Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapno granulowane

1822 odpowiedzi na ten temat

#441 Share GoRAL1

GoRAL1

mlody rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 2478 postów

Napisany 07 styczeń 2013 - 17:15

Wapno granulowane Agronom_kujawy

Przejrzałem trochę twoje okolice i tak myślę że wapnem zajmujesz się zawodowo a tak dokładnie kredą jeziorną występująca w twojej okolicy
Moim zdaniem twoje posty prowadź do promowania kredy i dyskredytacji innych rodzajów wapna nawozowego

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapno granulowane Dzisiaj, 13:56
  •  

#442 Share POL1

POL1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 07 styczeń 2013 - 17:33

Wapno granulowane Panie Zbyszku.
No każdy w jakimś stopniu chce tutaj coś zareklamować ..wiadomo , reklama to dobry sposób na sprzedaż.

#443 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 07 styczeń 2013 - 18:01

Wapno granulowane

Agronom_kujawy

Przejrzałem trochę twoje okolice i tak myślę że wapnem zajmujesz się zawodowo a tak dokładnie kredą jeziorną występująca w twojej okolicy
Moim zdaniem twoje posty prowadź do promowania kredy i dyskredytacji innych rodzajów wapna nawozowego

Zostałem zdemaskowany
Super i co teraz ;)
Czy trzeba będzie zmienić podręczniki do wapnowania ?
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#444 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 07 styczeń 2013 - 18:10

Wapno granulowane Agronom_kujawy, no cóż taka dyskusja niema sensu jest udowodnione, że w glebie są kwasy takie jak "bezwodnika kwasu węglowego i innych kwasów mineralnych i organicznych (w szczególności kwasów próchnicznych) rozpuszczających węglany co powoduje, że dolomit działa i to bardzo dobrze”, jeśli mi Pan udowodni, że to nie prawda to zaprzestane stosować wapno dolomitowe to nie ja wymyśliłem, ale mądrzejsi ode mnie i bez urazy, ale tez mądrzejsi od Pana, dlatego ja pozostaje przy swoim a inni niech sami wnioski wyciągną Pozdrawiam

#445 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 07 styczeń 2013 - 18:21

Wapno granulowane Otóż to !
Niech inni wyciągną sobie sami wnioski . Jak ktoś chce stosować dolomit to niech stosuje bo kto bogatemu zabroni ?
Jak stać kogoś na wywalenie kupy kasy w coś co nie daje żadnych efektów typu wap-magia lub dolomit, to jest to każdego sprawa indywidualna.
Ja jak przekonuje że to wywalanie pieniędzy w błoto i ze nie ma po tym efektów w plonowaniu a po zastosowaniu kredy są ewidentne zwyżki to jestem posądzany o to że handluje kredą ;)
Jakoś dziwne nikomu nie proponowałem tutaj zakupu nawozu który rzekomo sprzedaje .
A to że kreda jest najefektywniejszym nawozem to fakt a nie propaganda , wielu rolników to potwierdza i wielu po zastosowaniu nie zamienia kredy na dolomit.
Oczywiście jest w tym całym temacie sporo oszustwa , również w kredzie , dlatego pisałem o testach z wodą żeby nie dać się oszukać .
Ale widzę że niektórym to nie jest na rękę że pokazuje innym jak w prosty sposób zdemaskować oszustwo, bo komuś się psuje interes :ph34r:
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#446 Share POL1

POL1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 07 styczeń 2013 - 18:37

Wapno granulowane U mnie osobiście stosowałem 4 rodzaje wapna.
-tlenkowe
-dolomitowe żółte
-węglanowe ciemno-szare
-węglanowe białe.

Powiem tak najgorsze według mojej oceny i po wynikach po 2 latach okazały się wapno dolomitowe i węglanowe szare.
Po dwuch latach po przebadaniu ziemi mało co poprawiło się ph gleby.
Po węglanowym białym troszkę poszło do góry .
Ale najlepiej zadziałało tlenkowe.
Rezultaty już po pół roku były widoczne a po roku ph skoczyło o prawie 3 kreski do góry.

