Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapno granulowane

1821 odpowiedzi na ten temat

#721 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 14 marzec 2013 - 18:57

Wapno granulowane

Jeżeli mamy takich ,,ekspertów'' którzy nie potrafią odpowiedzieć na jasno sformułowane pytania dotyczące wapna i wapnowania to czego tu się dziwić.

Nie istnieje w nauce pojecie reaktywności wapna w odniesieniu do węglanu wapna CaCO3, pojecie to istniej jedynie w odniesieniu do tlenku wapnia CaO. W odniesieniu do weglanu wapnia istnieje tylko pojęcie aktywności i to pojęcie jest oznaczane wg. polskiej normy i dla dolomitu z GZD w Siewierzu wynosi on 78%. Dla tego cudownego wapna które reklamujesz jakoś nikt tego nie oznaczył.
Jedyna zaleta tego wapna że jest drobno zmielone, kazdy dolomit drobno zmielony będzie gorzej dzłał góra o 20% no niech będzie 50% to i tak jest o 505 taniej od tego granulowanego.

Kolego a czy ja napisałem że istnieje takie pojęcie w nauce.
To jak kto traktuje naukę i naukowców to sprawa indywidualna , ja mam osobiście dystans do pewnych rzeczy "naukowych" może dla tego że się wywodzę z tego środowiska i profesora Grzebisza znam "osobiście" bo chodziłem do niego na wykłady .

Wracając do sedna to pojęcie reaktywności właściwej określa w prosty sposób efekt na polu po zastosowaniu nawozu.
Albo efekt jest i wtedy nawóz jest prawidłowo reaktywny.
Albo efektu nie ma i wtedy nawóz jest niereaktywny właściwie :)
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapno granulowane Dzisiaj, 15:59
  •  

#722 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3019 postów

Napisany 14 marzec 2013 - 19:03

Wapno granulowane

A i żeby nie było że jestem gołosłowny http://www.polcalc.pl/?page_id=11 cytat ,,Do tej pory nie przywiązywałem wagi do wapnowania''

Dodany obrazek Szanowni Państwo Zakupiłem ten produkt niedawno , i wysiałem pod kukurydzę . Rezultat przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Nie dość że kukurydza wzeszła chociaż jej nie zasiałem to jeszcze rośnie jak szalona, dopiero początek wegetacji a źdźbło ma już 1,5m i ciągle rośnie . Jak tak dalej pójdzie to na jesień ziarno będzie wielkości arbuza !!!! Myślę że to zasługa tego produktu , dziękuje i pozdrawiam !

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

#723 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 14 marzec 2013 - 19:08

Wapno granulowane kolego deer
Ty nie formułujesz pytań żeby się czegoś dowiedzieć tylko żeby zarzucić mi brak kompetencji i doczepić się do jakiegoś słówka .
Więc jeśli w ten sposób chcesz formułować swoje pytania to lepiej od razu sobie odpuść .
Napisze dla ciebie specjalnie:
-Dolomit jest bardzo dobry i możesz go z powodzeniem u siebie stosować , pamiętaj że im lepiej zmielony tym lepszy :)
Całej reszcie ludzi zainteresowanych czymś nowym i ekonomicznym polecam przetestowanie nawożenia wapnem granulowanym . Mała dawka potrafi zdziałać cuda , które samemu można zaobserwować w plonie i przekalkulować czy się to opłaca .

dobre :)

Kolego jak dodałeś zdjęcie ?

Edytowany przez Marcin91, 16 marzec 2013 - 17:46.
cytowanie poprzedniego posta

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#724 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 14 marzec 2013 - 19:21

Wapno granulowane "

Agronom_kujawy
A i żeby nie było że jestem gołosłowny http://www.polcalc.pl/?page_id=11 cytat ,,Do tej pory nie przywiązywałem wagi do wapnowania''

5 na 5 możliwych
"To jest nic ! Ja wysiałem 0,5 tony tego produktu pod kukurydzę w zeszłym roku i miałem przyrost masy o 100% na każdym ziarenku . Bo rok wcześniej w ogóle tam nie posiałem kukurydzy , a ziemie mam od tego roku w dzierżawie i pH było tak niskie że nawet podeszwy od gumiaków wiotczały jak się chodziło po tym kawałku. Poprzedni właściciel nigdy nie wapnował a wywalał na pole jakieś podroby i szambo z bakutilu . Jak już nic nie chciało tam urosnąć to w końcu znalazł " głupiego" na dzierżawę i jak zobaczył tą kukurydzę to zdębiał zupełnie i do tej pory nie może dojść jak tego dokonałem . :)"

Edytowany przez xemit, 14 marzec 2013 - 19:22.

#725 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3019 postów

Napisany 14 marzec 2013 - 19:28

Wapno granulowane

Kolego jak dodałeś zdjęcie ?

