Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapno granulowane

1821 odpowiedzi na ten temat

#881 Share New1

New1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 149 postów
  • Lokalizacja:Zachodniopomorskie(okolice Szczecina-Stargardu Szczecinskiego)

Napisany 16 marzec 2013 - 23:04

Wapno granulowane A z działania zadowolony byłeś tak z ciekawości ? :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapno granulowane Dzisiaj, 16:06
  •  

#882 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 16 marzec 2013 - 23:11

Wapno granulowane

A szkoda. Składam wniosek o odwieszenie Eksperta (eksperymentatora) z Kujaw.

Nie rozpatrujemy takich wniosków w ogóle, nawet jeżeli był to Ekspert {eksperymentator}

#883 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 16 marzec 2013 - 23:15

Wapno granulowane wiesz ja roziałem po ścierni wymieszałem agregatem podorywkowym potem orka i siew żyto hybrydowe wygąda lepiej jak na kawalku bez kredy. na rzepaku nie mam porónania ale też wygląda ok
po żniwach zamierzam rozsiać po wszystkich polach - zobaczym

zobaczymy po żniwach czy byla róznica

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#884 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 16 marzec 2013 - 23:22

Wapno granulowane

Xemit człowiek się uczy na błędach , gdybym wiedział to tego samego dnia co przyjechało zostałoby rozsiane , ogólnie struktura większych granulek została a mniejsze zastrajkowały i się zciastowały , teraz czym to rozsiać ... moje Lely tego nie przetrawia a sąsiada Motyl ma za małe skrzydła żeby 12 m rozrzucić ; ( Mam nadzieje że jak trochę obeschnie to jakoś rozsieje , głównie spody się skleiły :/

Widzisz , kupileś wapno,w cenie coś kolo 300 zl za tonę i to 14 ton , za tą kasę , miałbyś RCW 3 i 14 ton każdego wapna luzem . Tymczasem nie masz RCW 3 , masz za to wysiane 4 tony wapna granulowanego i 10 ton luzem na stanie. Zrobiłes biznes życia. A jeśli motyl ma za male skrzydla, to pczekaj , niedługo pojawią się bociany .

#885 Share New1

New1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 149 postów
  • Lokalizacja:Zachodniopomorskie(okolice Szczecina-Stargardu Szczecinskiego)

Napisany 16 marzec 2013 - 23:25

Wapno granulowane xemit nie do końca tak jest , wapno wzieliśmy na Vatowca wiec wyszło mniej jak 300 zł ;) miałbym RCW ? Chyba do kapitalnego remontu albo daj namiar na takowy co by sprawny był i na wapno zostało :) Bociany pewnie już w trasie :P

#886 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 16 marzec 2013 - 23:41

Wapno granulowane new1 dałeś sie wciągnąć w polemikę :) przecież to prosta maszyna- bez przesady - mogę pożyczyc Ci swojego chociaż pamęta czasy Gierka (coś Ci to mówi :) ) - pewnie koszt transporu Cię zeżre :)

#887 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 22 marzec 2013 - 17:07

Wapno granulowane Tak tu nudno bez archeologa :).
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

#888 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 22 marzec 2013 - 23:49

Wapno granulowane Jutro wieczorem kończy mu się ban więc może odpowie na pytania.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#889 Share garek

garek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1086 postów

Napisany 24 marzec 2013 - 06:26

Wapno granulowane koledzy za 4,5 tys sprzedałem całkiem dobre rcw użytkownikowi piguła. Hm jest mi bardzo przykro że taka dyskusja mnie ominęła od początku :(. Więc powiem wam tak kto bogatemu zabroni sypać granule :)

Trzeba być nienormalnym żeby być rolnikiem

#890 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3822 postów

Napisany 24 marzec 2013 - 10:58

Wapno granulowane Z tym RCW to jest tak że jak ktoś ma dużo ha to warto zakupić. U mnie koleś mający 60ha kupił, rozsiał wapno i sprzedał bo: "zaraz będzie, Ty... weź pożycz bo bym sobie rozsiał". W tamtym roku znajomy który handluje ŚOR i nawozami zakupił nowy rozsiewacz na usługi. Można wypożyczyć więc problem się skończył.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#891 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 24 marzec 2013 - 20:17

Wapno granulowane ile kosztuje wynajęcie takiego nowego rozsiewacza? pamiętam czasy, gdy jeszcze NPK rozrzucało się "piastem"

#892 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 24 marzec 2013 - 20:42

Wapno granulowane .