#447 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 07 styczeń 2013 - 18:59

Wapno granulowane Jak już mówiłem nie będę dyskutował o czymś, co jest naukowo potwierdzone a co do szybkości działanie to nigdy nie mówiłem, że jest inaczej i zawsze mówiłem ze dolomit jest wapnem wolnodziałającym i dlatego jest świetny na gleby lekkie, ponieważ jego działanie jest rozłożone w czasie dzięki powolnemu jego działaniu nie mamy strat w postaci wymywania w głąb gleby jak to ma miejsce przy innych tlenkach czy kredzie, dlatego te ostatnie zaleca się siać w małych dawkach i najlepiej, co roku a co zatem idzie czterokrotnie wyższe koszty rozsiewu efekt będzie widać natychmiastowy, ale w kieszeni rolnika niech każdy kupi Wapno W swojej najbliższej okolicy to jest najtańsze rozwiązanie a co do wapna to każde, które zostało dopuszczone do stosowania w rolnictwie musi spełniać pewne normy a co zatem idzie musi też odkwaszać glebę a to już zależy od rolnika czy musi mieć szybko działające czy też zależy mu na odkwaszeniu gleby nie koniecznie w tym samym roku a szklanka wody to najlepszy sposób do tego żeby komuś zamydlić oczy

#448 Share GoRAL1

GoRAL1

mlody rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 2478 postów

Napisany 07 styczeń 2013 - 19:18

Wapno granulowane Ja stosuje dolomitowe z prostego powodu , na zboczach jest mniej wymywane nie widzę go w strumyku

Jeszcze jedno rozpuszczalność w kwasach

wiele nawozów fosforowych zawiera formę fosforu nie rozpuszczalnego w wodzie tylko w kwasach

Edytowany przez GoRAL1, 07 styczeń 2013 - 19:33.

#449 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 07 styczeń 2013 - 19:40

Wapno granulowane

Z tym że się ze sobą nie zgadzamy to jakby dyskutować już nie trzeba. ;)
Chodzi o to że woda kranowa ( a nie destylowana ) jest przesycona CO2 , a wzór który podałeś odnosi się własnie do takiego środowiska wodnego , nie ma tam żadnego kwasu.
Dolomit jak już wcześniej pisaliśmy jest 200 razy mniej rozpuszczalny w wodzie niż wapno kredowe.
Natomiast w kwasach to nawet żelazo się rozpuści.
W glebie nie ma aż takiego stężenia kwasów żeby szło rozpuścić dolomit tak jak w laboratorium w stężonym HCl .
Do tego dochodzi jeszcze inny parametr , jak jakość dolomitu , oraz jego rozdrobnienie .
To wszystko sprawia że lepiej zastosować 1 tonę dobrego wapna kredowego niż 100 ton byle jakiego dolomitu.

Kolego chyba nie miałeś do czynienia z naprawdę kwaśnymi, lekkimi glebami (pH<4,5). Z Twojego nicka wynika że jesteś z Kujaw, każdy głupi rolnik wie że są tam najlepsze gleby w Polsce i każdy dolomit nie będzie tam wykazywał działania. A z kolei na lekkich glebach przewapnować łatwo, przeholuje się z ta "super" kreda i zabijamy cała mikroflorę jaka istnieje nam w glebie. I nigdy nie wspomniałeś jak wprowadzić magnez na glebach lekkich, z kizerytu szybko pójdzie do wód gruntowych, a kreda zawiera tyle magnezu co nic.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#450 Share zuber

