Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapno granulowane

1821 odpowiedzi na ten temat

#621 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1040 postów

Napisany 09 marzec 2013 - 10:43

Wapno granulowane Wapno i obornik to chyba nie zbyt dobry pomysł, słyszałem ze w jednym roku nie powinno sie dawac wapna rezem z obornikiem, ja na twoim miejscu bym wjechał z wapnem jak to tylko będzie możliwe

:) :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapno granulowane Dzisiaj, 22:06
  •  

#622 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 09 marzec 2013 - 11:04

Wapno granulowane Ja pod jęczmień też będę dawał obornik i wapno. Myślę że zabronuję, przelecę kultywatorem z wałkiem dam obornik , orka, wapno , płytko kultywator z wałkiem i siew i się przekona jak będzie.

#623 Share mirek37

mirek37

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów
  • Zainteresowania:tenis stołowy, dłubanina w garażu

Napisany 09 marzec 2013 - 11:20

Wapno granulowane karolr2 ta cena to u producenta czy u pośrednika? mi powiedział w kornicy 340 big-bag 390 worek netto

#624 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1531 postów

Napisany 09 marzec 2013 - 20:20

Wapno granulowane Dzwoniłem pod numer który jest dostępny na stronie firmy powiedział 320 ale utargowałem 2dychy cena za bb 500kg. Gdzieś czytałem że miedzy wapnem a obornikiem powinno być 4-6 tygodni. W moim przypadku mogę zachować minimalny odstęp robiąc obojętnie którą z tych prac jako pierwszą. Ojciec twierdzi że siejąc kredę jako pierwszą to podczas orki przewróci się ziemie z wapnem pod spód i że lepiej będzie przed siewem bo wtedy będzie się powoli rozpuszczać i odkwaszać z góry na dół.

#625 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 09 marzec 2013 - 20:32

Wapno granulowane Zawsze dawałem obornik i wapno w tym samym tygodniu, tylko że dolomit, a to działa po paru miechach, a z kredą będzie pierwszy raz. Zobaczymy efekt. Trza samemu testować bo to co ktoś powiedział to pic na wodę czasem.

#626 Share mirek37

mirek37

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów

Napisany 10 marzec 2013 - 11:16

Wapno granulowane karolr2 dzięki.co do testowania to święta racja rożne opinie trzeba brać pod uwagę ,chociażby chociażby po to żeby mieć porównanie przy podejmowaniu własnych decyzji .od wczoraj rozpocząłem doświadczenie z dolomitem z siarkopolu doświadczenie głównie ma na celu zaobserwowaniu po jakim czasie lub w jakim stopniu rozpuści się zalane wodą. woda będzie wymieniana odpowiednio do stopnia zozpuszczania się

#627 Share RYZYNH

RYZYNH

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 188 postów

Napisany 11 marzec 2013 - 17:46

Wapno granulowane Czy opłacało by się kupić wapno z Nordkalku po 200zł/t.I ile musiałbym go dać ph mam pewnie coś ok 5 a ziemie od klasy 2 do 3b. Czy może lepiej zastosować jakieś wapniaki granulowane np. POLCALC lub wapniak kornicki ??

Edytowany przez RYZYNH, 11 marzec 2013 - 17:55.

#628 Share gospodarz97

gospodarz97

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 345 postów

Napisany 11 marzec 2013 - 18:02

Wapno granulowane Myślę, że jakieś 100/1200 kg na ha. Wszystko zależy od gleby:)

#629 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 11 marzec 2013 - 18:10

Wapno granulowane

karolr2 dzięki.co do testowania to święta racja rożne opinie trzeba brać pod uwagę ,chociażby chociażby po to żeby mieć porównanie przy podejmowaniu własnych decyzji .od wczoraj rozpocząłem doświadczenie z dolomitem z siarkopolu doświadczenie głównie ma na celu zaobserwowaniu po jakim czasie lub w jakim stopniu rozpuści się zalane wodą. woda będzie wymieniana odpowiednio do stopnia zozpuszczania się

Życzę powodzenia i gratuluję dostępu do poważnej ilości wody oraz wagi laboratoryjnej.
Węglan wapnia jest praktycznie nierozpuszczalny w wodzie i to doświadczenie z góry jest skazane na porażkę , jeśli ocena ma być organoleptyczna.
Przypominam że i dolomit i wapno węglanowe a także osławiona kreda to związki węglanowe .
Jak się takowe coś rozpuszcza widać tu
"
Rozpuszczalność CaCO3 w 20oC wynosi 31 mg/dm3
a w 100
oC 37
mg/dm3
.
Rozpuszczalność MgCO3 w 20oC wynosi 84 mg/dm3
a w 100oC 62 mg/dm3
.
Rozpuszczalność Mg(OH)2 w 20oC wynosi 9 mg/dm3"

.http://www.pg.gda.pl/chem/Katedry/Detergenty/files/uzdatnianie_wody-_cw1.pdf

Wiedząc ze 1mg to 1/1000000 kg lub 1/100 gr

Edytowany przez xemit, 11 marzec 2013 - 18:21.

