Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapno granulowane

1821 odpowiedzi na ten temat

#541 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 16 styczeń 2013 - 22:05

Wapno granulowane Zauważ że podałem ci dawkę czteroletnią, możesz równie skutecznie wysiewać dawkę jednoroczną kredy wtedy wyjdzie około 500kg na ha. poza tym kredę pylistą możesz zakupić taniej niż za 400zł :)
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapno granulowane Dzisiaj, 19:31
  •  

#542 Share zbyszek8201

zbyszek8201

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 662 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 22:07

Wapno granulowane Mam w okolicy krede pastewną po 300zł tona i podobne pytanie do Agronoma jakie taka dawka 1-1.5tony na ha kredy da działanie? nie odkwasi w pełni taka prawda,lecz zalecane ostatnio wapnowanie mniejszymi dawkami a częściej... ps daj namiary gdzie najtaniej idzie kupić krede pylistą/pastewną.

Edytowany przez zbyszek8201, 16 styczeń 2013 - 22:11.

#543 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 16 styczeń 2013 - 22:21

Wapno granulowane W twojej okolicy to pewnie taniej nie znajdziesz dobrej kredy pylistej bo transport drogo wychodzi do tony.
Najtańsza to jest obecnie kreda z minerału w workach lub big-bag około 150zł na miejscu , możesz szukać też innej kredy ale raczej tańszej nie znajdziesz.
Co do skuteczności to będzie tak samo skuteczna jak granulaty bo to ten sam materiał tylko ma inną postać ,minusem jest rozsiewanie.
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#544 Share zbyszek8201

zbyszek8201

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 662 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 22:32

Wapno granulowane Dzięki, mam ten problem że jakiekolwiek wapno,jakakolwiek kopalnia jest daleko,a koszty tranportu wiadomo wysokie, jedynie do cukrowni Glinojeck 40km....

#545 Share jacus

jacus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1451 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 23:16

Wapno granulowane mamy pecha najwiecej gleb kwasnych wystepuje w polsce i poludniowej skandynawii,ale na czerwonym tle jest szara wyspa-czyzby kujawsko -pomorskie B) rzeczywiscie zapotrzebowanie na cao od 0-2 ton, tylko na sasiednich terenach wielkopolskiego jest podobne i na zamojsczyznie-zrodlo instytut nawozow sztucznych.
co do przedszkola tu agronom masz racje, teraz sezon balow maskowym[corke mam w przedszkolu] sciag maske bezstronnego fachowca i przedstaw oferte swojej firmy ,kreda jeziorna to bardzo dobry nawoz -tylko nie wszedzie i nie dla kazdej gleby[brak magnezu] a koszty transportu zabijaja wszelka oplacalnosc , u mnie tona nawozu z zelatowej[chrzanow] z dostawa wychodzi 52 zl wiec moge spokojnie poczekac 1 rok jak zacznie dzialac i 6 lat jak skonczy-tyle pisza amatorzy z oschr krakow, a wy chcecie w 1 m efekty, u nas po kazdej powodzi dawali wapno do odkarzania pol i najlepsze bylo - jakies czarne pyliste-bez flaszki nie dalo sie tego rozsiac,dolomitowe z 2001 r jeszcze po krzakach na kupach lezy[ale jednak sie w wodzie rozpuszcza bo sa coraz mniejsze] a po ostatniej to juz sami musielismy kupowac.

buk, humor ,seks ,rokendrol.

#546 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 17 styczeń 2013 - 08:59

Wapno granulowane

No to pięknie , już widzę że inwestycja nie trafiona , zamiar był taki - kupić kredę do 400 zł za tone ale przy założeniach że to po wino być 4 do 5 ton przy w/w cenie wychodzi coś 1600 - 2000 zł i tu łapy troszkę mi opadły , zadaje sobie pytanie kiedy taka inwestycja się cofnie przy takiej bonitacji gleby jak u mnie w rzeczywistości do zwapnowania mam kilkanaście ha o odczynie 4,8 do 5,5 ten 1 ha miał być tylko przykładowym . Zadam jeszcze pytanie - jaki będzie efekt nawożenia kredą w ilości 1- 1,5 na ha , tyle mogę zainwestować ...

krede pylista mozna juz za 100 zl z tone kupic.granulowana jest trzy razy drozsza .

#547 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 17 styczeń 2013 - 10:19

Wapno granulowane Tak , tylko że istotnym czynnikiem jest tu rozdrobnienie, możesz kupić za 100zł produkt który jest słabo rozdrobniony . To tak samo jak z Kujawitem są dwie odmiany jedna to mączka a druga to kruszonka. Kruszonka jest tańsza i lepiej się wysiewa . Mączka jest droższa i gorzej się wysiewa ale daje dużo lepsze efekty .

#548 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 17 styczeń 2013 - 10:33

Wapno granulowane kruszona kreda bedzie dluzej dzialala od pylistej?kreda z mielnika w jakiej postaci wystepoje?

