Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapno granulowane

1822 odpowiedzi na ten temat

#981 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 23 maj 2013 - 19:37

Wapno granulowane szacowny kolego.
We wcześniejszych postach znalazł byś całą listę producentów granulatów których polecam, ale wiem że nikomu się nie chce czytać więc powtórzę :
- Byle jaki producent byleby wapno było granulatem kredy , wtedy nie ma problemu ze zmieleniem , bo kreda jest bezpostaciowa .
- Zorientuj się jakiego producenta wapno masz u siebie i jaki koszt za tonę , ważne żeby nie był to dolomit ( z magnezem) i żeby granulki były nie dużych rozmiarów, im drobniejsze tym lepiej .
- Granulatu nie wolno stosować tak samo jak zwykłego wapna , czyli pod orkę, po trzeba było by go dać o wiele więcej.
- Granulat stosuje się przedsiewnie pod agregat podobnie jak inne nawozy .

To tyle w temacie, jak chcesz wysiać wapno pod orkę to nie granulat tylko pyliste , dawkę trzeba obliczyć wg potrzeb wapnowania i pH . tu masz kalkulator do obliczania dawki
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapno granulowane Dzisiaj, 05:14
  •  

#982 Share jarek1996

jarek1996

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 01 czerwiec 2013 - 22:57

Wapno granulowane Chciałbym się spytać jeżeli posiadam wapno granulowane 30% CaO i 20% MgO czy jest to dolomit ? I czy w ogóle opłaca się to stosować na pole przed siewem lub jakkolwiek ?

#983 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 03 czerwiec 2013 - 08:28

Wapno granulowane A co to za granulat ? Nie jest to przypadkiem drobny kamyczek ?
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#984 Share jarek1996

jarek1996

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 03 czerwiec 2013 - 21:28

Wapno granulowane Dokładnie to jest tak : wapno czarne jest pyliste , mielone i ma zawartość 38% MgO i 23% CaO a drugie jest białe granulowane i ma 30% CaO i 20% MgO. Czarne jest bodajze tlenkowe a biale weglanowe . Kamyczków mi to nie przypomina bardziej takie piaskowe sie wydaje. Kupowane w workach 25kg od niepewnego dostawcy powiem szczerze.

#985 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 04 czerwiec 2013 - 12:24

Wapno granulowane Jeżeli nie ma producenta na opakowaniu to nie jest to żaden granulat , taki piasek w kopalni kosztuje około 30zł tona a tobie za ile chcą go wcisnąć ? W cenie granulatu?
Z pewnością jest to bardzo niepewne źródło jeżeli wapno jest białe to na pewno nie zawiera więcej magnezu niż 5% . Moim zdaniem to oszuści i cwaniaki. Jak chcesz zaoszczędzić kupując od takiego obwoźnego handlarza to na pewno w rezultacie dopłacisz i to sporo . :)

#986 Share jarek1996

jarek1996

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 04 czerwiec 2013 - 16:16

Wapno granulowane Jest to królestwo minerałów , wapno białe granulowane od 0 do 4mm. A te drugie też królestwo minerałów a nazwa to turbo mag. Worki są chyba 40kg, ale wydaja sie małe.

PS Wapno czarne jest palone , wygląda bardziej jak bardzo ciemny brązowy piasek, gdzieniegdzie widać błyszczące kryształki . Biały natomiast jest biały, troszke jest też takiego złotego. Są to takie płatki podłużne, są drobnawe ale nie tak jak te czarne wapno.

Edytowany przez jarek1996, 04 czerwiec 2013 - 16:48.

#987 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 04 czerwiec 2013 - 17:07

Wapno granulowane No tak , czyli producent z Raciszyna :)
Tam jest zagłębie drobnych producentów tego typu nawozów, niestety żaden nawóz nie ma zezwolenia ani nie spełnia wymogów dla wapna wg. ustawy.
Nie ma też żadnych potrzebnych badań, a wszystkie parametry są wyssane z palca.
Nie dość że sprzedają to bez zezwolenia to jeszcze nie wystawiają żadnych dowodów sprzedaży typu faktura czy paragon.
A kupowanie od nich na fakturę tez jest ryzykowne bo kto wie czy niedługo nie będą ciągać po sądach , już tam się nieźle za nich wzięli ostatnio.
Ogólnie jawny kryminał .
Lepiej omijać takich z daleka.

#988 Share jarek1996

jarek1996

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 04 czerwiec 2013 - 21:14

Wapno granulowane Ok, już mniej więcej wiem na czym stoję, ale jeśli jeszcze mógłbyś powiedzieć mi jeżeli posiadam ten nawóz ( dużo tego nie jest, ale zawsze coś ) to kiedy i pod co to stosować ? Nie wysiać szkoda a może zawsze coś by pomogło, jeśli oczywiście nie pogorszy.

#989 Share pablo112

pablo112

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 05 czerwiec 2013 - 16:57

Wapno granulowane A co powiedzie o nawozie wapniowym Luboplon? Ludzie zachwalają pod niebiosa, a cena to ok 500zł/t, więc zastanawiałem się nad sensem stosowania tego nawozu. Bo pylistego nie ma jak siać, a z granulatem wiadomo lepiej idzie.
Pozdrawiam, pablo112.

Edytowany przez pablo112, 05 czerwiec 2013 - 16:58.

#990 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 05 czerwiec 2013 - 17:20

Wapno granulowane Dziś byłem na polu gdzie na próbę na kawałek pola dałem wapno kredowe granulowane pogłównie na jęczmień ozimy wczesną wiosną i tam gdzie dane jest kolosalna różnica w zbożu i kłosach. Więc dolomit który dawałem wcześniej to strata pieniędzy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#991 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 05 czerwiec 2013 - 18:20

Wapno granulowane

Ok, już mniej więcej wiem na czym stoję, ale jeśli jeszcze mógłbyś powiedzieć mi jeżeli posiadam ten nawóz ( dużo tego nie jest, ale zawsze coś ) to kiedy i pod co to stosować ? Nie wysiać szkoda a może zawsze coś by pomogło, jeśli oczywiście nie pogorszy.

Ciężko powiedzieć ale jak to jest tlenkowe to bezpieczniej i lepiej dac pod orkę. Jak węglanowe to pod agregat.
Ale najlepiej jak byś zapytał producenta :)

A co powiedzie o nawozie wapniowym Luboplon? Ludzie zachwalają pod niebiosa, a cena to ok 500zł/t, więc zastanawiałem się nad sensem stosowania tego nawozu. Bo pylistego nie ma jak siać, a z granulatem wiadomo lepiej idzie.
Pozdrawiam, pablo112.

To to samo co wap-mag z siarkopolu tarnobrzeg.
Szkoda na to kasy .
Zajrzyj do wątku o wapnowaniu pola tam opisałem jakim to dobrym nawozem do odkwaszania gleby jest wap-mag. ;)

Edytowany przez Agronom_kujawy, 05 czerwiec 2013 - 18:23.

#992 Share pablo112

pablo112

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 05 czerwiec 2013 - 19:17

Wapno granulowane Dziękuję za odpowiedź. A czy granulat będzie dobry do nawożenia pogłównego zbóż?

#993 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 05 czerwiec 2013 - 20:42

Wapno granulowane nie każdy się nadaje,
musi być dość drobny i mocno reaktywny, inaczej będzie się rozkładał zbyt długo i efekt będzie marny

#994 Share Rol1

Rol1

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 06 czerwiec 2013 - 09:51

Wapno granulowane mam propzycje zakupu wapna granulowanego węglanowego o składzie
caco3 83%
mgco3 5%
woda 9%
sio2 1,5%
fe2o3 0,2%
tlenek wapnia ekwiwalent 50%

cena to 390 netto
pytanie m.in do Agronom kujawy co tym sądzicie

#995 Share Rol1

Rol1

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 06 czerwiec 2013 - 13:22

Wapno granulowane dodam że reaktywnosć wg ulotki >80%

#996 Share benio1967

benio1967

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 820 postów

Napisany 07 czerwiec 2013 - 09:26

Wapno granulowane Rolnik 1973 brałeś z Huszlewa czy z Kornicy,podaj telefon gdzie brałeśi cene.

#997 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6292 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 07 czerwiec 2013 - 15:28

Wapno granulowane

nie każdy się nadaje,
musi być dość drobny i mocno reaktywny, inaczej będzie się rozkładał zbyt długo i efekt będzie marny

podpytam jeżeli pozwolisz.
Z racji braku własnego RCW chodzi mi po głowie wysianie wapna po wchodach roślin. Po prostu jest więcej czasu po siewach.
Praktycznie siew wyszedłby po jesiennych wschodach ale przed zimą ostatecznie wiosną a wymieszanie z glebą po zbiorach przyszłego roku. Do obsiania niewiele bo to co dokupione czyli 10ha. Poleciłbyś coś?
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#998 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 07 czerwiec 2013 - 18:40

Wapno granulowane

mam propzycje zakupu wapna granulowanego węglanowego o składzie
caco3 83%
mgco3 5%
woda 9%
sio2 1,5%
fe2o3 0,2%
tlenek wapnia ekwiwalent 50%

cena to 390 netto
pytanie m.in do Agronom kujawy co tym sądzicie

Jaki to producent ? Masz zamiar to od razu wysiać czy chcesz przechowywać dłużej ?

Jeżeli pogłównie to wapno pyliste i tlenkowe odpada, pozostaje granulat. Jak wiesz ja jestem zwolennikiem granulatu, a jeżeli wysiejesz go tak jak piszesz to powinieneś uzyskać najlepszy efekt.
Granulat najlepiej producentów : Polcalc, kzk, omg , pollux, kreda z dwikóz, lub niemieckie z Rugii. Za te granulaty mogę ręczyć że działają szybko i efektownie a dodatkowo są w jednej mniej więcej cenie .

#999 Share Rol1

Rol1

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 08 czerwiec 2013 - 11:31

Wapno granulowane

Jaki to producent ? Masz zamiar to od razu wysiać czy chcesz przechowywać dłużej ?

Jeżeli pogłównie to wapno pyliste i tlenkowe odpada, pozostaje granulat. Jak wiesz ja jestem zwolennikiem granulatu, a jeżeli wysiejesz go tak jak piszesz to powinieneś uzyskać najlepszy efekt.
Granulat najlepiej producentów : Polcalc, kzk, omg , pollux, kreda z dwikóz, lub niemieckie z Rugii. Za te granulaty mogę ręczyć że działają szybko i efektownie a dodatkowo są w jednej mniej więcej cenie .

Witam wszystkich i Agronoma Kujawy.
Producent wapna ganulowanego :
KREIDWERK RUGEN GMBH

Druga propozycja dla mnie to:
wapno granulowane węglanowe kredowe CACO3 98% reaktywnosc 97%( wg producenta EKO WAP str www. ponoć najlepszy towar w europie za ok 370 netto tona
zawiera tylko 0.5 procent wody
wapno zamierzam wysiac pod agregat ok 700 -800kg
pzdr

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1000 Share kamilczw

kamilczw

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 09 czerwiec 2013 - 11:43

Wapno granulowane Witam Agronom możesz doradzić jaki miernik do ph gleby wybrać a może powiesz jaki sam posiadasz bo jestem zainteresowany kupnem takiego przyrządu a nie chcę kupić jakiegoś badziewa