AGRObombula

Wapno granulowane

Polecane posty

New1    17

Co ja czytam , skoro mówisz @milanreal1 że mocznik bardziej zakwasza to spójrz jak to pokwitowałeś ... Wychodząc z założenia że coś zakwasza bardziej to chyba potrzeba więcej wapna żeby zneutralizować działanie, tak ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

To ironia do tekstu naszego Pana "eksperta". A jak jego dane by się zgadzały to oznacza że damy 200kg mocznika, 500kg granulowanego wapna i... zakwaszenie nam wzrośnie zamiast spaść. Bo pół tony kredy to ok 250kg CaO.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

 

1. Twierdzenie że takie dawki nie odkwaszą gleby nie jest do końca słuszne , dobre wapno kredowe zastosowane w odpowiedni sposób może zdziałać cuda. Podobnie ma się sytuacja z uzupełnianiem składników pokarmowych w przypadku innych nawozów mineralnych . Np azot , chyba najważniejszy składnik pokarmowy , dostarcza się go w nawozach właśnie w małych dawkach corocznych a nie co cztery lata w jednej dawce uderzeniowej i też różnice między samymi nawozami azotowymi są duże, zarówno jeżeli chodzi o skład jak i sposób aplikacji ( np. RSM) Jeżeli stosuje się coś regularnie efekt można uzyskać o wiele lepszy . Tym bardziej im nawóz lepszy i droższy. Wtedy dawkowanie obliczane i co roczne ma sens ekonomiczny. Dla tego zastosowanie małej dawki szybko działającego wapna na powierzchnie gleby to zupełnie co innego niż wywalenie kilku ton i wymieszanie z humusem.

 

 

Dlaczego porównujemy N i CaO?? Przecież to zupełnie inne nawozy, inne działanie, inne funkcje pełnią. Zastosowanie 1t N raz na 4 lata spowodowałoby prócz wielkich szkód w samej glebie brak jakiegokolwiek plonu. Porównanie takie nie ma najmniejszego sensu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolego nie nazwał bym tego porównywaniem.

Tu chodzi raczej o zobrazowanie dotyczące stosowania wapna w małych dawkach corocznie .

Nie ma się co czepiać szczegółów czy słówek bo nie to jest istotne , ważne jest raczej aby wyobrazić sobie że utrzymywanie pH w stanie optymalnym jest podobne na przykład do odżywiania azotem czy innym nawozem itp. i niesie za sobą szereg korzyści.

Jedynym ograniczeniem jest tu jakość zastosowanego preparatu do odkwaszania .

Bo w przypadku zastosowania kiepskiego produktu ( np dolomitu czy kruszonki ) taki zabieg nie będzie miał sensu .

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
New1    17

Ja napiszę tutaj o moim doświadczeniu , choć na plony muszę poczekać ale ok 3 tyg temu rozsiałem wapno na 3 kawałki które nigdy nie widziały wapna , 1.5 tygodnia później kupiłem urządzenie do pomiaru kwasowości gleby , oczywiście dobrze je skalibrowałem tak aby ocet pokazywał PH 3 albo mleko 6.5 wiec pomiary były na pewno dokładne do ~ 0.10 , i co mnie zaskoczyło to fakt że moje PH na 3 działkach gdzie stosowałem to wapno miało powyżej 6,5 w każdym przypadku ... Trochę jestem zdziwiony ale jeszcze zbadam gleby gdzie nie sypałem tego wapna i tak jestem w szoku że pomimo nie stosowania wapna od +- 15 lat mam ziemię w dobrym PH .. Na pewno wpływ na to miał obornik i ścinana słoma oraz poplony , choć zbadam kawałki bez stosowania wapna i wtedy będę miał pewność że działanie tego wapna było ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolego New1

Co to było za wapno i jak je rozsiewałeś?


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

Kolego nie nazwał bym tego porównywaniem.

Tu chodzi raczej o zobrazowanie dotyczące stosowania wapna w małych dawkach corocznie .

