy było by na odwrót niż jak napisałeś , tam gdzie dał mniej fosforanu tam powinno być lepiej. Więc raczej się nie pogryzły te dwa nawozy. Natomiast na zdjęciach widać QQ które ma fioletowy korzeń ale liście blade co nie jest na pewno oznaką zakwaszenia, na zakwaszonej glebie QQ jest cała fioletowa razem z liśćmi i często wypada , Wygląda raczej na to że poklasowanie ( nie tylko u ciebie jest ten problem) nie wynika w tym przypadku bezpośrednio z stanu zakwaszenia ani wapnowania. Myślę że trzeba jeszcze poczekać i obserwować jak będzie wyglądać kolba , jeżeli będzie problem z wykształceniem to będzie to oznaczało braki fosforu ( czyli jednak wapnowanie z fosforanem amonu się pogryzło) . A nawoziłeś obornik lub gnojowicę na to pole ?
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#1025 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 14 lipiec 2013 - 15:39

Wapno granulowane .

Edytowany przez e1leex, 20 luty 2014 - 19:21.

#1026 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2853 postów

Napisany 14 lipiec 2013 - 15:50

Wapno granulowane Pola nie widziały obornika ani gnojowicy X lat. Jedna działka jest moją własnością od 4 lat, lecz nie doprowadziłem jej jeszcze do kultury, uprawiałem na niej żyto oraz pszenżyto. Istniał na niej problem z zachwaszczeniem, niskim pH i przypuszczam że z brakiem w składniki pokarmowe. Choć przyznam że QQ wygląda na niej najlepiej, jest b. duża równomiernie na całym polu.
Pozostałe działki jest to nowość od tego sezonu, od wiosny. Problem ten sam co i na moich polach pH, zachwaszczenie + jest jedna rzecz jaką się wyróżniam od pozostałych okolicznych rolników, nawożę nawozami trójskładnikowymi a nie tylko azotem oraz pozostawiam ściętą słomę. Więc na tych pozostałych działkach prawdopodobnie mogło być dużo mniej P i K bo poprzedni właściciele ograniczali się tylko do azotu.

Przed chwilą dostałem informację że QQ się zwija. Górne liście się zwijają, aż cała roślina się wygina w bok ponieważ nowe chcą wyjść z pochwy natomiast te zwinięte uniemożliwiają to. Na polach było już sucho. Deszcz zaczął padać wczoraj. Mam nadzieję że to z braku wilgoci i obecna aura ją wskrzesi.

Edytowany przez damianzbr, 14 lipiec 2013 - 15:51.

#1027 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 14 lipiec 2013 - 18:31

Wapno granulowane W takim razie jeżeli nie było nawożone obornikiem ani gnojowicą to myślę że brakuje tam sporo pierwiastków drugorzędnych i nawet podniesienie pH nie zniweluje tej deklasacji , zresztą jest to problem bardzo wielu rolników uprawiających QQ. Najpierw obornik i podniesienie pH a dopiero później nawozy sztuczne. Inaczej to strata kasy i potencjału.

#1028 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2853 postów

Napisany 15 lipiec 2013 - 10:06

Wapno granulowane Więc jak rozwiązać ten problem? Obornika nie mam skąd brać.

#1029 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 15 lipiec 2013 - 15:27

Wapno granulowane Zostaje ci uzupełnianie mikroelementów w nawozach i odżywkach. Po wapnowaniu pod kukurydzę nie zapomnij o odżywce z cynkiem , niedobór cynku po wapnowaniu na glebach nie nawożonych obornikiem czy gnojowicą to norma, rośliny są wtedy blado-jasno zielone a w krytycznym niedoborze wzrost zatrzymuje się na około 50-100cm . A i jak chcesz się nauczyć to zawsze eksperymentuj i zostawiaj sobie kawałek pola do porównania ( np nie opryskuj go cynkiem) wtedy będziesz miał pewność że tego własnie było trzeba.
To samo dotyczy wapnowania . Zawsze wypróbowując jakiś nowy towar warto jest zrobić próbę przez środek pola lub na jakimś kawałku.
pozdro

