Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapno granulowane

1821 odpowiedzi na ten temat

#521 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1332 postów

Napisany 15 styczeń 2013 - 21:54

Wapno granulowane

Kolego Wyrebski1
Jako że nie znam tego wapna posodowego i osobiście traktuje wapna odpadowe jako odpad i nigdy takiego sietu nie polecił bym nikomu to zdecydowanie polecam ci wapno Lafarge . Z tym że zwróć uwagę na uziarnienie , bo Kujawit ma dwie odmiany, i Kujawit premium ( odmiana 04) to całkiem dobre wapno natomiast kujawit odmiana 05 to już nie polecam bo to kruszonka a nie mączka .
pozdrawiam

Rozumiem, pozostaje jeszcze kwestia rozwiezienia tego wapna-którą odmianę lepiej rozsieje się rozsiewaczem 04 czy 05?
Nie cytuj poprzedniego posta

Edytowany przez danielhaker, 16 styczeń 2013 - 17:26.
cytowanie poprzedniego posta

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapno granulowane Dzisiaj, 18:58
  •  

#522 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1675 postów

Napisany 15 styczeń 2013 - 22:09

Wapno granulowane obie odmiany wapna rozsiewa się tak samo, musisz mieć rozsiewacz z taśmą lub łańcuchami,

#523 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 16 styczeń 2013 - 12:50

Wapno granulowane pogłowne stosowanie wapna możliwe jest tylko w przypadku wapna węglanowego np tu masz takie :
wapno granulowane polcalc
jak zastosujesz pogłównie np. wapno tlenkowe to zniszczysz uprawę .
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#524 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 14:24

Wapno granulowane zapewne lepiej będzie się rozsiewać wapno mniej rozdrobnione, ale jak wskazuje nasz agronom, będzie mniej skuteczne

właśnie wpadła mi w ręce "nawożenie mineralna roślin uprawnych" z 96 r. pod redakcją Czuby (wydawca Police)
"nie należy wapnować pod kukurydzę, nie zaleca się nawozów wapniowych a zaleca się nawozy o wysokiej zawartości MgO"
zaskakujące jest nie tyle reklamowanie dolomitów, co nie zalecanie wapnowania pod roślinę, która najlepiej reaguje na wzrost pH, z czego to może wynikać?

#525 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 14:30

Wapno granulowane Myślę, że to bardziej rzetelna informacja o wapnie i wapnowaniu zachęcam do przeczytania może to, co tu przeczytacie rozwieje wasze wątpliwości

http://www.wapno-inf...4fa81251703.pdf

#526 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 16 styczeń 2013 - 14:46

Wapno granulowane Publikacja którą podajesz Pstaszek to istotnie podstawowa wiedza, jednak wydaje mi się że część informacji należało by w tym momencie zweryfikować i odświeżyć bo są to powielane i pokutujące przez lata informacje z publikacji nieraz z lat 50 albo i wcześniejsze. Nikt ich nie weryfikuje, każdy wyłącza myślenie i bezmyślnie przepisuje. Stąd nasza nauka to takie własnie popłuczyny , jeden po drugim jak papuga przepisuje a żaden nie śmie się odważyć na jakąś nową teorię bo zaraz go zjedzą że jak to ty taki wrzód na d*pie podważasz takiego wielkiego profesora z lat 50 !!!!
Tak panowie. Niestety taki mamy poziom nauki. Uczą tego popłukiwania już studentów przy pisaniu magisterek, dalej doktoranci muszą popłukiwać , a jak już doktorant zostaje profesorem to się okazuje że po 50 latach sam zaczyna wierzyć w te popłuczyny.
Smutne ale prawdziwe.
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#527 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 15:50

Wapno granulowane A dlaczego się Panu Agronom_kujawy wydaje czyżby był Pan jednym z tych pseudo naukowców?? I nie potrafi pan obalać tego, co ta publikacja wnosi do tej dyskusji, która Pan tu prowadzi tylko ktoś naiwny uwierzy w cos tak śmiesznego jak Pan tu opowiada typu szklanka wody czy też, że dolomit to, to samo, co piasek jakoś w żadnej publikacji nikt się nie powołuje na szklankę wody czy też to śmieszne twierdzenie wyssane z pana pseudo badań o nie działaniu czy tez działaniu jakiegoś produktu albo jak to pan sprawdza czy dana firma ma dobre wapno czy złe dzwoni pan do nich?? I już pan wie ze maja dobre albo złe ile pan doświadczeń wykonał i gdzie są publikacje na ten temat czy mógłby mi pan podać te nowe świeże publikacje no cóż śmiem wątpić, że jest pan w stanie cokolwiek udowodnić za pomocą tej szklanki wody no chyba ze liczy pan na naiwność czytających, ale niech każdy sam przeczyta i wyciągnie odpowiednie wnioski.

Edytowany przez pstaszek, 16 styczeń 2013 - 15:52.

#528 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 16 styczeń 2013 - 16:53

Wapno granulowane My stosowaliśmy dolomit i efekty są widoczne gołym okiem, nie tylko w terenie, ale również na wadze. ;) Ja już powiedziałem, że spróbuję jeszcze wysiać na jakimś kawałku kredę pastewną i samem ocenię efekty ;)

#529 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 17:19

Wapno granulowane Może jeszcze coś ciekawego wypowiedzi "EKSPERTA" tej firmy do złudzenia przypominają wypowiedzi naszego "Eksperta AGRONOMA_kujawy" można sobie przeczytać i dowiedzieć się z kąt wzięły się doświadczenia ze szklanką wody Hmm… gdybym był złośliwy to powiedziałbym ze to pisał nasz „EKSPERT Agronom-kujawy” zapraszam do przeczytania konwersacji prowadzonej przez „EKSPERTA” pewnej firmy z Rolnikiem

http://www.polcalc.pl/?page_id=267

#530 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 17:48

Wapno granulowane Pisałem już pstaszku że test ze szklanką wody dotyczy umiejętności odróżniania granulatu od pseudogranulatu czyli kruszonki, bo chyba zgodzisz się że płacenie za kruszonkę dolomitową o frakcji 2mm 480zł za tonę to oszustwo bo obaj wiemy że w twojej kopalni taki dolomit kosztuje 12zł za tonę , i rzeczywiście mogę się zgodzić z tym że jest tyle wart .
Poza tym test z reaktywnością wykonany w szklance wody jest jak najbardziej testem naukowym bo to nic innego jak test w skali RDIN wykonywany właśnie na podstawie normy europejskiej nr 12485, (german DIN- odpowiednik PN-EN 13971:2008 U ) . Metoda ta obejmuje łącznie cechy fizyczne i chemiczne w ocenie wapna nawozowego .
Badanie wg tej metody przeprowadza się w laboratoriach w następujący sposób:
- zmielone węglany wapnia, dolomity, czy też pochodne których rozmiar cząsteczek nie przekracza 6,3 mmm w wadze 150g produktu wsypuje się do termostatu z wodą w ilości 600cm3 o temperaturze 20 stopni celcjusza i ogrzewa do temperatury 60 stopni . Po wsypaniu mierzy się czas rozkładu nawozu w sekundach a po pomiarze otrzymany wynik dzieli się przez 2400 czyli iloczyn 40C i 60 sekund.
Podany wynik jest określeniem jednostki reaktywności nawozu:
i tak :
> 30 silnie reaktywny wapień ( węglan wapnia kredowy )
10-30 wapień reaktywny ( kruszonki jurajskie , kreda nawozowa mielona)
<10 wapień nie reaktywny ( dolomity)
Więc jak widzisz w badaniach laboratoryjnych używa się metody bardzo zbliżonej do szklanki wody , nie pisałem o tym bo wydało mi się to oczywistym że nawet najbardziej sceptyczni spośród nas wykonując test ze szklanką wody odkryją że ktoś ich robi w bambuko sprzedając kruszone kamyszki za 500zł , które w ogóle się nie rozpuszczają i wyglądają jak kruszony granit na drodze.
Chyba każdemu powinna się w takim momencie zaświecić czerwona lampka , ale oczywiście nie handlarzowi dolomitem , bo to dla niego przecież chleb powszedni oszukiwać rolników i śmiać się z nich że są tacy głupi i naiwni że kamienie se na pole wysiewają i jeszcze polecają jeden drugiemu że zajefajne efekty i super się wysiewa.
pozdrawiam

Może jeszcze coś ciekawego wypowiedzi "EKSPERTA" tej firmy do złudzenia przypominają wypowiedzi naszego "Eksperta AGRONOMA_kujawy" można sobie przeczytać i dowiedzieć się z kąt wzięły się doświadczenia ze szklanką wody Hmm… gdybym był złośliwy to powiedziałbym ze to pisał nasz „EKSPERT Agronom-kujawy” zapraszam do przeczytania konwersacji prowadzonej przez „EKSPERTA” pewnej firmy z Rolnikiem

http://www.polcalc.pl/?page_id=267

przeceniasz mnie kolego , nie jestem profesorem ;) , a te teksty z tej strony cytowałem już wcześniej , bo to jedno z wielu nowoczesnych i prawdziwych ujęć bardzo dobrze opisujących rzeczywisty problem jakim jest oszustwo i dezinformacja w sprawie nawozów wapniowych.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#531 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 18:06

Wapno granulowane Jak już pisałem niech Forumowicze sami wyciągną wnioski a to, co napisał pan powyżej pozostawiam bez komentarza, bo jak już wcześniej pisałem na tym forum świetnie potrafi pan manipulować słowami, więc nie będę odnosił się do takiej wypowiedzi jak to pan powiedział jednemu z forumowiczów cytat post #408 - Weź Jacuś, przeczytaj, co napisałeś, bo to kompletne bzdury. ·Poza tym nie jesteśmy w przedszkolu , jak piszesz że coś tam przeczytałeś to podaj odnośnik do treści , inaczej twoje zarzuty są wyssane z palca tak jak rzekome przewapnowanie na Kujawach – zaskakuje mnie pańska wiedza nie tylko na temat wapna ale tez na temat uczestników forum, ale to tez pozostawiam do oceny Forumowiczom.

#532 Share zbyszek8201

zbyszek8201

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 662 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 18:57

Wapno granulowane Czytam o tym wapnowaniu i mam wielki zamęt w głowie... ciągle ten dolomit jest negatywnie oceniany. Znam gościa z niewielkim gospodarstwem,od kilku lat zaczoł stosować jakiś tam dolomit-tylko dlatego ponieważ pobliski SKR takowy sprowadza i na żądanie rolnika rozwozi 3tonowym piastem -koszt 350zł za piasta z rozsiewem. Dla rolników z małymi gospodarstwami tam,mającymi pola od 0.2 do 1ha jest to dobre,nikt piasta nie poiada ani całego tira wapna nie kupi. Biorą 1-2 piasty po żniwach i wapnóją i widziałem u tego gościa całkiem ładny gruby jęczmień ... więc nwet to Słabe wapno coś tam widać działa.

#533 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 19:37

Wapno granulowane Ciekawa firma z ciekawym towarem

http://www.lafarge.pl/Ulotka_Nawozy_Lafarge_Kruszywa.pdf

#534 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 19:45

Wapno granulowane Ano chyba trza by było założyć nowy wątek na tym forum dotyczący dolomitu. Proponuje nazwę wątku " Dolomit " i tam zbierać opinie na temat nawozów dolomitowych . Sam chętnie wyrażę tam swoją opinię na temat dolomitu którą zresztą wszyscy już znają łącznie z Pstaszkiem. ;)
Sam nie założe bo nie nie mam w tym za bardzo bystrości , może kolega moderator ?

#535 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 16 styczeń 2013 - 20:17

Wapno granulowane Jest już temat o wapnowaniu gleby. Wg mnie kolejny temat jest zbędny.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#536 Share andrzej612b

andrzej612b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 555 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 20:18

Wapno granulowane Oglądam ten temat od dłuższego czasu i za interesowało mnie zastosowanie kredy pastewnej , oczywiście tej najtańszej a to ze względu na brak odpowiedniego rozsiewacza , wapno te zamierzam rozsiać rozsiewaczem lejkowym na pow. ok. 1 ha i tu proszę naszego Agronoma o poradę ile tego zastosować i o jakiej granulacji najlepiej , przy Ph 4,8 pod jęczmień - zabieg miał by być wykonany wczesną wiosną potem agregat , następnie nawozy - NPK i znowu mieszanie z glebą i siew ( tak chyba powinno wyglądać zastosowanie wapna na wiosnę ) za wszelkie uwagi będę wdzięczny a wynikami podzielę się z wami po żniwach , bo wcześniej się nie da ...

#537 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 20:22

Wapno granulowane ok faktycznie duży bajzel z tymi watkami o wapnowaniu ;)

Kolego Andrzej 612b
Napisz na jaką glebę ma iść ten nawóz to oblicze ci dawkę .

#538 Share andrzej612b

andrzej612b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 555 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 20:49

Wapno granulowane Jeśli chodzi o klasę to piąta z odrobiną czwartej b , ogólnie gleba lekka .

#539 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 21:28

Wapno granulowane Wg IUNIG powinieneś wysiać 2,5 tony CaO co przekłada się na około 4-5 ton dobrego wapna węglanowego lub jak piszesz kredy pastewnej , jest to dawka tzw. czteroletnia .
A skąd będziesz brał tą kredę pastewną ?
I po ile ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#540 Share andrzej612b

andrzej612b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 555 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 21:51

Wapno granulowane No to pięknie , już widzę że inwestycja nie trafiona , zamiar był taki - kupić kredę do 400 zł za tone ale przy założeniach że to po wino być 4 do 5 ton przy w/w cenie wychodzi coś 1600 - 2000 zł i tu łapy troszkę mi opadły , zadaje sobie pytanie kiedy taka inwestycja się cofnie przy takiej bonitacji gleby jak u mnie w rzeczywistości do zwapnowania mam kilkanaście ha o odczynie 4,8 do 5,5 ten 1 ha miał być tylko przykładowym . Zadam jeszcze pytanie - jaki będzie efekt nawożenia kredą w ilości 1- 1,5 na ha , tyle mogę zainwestować ...