Nie ma się co czepiać szczegółów czy słówek bo nie to jest istotne , ważne jest raczej aby wyobrazić sobie że utrzymywanie pH w stanie optymalnym jest podobne na przykład do odżywiania azotem czy innym nawozem itp. i niesie za sobą szereg korzyści.

Jedynym ograniczeniem jest tu jakość zastosowanego preparatu do odkwaszania .

Bo w przypadku zastosowania kiepskiego produktu ( np dolomitu czy kruszonki ) taki zabieg nie będzie miał sensu .

 

Jeśli faktycznie to wapno działa tak jak piszesz to i tak jest to drogi zabieg w porównaniu z wapnowaniem co 4 lata. Nie czepiam się słówek ale jak porównywać to porównywać z sensem. Nie kwestionuję tego że takie wapno stosowane corocznie w niewielkiej ilości nie działa. Tu pojawia się kwestia kosztów a te są zbyt duże w stosunku do standardowego wapnowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
New1    17

Wapno brane z http://www.gieldarolna.pl/wapno-granulowane-weglanowe-80-caco3-5-mgo,708611 ;) Zastosowałem przed tą pseudo wiosną na wilgną glebę , po rozsianiu było sporo śniegu i roztopów wiec praktycznie ziemia wchłonęła granulki ;) Nawet dosiewałem na 1.80 tak aby było 500 kg na ha bo 300 kg było wg mnie zbyt mało ;) Mierzyłem tym PHmetrem http://allegro.pl/vo...3104990238.html , jedynie sonda jest głównie do cieczy ale w kwesti ziemi(wilgotnej) też super zdała egzamin i różniła się kwasowość miedzy działkami , zawsze też przed pomiarem przemywałem sondę wodą destylowana wiec miałem porównanie ;)

Edytowano przez New1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Realnie to bezdyskusyjnie zabieg wydaje się być drogi .

Jednak daje dużo korzyści, których nie daje wapnowanie co 4 lata ,co ma realne przełożenie na efekt w plonowaniu nie mówiąc już o jakości płodów rolnych uzyskiwanych w zdrowych i odkwaszonych warunkach glebowych.( mało kogo to interesuje bo liczy się kasa, ale jest to atut niepodważalny)

Nie ma się co łudzić że da się przekonać rolników do wapnowania systematycznego jak większość gleb w Polsce nie jest wapnowana nawet co 4 lata.

Jednakże ci co mają na uwadze prawidłowe parametry glebowe takie jak pH powinni taki sposób wapnowania rozważyć.

Tym bardziej że nawożenie azotem na glebie zakwaszonej jest bezsensowne i trzy razy droższe w porównaniu do efektu niż na glebie o pH optymalnym.

 

Wapno brane z http://www.gieldarol...o3-5-mgo,708611 ;) Zastosowałem przed tą pseudo wiosną na wilgną glebę , po rozsianiu było sporo śniegu i roztopów wiec praktycznie ziemia wchłonęła granulki ;) Nawet dosiewałem na 1.80 tak aby było 500 kg na ha bo 300 kg było wg mnie zbyt mało ;) Mierzyłem tym PHmetrem http://allegro.pl/vo...3104990238.html , jedynie sonda jest głównie do cieczy ale w kwesti ziemi(wilgotnej) też super zdała egzamin i różniła się kwasowość miedzy działkami , zawsze też przed pomiarem przemywałem sondę wodą destylowana wiec miałem porównanie ;)

 

Jest to jak najbardziej możliwe , tak właśnie działa wapno granulowane. szybko odkwasza glebę bez konieczności wymieszania gleby .

Znajomy wysiał 800kg na ziemię o pH w granicach 4 i uzyskał pH 6,5 . Teoretycznie jest to niemożliwe .

Ale prawda jest taka że teorię to my mamy rodem z komunizmu i wszystkie popłuczyny naukowe powielane od lat 50 ubiegłego wieku , trwają w niezmienionej formie przepisywane z jednego kajetu w drugi bez żadnych doświadczeń i uwzględniania praktyki.

Dlatego niektóre młode gniewne studenty nasłuchają się tych bzdur od swoich profesorów i powtarzają bezmyślnie.

Dopiero po latach praktyka pokazuje że to trochę jednak inaczej niż w książce i że to ojczulek miał racje a nie pan profesor ;)

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

To nie ulega wątpliwości z tym że.... nie odkwasimy ziemi wapnem w tak małej ilości. Jeśli faktycznie działa w ten sposób że roślina pobiera je tyle ile jej potrzeba do wzrostu i rozwoju to nie mylmy pojęć. Co innego odkwasić glebę a co innego dostarczyć roślinie tyle ile potrzebuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asso2    0

Właśnie to chciałbym wiedzieć. Zakładam że mam kwaśne ziemię i chce dac 500 kg kredy granulowana co roku, to z obliczeń wynika że dam około 250 CaO, a żeby zneutralizować 200 kg mocznika i saletry też tyle potrzebuje, coś z wapna.zabierze plon i wychodzi że dalej zakwaszam ziemię tylko wolniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

Bo ten granulat ziemi nie odkwasi, ma go roślina pobrać tyle ile jej trzeba i już. Tylko czy to jest możliwe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie

Teoria teorią a praktyka praktyką .

Samemu trzeba wypróbować i ocenić efekty .


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Jest to jak najbardziej możliwe , tak właśnie działa wapno granulowane. szybko odkwasza glebę bez konieczności wymieszania gleby .

Znajomy wysiał 800kg na ziemię o pH w granicach 4 i uzyskał pH 6,5 . Teoretycznie jest to niemożliwe .

Ale prawda jest taka że teorię to my mamy rodem z komunizmu i wszystkie popłuczyny naukowe powielane od lat 50 ubiegłego wieku , trwają w niezmienionej formie przepisywane z jednego kajetu w drugi bez żadnych doświadczeń i uwzględniania praktyki.

Dlatego niektóre młode gniewne studenty nasłuchają się tych bzdur od swoich profesorów i powtarzają bezmyślnie.

Dopiero po latach praktyka pokazuje że to trochę jednak inaczej niż w książce i że to ojczulek miał racje a nie pan profesor ;)

post-2074-0-71477300-1364326541.gif

  • Like 5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no widzicie

Można się udzielać społecznie jako ceniony ekspert i udzielać za darmo porad eksperckich i nigdy się nie dostanie 14 punktów reputacji , a wystarczy ośmieszyć kogoś w sprytny sposób i już każdemu się podoba :) I już wszyscy zadowoleni klaszczą w dłonie.

Przypomina mi to scenę z filmu Konopielka jak pany inżyniery robiły naradę z mieszkańcami Taplar :lol:

Edytowano przez Agronom_kujawy
  • Like 2

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GoRAL1    63

jeżeli pisze

Znajomy wysiał 800kg na ziemię o pH w granicach 4 i uzyskał pH 6,5

to sam siebie ośmiesza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

widać kolego że nie stosowałeś nigdy kredy .

Człowiek wychowany na dolomicie nie zrozumie człowieka wychowanego na prawdziwym wapnie.

Cóż życie !


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ok, jak byś potrzebował porady cenionego EKSPERTA to pisz na priv :)

" Często drażni nas w innych to co mamy sami w sobie "

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
New1    17

Wydaje mi się że ten temat nie ma sensu , to tak samo jakby próbować kogoś nakłonić do stosowanie RSM-u , mimo że wielu rolników może stosować RSM mowa tu o osobach mogących wjechać w pole to i tak połowa z nich napycha kieszenie pośrednika lub zakładu chemicznego i to jest wszystko ok ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolego, sensu nie ma to że kolega Xemit za jeden post dostał tyle punktów reputacji co ja za 300 postów !

Życie nie jest sprawiedliwe .... :wacko:

Edytowano przez Agronom_kujawy
  • Like 6

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj