Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapno granulowane

1822 odpowiedzi na ten temat

#601 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 08 marzec 2013 - 19:17

Wapno granulowane To powiedzcie mi jakim cudem ten dolomit http://www.zelatowa.com.pl/ podniósł mi ph z 4,2 na 6,4 w ciągu półtora roku?? gdzie magnezu mam na badanej działce 7,8 fosforu 13,6 a potasu 12,8

:) :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapno granulowane Dzisiaj, 01:00
  •  

#602 Share maniek33

maniek33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 584 postów

Napisany 08 marzec 2013 - 19:26

Wapno granulowane "Toż to cud!!! " - powiedziałby Agronom gdyby nie był agronomem :) :)

#603 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 08 marzec 2013 - 19:28

Wapno granulowane

To powiedzcie mi jakim cudem ten dolomit http://www.zelatowa.com.pl/ podniósł mi ph z 4,2 na 6,4 w ciągu półtora roku?? gdzie magnezu mam na badanej działce 7,8 fosforu 13,6 a potasu 12,8

Trzeba zbadać ten ewenement:

Jaką ilość tego towaru zastosowałeś?
Na jaką glebę ?

heh dobre :blink:

Edytowany przez Marcin91, 16 marzec 2013 - 17:53.
cytowanie poprzedniego posta

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#604 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 08 marzec 2013 - 19:39

Wapno granulowane 4 tony na H, gleba dokładnie nie wiem jaka klasa jest na tej działce ale na wynikach badań napisali że klasa agronomiczna gleby jest średnia :o

#605 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 08 marzec 2013 - 20:03

Wapno granulowane eee to nie możliwe. Tyle i w tak krótkim czasie to dolomit nawet jak by był super zmielony to by nie zadziałał. Może tlenek by zadziałał ale nie dolomit.
Musiałeś popełnić jakiś błąd w mierzeniu tego pH .
Pewnie pomyliłeś próbki z innego pola , to się często zdarza .
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#606 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 08 marzec 2013 - 20:14

Wapno granulowane Nie ma takiej opcji że bym coś pomylił ;[ sam się zastanawiam co spowodowało podniesienie ph, na innych działkach gdzie dałem ok 5t też ph jest wyższe

#607 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 08 marzec 2013 - 20:22

Wapno granulowane w takim razie cód ;)

#608 Share golobek

golobek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów
  • Zainteresowania:kukurydza roslina szczegolnie ulubiona......

Napisany 08 marzec 2013 - 20:26

Wapno granulowane xemit się spiera z Agronomem a pisałem też o tym o czy napisał Agronom w rozmowie z rolnikiem. prosta sprawa zbadać glebę przed wapnowaniem sypnąć dolomit i po roku zbadać sprawdzić czy ph poszło do góry . tak wiem dolomit działa powoli ale po roku powinien choć troszkę ph podnieś takie moje zdanie. a poza tym proponuje test który wykonam chyba w tym roku na kukurydzy. pas pola zwapnować granulawonym wapnem ( dlatego ze mam lejek i dobrze bd się mi siało) pas wap magiem reszta pola azot superfosfat 40 proc sól 60 proc. i zobaczymy. a koszt granulacji wysoki.... no to zamów formę pylistą . mało magnezu - można dolistnie siar czanem magnezu jak bd widać niedobory magnezu. Agronom pisze o dawkach corocznych trzeba pocztać temat od początku dawkach COROCZNYCH. a o tej secie to nie masz racji zależy jakie kto ma predyspozycje są tacy co po secie odpadają. to dajesz tlenek czy węglan zależy przecież od gleby na lekkie nie możesz dać tlenku bo przesuszysz ja tak i zniszczysz strukturę, że nic nie urośnie. a tak w ogóle miałem paru kolegów na studiach z kujaw to rolnicy od których można się dużo nauczyć.

#609 Share GoRAL1

GoRAL1

mlody rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 2478 postów

Napisany 08 marzec 2013 - 20:27

Wapno granulowane Znowu wojna z dolomitem

#610 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 08 marzec 2013 - 20:28

Wapno granulowane Też mi się tak wydaje, może dlatego to zadziałało że było suche i bardzo drobno zmielone (jak piasek), w tamtym roku też woziłem i juz takie niestety nie było tylko grubsze :( po żniwach zbadam glebę i zobaczymy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#611 Share golobek

golobek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 08 marzec 2013 - 20:29

Wapno granulowane nawożenie organiczne też w pewnym stopniu odkwasza glebę,

#612 Share GoRAL1

GoRAL1

mlody rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 2478 postów

Napisany 08 marzec 2013 - 20:33

Wapno granulowane Obornik od świni zakwasza

#613 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 08 marzec 2013 - 20:39

Wapno granulowane w moim przypadku na tych działkach zero obornika a słoma co roku zbierana

#614 Share golobek

golobek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 08 marzec 2013 - 20:41

Wapno granulowane a tak w ogóle na czym polega odkwaszanie na reakcjach wymiany jony wapnia wypierają jony wodoru z kwasów itp. ?

#615 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 08 marzec 2013 - 21:19

Wapno granulowane Teraz będę dawał kredę pod jęczmień jary, zostawię pas bez wapnowania i zobaczę czy będzie różnica. Sypnąłem wiaderko w rogu na j ozimy pogłównie na próbę czy nie spali, jak za 2-3 tyg nic mu nie będzie to poprawię po wapmagu

#616 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 08 marzec 2013 - 21:25

Wapno granulowane Chciałbym ci to opisać ale musiał bym się posłużyć równaniami chemicznymi których nie da się tu w tym edytorze zapisać.
Najlepiej zajrzyj do książki : " Nawożenie roślin uprawnych " Witolda Grzebisza str. 336 rozdział Kwasowość i odczyn .
Tam jest kilkadziesiąt stron na ten temat.

Teraz będę dawał kredę pod jęczmień jary, zostawię pas bez wapnowania i zobaczę czy będzie różnica. Sypnąłem wiaderko w rogu na j ozimy pogłównie na próbę czy nie spali, jak za 2-3 tyg nic mu nie będzie to poprawię po wapmagu

ok kolego
jesteśmy ciekawi efektu, nie zapomnij się nim podzielić. :)
pozdrawiam

#617 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 08 marzec 2013 - 21:30

Wapno granulowane

a tak w ogóle na czym polega odkwaszanie na reakcjach wymiany jony wapnia wypierają jony wodoru z kwasów itp. ?

Zacznę od tego że w w ponad 90% koloidy glebowe mają ładunek ujemy. Przez co kompleks sorpcyjny sorbuje wszystko co ma ładunek dodatni. W kwaśnym odczynie w kompleksie sorpcyjnym przeważają jony H+, Fe2+, Al3+. Do tego może jeszcze być K+, ten akurat porządny. Gdy dasz wapno te jony zostają zastąpione jonami Ca2+, i Mg2+, i następuje odkwaszenie gleby, bo H+ powoduje ze gleba jest zakwaszona.

@xemit nie zawsze Cie popierałem ale teraz się w pełni zgadzam, ale juz tu byli tacy co prowadzili zażarte dyskusje i kończyło sie na kłótniach. Jak pewnie sam dobrze wiesz każdy polski rolnik uważa sie za wszechwiedzącego specjalistę mimo ze zbiera 3t z pola którego potencjał wynosi 8t :D
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#618 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 08 marzec 2013 - 21:43

Wapno granulowane od razu kłótnie ;)
Nic tak nie łączy Polaków jak wspólny wróg . :ph34r:

Edytowany przez Agronom_kujawy, 08 marzec 2013 - 21:50.

#619 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 08 marzec 2013 - 22:28

Wapno granulowane

To ja ci polecam wywalić na pole raz na cztery lata 6 ton azotu lub 10 ton mocznika !

Nie wiem co palisz , ale chętnie zapoznam się z twoim dilerem . Widać ze towar ma power.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#620 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1536 postów

Napisany 08 marzec 2013 - 23:21

Wapno granulowane Ja też będę kupował po niedzieli wapno granulowane z Kornicy po 300zł netto wysieję 2tony na 1.6ha badanie robiłem ph wyniosło 4.5 i drugie badanie zrobię na jesieni i zobaczymy jaki będzie wynik.
Ps. jak myślicie kiedy to rozsiać teraz jak się da tylko wjechać i talerzówka za miesiąc obornik i orka czy obornik orka i wapno razem z nawozami przed siewem kukurydzy