A i jeszcze napisze że u znajomego zrobiliśmy eksperyment na 3ha kukurydzy podobnej ziemi jak u ciebie , dzierżawa totalnie zakwaszona i zaniedbana. Pole podzieliłem na 3 części po długości .Na dwie części poszło sporo wapna , i na jedną część obornik. Tam gdzie poszło wapno i obornik kukurydza piękna aż miło popatrzeć- widać że niczego jej nie brakuje , Tam gdzie samo wapno bledła i wyhamowała w rozwoju - dopiero ją ruszyło po odżywkach i cynku . A tam gdzie ani obornika ani wapna dramat i żadna odżywka nie pomaga. Ogólnie dodam że na całość poszły takie same dawki mocznika i NPK . (Oczywiście uśredniłem obserwacje bo różnicy nie widać jakby nożem odciął bo są miejsca lepsze i gorsze na całej połaci . )
Dodam jeszcze że na tej najgorszej QQ poeksperymentowałem trochę z magnezem i szczerze mówiąc liczyłem na lepsze efekty , ale nawet spora dawka magnezu pod łodygę nie zmieniła wyglądu roślin.

Edytowany przez Agronom_kujawy, 15 lipiec 2013 - 15:50.

#1030 Share qba333

qba333

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 340 postów

Napisany 15 lipiec 2013 - 21:11

Wapno granulowane a jeszcze takie pytanie co do wapna dolomitowego
Jak drobno musialo by byc zmielone zeby byl jaki kolwiek sens wysiewu tego wapna i ktore kopalnie oferuja tak drobno mielony dolomit?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1031 Share slavik80

slavik80

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport polityka ekonomia

Napisany 15 lipiec 2013 - 23:40

Wapno granulowane kolega agronomwidze jest zwolennikuem kredy i granulowanego . z tego co mowi i robi takie doswiadczenia to pewnie ma racje jednak cenowo wychodzi najlepiej chyba to dolomitowe
na glebach cięzkich i kwaśnych potyrzeba go jednak aż 6 ton na ha
ogolnie to powinno byc drobniesze anizeli 0,2mm gdyz większe granule sie rozkładają przez wiele lat
ja brałem z SOBKOWA
Oferowane wapno ma postać węglanową o granulacji 0/2 mm. Do każdego transportu dołączamy stosowne świadectwo jakości.
rozsiewane było motylem i powiem że po ok 50 tonach trzeba było wymienic paski
i gdybys sie kolego zdewcydował na takie to radze przykryc je dobrze gdyż jest silnie higroskopijne i jak namoknie to wtedy jest kłopot z rozsianiem (jeden trransport był nie nakryty , to wiem jak się lepiło nie chciało leciec}

#1032 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 16 lipiec 2013 - 08:10

Wapno granulowane Z tym dolomitem to nie jest sprawa jasna , A wręcz jest to sprawa dość skomplikowana :)
Ostatnio przeprowadziłem mały eksperyment z dolomitem super zmielonym na kwaśnej glebie i różnicy żadnej nie ma po roślinach.
W moich eksperymentach z odkwaszaniem gleby kwaśnej też dolomity wychodziły bardzo kiepsko.
Wydaje mi się że co kopalnia to zupełnie inny dolomit ( jest wiele rodzai dolomitów) i jeżeli dolomit jest 100% dolomitem to nawet mocny i dobry przemiał nie poprawi jego rozpuszczalności.
Niektóre kopalnie korzystają natomiast z dolomitów zwietrzałych lub wapieni zdolomityzowanych , myślę że skuteczność zależy od stopnia zdolomityzowania.
Nie da się tego tak w prosty sposób ogarnąć bo to wyższa geologia .
W przypadku wapieni skuteczny jest towar przemielony poniżej 120 mikronów.

#1033 Share qba333

qba333

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 340 postów

Napisany 16 lipiec 2013 - 15:03

Wapno granulowane to tak krede gdybym chcial zastosowac 2t/ha na zboza zimowe to lepiej pod plug czy na zaorane rozsiac??
a drugie pytanie czy jak zamowie ta krede z mineralu i wysype ja na pryzme kolo pola przykrywajac jakas plandeka to przy mocniejszych wiatrach mi tego wapna nie wywieje skoro jest tak zmielone jak maka? czy moze lepiej troche doplacic i wziac w big bagach?

Edytowany przez qba333, 16 lipiec 2013 - 16:01.

#1034 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 16 lipiec 2013 - 19:23

Wapno granulowane Oczywiście że w bigach , ta kreda ma konsystencje prawie płynną , w życiu byś jej na pole nie wypompował z beczki . A mączki inaczej luzem nie kupisz jak w beczce.
Pod agregat możesz dać mniejszą ilość (max 1t/ha) np. dwa razy . A pod pług to możesz walić oporowo nawet 3 tony /hektar :) efekt będzie podobny z tym że pod agregat będzie szybszy.

#1035 Share qba333

qba333

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 340 postów

Napisany 16 lipiec 2013 - 22:44

Wapno granulowane zaspokoiles moja ciekawosc :) no dobra to juz ostanie pytanie :) czy w tych big bagach wytrzyma do wiosny?? chcialem zostawic na jeczmien jary a jak zamowic to caly zestaw A przy dawce 2t/ha na zaorane a pozniej agregat i siew za jakis tydzien to za duzo na raz? Nie chce dac plamy bo szeryf nie jest jakos dobrze nastawiony na sianie wapna pod agregat bo kto tak robi? ;[ wiec musi wszystko byc tak jak powinno zeby sie przekonal :)

#1036 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 17 lipiec 2013 - 18:54

Wapno granulowane Dając wapno -które jest naprawdę skuteczne- pod agregat , musisz pamiętać żeby nie mieszać terminu wysiewu z wersjami amonowymi nawozów .
Np: (NH4)SO4 + Ca(OH)2 → CaSO4·2H2O + 2NH3Powoduje to straty amoniaku!!!!!!!!!!!!!!!!!
Dla tego trzeba spokojnie odczekać z dozowaniem wapna po nawozach amonowych i na odwrót. ale o tym już pisałem wcześniej . Poza tym ci co stosują dobre wapno i co wiedzą jak je zastosować to wiedzą również że na dobrze odkwaszonej glebie potrzeba o połowę mniej nawozów azotowych , więc po wapnowaniu pod agregat skutecznym wapnem nie ma co szaleć z pozostałymi nawozami i lepiej jest ograniczyć dawki nawet o połowę.

Czy mączka wytrzyma do wiosny to zależy jak będzie przechowywana i zależy jaką konstrukcję ma BIG-BAG jeżeli jest to big-bag zamykany to na pewno poleży dłużej , w suchym miejscu może i kilka lat leżeć i nic jej nie będzie , Nie wiem czy w zakładzie Minerał mają bigbagi z wkładkami foliowymi , kiedyś nie mieli, ale mieli bigbagi zamykane . pozdro

Edytowany przez Agronom_kujawy, 17 lipiec 2013 - 18:57.

#1037 Share qba333

qba333

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 340 postów

Napisany 17 lipiec 2013 - 20:04

Wapno granulowane Dzieki :) to zamowie ta krede najwyzej pod oziminy dam troche na rżysko i koło tony przed agregatem a na jare tylko na rzysko z 2-3t/ha i mysle ze bedzie dobrze. najwyzej na wiosne z 500kg/ha granulowanego sie kupi. rozumiem ze polifoska i ta kreda razem przed agregatem to nie problem?

i pytanie z innej beczki poniewaz agronom ma pelna skrzynke
chcialem sie podpytac czy jest sens kupowac taki miernik ph jaki podales w jednym z tematow? Wyniki sa w miare miarodajne? czy lepiej sobie nie zawracac glowy i wyslac do stacji badan?

Edytowany przez qba333, 17 lipiec 2013 - 20:32.

#1038 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 17 lipiec 2013 - 20:49

Wapno granulowane tabela mieszania nawozów

Skrzynkę już częściowo opróżniłem .

Co do miernika to jest z tym trochę zabawy i trzeba mieć do tego zacięcie bo łatwo się znudzić.
Ja swoją diodę ostatnio strzaskałem mieszając nią w szklance wodę destylowaną z wapnem. :)
Druga dioda kosztuje prawie tyle co miernik. Ale jak ktoś lubi eksperymentować to jest to urządzenie warte swojej ceny , jak najbardziej polecam .
Jak by ktoś chciał skorzystać z moich doświadczeń to bardzo chętnie się podzielę, szczególnie praktyką jak wykonywać takie pomiary żeby było wszystko ok.

#1039 Share Elpaw

Elpaw

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 17 lipiec 2013 - 21:56

Wapno granulowane Taka tabela byłaby bardzo przydatna ale coś pion z poziomem nie wszędzie się zgadza...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1040 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 18 lipiec 2013 - 08:00

Wapno granulowane To samo zauważyłem że coś z tą tabelą jest chyba nie tak. Jak wezmę np. z lewej wapno węglanowe i od góry polifoska to można mieszać a jak z lewej polifoska a z góry wapno to nie można mieszać :)

Zamienię pług 3 x 30,35,40 na 3 x 50. Kontakt na PW