Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapno granulowane

1822 odpowiedzi na ten temat

#461 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 07 styczeń 2013 - 22:53

Wapno granulowane

A Ty @milanreal1 kiedy zabiłeś mikro florę na polu kredą i w jakiej dawce zastosowałeś? Czy piszesz by pisać bo przeczytałeś że ponoć tak jest?

Rok temu wysiałem wapno węglanowe o reaktywności 95 lub 98% w dawce od 3 do 5t/ha. pH wzrosło, i dlatego dziwi mnie jakim cudem dawka 0,5t kredy na ha jest w stanie odkwasić glebę...
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapno granulowane Dzisiaj, 08:35
  •  

#462 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 07 styczeń 2013 - 22:56

Wapno granulowane Agronom_kujawy nic ci nie robię a już na pewno nie testu okulistycznego to raczej głośne podsumowanie a co do tego, co napisałeś cytat - "Poza tym zasadniczo to, co napisałeś nie przeczy temu, co ja napisałem wcześniej”.- To niestety, ale dla mnie bardzo się różni ty napisałeś cytat - "Magnez na glebach lekkich, tak jak i na glebach ciężkich jest w kwaśnym środowisku niedostępny a jest go w glebie bardzo dużo w rożnych związkach.
Dopiero pod wpływem zmiany pH związki magnezu przechodzą w formy przyswajalne dla roślin, jest to proces naturalny."- Według Ciebie Jakoby ma go być w glebie pod dostatkiem wystarczy odkwasić glebę a ja uważam wręcz przeciwnie - Magnez bardzo łatwo przemieszcza się w głąb gleby, zarówno na glebach lekkich jak i ciężkich. Zatem bardzo często warstwa podorna wykazuje większą jego zawartość niż warstwa orna. Stąd objawy niedoboru magnezu występują bardzo często na młodych, płytko ukorzenionych roślinach. Magnez, ze względu na jego dużą ruchliwość w glebie, należy stosować często, lecz w mniejszych dawkach. W sytuacji, gdy objawy niedoboru występują na stanowisku o uregulowanym odczynie (pH w 1 M KCl w przedziale 6,0-7,0) należy:,

§ Wysiać klasyczne nawozy magnezowe

§ Zastosować nawozy podstawowe wzbogacone w magnez

§ Stosować dokarmianie dolistne wodnym roztworem siarczanu magnezu

Czyli chodzi oto, że nawet w zasadowej pH 6-7 są braki magnezu wiec niestety, ale manipulujesz słowami a to bardzo nie ładnie i to nie tylko w tej sytuacji, ale to już inna sprawa

A dolomit ma tą zaletę, że uwalnia powoli swoje dobroczynne działanie magnezu, dlatego dla mnie jest numerem jeden, jeśli chodzi o wapno

#463 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 07 styczeń 2013 - 23:21

Wapno granulowane No widzisz Kolego z tymi doświadczeniami rolników że tak jak piszesz- "dałem tyle i tyle było to i to " to nie jest sprawa prosta bo jest wiele czynników których ten ktoś nie zauważył a pisze że np. efekt super. Ty potem to próbujesz uzyskać tak jak ten ktoś napisał a to się okazuje że zupełnie inne obserwacje.
Ten ktoś nie miał złej woli , po prostu lekceważy pewne czynniki .
Klasyczny przykład to własnie wapnowanie, dla większości rolników wapno to wapno , bez rozróżnienia na tlenkowe czy węglanowe. I potem piszą że dałem tone wapna pogłównie na kukurydze i efekt był super, tyle że jak by ktoś dał 1 tone wapna tlenkowego na kukurydze pogłównie to efekt był by porównywalny do zrzutu napalmu w Kambodży ;)
Ja staram się zawsze systematyzować te pojęcia żeby ich nie mylić i umieć odróżnić, bo to podstawa w wapnowaniu jak 2+2 w matematyce.
pozdrawiam

Rok temu wysiałem wapno węglanowe o reaktywności 95 lub 98% w dawce od 3 do 5t/ha. pH wzrosło, i dlatego dziwi mnie jakim cudem dawka 0,5t kredy na ha jest w stanie odkwasić glebę...

