AGRObombula

Wapno granulowane

Polecane posty

Rolnik1973    15356

To te granulki w bigach były? To nie dziwne 500kg to tylko z kamyków by wytrzymały w całości, a wapno miękkie i siadło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

Xemit człowiek się uczy na błędach , gdybym wiedział to tego samego dnia co przyjechało zostałoby rozsiane , ogólnie struktura większych granulek została a mniejsze zastrajkowały i się zciastowały , teraz czym to rozsiać ... moje Lely tego nie przetrawia a sąsiada Motyl ma za małe skrzydła żeby 12 m rozrzucić ; ( Mam nadzieje że jak trochę obeschnie to jakoś rozsieje , głównie spody się skleiły :/

RCW3 :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
New1    17

aro1975 bardzo ciekawe są rozsiewacze z belką i podajnikiem ślimakowym , bo te pyliste to jeden wielki dym za talerzowymi i słaba dokładność , wiec może warto poszukać takiego to będzie dokładnie tylko ta cena :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

rozsiewałem kredę granulowaną z big-bags więc poleciłem - było dobrze - kreda granulowana wcale nie jest sucha i nie pyli (nawet jak granulki się rozpadną)

każdy orze jak może i rozsiewa czym ma :)

Edytowano przez aro1975

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
New1    17

A z działania zadowolony byłeś tak z ciekawości ? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

A szkoda. Składam wniosek o odwieszenie Eksperta (eksperymentatora) z Kujaw.

 

Nie rozpatrujemy takich wniosków w ogóle, nawet jeżeli był to Ekspert {eksperymentator}

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

wiesz ja roziałem po ścierni wymieszałem agregatem podorywkowym potem orka i siew żyto hybrydowe wygąda lepiej jak na kawalku bez kredy. na rzepaku nie mam porónania ale też wygląda ok

po żniwach zamierzam rozsiać po wszystkich polach - zobaczym

 

zobaczymy po żniwach czy byla róznica

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Xemit człowiek się uczy na błędach , gdybym wiedział to tego samego dnia co przyjechało zostałoby rozsiane , ogólnie struktura większych granulek została a mniejsze zastrajkowały i się zciastowały , teraz czym to rozsiać ... moje Lely tego nie przetrawia a sąsiada Motyl ma za małe skrzydła żeby 12 m rozrzucić ; ( Mam nadzieje że jak trochę obeschnie to jakoś rozsieje , głównie spody się skleiły :/

Widzisz , kupileś wapno,w cenie coś kolo 300 zl za tonę i to 14 ton , za tą kasę , miałbyś RCW 3 i 14 ton każdego wapna luzem . Tymczasem nie masz RCW 3 , masz za to wysiane 4 tony wapna granulowanego i 10 ton luzem na stanie. Zrobiłes biznes życia. A jeśli motyl ma za male skrzydla, to pczekaj , niedługo pojawią się bociany .

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
New1    17

xemit nie do końca tak jest , wapno wzieliśmy na Vatowca wiec wyszło mniej jak 300 zł ;) miałbym RCW ? Chyba do kapitalnego remontu albo daj namiar na takowy co by sprawny był i na wapno zostało :) Bociany pewnie już w trasie :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

new1 dałeś sie wciągnąć w polemikę :) przecież to prosta maszyna- bez przesady - mogę pożyczyc Ci swojego chociaż pamęta czasy Gierka (coś Ci to mówi :) ) - pewnie koszt transporu Cię zeżre :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

Tak tu nudno bez archeologa :).


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Jutro wieczorem kończy mu się ban więc może odpowie na pytania.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garek    155

koledzy za 4,5 tys sprzedałem całkiem dobre rcw użytkownikowi piguła. Hm jest mi bardzo przykro że taka dyskusja mnie ominęła od początku :(. Więc powiem wam tak kto bogatemu zabroni sypać granule :)


 Trzeba być nienormalnym żeby być rolnikiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Z tym RCW to jest tak że jak ktoś ma dużo ha to warto zakupić. U mnie koleś mający 60ha kupił, rozsiał wapno i sprzedał bo: "zaraz będzie, Ty... weź pożycz bo bym sobie rozsiał". W tamtym roku znajomy który handluje ŚOR i nawozami zakupił nowy rozsiewacz na usługi. Można wypożyczyć więc problem się skończył.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

ile kosztuje wynajęcie takiego nowego rozsiewacza? pamiętam czasy, gdy jeszcze NPK rozrzucało się "piastem"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid1862    1

Wypożyczam tego nowszego RCW5500 i płace po znajomości 250-300zł za dwa dni,staram się brać w czwartek rano wtedy tak wychodzi ze w sobotę trzeba odprowadzić i nie ma kierownika żeby się rozliczyć więc odprowadzam w poniedziałek a w sobotę sieje i nic nie mówie i jest ok.Myślałem kupić ale się nie opłaca i właśnie każdy by od razu chciał pożyczyć bo niestety ale w większości RCW na wsiach się już rozsypały albo dawno na złom poszły a teraz ludzie przypomnieli sobie o wapnowaniu!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Nie wiem ile wynajęcie - sąsiad siał jesienią ale u niego niczego się nie dowiesz.. chyba że mu się przy okazji coś wymknie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
glwoj    5