Edytowany przez e1leex, 20 luty 2014 - 00:09.

#893 Share dawid1862

dawid1862

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 24 marzec 2013 - 20:52

Wapno granulowane Wypożyczam tego nowszego RCW5500 i płace po znajomości 250-300zł za dwa dni,staram się brać w czwartek rano wtedy tak wychodzi ze w sobotę trzeba odprowadzić i nie ma kierownika żeby się rozliczyć więc odprowadzam w poniedziałek a w sobotę sieje i nic nie mówie i jest ok.Myślałem kupić ale się nie opłaca i właśnie każdy by od razu chciał pożyczyć bo niestety ale w większości RCW na wsiach się już rozsypały albo dawno na złom poszły a teraz ludzie przypomnieli sobie o wapnowaniu!

#894 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3822 postów

Napisany 24 marzec 2013 - 21:02

Wapno granulowane Nie wiem ile wynajęcie - sąsiad siał jesienią ale u niego niczego się nie dowiesz.. chyba że mu się przy okazji coś wymknie.

#895 Share glwoj

glwoj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 179 postów

Napisany 25 marzec 2013 - 13:15

Wapno granulowane Panowie jak rozróżnić organoleptycznie czy wapno jest tlenkowe czy węglanowen? Mam do wyboru na składzie GS dwa: niby 50% CaO (pisze na nim, że mielone), kolor podchodzi pod brunatny za 180 zł/t i 60% CaO kolor biały forma pylista po 273 zł/t. Po zrobieniu testu szklankowego w obu przypadkach więcej niż 50% to kamyczki. Jak byście wiedzieli gdzie na podkarpaciu kupić dobre wapno (może być tlenkowe lub kreda, ostatecznie drobno zmielony dolomit) do dajcie znać.

#896 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 25 marzec 2013 - 17:16

Wapno granulowane wapno tlenkowe ma dużo wyższe pH, więc musisz użyć raczej jakiegoś narzędzia (pasek lakmusowy lub podobny prosty test)

#897 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 25 marzec 2013 - 18:57

Wapno granulowane

Panowie jak rozróżnić organoleptycznie czy wapno jest tlenkowe czy węglanowen? Mam do wyboru na składzie GS dwa: niby 50% CaO (pisze na nim, że mielone), kolor podchodzi pod brunatny za 180 zł/t i 60% CaO kolor biały forma pylista po 273 zł/t. Po zrobieniu testu szklankowego w obu przypadkach więcej niż 50% to kamyczki. Jak byście wiedzieli gdzie na podkarpaciu kupić dobre wapno (może być tlenkowe lub kreda, ostatecznie drobno zmielony dolomit) do dajcie znać.

Najprościej weź na język .
Od razu odróżnisz :)
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#898 Share asso2

asso2

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 25 marzec 2013 - 20:49

Wapno granulowane Witam Agronom_kujawy.
Ciesze się że, mimo wszystko wróciłeś, bo miałem wrażenie że, wrócilismy do starych czasów - był człowiek - nie ma człowieka, a temat umierał. Wracjąc do meritum chciałem zapytać o kilka spraw.
1. Polecasz stosować coroczne dawki wapna - np 500kg granulatu - ale takie dawki wapna nie odkwasza gleby, więc co dadzą? Chodzi o toretyczną wykładnię.
Rozumiem że mówimy o zkwaszonej glebie, a nie takiej o uregulowanym PH i wtedy małe dawki wapna granulowanego.
2 Piszesz że nalezy stosować wapno granulowane jak nawozy, czyli kiedy: przed orką, po doprawieniu ziemi agregatem przed samym sianiem zboża, na wiosne pogłównie?
3. Jak przeliczyć ilość CaO na CaCO3.
4. Ile potrzeba wpna do zneutralizowania negatywego wpływu wysiania 100kg mocznika, a ile 100kg siarczanu amonu.