#549 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 17 styczeń 2013 - 11:35

Wapno granulowane Kruszona kreda będzie działała rzeczywiście bardzo długo , nikt nie wie jak długo bo nikt tyle nie żyje żeby to sprawdzić :) Z mojego doświadczenia wynika że zastosowanie kruszonki wapiennej o frakcji 2mm w ilości 2t na ha w ogóle nie podnosi pH gleby po pierwszym roku ! Innymi słowy jest to wysypanie zwykłych kamieni na pole. O działaniu odkwaszającym można mówić dopiero przy frakcjach poniżej 0,15mm . ( tu trzeba zaznaczyć że są różnice pomiędzy złożami)
Dotyczy to wyłącznie węglanów pochodzenia kredowego będących efektem przerobu skał wapiennych a nie kopalin czyli kredy jeziornej takiej jak w mielniku bo tam frakcje ze względu na miałką strukturę tej kredy nie mają wpływu na odkwaszanie.

#550 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 17 styczeń 2013 - 11:53

Wapno granulowane czyli kreda z mielnika nie jest dobrym sposobem na odkwaszanie?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#551 Share LukaPro

LukaPro

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 17 styczeń 2013 - 12:41

Wapno granulowane Zrobiłem mały teścik.od znajomego z siewnika(jeszcze z zeszłego roku) wziąłem garść wap - magu. zważyłem- 35gram. rozpuściłem to w wodzie, z początku zdziwiło mnie to jak szybko ten granulat się rozpuścił,ale po kilkukrotnym przepłukaniu i przesączeniu przez sitko zostało sporo takiego małego kamyka.Kamyki te osuszyłem z wody i zważyłem na nowo - wynik 12gram "kamienia".
Więc w 35gramach nawozu znajdowało się 12gram kamyków. A żeby tak to z 50 kilo rozpuścić jak by to proporcjonalnie się ułożyło, a dalej sięgając porównać to do 1 tony.
Cena takowego nawozu to w moich rejonach około 460 zł. za tone skład 28%CaO 16%Mg0 10%SO.
Przypomnę że to moje takie prywatne doświadczenie, może nic nie znaczące....Pozdrawiam
PS. Agronom dzięki za rade wcześniejszą

#552 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 17 styczeń 2013 - 14:04

Wapno granulowane prosty wynik jakaś 1/3 towaru to kamyszki. Wg Twojego doświadczenia.

#553 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 17 styczeń 2013 - 14:12

Wapno granulowane hmm . mi wychodziło z nowego worka wagowo 60% kamyszków. Może udoskonalili skład ;)

kreda z mielnika jest bardzo dobrym towarem do odkwaszania bo to geologicznie najmłodsza odmiana kredy i nie trzeba jej mielić .Ale ma też swoje minusy , takie jak duża wilgotność i kiepski wysiew. ale efekty daje najlepsze, przy tym jak ktoś ma niedaleko to jest to bardzo ekonomiczne odkwaszanie.

Edytowany przez Agronom_kujawy, 17 styczeń 2013 - 14:16.

#554 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 17 styczeń 2013 - 14:34

Wapno granulowane dziekuje za odpowiedz.wlasnie jesli chodzi o transport w moje okolice to bede mial chyba najblizej.co sie dzieje z kreda o duzej wilgotnosci jesli polezy dluzej na pryzmie?robia sie bryly?

Edytowany przez slawek2209, 17 styczeń 2013 - 14:36.

#555 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 17 styczeń 2013 - 17:19

Wapno granulowane No jak każde wapno to i takie się zbryli . Wysiew wapna to zawsze jest kłopot albo za mokre albo za suche ;)

#556 Share jack83

jack83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 422 postów
  • Zainteresowania:agrochemia
    sport

Napisany 17 styczeń 2013 - 18:43

Wapno granulowane a jak mączka miesno-kostna ma sie do odkwasznia panie Agronomie??

#557 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 17 styczeń 2013 - 19:52

Wapno granulowane nie wiem kolego,
na mączce kostnej się nie znam, może ktoś inny ci pomoże :)

#558 Share Rolnik1111

Rolnik1111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 329 postów

Napisany 19 styczeń 2013 - 20:09

Wapno granulowane

zalerzy od rodzaju wapna skontaktuj się z producentem i dopytaj napewno timaga wapna z alg morskich można

To wapno naprawdę jest robione z alg morskich?

#559 Share adrin6231

adrin6231

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 204 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza sporty wodne samochody

Napisany 03 luty 2013 - 09:34

Wapno granulowane to wapno z alg jest dobre ale bardzo drogie jak na wapno

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#560 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1533 postów

Napisany 03 luty 2013 - 11:43

Wapno granulowane Agronom czy to wapno Lafarge ( radkowit) to też jest dolomit bo zawiera magnez i jak myślisz można go siać pogłównie