Panowie jak rozróżnić organoleptycznie czy wapno jest tlenkowe czy węglanowen? Mam do wyboru na składzie GS dwa: niby 50% CaO (pisze na nim, że mielone), kolor podchodzi pod brunatny za 180 zł/t i 60% CaO kolor biały forma pylista po 273 zł/t. Po zrobieniu testu szklankowego w obu przypadkach więcej niż 50% to kamyczki. Jak byście wiedzieli gdzie na podkarpaciu kupić dobre wapno (może być tlenkowe lub kreda, ostatecznie drobno zmielony dolomit) do dajcie znać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

wapno tlenkowe ma dużo wyższe pH, więc musisz użyć raczej jakiegoś narzędzia (pasek lakmusowy lub podobny prosty test)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie jak rozróżnić organoleptycznie czy wapno jest tlenkowe czy węglanowen? Mam do wyboru na składzie GS dwa: niby 50% CaO (pisze na nim, że mielone), kolor podchodzi pod brunatny za 180 zł/t i 60% CaO kolor biały forma pylista po 273 zł/t. Po zrobieniu testu szklankowego w obu przypadkach więcej niż 50% to kamyczki. Jak byście wiedzieli gdzie na podkarpaciu kupić dobre wapno (może być tlenkowe lub kreda, ostatecznie drobno zmielony dolomit) do dajcie znać.

 

Najprościej weź na język .

Od razu odróżnisz :)


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asso2    0

Witam Agronom_kujawy.

Ciesze się że, mimo wszystko wróciłeś, bo miałem wrażenie że, wrócilismy do starych czasów - był człowiek - nie ma człowieka, a temat umierał. Wracjąc do meritum chciałem zapytać o kilka spraw.

1. Polecasz stosować coroczne dawki wapna - np 500kg granulatu - ale takie dawki wapna nie odkwasza gleby, więc co dadzą? Chodzi o toretyczną wykładnię.

Rozumiem że mówimy o zkwaszonej glebie, a nie takiej o uregulowanym PH i wtedy małe dawki wapna granulowanego.

2 Piszesz że nalezy stosować wapno granulowane jak nawozy, czyli kiedy: przed orką, po doprawieniu ziemi agregatem przed samym sianiem zboża, na wiosne pogłównie?

3. Jak przeliczyć ilość CaO na CaCO3.

4. Ile potrzeba wpna do zneutralizowania negatywego wpływu wysiania 100kg mocznika, a ile 100kg siarczanu amonu.

 

Pozdrawiam

Edytowano przez asso2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak wiesz, w wyniku pewnych zbiegów okoliczności siedziałem przez tydzień w wirtualnym "pierdziochu" dla tego nie mogłem odpowiadać i udzielać porad.

Mam nadzieję że nie wrócimy już na tym forum do polemiki typu czy lepiej kupić szynkę czy mortadelę itp... :ph34r:

 

1. Twierdzenie że takie dawki nie odkwaszą gleby nie jest do końca słuszne , dobre wapno kredowe zastosowane w odpowiedni sposób może zdziałać cuda. Podobnie ma się sytuacja z uzupełnianiem składników pokarmowych w przypadku innych nawozów mineralnych . Np azot , chyba najważniejszy składnik pokarmowy , dostarcza się go w nawozach właśnie w małych dawkach corocznych a nie co cztery lata w jednej dawce uderzeniowej i też różnice między samymi nawozami azotowymi są duże, zarówno jeżeli chodzi o skład jak i sposób aplikacji ( np. RSM) Jeżeli stosuje się coś regularnie efekt można uzyskać o wiele lepszy . Tym bardziej im nawóz lepszy i droższy. Wtedy dawkowanie obliczane i co roczne ma sens ekonomiczny. Dla tego zastosowanie małej dawki szybko działającego wapna na powierzchnie gleby to zupełnie co innego niż wywalenie kilku ton i wymieszanie z humusem.

 

2. W zasadzie nie ma tu ograniczeń jeżeli chodzi o wapno granulowane kredowe. Możesz zastosować takie wapno np. pogłównie na kukurydzę i to w możliwie najpóźniejszym terminie i efekt będzie najlepszy , termin może zależeć od potrzeb ale należy unikać głębokiego mieszania gleby . Na pewno najlepszym terminem jest zastosowanie przedsiewne i pogłówne. Należy pamiętać że istnieje kilka roślin uprawnych które nie lubią świeżego wapnowania ale jest ich mało to np. łubin i saladera . Należy też sprawdzić jakie pH ma produkt stosowany pogłównie gdyż ostatnio zauważyłem że jest na rynku granulatktóry ma pH powyżej 8,5 i zawiera w domieszce tlenek, co może niekorzystnie wpłynąć na rośliny potraktowane pogłównie.

 

3. Z chemicznego wzoru wynika że 100% CaCO3 zawiera 55% CaO , innymi słowy czysty węglan wapnia ( czysta kreda) będzie przeliczeniowo zawierać 55% tlenku - oczywiście tlenku nie ma w takim wapnie , jest to wartość przeliczeniowa. I tu uwaga, gdyż producenci celowo zawyżają zawartość tlenku i podają badanie wykonane w suchej masie nie uwzględniające wody. W przypadku granulatu ma to duże znaczenie bo to nawóz drogi i nie powinien zawierać wody wcale lub bardzo mało.

 

4.mocznik 180kg; siarczan amonu 160kg - dawka kredy

 

pozdrawiam

 

Nie cytuj poprzedniego posta !!!

Edytowano przez murtek3

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

No przepraszam Cie ale to co napisałeś to bzdura kompletna. Mocznik bardziej zakwasza niż siarczan...

 

100kg mocznika potrzeba 98kgCaO, 100kg siarczanu amonu potrzeba 125kg CaO.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj