Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapno granulowane

1821 odpowiedzi na ten temat

#641 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 11 marzec 2013 - 22:48

Wapno granulowane A po co stosuje się wapno? Żeby odkwasić, jak masz odczyn obojętny lub lekko kwaśny to wapnowanie jest zbędne.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapno granulowane Dzisiaj, 13:05
  •  

#642 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 11 marzec 2013 - 23:24

Wapno granulowane

mówiąc po chłopsku żeby odkwasić glebę trzeba wapnować żeby wapno "rozłożyć" trzeba zakwaszać :( ? CaCO3 jest ok.60% czyli wynik x 2

Dokładnie tak. Gleby kwaśne są kłopotem, a zasadowe nieszczęściem. Doprowadzenie tych pierwszych do pH 6 - 6,5 jest łatwe i tanie , natomiast proces odwrotny praktycznie niewykonalny.
Zresztą nie bez powodu niejaki Mendelejew pewne pierwiastki umieścił w grupie - metale "ziem" alkalicznych i jakaś myśl mu ku tej nazwie przyświecała.
Ale o tym należało by założyć osobny temat.

#643 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 12 marzec 2013 - 09:20

Wapno granulowane Kolega Xemit pozostał niestety w poprzednim systemie i wrzuca ciemnotę rodem z PRL-u !
Kolego mamy coraz bardziej nowoczesne metody na osiąganie wysokich plonów i trzeba z nich korzystać.
Poza tym pisałem już wcześniej (post 422 w tym temacie) że test ze szklanką wody jest jak najbardziej testem naukowym wykonywanym przez laboratoria akredytowane.
Ty oczywiście uważasz że w laboratorium czy OSCHR to są super komputery co ci liczą to pH, reaktywność i inne parametry a tak naprawdę widać jak bardzo nie masz o tym pojęcia i Zupełnie się na tym nie znasz.
Szkoda że wysnuwasz swoje teorie bez żadnej wiedzy , no ale to normalne bo większość ludzi tak robi . ;)

W teście ze szklanką wody nie chodzi o rozpuszczenie chemiczne nawozu ( którego się uczepiłeś) ale o tempo rozkładu frakcji aby określić czy towar który zakupiłeś jest zdolny zadziałać na twoim polu czy zadziała dopiero za 350 lat .

Nawożenie coroczne małymi dawkami wapnem granulowanym , tak jak to ma miejsce w przypadku innych nawozów typu NPK jest podejściem nowoczesnym ( dlatego tego pewnie nie rozumiesz ) , wygodnym i uzasadnionym ekonomicznie . Gdyby było tak jak piszesz to inne nawozy tez nie były by granulowane i sypało by się je na pole co 4 lata .
Potraktuj najważniejszy wskaźnik glebowy jakim jest pH tak samo jak traktujesz dokarmianie NPK i sam zobacz efekt.
Najlepiej mówić nie bo nie ! :)
Pozdrawiam
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#644 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 12 marzec 2013 - 12:03

Wapno granulowane Drogi przyjacielu , zwany onegdaj,Expertem z Kujaw (zresztą w/g mnie-samozwańczo) w przeciwieństwie do Ciebie nie zarzucam żadnemu z produktów o którym tu piszemy braku działania .Wapno które tutaj propagujesz jest owszem dobre i posiada niezłe parametry, choć brak w nim Mg ,( co w moich oczach je dyskredytuje)
Jednak stoję na stanowisku , ze zamiast wydać 3000 zł na wapno , by zastosować niezbędną dawkę do zmiany odczynu na 1 ha , każdy racjonalnie myślący człowiek powinien kupić adekwatną ilość identycznie działającego wapna rolniczego za 400 zl, a za zaoszczędzone pieniądze na nawożeniu tego 1ha zakupić np. telewizor plazmowy 50" i zapas piwa potrzebnego na 1 rok , podczas oglądania np -Agrobiznesu.
Takie postępowanie ma tą zaletę ze w przypadku wymarznięcia, upadłości kontrahenta ,który nam nie zapłaci za plon lub innych nieprzewidywanych nieszczęść pozostanie nam ten telewizor , a nie sama radość z podniesienia pH. Nawet nie chcę myśleć jakie oszczędności poczyni gospodarstwo 5ha lub 'ciut' większe.
Być może trudno ci zrozumieć że można odkwasić glebę skutecznie i tanio, ale musisz zrozumieć że do pomiaru czasu nie koniecznie potrzeba zegarka marki Patek , a do zaspokojenia pewnych potrzeb wibratora z platyny. Wierz mi, równie dobrze sprawdzi się ten ze zwykłego silikonu lub przy odrobinie fantazji-cyberskóry.

"Już więcej nie nazwę Cię, Expertem . ba nawet pseudo-Expertem , gdyż cytując twoje wypociny- ' Gdyby było tak jak piszesz to inne nawozy tez nie były by granulowane i sypało by się je na pole co 4 lata ."- dochodzę do wniosku, że gdyby głupota umiała chodzić-Ty biegał byś galopem.

P.s
Zaimponowałeś mi ultranowoczesnością laboratoriów na których się opierasz, jeśli narzędziem pomiarowym jest tam szklanka , to rozumiem że pozostałe obliczenia wykonuje się liczydłem,garścią i sznurkiem.
oj ciemnośc widzę, ciemność.

Edytowany przez xemit, 12 marzec 2013 - 12:18.

#645 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3019 postów

Napisany 12 marzec 2013 - 12:22

Wapno granulowane Po ostatnim akapicie padłem i leże ze śmiechu :)

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

#646 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3821 postów

Napisany 12 marzec 2013 - 12:31

Wapno granulowane Nie tylko Ty padłeś :D

Które wybrać:
http://allegro.pl/kr...3081712489.html
http://allegro.pl/wa...3096140140.html
http://allegro.pl/wa...3063769994.html

#647 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 12 marzec 2013 - 12:43

Wapno granulowane co to jest ten dolokorn? to jest granulowany dolomit?
zawartość produktu:
60% CaCO3 - węglan wapnia
30% MgCO3 - węglan magnezu

#648 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 12 marzec 2013 - 13:13

Wapno granulowane http://www.gzd.com.p...oferta/nawozy�� - ja używam tego , cena z dostawą na odległość ok 170-180 km wynosiła ok 1700 zł za 25 ton. Dawka taka starcza na zwapnowanie kilkunastu ha lub zakup 3 ton identycznie działającego wapna granulowanego którego wystarczy na 50 arów .

Niestety nasz wpływ na ceny które otrzymujemy od naszych kontrahentów jest nikły lub nawet żaden , wiec jedyne co nam pozostaje to ograniczać koszty. Wapno granulowane zostawmy działkowcom, ogrodnikom gdzie stosowane ilości są małe ,a jego koszty nikle w stosunku do sumy wszystkich wydatków. Producenci żyta , owsa , mieszanek i innych roślin , które stanowią podstawowy składnik płodozmianu dla gleb bielicowych, z natury kwaśnych o ograniczonym potencjale plonowania , powinni sobie uświadomić ze wapno , a raczej jego stosowanie, w cenie 600zł/t jest samobójstwem ekonomicznym , tym bardziej że istnieje opcja wapna po 20 zl/t równie dobrego a nawet lepszego.
Nie dajmy się okradać z ciężko wypracowanego dochodu, tym bardziej że najczęściej Ci co oferują nam te super towary wykorzystuję namolnie pewne zwroty , chłyty i trik by zapasożytować w naszej kieszeni.
Ja to bractwo z podwórka gonię lub ośmieszam , zależnie od nastroju. podobnie jak akwizytorów cudownych odkurzaczy, kołder bądz garnków kosztujących kilkukrotnie więcej jak identyczne w sklepie.
Coż, lasy rzedną czas się zmienia , coraz trudniej o jelenia.

Edytowany przez xemit, 12 marzec 2013 - 13:15.

#649 Share maniek33

maniek33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 584 postów

Napisany 12 marzec 2013 - 13:39

Wapno granulowane Robiłeś badania gleby przed i po wapnowaniu?

#650 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 12 marzec 2013 - 13:56

Wapno granulowane sięgnąłem do kolejnej wiekowej pozycji w mojej odziedziczonej biblioteczce Chemia rolnicza (Boratyński, Czuba, Goralski)
PWRiL Warszawa 1988

"Podstawowe nawożenie magnezem powinno być przeprowadzone nawozami zawierającymi trudno rozpuszczalne jego zwiąki. Umożliwia to stosowanie tego składnika raz na kilka lat (...)" s. 167 tak ujawnia się przewaga dolomitu, jest tani łatwo dostępny i może być stosowany w dużej dawce z małą częstotliwością, przynajmniej jako nawóz magnezowy, gdyż już jego właściwości alkalizujące mogą nie być tak korzystne o czym dalej;

