Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapno granulowane

1822 odpowiedzi na ten temat

#1001 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 12 czerwiec 2013 - 11:13

Wapno granulowane polecam ten phmetr ma możliwość kalibracji , pomiary wykonuje się w roztworze wody dejonizowanej i demineralizowanej dostępnej np, na stacji paliw.

Co do EKOWAP to nie widziałem tego granulatu, to chyba jakaś nowość .
Jeżeli produkt jest należycie rozdrobniony i zgranulowany to powinien być dobry, a czy jest najlepszy w europie albo na świecie to czas pokaże :)

Edytowany przez Agronom_kujawy, 12 czerwiec 2013 - 11:17.

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapno granulowane Dzisiaj, 20:57
  •  

#1002 Share krzysiekQ

krzysiekQ

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 63 postów

Napisany 26 czerwiec 2013 - 18:26

Wapno granulowane a co powiecie o agrosulca dziala jest efekt moze ktos stosowal /??

#1003 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 27 czerwiec 2013 - 19:32

Wapno granulowane stosowałem , ale nie polecam ,lepsze są tynki cementowo-wapienne , ostatnio się już odchodzi od gipsówek . ;)
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1004 Share sim0n

sim0n

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 187 postów

Napisany 04 lipiec 2013 - 19:51

Wapno granulowane Witam, kolego Agronom_kujawy, prosił bym o radę bo zamierzam tak jak piszesz stosować wapno kredowe granulowane Granukal z omya w systemie co rocznym ze względu na rozłożenie kosztów wapnowania itp.
I tu moje pytanie, mam nowe pole 10 ha w zeszłym roku na szybkiego zasiałem żyto, teraz zrobiłem badanie gleby i ph wyszło mi 4,52 planuję zasiać jęczmień ozimy, przy optymalnym ph powinienem chyba zastosować 600 kg wapna granulowanego przedsiewnie razem z Polifoską 6, tylko czy ze względu na niskie ph nie zwiększyć dawki wapna do 1000kg i czy tej dawki nie podzielić na 2 (przedsiewną i wiosenną). Kolejną uprawą będzie rzepak. Klasa gleby IV a-b, lekka.

#1005 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 04 lipiec 2013 - 21:07

Wapno granulowane Granukal ze względu na dużą frakcję i dodawane lepiszcze nie jest zbyt reaktywny więc bez obaw możesz sypnąć tonę jednorazowo .

#1006 Share sim0n

sim0n

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 187 postów

Napisany 05 lipiec 2013 - 18:24

Wapno granulowane Dzięki, ale jak to jest jeszcze z tym ph czy takie nieduże dawki po 600-400 kg wapna kredowego stopniowo będą podnosiły mi ph gleby czy tylko zaspokoją zapotrzebowanie danej uprawy na wapń.
Może na przykładzie tego mojego planowanego jęczmienia ozimego, teraz mam ph gleby 4,52, przedsiewnie zastosuję Granukal w dawce 600 kg plus polifoska6 200kg, na wiosnę azot w formie saletrzaku razem z 400kg wapna. To jakiego ph mógł bym się spodziewać po zbiorze jęczmienia, przed siewem rzepaku? Chciał bym przynajmniej uzyskać 5, następnie pod rzepak też zastosować 600 kg wapna.
I czy dzielenie dawki wapna jest sensowne, wcześniej pisałeś że wapno kredowe jest wysoko reaktywne i dobrze przemieszcza się w profilu glebowym to z tego wychodzi że pogłówne stosowanie też ma sens, zwłaszcza na glebie o tak niskim ph.

#1007 Share MariuszT

MariuszT

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 05 lipiec 2013 - 21:08

Wapno granulowane Masz możliwość to rozsiej wapno przed siewem jęczmienia. Nie łączy się wapnowania z nawożeniem ( uwstecznianie fosforu i utlenianie azotu).
Jeżeli pomogłem kliknij zieloną strzałkę.

#1008 Share sim0n

sim0n

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 187 postów

Napisany 05 lipiec 2013 - 22:07

Wapno granulowane niby polifoski mozna mieszac z wapnem granulowanym

#1009 Share MariuszT

MariuszT

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 06 lipiec 2013 - 12:07

Wapno granulowane Najlepsza pora na wapnowanie jest przed uprawami ścierniska zaraz po żniwach.

#1010 Share sim0n

sim0n

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 187 postów

Napisany 06 lipiec 2013 - 18:45

Wapno granulowane Mariusz_T tak jeśli stosujesz zwykłe wapno pyliste w dużej dawce, ja piszę o wapnie granulowanym stosowanym przedsiewnie tak jak nawóz wieloskładnikowy (jeśli dobrze zrozumiałem posty agronoma)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1011 Share MariuszT

MariuszT

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 06 lipiec 2013 - 20:45

Wapno granulowane Ale to nie znaczy, że nie można zastosować go na ściernisko. Do siewów będzie miał trochę czasu na zadziałanie.

#1012 Share sim0n

sim0n

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 187 postów

Napisany 06 lipiec 2013 - 21:37

Wapno granulowane Nie no tak na ścierń można ale wtedy musiał bym dużo zwiększyć dawkę bo do przemieszania będę miał glebę na głębokości orki (20-25 cm) i z późniejszymi opadami nawóz pójdzie głębiej a przedsiewnie wymieszam z 10-15 cm gleby czyli tak jak głęboko sięgają młode rośliny, z upływem czasu i wzrostu korzeni przemieszcza się głębiej no i wspomogę wiosna kolejną dawka na wierzch.
Wyjdzie mi z tego że wierzchnia warstwa gleby będzie lepiej odkwaszona, następnie przy orce pod rzepak wyciągnę bardziej kwaśną glebę na wierzch i potraktuje tak samo wapnem.

#1013 Share MariuszT

MariuszT

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 07 lipiec 2013 - 07:13

Wapno granulowane Najlepsze efekty osiągniesz jeżeli odkwaszona jest cała warstwa uprawna a nie tylko 10 cm. Takie moje zdanie.

#1014 Share Nowy81

Nowy81

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 363 postów

Napisany 07 lipiec 2013 - 08:42

Wapno granulowane http://www.sklep.che...bag-500-kg.html

A to warto kupic za ta cene.

#1015 Share sim0n

sim0n

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 187 postów

Napisany 08 lipiec 2013 - 18:39

Wapno granulowane Nowy81 - ta cena to za 500 kg to raczej żadnej rewelacji nie ma.

MariuszT - nie no tak najlepiej odkwasić całą warstwę orną za jednym zamachem ale ja kombinuje wersję oszczędną ale dochodzę do wniosku że chyba nie warto oszczędzać i kombinować. Wyjdzie na te że kupię rozsiewacz do wapna RCW lub piast i tak jak piszesz posieje przed podorywką, na początek mało bo po 2 tony na ha wapna pylistego, bo to w granulkach niby fajne bo łatwo rozsiejesz z big-bagów ale drogo wychodzi cały interes.

#1016 Share MariuszT

MariuszT

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 09 lipiec 2013 - 15:58

Wapno granulowane 2 tony pylistego dają już zadowalające efekty, poprawa będzie widoczna. Zawsze możesz w przyszłym roku lub za dwa lata jeszcze jedną dawkę wysiać.

#1017 Share qba333

qba333

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 340 postów

Napisany 13 lipiec 2013 - 11:15

Wapno granulowane za krede z trebaczewa powiedzieli mi 110zl+ vat luzem a w big bagach 130+vat plus koszty transportu. pytanie czy lepiej ta krede w ilosci 2t/ha wysiac przed orka czy przed siewem wymieszac?? Nigdy kredy nie sialem ale domyslam sie ze nie rozni sie wiele od takiej pastewnej jesli chodzi i granulacje??

#1018 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2858 postów

Napisany 13 lipiec 2013 - 11:40

Wapno granulowane Ta kreda z Trębaczewa jest dosłownie jak mąka. Co ma być uprawiane na tym polu i jakie nawożenie, bo to ma duże znaczenie przy podjęciu decyzji czy pod agregat czy przed orką. Ja pod QQ siałem tą kredę pod agregat. W zasadzie QQ siana bezorkowo, tu pod zdjęciem masz opis co i jak zrobiłem http://www.agrofoto....4919-kukurydza/ . Zwróć uwagę na to że wysiałem kredę, wymieszałem a za 2 tyg siałem fosforan amonu. Co jest nie jest dobrą praktyką według teorii. Jak do tej pory nie zauważyłem skutków ubocznych.

#1019 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3223 postów

Napisany 13 lipiec 2013 - 11:54

Wapno granulowane Najlepiej pod talerzówke czy gruber i wymieszać przy okazji robienia uprawki pożniwnej.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1020 Share qba333

qba333

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 340 postów

Napisany 13 lipiec 2013 - 17:41

Wapno granulowane a jak ze skladowaniem takiej kredy na pryzmie na polu? a uprawiane maja byc zboza zimowe a na jednym kawalku jeczmien jary