Pozdrawiam

Edytowany przez asso2, 25 marzec 2013 - 21:17.

#899 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 25 marzec 2013 - 22:32

Wapno granulowane Jak wiesz, w wyniku pewnych zbiegów okoliczności siedziałem przez tydzień w wirtualnym "pierdziochu" dla tego nie mogłem odpowiadać i udzielać porad.
Mam nadzieję że nie wrócimy już na tym forum do polemiki typu czy lepiej kupić szynkę czy mortadelę itp... :ph34r:

1. Twierdzenie że takie dawki nie odkwaszą gleby nie jest do końca słuszne , dobre wapno kredowe zastosowane w odpowiedni sposób może zdziałać cuda. Podobnie ma się sytuacja z uzupełnianiem składników pokarmowych w przypadku innych nawozów mineralnych . Np azot , chyba najważniejszy składnik pokarmowy , dostarcza się go w nawozach właśnie w małych dawkach corocznych a nie co cztery lata w jednej dawce uderzeniowej i też różnice między samymi nawozami azotowymi są duże, zarówno jeżeli chodzi o skład jak i sposób aplikacji ( np. RSM) Jeżeli stosuje się coś regularnie efekt można uzyskać o wiele lepszy . Tym bardziej im nawóz lepszy i droższy. Wtedy dawkowanie obliczane i co roczne ma sens ekonomiczny. Dla tego zastosowanie małej dawki szybko działającego wapna na powierzchnie gleby to zupełnie co innego niż wywalenie kilku ton i wymieszanie z humusem.

2. W zasadzie nie ma tu ograniczeń jeżeli chodzi o wapno granulowane kredowe. Możesz zastosować takie wapno np. pogłównie na kukurydzę i to w możliwie najpóźniejszym terminie i efekt będzie najlepszy , termin może zależeć od potrzeb ale należy unikać głębokiego mieszania gleby . Na pewno najlepszym terminem jest zastosowanie przedsiewne i pogłówne. Należy pamiętać że istnieje kilka roślin uprawnych które nie lubią świeżego wapnowania ale jest ich mało to np. łubin i saladera . Należy też sprawdzić jakie pH ma produkt stosowany pogłównie gdyż ostatnio zauważyłem że jest na rynku granulatktóry ma pH powyżej 8,5 i zawiera w domieszce tlenek, co może niekorzystnie wpłynąć na rośliny potraktowane pogłównie.

3. Z chemicznego wzoru wynika że 100% CaCO3 zawiera 55% CaO , innymi słowy czysty węglan wapnia ( czysta kreda) będzie przeliczeniowo zawierać 55% tlenku - oczywiście tlenku nie ma w takim wapnie , jest to wartość przeliczeniowa. I tu uwaga, gdyż producenci celowo zawyżają zawartość tlenku i podają badanie wykonane w suchej masie nie uwzględniające wody. W przypadku granulatu ma to duże znaczenie bo to nawóz drogi i nie powinien zawierać wody wcale lub bardzo mało.

4.mocznik 180kg; siarczan amonu 160kg - dawka kredy

pozdrawiam

Nie cytuj poprzedniego posta !!!

Edytowany przez murtek3, 27 marzec 2013 - 20:06.

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#900 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 25 marzec 2013 - 22:50

Wapno granulowane No przepraszam Cie ale to co napisałeś to bzdura kompletna. Mocznik bardziej zakwasza niż siarczan...

100kg mocznika potrzeba 98kgCaO, 100kg siarczanu amonu potrzeba 125kg CaO.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)