#630 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1531 postów

Napisany 11 marzec 2013 - 19:26

Wapno granulowane Dzisiaj sobie przypomniałem że sąsiad w ciągu dwóch lat wysiał ok 8 ton dolomitu na kawałek trochę więcej niż 1 ha. Mam z nim pole przez miedze u niego mieszanka owies z jęczmieniem ładna była a u mnie urósł tylko owies. Szkoda że jak robiłem badanie gleby na jesieni nie wziełem jednej próbki od niego. Pierwszy raz siał 3lata temu później za rok a ja w tym roku kupuje już mieszankę od niego.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#631 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 11 marzec 2013 - 19:59

Wapno granulowane

Życzę powodzenia i gratuluję dostępu do poważnej ilości wody oraz wagi laboratoryjnej.
Węglan wapnia jest praktycznie nierozpuszczalny w wodzie i to doświadczenie z góry jest skazane na porażkę , jeśli ocena ma być organoleptyczna.
Przypominam że i dolomit i wapno węglanowe a także osławiona kreda to związki węglanowe .
Jak się takowe coś rozpuszcza widać tu
"
Rozpuszczalność CaCO3 w 20oC wynosi 31 mg/dm3
a w 100
oC 37
mg/dm3
.
Rozpuszczalność MgCO3 w 20oC wynosi 84 mg/dm3
a w 100oC 62 mg/dm3
.
Rozpuszczalność Mg(OH)2 w 20oC wynosi 9 mg/dm3"

.http://www.pg.gda.pl/chem/Katedry/Detergenty/files/uzdatnianie_wody-_cw1.pdf

Wiedząc ze 1mg to 1/1000000 kg lub 1/100 gr

Kolejne popłuczyny naukowe nam tu serwujesz, niby masz trochę wiedzy ale wszystko tak chaotyczne i nie spójne że źle interpretujesz pewne fakty.
Wg. tego co nam tu sugerujesz to marmur był by tak samo reaktywny jak kreda jeziorna co jest oczywistą nieprawdą .
Przypominam że marmur ma wzór chemiczny identyczny jak kreda jeziorna CaCO3

Edytowany przez Agronom_kujawy, 11 marzec 2013 - 20:03.

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#632 Share GoRAL1

GoRAL1

mlody rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 2478 postów

Napisany 11 marzec 2013 - 20:46

Wapno granulowane Marmur tez podlega procesom wietrzenia

#633 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 11 marzec 2013 - 20:54

Wapno granulowane "Kolejne popłuczyny naukowe nam tu serwujesz, niby masz trochę wiedzy ale wszystko tak chaotyczne i nie spójne że źle interpretujesz pewne fakty.

Nie wiem czy wiesz , ale istniej pewna żelazna zasada -by dokonać jakiegoś pomiaru, narzędzie które do tego ma służyć, musi posiadać wyższe parametry niż te, które chcemy okrśslić.
Podobnie jak Doktor ocenia magistra, inżynier -robotnika , a nauczyciel -ucznia.
Moim skromnym zdaniem twoje możliwości oceny wiedzy z zakresu chemii kończą się na etapie oceny 7-latka , więc mi , który ukończył 7 klas szkoły podstawowej nie wystawiaj cenzury.
Uczepiłeś się magicznego słowa 'reaktywność" choć nie bardzo wiesz jak i gdzie nim się posługiwać . Zapraszam do zapoznania się z tą pomocą naukową . o ile oczywiście jesteś w stanie ją ogarnąć.
http://allegro.pl/ma...3066713746.html

Forumowiczom którzy kupują wapno proponowane przez przesławnego Agronoma z Kujaw powiem tylko tyle , nie wierzcie w bajki i szanujcie swoje pieniądze .Przy odczynie kwaśnym, czyli wskazującym na konieczność wapnowania , niezbędna jest dawka min 3 tony CaO lub 6 CaCO3 . Każda mniejsza nie rozwiązuje problemu. Jeśli więc koszt 600 zł/t , przesławny Agronom z Kujaw uważa za jeszcze opłacalny , to wiedzieć trzeba że koszt 4 letni , gdyż taka jest średnia rotacja wapnowana wynosi 3600 zł/ha lub 900 rocznie.
Żadne odkwaszenie samym związkiem wapna nie przyniesie takiego zwrotu nakładów, gdyż sam niedobór wapnia to straty ok 3-6q zboża rocznie. Dużo większe straty przynosi brak magnezu , którego to niedobór przynosi dużo większy spadek plonu niż samo niskie pH, o czym szanowny Agronom z Kujaw nie raczy wspomnieć.
Idąc za jego magiczną teorią reaktywności, najlepiej odkwaszać glebę wapnem musującym w pastylkach lub saszetkach kupionym w markecie bądz najbliższej aptece. Dobrze się to rozrzuca , nie kurzy się a i działa błyskawicznie. Dodatkowym atutem jest spora zawartość mikroelementów , o czym ja Xemit wam mówię. A koszty, co mnie obchodzą koszty , Ty-płacisz ja zarabiam.. Ty kupujesz, ja sprzedaję.
Na szczęście takie teorie tylko na forum , bo na podwórku i Xemitowi i Agronomowi z Kujaw należy sprzedać kopa zwanego kujawiakiem , gdyż zapomnieli o jednym- pamiętaj rozchodzie, żyć z przychodem w zgodzie.

#634 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 11 marzec 2013 - 21:14

Wapno granulowane

Dzisiaj sobie przypomniałem że sąsiad w ciągu dwóch lat wysiał ok 8 ton dolomitu na kawałek trochę więcej niż 1 ha. Mam z nim pole przez miedze u niego mieszanka owies z jęczmieniem ładna była a u mnie urósł tylko owies. Szkoda że jak robiłem badanie gleby na jesieni nie wziełem jednej próbki od niego. Pierwszy raz siał 3lata temu później za rok a ja w tym roku kupuje już mieszankę od niego.

karol ile zebrałeś tego owsa z ha i jaka odmiana, jaka gleba i nawozenie?

#635 Share GoRAL1

GoRAL1

mlody rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 2478 postów

Napisany 11 marzec 2013 - 21:16

Wapno granulowane Wszelkie domowe eksperymenty z dolomitem w wodzie nie maja sensu
musi być przemiennie Co2 i roztwory kwasów jakie występują w glebie

#636 Share mirek37

mirek37

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów

Napisany 11 marzec 2013 - 21:27

Wapno granulowane nie jestem zwolennikiem jak na razie żadnego wapna w przeciwnym razie chyba nie było by mnie w tym temacieile, według was ile potrzeba wody na 200 gr wapna .według tego wzoru wychodzi 66 l/100gr.chyba że żle policzyłem takiej ilości opadów trudno spotkać. nie przesadzajmy z dokładnością zwykła waga kuchenna wystarczy, tolerancja 5 % mi wystarczy,chodzi mi o to czy do jesieni będzie jakaś różnica a jak już to jaka (temp 20-40 0C ) o tyle dobrze że dyskusja się rozwija

#637 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 11 marzec 2013 - 21:36

Wapno granulowane Można zrobić doświadczenie polegające na zalaniu próbki piasku i dolomitu -elektrolitem , choćby ze starego akumulatora. Warto zrobić to również z kredą.
Ten prosty eksperyment zweryfikuje z czym mamy do czynienia , a każdy niedowiarek sprawdzi na ile prawdziwa jest teoria bezproduktywności dolomitu powielana przez Krynicę wiedzy wapienniczej okrzykniętą samozwańczo -Ekspertem z Kujaw.

Co do rozpuszczalności CaCO3 w wodzie to pełne nasycenie takiego roztworu nastąpi gdy rozpuści się 31 mg w l , wiec wiedząc ze 1 kg CaC03 to 1000000 mg to aby ten kilogram rozpuścić potrzeba 32 tyś l wody.
Dlatego CaCO3 uważa się za związek praktycznie nie rozpuszczalny, co też obala słynne doświadczenie Agronoma z Kujaw.który pomylił roztwór z zawiesiną. Ale to przecież drobiazg.

Edytowany przez xemit, 11 marzec 2013 - 21:45.

#638 Share maciek

maciek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 483 postów

Napisany 11 marzec 2013 - 21:45

Wapno granulowane po posianiu tego wapna bierz kwas siarkowy do opryskiwacza i w pole ;0

#639 Share GoRAL1

GoRAL1

mlody rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 2478 postów

Napisany 11 marzec 2013 - 21:48

Wapno granulowane kwaśne deszcze mamy za darmo
Co2 też

Edytowany przez GoRAL1, 11 marzec 2013 - 21:50.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#640 Share mirek37

mirek37

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów

Napisany 11 marzec 2013 - 22:42

Wapno granulowane mówiąc po chłopsku żeby odkwasić glebę trzeba wapnować żeby wapno "rozłożyć" trzeba zakwaszać :( ? CaCO3 jest ok.60% czyli wynik x 2

Edytowany przez mirek37, 11 marzec 2013 - 22:48.