"O przyswajalności surowych dolomitów jako nawozów magnezowych w znacznym stopniu decyduje wykrystalizowanie skały, czyli jej twardość, oraz stopień jej rozdrobnienia - zmielenia." s. 168 i tutaj przechodzimy do sedna, czyli twardości i rozdrobnienia, test ze szklanką ukazuje nam jakie jest rozdrobnienie i twardość, czyli jaka będzie reaktywność danego wapna, dolomit musielibyśmy potraktować kwasem, a zkredy zrobi nam się miękka zawiesina;

"Należy podkreślić, że wapno to musi być tak rozdrobnione, aby co najmniej 80% produktu przechodziło przez sito o oczkach 0,32mm. Im bowiem cząstki wapna są mniejsze tym szybsze jest jego działanie." s. 86 dotyczy zmielonego wapniaka, ale nawet bardzo drobno zmielony dolomit będzie miał o wiele lepszą reaktywność niż ten kruszony,

"węglan wapniowy jest praktycznie nierozpuszczalny w wodzie" s. 84 co ukazuje, że nie rozpuścimy ani kredy ani dolomitu, ale w wodzie możemy łatwo zbadać ich pozostałe cechy (twardość i rozdrobnienie);

podsumowując kreda ma działać szybko tu i teraz, dolomit ma wnosić do gleby magnez, bo wapnia jest tam dosyć, granulaty są bardzo drogie, ale czasami aplikacja innej formy wapnia jest niemożliwa, a ich efekt odkwaszający czasami potrafi się z nawiązką zwrócić (kukurydza, rzepak itd)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#651 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 12 marzec 2013 - 14:31

Wapno granulowane heh xemit :)
Przynajmniej stosujesz porządnie zmielony produkt a nie kruszonkę .
Jedyny plus który widzę w twojej wypowiedzi.

Robiłeś badania gleby przed i po wapnowaniu?

Wątpię żeby kolega robił jakiekolwiek badania, na pewno szkoda mu na coś takiego kasy i goni wszystkich laborantów i ośmiesza :)

Kolego kissmy
Jako ekspert zgadzam się z tym co napisałeś na temat rozdrobnienia, niech nikt nie wciska ciemnoty że produkt, który jest kruszony kruszarką podobnie jak tłuczeń pod drogi będzie działał tak samo jak mączka.
Inną kwestią jest że tłuczeń dolomitowy który większość rolników stosuje na pole używany jest głownie jako podbudowa pod drogi podobnie jak granit . Gdyby był to towar tak szybko reaktywny to te drogi spływały by po kilku latach bo dolomit by się w nich rozpuszczał a tak przecież nie jest .

Edytowany przez Agronom_kujawy, 12 marzec 2013 - 14:37.

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#652 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 12 marzec 2013 - 14:41

Wapno granulowane

Robiłeś badania gleby przed i po wapnowaniu?

Nie wyobrazam sobie rusznikarza który kalibruje przyrządy celownicze sztucera strzelając w niebo lub kierowcy samochodu który pękniętą szybę zastąpił blachą , tak nie wyobrażam sobie rolnika , który zabiera się za regulację odczynu gleby nie znając parametrów, które chce zmienić lub podtrzymać. Więc wnioski wyciągnij sam.

@kissmy, jeśli cena rzepaku spadnie w ok 340-380 euro , a mokra kukurydza 30-35 zł/ q, cały misterny plan o nadwyżce w tych uprawach bombki strzelą , co jak uczy doświadczenie życiowe -jest możliwe, a nawet wysoce prawdopodobne.
Drugą sprawa jest to że jeśli kreda ma działać tu i teraz , jak piszesz, to owszem zgodzę się z tym , tylko na miły Bóg, jak ma to zrobić w dawce 0,5t CaO/ha ?
Czyżby ultraszybka kreda granulowana działała adekwatnie do 3,6 tony wapna rolniczego tlenkowego o zawartości 80% CaO?
A jeśli prawdą jest że wapno granulowane należy rozsiewać, co rocznie zamiast 4-letniej rotacji innym wapnem , to jak uzasadnić koszt wapnowania na poziomie 700 zł rocznie granulatem , zamiast 100 zł innym wapnem , kiedy wiadomym jest że żadne badania naukowe nie potwierdzają tak wysokiej efektywności zmiany odczynu.
Ostatnią tezą z którą chcę polemizować jest stosowanie małych dawek corocznie.
Jeśli pewnikiem jest ze:
Do zobojętnienia 100 kg saletry amonowej , która to jest nawozem fizjologicznie kwaśnym potrzeba ok 75 kg CaCO3
Mocznika -80 kg CaCO3 ,a 100 kg siarczanu amonu 125 kg CaCO3 ,to stosując w uprawie rzepaku 500 kg saletry i 200 kg siarczanu potrzeba ok 700 kg CaCO3 rocznie. Jeśli dodać do tego zakwasząjące działanie wydzielin korzeniowych , kwaśne deszcze , oraz erozję wietrzną i wymywanie Ca , to okaże się ze z zastosowanej tony granulatu nie pozostanie nic na podniesienie pH gleby, bo i skąd skoro bilans jest zerowy. Dlatego tez kwaśne gleby należy atakować duzą dawką , której bilans będzie dodatni a nadwyżka związków wapnia skierowana na podniesienie Ph.
W sumie to nie powinno mnie obchodzić co robicie z kasą , stosujcie co chcecie, nawet i wapno granulowane. Myślę że dobrym jego uzupełnieniem będzie obornik suszony granulowany http://allegro.pl/ob...20901222.html�� , bo przecież jego walory są niepodważalne.
Howkh.
P.s.
"i goni wszystkich laborantów i ośmiesza "
Tu cię poniosło, nie wszystkich tylko -ciebie lub tobie podobnych i nie osobiście, a za pomocą burka, który ma podobne zdanie co i jego Pan.

Edytowany przez xemit, 12 marzec 2013 - 14:55.

#653 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 12 marzec 2013 - 15:00

Wapno granulowane No widzisz tu chodzi o to że wapnując raz na 4 lata traci się kontrolę nad potrzebami , nie mówiąc już o tym że wapnując dolomitem który działa po pięciu latach skazujesz się na wypłukanie go przed zadziałaniem .
Mała dawka dobrego wapna potrafi zdziałać "cuda" ale to wiedzą tylko ci którzy je zastosowali.
Wcale nie ma konieczności wywalania wuchty wapna żeby podnieś ph gleby, co i tak wychodzi bardzo drogo ze względu na transport.
Wapno granulowane sypie się na powierzchnię gleby tak jak inne nawozy i nie miesza do pół metra w glebie co powoduje że nawóz przesącza się równomiernie do humusu w miarę rozkładania granulek.
Wszystkie te procesy różnią się zasadniczo od siebie metodyką i stad wynika skuteczność wapna granulowanego a nie z samego przeliczenia składnika nawozowego .
Ty w swojej kalkulacji opłacalności nie uwzględniasz innych czynników stąd wychodzi ci że wapno granulowane się nie opłaca, ale praktyka pokazuje inaczej.
Stosując wapno granulowane w małych dawkach podobnie jak inne nawozy granulowane uzyskujemy najlepsze efekty w plonowaniu co pokrywa znacznie wydatek na sam nawóz, i na glebach zakwaszonych jest o wiele efektywniejsze niż nawożenie drogimi nawozami azotowymi .

Edytowany przez Agronom_kujawy, 12 marzec 2013 - 15:02.

#654 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 12 marzec 2013 - 15:05

Wapno granulowane ja stosuję wapno nordkalk standart cal (ewentualnie w razie potrzeby z dodatkiem dolomitu, tam gdzie potrzebny jest magnez), na szybko zastosowałbym fast cal, a pogłównie to już niestety tylko granulat (jego koszt jest 3x wyższy ze względu na formę, nie zaś na właściwości), innej opcji nie ma, dawki dzielone mają duży sens przy ubogim płodozmianie bądź monokulturze, przy stałym następstwie można sobie wapnowanie gdzieś wpasować, ale jak zauważył Ekspert w plonowaniu efekt może być zauważalny gołym okiem, należy tylko odpowiednio skalkulować skuteczność i dobrać technologię oraz termin aplikacji, nie sposób jednak stwierdzić, iż dany produkt jest skuteczny bądź wyłącznie na podstawie teoretycznych rozważań, każde wapno ma swoje wady i przewagi, a jego zastosowanie zależy głównie od możliwości, a niestety w mniejszym stopniu od potrzeb

#655 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 12 marzec 2013 - 15:14

Wapno granulowane Samozwańczy Expercie ,nigdy nie kupowałem i nie stosowałem tego towaru na "wuchty" , w związku z tym trudno mi się odnieść do tego co napisałeś.
W kraju i rejonie którym mieszkam , wszelkie towary mierzymy w jednostkach SI , gdzie wskaznikiem masy jest kilogram , objętości dcm3. a długości metr.
Czas przeliczamy na godziny, a nie zdrowaśki lub pacierze.
W związku z tym moje nieogarnięcie tematu śmiało możesz zrzucić na karb mojego niedouczenia , o czym świadczy nierozpoznanie staropolskiej miary jaką jest słynna "wuchta"
Stała sie rzecz i dziwna i straszna zarazem , by ulżyć ciekawości użyłem całej mocy obliczeniowej mojego cztero procesorowego PC , gdzie każdy z nich pracuje z prędkością 3,6 GHz i co ? Ano najpierw kilkuminutowy zwis maszyny a pózniej moim oczom ukazała się definicja słowa "wuchta" która wszystko tlumaczy

"Okreslenie ilosci(nie liczbowe) podmiotu, może on być domyślny i w takiej formie najczęściej jest spotykany. Często łączone z ch*jem".

Więc jeśli "wuchta" jest łączona chu.... to Agonom z Kujaw ma rację,gdyż logicznym jest jeśli stosujesz chu.... , to i chu otrzymasz.
Ekspercie z Kujaw jesteś prawdziwym EXPERTEM. Toż to sama prawda.
http://www.miejski.pl/slowo-Wuchta

Edytowany przez xemit, 12 marzec 2013 - 15:29.

#656 Share maniek33

maniek33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 584 postów

Napisany 12 marzec 2013 - 15:27

Wapno granulowane

Nie wyobrazam sobie rusznikarza który kalibruje przyrządy celownicze sztucera strzelając w niebo lub kierowcy samochodu który pękniętą szybę zastąpił blachą , tak nie wyobrażam sobie rolnika , który zabiera się za regulację odczynu gleby nie znając parametrów, które chce zmienić lub podtrzymać. Więc wnioski wyciągnij sam.

Pytałem o wyniki. Nie interesuje mnie Twoja "mądrość ludowa" :)

#657 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 12 marzec 2013 - 15:36

Wapno granulowane Kolego xemit
dobre choć nie prawdziwe ;)

Edytowany przez Agronom_kujawy, 12 marzec 2013 - 15:37.

#658 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 12 marzec 2013 - 15:58

Wapno granulowane

Pytałem o wyniki. Nie interesuje mnie Twoja "mądrość ludowa" :)

Więc zaspokoję twoją ciekawość

Przykladowe dane z różnych działek
1 Grupa mechaniczna lekka odczyn ph 6,1 potrzeby wapnowania - zbędne , fosfor w mg/100g gleby 21,0 wysoko , potas 12,6 średnio, magnez 7,0 wysoko
2Grupa mechaniczna lekka odczyn ph 6,3 potrzeby wapnowania - zbedne , fosfor 15 mg/100g średnio, potas 20,4 b.wysoko. magnez 6,7 wysoko
itd bardzo podobnie
a średnia zbiorcza próba z 5 działek których dane znalazłem to
grupa mechaniczna lekka, odczyn 6,0 , fosfor 19,3 wysoko , potas 15,9 wysoko , magnez 5,4 wysoko .
Badania wykonane przez Philipp Moris.

Dane te sa z kilku lat wstecz , gdyż taki wpadły mi w ręce i jako jedyne nie są skalowane kolorami lecz cyframi. Nigdy nie stosowałem innego nawozu wapniowego niż dolomit i jak mówilem jest mi z tym i dobrze i do twarzy.
Gleby które posiadam to typowe bielice, o klasie bonitacji 4-6 z przewagą 4b i 5.
Najnowsze badania są nic nie warte z uwagi na masowe pobieranie próbek z ugorów bądz gleb zaniedbanych, a wszystko to dlatego iż dotacja do wapnowanie trafiała tylko do gospodarstw, które udowodnią taką potrzebę.
Zachowana równowaga przy systematycznym wapnowaniu jest dość trwała i potrzeba wielu lat by ją nieumiejętna gospodarką zaburzyć.

P.s.
Widzisz Agronomie , więcej wiary w człowieka "Wątpię żeby kolega robił jakiekolwiek badania"

Edytowany przez xemit, 12 marzec 2013 - 15:59.

#659 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 12 marzec 2013 - 16:42

Wapno granulowane eee
Chyba trochę zmanipulowałeś danymi ;)
Ale to i tak nie dojdziemy czy podałeś swoje badania czy cudze .
pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#660 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 12 marzec 2013 - 16:57

Wapno granulowane To w takim razie trzeba jednego roku dawać dolomit, następnego kredę i któreś zadziała. Ja tam nigdy prubek nie robiłem więc daję w ciemno. Zawsze sypnę co rok 200kg wapmaga i puki co rośnie. Teraz dam tą sławną kredę.