Skopiowałem z tekstem

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

#726 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 14 marzec 2013 - 19:40

Wapno granulowane

Wapno granulowane jest dobre i bardzo wygodne, sam je stosuję na ogrodku i w tunelu foloiwym , jednak jego koszt wyklucza racjonalne stosowanie w rolnictwie.Ot i tyle.
A tu znalazłem bardzo ciekawy materiał z czego część zacytuję a do całosci dam link
". Okazuje się, że z całej masy nawozu rozsianego na powierzchnię hektara (zazwyczaj kilka ton) jedynie ok. 13 kg węglanu wapnia zostanie bezpośrednio rozpuszczone w wodzie zgromadzonej w wierzchniej warstwie (30 cm) gleby i dostarczy korzeniom zaledwie 5,2 kg czystego wapnia. Taką ilość można wprowadzić do gleby z tylko około 27 kilogramami saletry wapniowej. Nawet tak uproszczone wyliczenia wskazują na niewielką rolę wapna w szybkim zaopatrzeniu roślin w wapń. Mylące jest zatem nazywanie nawozów do odkwaszania gleb nawozami wapniowymi, bowiem w praktyce nie stanowią one łatwo dostępnego dla roślin źródła tego składnika pokarmowego. Nawozy wapniowe powinny zawierać w swym składzie szybko rozpuszczalne w wodzie formy wapnia, umożliwiające efektywne dostarczenie tego składnika w rejon działania systemu korzeniowego."
http://www.ekowap.pl...wanie-gleb.html

Aż sam się zdziwiłem jak precyzyjnie wyliczyłem ilóśc wody potrzebnej do rozpuszczenia 1 kg węglanu. I jak to ma się do szklanki?
@karolr2 , postaw wirtualną skrzynkę piwa i będzie git.

Kolego czy ty naprawdę nie rozumiesz na czym polega test ze szklanką wody ?
Tu nie chodzi o reakcje chemiczną w szklance wody tylko o fizyczny rozkład aby zbadać strukturę fizyczną nawozu.
Fizyka i chemia to nie to samo.
Test jest po to żeby nie dać się zrobić na kamyczki na pole które rozpuszczą się za sto lat albo i dłużej i żeby samemu można było oszacować reaktywność nawozu w prosty i skuteczny sposób.
Skoro gonisz wszystkich domokrążców i obwoźnych handlarzy to taki test przydał by ci się bardzo.

tak wygląda Wap-mag po przepłukaniu w szklance wody - cena 480zł brutto Dodany obrazek

Te większe kawałki kamieni to jest własnie ten magnez, a te mniejsze to mikroelementy :P

http://www.zchsiarko...oelementami.pdf

Edytowany przez Agronom_kujawy, 14 marzec 2013 - 19:51.

#727 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 14 marzec 2013 - 19:42

Wapno granulowane Ja się nie tytułuję ekspertem. A od eksperta należy wymagać wiedzy eksperckiej.

Gleba to nie szklanka wody, Widziałeś żeby w szklance wody słoma się rozpuściła ? A w glebie się jednak rozłoży.
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

#728 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 14 marzec 2013 - 19:44

Wapno granulowane Jacy rolnicy taki ekspert :)
Słoma jest organiczna a nawóz jest mineralny.
Nie widzisz różnicy ?

Edytowany przez Marcin91, 16 marzec 2013 - 17:32.

#729 Share GoRAL1

GoRAL1

mlody rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 2478 postów

Napisany 14 marzec 2013 - 19:57

Wapno granulowane jedno jest pewne
temat przyczynił się w dużej mierze do poziomu wiedzy na temat wapnowania i produktów pokrewnych
Zdania sa podzielone ale taka sytuacja skłania do szukania różnych źródeł , można baczniej zwrócić uwagę na szczegóły na które normalnie na codzie się nie widzi ( normalnie nie przyszło by mi do głowy śledzić reakcje wietrzenia wapieni)

#730 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 14 marzec 2013 - 20:00

Wapno granulowane Bym zdecydowanie odwrócił jaki EKSPERT tacy ROLNICY, bo to nie rolnicy kształcą ekspertów, a eksperci mają kształcić rolników.

Węglowodany są organiczne i się rozpuszczają .
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#731 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 14 marzec 2013 - 20:06

Wapno granulowane dobre i prawdziwe :)
Ja w całej tej dyskusji przyznam nawet że uznaję że dolomit działa( wcześniej uznawałem że w ogóle nie działa lub działa po uprażeniu) , ale zastrzegam że musi być zmielony a nie skruszony i nie z każdego złoża.
Dolomity mocno skrystalizowane będą właściwie niereaktywne, natomiast dolomity zwietrzałe mogą być mocniej reaktywne.

No tak ale słoma gnije pod wpływem mikrobiologii a nie pod wpływem prostej chemii .( z grubsza)

Edytowany przez Marcin91, 16 marzec 2013 - 17:46.

#732 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 14 marzec 2013 - 20:09

Wapno granulowane Dokładnie tak jak dolomit rozpuszcza się pod wpływem chemii anie zwykłej fizyki (z grubsza) :).

Oczywiście że warunkiem działania dolomitu jest jego zmielenie na pył a nie sianie żwiru.

#733 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 14 marzec 2013 - 20:19

Wapno granulowane No nie wiem czy jest to takie oczywiste.
Wystarczy zerknąć na zdjęcie które udało mi się tu zamieścić , a które prezentuje dolomit zawarty w wap-magu jednego z czołowych producentów nawozów rolniczych.
U nas taki nawóz kosztuje 480zł za tonę . około 60 % wagi tego nawozu stanowi grysik kamienny który kosztuje w kopalni 15zł za tonę .
Czy jest to uczciwe ?

#734 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 14 marzec 2013 - 20:26

Wapno granulowane Dlatego kupuj luzem, i zamiast szklanki z wodą użyj sita. Sito ma taą przewagę ze i myć nie trzeba, i się nie stłucze .
A czy zmielony czy skruszony nie ma znaczenia. ,Moze być i strzelany dynamitem, ważne by odsiew trzymał się PN.
I byś się zdziwił, ale kruszywo jest droższe od wapna , także fałszowanie wapna kamieniem , jest tym samym co falszowanie kaszanki-schabem.
http://www.phuremix....cennik-dolomitu

Edytowany przez xemit, 14 marzec 2013 - 20:32.

#735 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 14 marzec 2013 - 20:32

Wapno granulowane Kolego Xemit
Jak do wyliczania jaki to granulat jest nieopłacalny to byłeś pierwszy i potrafiłeś obliczyć jak to doją rolnika na granulacie.
Ale jak do rzetelnego komentarza wap-magu to już twierdzisz nagle że to nawet lepiej że są tam małe kamyczki.
Możesz wyjaśnić swoje stanowisko w tej kwestii?

#736 Share mirek37

mirek37

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów
  • Zainteresowania:tenis stołowy, dłubanina w garażu

Napisany 14 marzec 2013 - 20:41

Wapno granulowane chyba wszyscy są zadowoleni :) teraz tylko kalkulator i zastanowić się czy wybrać cenę czy wygodę ?

#737 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 14 marzec 2013 - 20:44

Wapno granulowane W interesie kopalni jest spzredaż kruszywa .Wapno nawozowe to bezużyteczna frakcja dla drogowców, a jak wiesz jest to studnia bez dna. Pieniądz krąży wszędzie, ale to co oferuje rolnictwo to kropla w morzu.
budownictwo wymaga okreslonych frakcji , stąd często po odsiewie zostaje pył, którego jedynym odbiorcą są wlasnie rolnicy. Interes na tym jest kiepski, gdyz wapno kosztuje małe pieniadze, lecz jeśli dolączyć do tego transport , to stanowi to pewny biznes i to pieniądza , a nie wirtualnego kwitu , gdyż rolnicy są dobrymi platnikami.
Wapn\a w kopalni w zasadzie nie da się zafałszowac, gyż piasek to kwarc, a tego w złożu nie ma . Można mieć czasem zastrzezenia do granulacji, ale tak jak pisał @deer , i tak warto.
Wap-magu nie znam i prawdę mówiąc znać nie chcę.

#738 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 14 marzec 2013 - 20:51

Wapno granulowane

chyba wszyscy są zadowoleni :) teraz tylko kalkulator i zastanowić się czy wybrać cenę czy wygodę ?

Kalkulator prawdę ci powie ?

Ok rozumiem twoje stanowisko , ale nie o to cię prosiłem .
Chodziło mi rzetelną opinię na temat robienia rolników w bambuko:
Mamy dwa produkty :
Obydwa w tej samej cenie:

Wap-mag z mikrolementami
Wapno granulowane Polcalc

proszę o fachową opinię tych dwóch produktów

Edytowany przez Marcin91, 16 marzec 2013 - 17:42.

#739 Share thomek

thomek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 114 postów

Napisany 14 marzec 2013 - 21:06

Wapno granulowane chyba pomylili się w opisie, powinno być podnosi ph a nie obniża http://www.polcalc.pl/?page_id=7

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#740 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 14 marzec 2013 - 21:07

Wapno granulowane Nie wypowiem się o nawozie którego nie miałem okazji widzieć i dotykać, podobnie jak trudno mi stwierdzic czy np.18 letni gej jest konkurencją dla .45 letniej kobiety.
Porównując jednak najlepsze wapno, ktore oferowane jest po zgranulowaniu za kwotę 500 zl , do choćby średniej jakości dolomitu za 70 zł z dowozem na pole , w oczywisty sposob wybiore to drugie, gdyż w moim przypadku wysiew jest łatwiejszy, podobnie jak i załadunek ,Działanie wapna w postaci pylistej jest co najmniej równie dobre jak tego granulowanego. Uprawiam nie duzo ziemi ok 35 ha więc obrałem taktykę wysiewu jednej patelni rocznie na ok 30% areału .Wysiew łącznie z załadunkiem to ok 6 godz , w zalezności gdzie jest wapno zrzucone , jakie grunty wapnję.

Pzreczytałem ten kuriozalny opis o skutecznym obniżaniu pH gleby przez polcalc , które ma taki opis " Odmiana 04 charakteryzuje się najwyższą zawartością przeliczeniową CaO i wynosi ponad 50" , to zobacz na wapno 04 ile kosztuje luzem np tutaj http://www.lhoist.pl...o/produkty.html

Edytowany przez xemit, 14 marzec 2013 - 21:18.