No widzisz tutaj pojawia się konflikt teoria praktyka.
Reaktywność to pojęcie względne i teoretyczne , bo reaktywność nie zakłada rozdrobnienia surowca.( Reaktywność Rww)
Innymi słowy teoretycznie reaktywność marmuru który ma taki sam skład chemiczny jak kreda z obliczenia wyniesie 95-98% .
Reaktywność Rww którą najczęściej podają producenci odnosi się do potencjału chemicznego nawozu i nie ujmuje szybkości procesu.
Tak więc wg tej miary marmur będzie tak samo reaktywny jak kreda a dolomit będzie jeszcze bardziej reaktywny bo zawiera magnez. Co jest kompletną bzdurą ;)
Prawdziwa skala reaktywności to skala WRnww której nikt nie podaje , bo mało kto ją rozumie :ph34r:

Kolego Pstaszek
Odnośnie magnezu w glebie to napisałem że jego braki wynikają z zakwaszenia , i dopiero po odkwaszeniu należy badać czy nie brakuje magnezu,.
Bo najmniejszego sensu nie ma dawanie magnezu na gleby kwaśne. Lepiej odkwasić glebę i zbadać magnez . A wtedy w miarę potrzeb zastosować magnez.
Wydawało mi się że to co ty napisałeś pokrywało się z tym co ja napisałem :)
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#464 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 07 styczeń 2013 - 23:56

Wapno granulowane ;)

#465 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 08 styczeń 2013 - 00:03

Wapno granulowane

Czy może mi ktoś powiedzieć jakie wapno sprzedają z kopalni Laskowa, niby zwiera jakieś ilości MgO, ale czy ogólnie warto w nie zainwestować?

Kupno tego produktu to raczej nie będzie inwestycja, bo to dolomit .
Chyba że potraktujesz tą " inwestycje" jako lokatę długoterminową np.na 300 lat ;)
Ja ci odradzam,
-chociaż jest tu jeden na forum użytkownik którego możesz zapytać o dolomit i jego działanie, może cie przekona że:

"dolomit działa i to bardzo dobrze"
pozdrawiam
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#466 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 08 styczeń 2013 - 15:18

Wapno granulowane Dzięki, za odpowiedź. Stosowałem wapno z kopalni Jaźwica, efekty we wzroście plonu bardzo zadowalające, ale chciałem na pozostałe pola zaryzykować z kopalni Laskowa, bo niby zawiera większą ilość MgO. Jak dobrze rozumiem to, to wapno z Jaźwicy nie jest dolomitem, bo dało super efekt i to już w 1 roku. Dobrze myślę?

#467 Share GoRAL1

GoRAL1

mlody rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 2478 postów

Napisany 08 styczeń 2013 - 16:39

Wapno granulowane e1leex

To wapno o którym piszesz to dolomit
z Jaźwicy

Edytowany przez GoRAL1, 08 styczeń 2013 - 16:40.

#468 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 08 styczeń 2013 - 17:49

Wapno granulowane

Dzięki, za odpowiedź. Stosowałem wapno z kopalni Jaźwica, efekty we wzroście plonu bardzo zadowalające, ale chciałem na pozostałe pola zaryzykować z kopalni Laskowa, bo niby zawiera większą ilość MgO. Jak dobrze rozumiem to, to wapno z Jaźwicy nie jest dolomitem, bo dało super efekt i to już w 1 roku. Dobrze myślę?

Dobrze myślisz , możesz śmiało ryzykować , w okolicach Chęcin masz jeszcze ze 30 kopalń do przetestowania , jak już wszystkie sprawdzisz to napisz nam tu na forum swoje obserwacje :)
pozdrawiam

#469 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 08 styczeń 2013 - 18:17

Wapno granulowane Wyczuwam nutę ironii z Twojej wypowiedzi. <_< Nie będę testował innych nawozów wapniowych z innych kopalni, tylko jestem zainteresowany takim, które zawiera większą ilość Mg, bo mam duże niedobory tego pierwiastka w glebie.

#470 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 08 styczeń 2013 - 18:36

Wapno granulowane kolego
Słusznie wyczułeś ironię ;)
Ja natomiast wyczułem ignorancje w twoim poście, bo w poprzednim poście pisałem o przyswajalności magnezu względem zakwaszenia i pisałem że najpierw należy doprowadzić pH gleby do odpowiedniego odczynu a dopiero później dawać wapno z magnezem . Ale jak widzę nikogo to nie przekonuje i pokutuje przekonanie że wapno z magnezem lepsze jest, bo ma magnez. A ja mówię że gorsze jest, właśnie dlatego że ma magnez bo to znak że to dolomit , który jest o wiele gorszym produktem do odkwaszania gleby , przypomnę że 700 ton dolomitu można zastąpić 3 tonami dobrego wapna .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#471 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 08 styczeń 2013 - 18:43

Wapno granulowane Czytałem wiele postów i wyszukiwałem takich, w których była mowa o kopalniach które mnie interesują. Jednak na ten, w którym wypowiadałeś się na temat doprowadzenia odczynu pH do optymalnego poziomu i późniejsze ewentualne, dostarczenie magnezu się nie natknąłem.

#472 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 08 styczeń 2013 - 19:25

Wapno granulowane w praktyce najlepsze są mieszanki (bo i prawda leży po środku), należy wymieszać dobre wapno weglanowe i magnezowe (na przykład w stosunku 3:1), dzięki czemu osiągnie się oczekiwany efekt odkwaszający i przy okazji wniesie się Mg

#473 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 08 styczeń 2013 - 19:55

Wapno granulowane :)

#474 Share zuber

zuber

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 78 postów

Napisany 08 styczeń 2013 - 19:57

Wapno granulowane Kolego pstaszek firma kredolux producent piasku do piaskowania , kredy pastewnej i nawozowej .Plamy w pszenicy to jak najbardziej może być brak magnezu ale u mnie ani magnez w oprysku ani w saletrzaku czy saletrze nie pomagał (żółknięcie występowało już wcześniej zależnie od rośliny mniej lub bardziej ) .

Pamiętajmy że stosowanie kredy w dawkach jak zaleca kolega Agronom czyli ok 500 kg na ha pozwala na zahamowanie spadającego odczynu oraz zabezpieczenie potrzeb pokarmowych rośliny .Jeżeli ktoś chce podnieść ph to według mnie powinien zwiększyć dawkę do około 4t w ciągu 2 lat i tu kreda pylista jest moim zdaniem lepszym rozwiązaniem głównie zewzględu na cenę (ok jedna trzecia ceny granulowanej).Ma też niestety swoje minusy , wysiew nie jest już tak dokładny ,kurzy się strasznie ale nie pali w nosie.

#475 Share POL1

POL1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 08 styczeń 2013 - 20:01

Wapno granulowane

Nie ma takiej opcji by 0.5 t kredy wysiane na hektar odkwasiło glebę.!!!!!!!!!!!!!
cóż to jest 0.5t ? równomiernie rozsiane na 1ha to jak by dał "1 ziemniaka" na dorosłego byka.
Pomyslcie jak można 500kg rozsiać 1ha? przecież po tym wapnie na takim obszaże to nawet sladu nie będzie.
A co dopiero mowa o odkwaszeniu.

#476 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 08 styczeń 2013 - 20:14

Wapno granulowane Kamyszki które za zwyczaj kupujecie jako nawóz z kopalni to na pewno wam pole odkwaszą.
Wcześniej liczyliśmy już jaka jest różnica pomiędzy 1 toną kamyszków a 1 toną pyłu zmielonego do 5 mikronów .
Innymi słowy nawet jeżeli ta różnica jest 20 krotna to oznacza to że 20 ton nawozu kruszonego można zastąpić 1 toną nawozu mielonego , a cena jest tylko 3 krotnie wyższa , efektywność za to jest 20 krotna i to cała tajemnica cudowności kredy.
Kto nie wierzy niechaj zmierzy :)

#477 Share POL1

POL1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 08 styczeń 2013 - 20:48

Wapno granulowane Ile ta kreda ma % ? jest tak żrąca jak wapno tlenkowe?

#478 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 08 styczeń 2013 - 20:48

Wapno granulowane

Kolego pstaszek firma kredolux producent piasku do piaskowania , kredy pastewnej i nawozowej .Plamy w pszenicy to jak najbardziej może być brak magnezu ale u mnie ani magnez w oprysku ani w saletrzaku czy saletrze nie pomagał (żółknięcie występowało już wcześniej zależnie od rośliny mniej lub bardziej ) .

Pamiętajmy że stosowanie kredy w dawkach jak zaleca kolega Agronom czyli ok 500 kg na ha pozwala na zahamowanie spadającego odczynu oraz zabezpieczenie potrzeb pokarmowych rośliny .Jeżeli ktoś chce podnieść ph to według mnie powinien zwiększyć dawkę do około 4t w ciągu 2 lat i tu kreda pylista jest moim zdaniem lepszym rozwiązaniem głównie zewzględu na cenę (ok jedna trzecia ceny granulowanej).Ma też niestety swoje minusy , wysiew nie jest już tak dokładny ,kurzy się strasznie ale nie pali w nosie.

Dzięki za info sprawdzę u mnie jak działa. Pozdrawiam

#479 Share kamilczw

kamilczw

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 08 styczeń 2013 - 21:52

Wapno granulowane Witam Agronom a co byś powiedział o wapnie z Kopalni Drugnia Rządowa (woj. świętokrzyskie)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#480 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 08 styczeń 2013 - 23:05

Wapno granulowane kolego
podeślij linka do ich oferty żebym mógł się rozeznać.

Ile ta kreda ma % ? jest tak żrąca jak wapno tlenkowe?

Ma ponad 105 % i jest jeszcze bardziej żrąca ;)