zuber

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 78 postów

Napisany 07 styczeń 2013 - 19:56

Wapno granulowane Koledzy ,na górnym śląsku można dostać dobrą kredę pylistą suszoną w rozsądnej cenie .
Proponuję każdemu zrobić próbę taką jak ja , zasiałem pszenicę na moim kawałku,próbki gleby oddane dopiero po siewie
wynik 4,0-4,5 po około miesiącu pszeniczka zaczęła żółknąć .Poczytałem trochę i jedyne co wydawało się sensownym rozwiązaniem to kreda (można stosować pogłównie) .Ponieważ zakup granulowanej przewyższał moje możliwości postawiłem na pylistą i suchą .Wysiałem w lutym i uratowałem plon, dawka 2t na ha .Wysiew trudny ale przynajmniej nie pali w nosie. W mojej okolicy ta kreda wychodzi ok 50zł drożej od wapna tlenkowego do którego już nie wrócę.Pisząc na forum ciężko kogoś namawiać , ciężko komuś wierzyć ale spróbować powinien każdy sam ,to najlepsza metoda by mieć jakieś porównanie i wyciągnąć wnioski.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#451 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 07 styczeń 2013 - 20:17

Wapno granulowane Zuber też jestem z górnego śląska możesz dać namiary gdzie to kupiłeś jestem ciekaw czy umie zadziała z tymi żółtymi plamami, bo te żółte plamy to raczej od braku magnezu poczytaj poniżej

http://pszenica.upra...nezu-u-pszenicy

http://www.kali-gmbh.../magnesium.html

http://www.kpodr.pl/...agnezu-ani-rusz

http://www.kws.pl/aw/KWS/poland/Produkty/Burak_cukrowy/Aktualne_artyku_322_y_o_buraku/cz_281_sto_stawiane_pytania_faq_/FAQ_Burak_Cukrowy/~bmem/11_W_jaki_spos_b_podnie_347_263_zaw/

Edytowany przez pstaszek, 07 styczeń 2013 - 20:20.

#452 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 07 styczeń 2013 - 21:03

Wapno granulowane

Kolego chyba nie miałeś do czynienia z naprawdę kwaśnymi, lekkimi glebami (pH<4,5). Z Twojego nicka wynika że jesteś z Kujaw, każdy głupi rolnik wie że są tam najlepsze gleby w Polsce i każdy dolomit nie będzie tam wykazywał działania. A z kolei na lekkich glebach przewapnować łatwo, przeholuje się z ta "super" kreda i zabijamy cała mikroflorę jaka istnieje nam w glebie. I nigdy nie wspomniałeś jak wprowadzić magnez na glebach lekkich, z kizerytu szybko pójdzie do wód gruntowych, a kreda zawiera tyle magnezu co nic.

Jak na moderatora to kolego nie powinieneś wprowadzać ludzi w błąd. ;)
Gdyż przedawkowanie kredy czyli węglanu wapnia, to po pierwsze jest bardzo trudne( trzeba by wysiać około 20 ton kredy na ha)
po drugie na pewno nie będzie efektem zabicie mikroflory ,
Chyba pomyliłeś efekt prze wapnowania wapnem palonym a nie węglanowym. CaO a nie CaCO3 a to dwa różne wapna !
Magnez w na glebach lekkich, tak jak i na glebach ciężkich jest w kwaśnym środowisku niedostępny a jest go w glebie bardzo dużo w rożnych związkach.
Dopiero pod wpływem zmiany pH związki magnezu przechodzą w formy przyswajalne dla roślin , jest to proces naturalny .
Innymi słowy zawsze na kwaśnej glebie będziemy mieć do czynienia z niedoborami magnezu, potasu, fosforu i wielu innych pierwiastków które wiążą kwasy.
Najpierw należy odkwasić glebę , a potem badać zawartość składników odżywczych i ewentualnie korygować niedobory.
Jak sobie życzysz to mogę tu szczegółowo opisać te wszystkie mechanizmy. Oraz wszystko objawy przedawkowania wapna węglanowego- którego w naturze dobrym przykładem są gleby tzw. Rędziny gdzie 5-10 % masy to właśnie węglan wapnia , czyli na 1ha ok. 150-300 ton wapna węglanowego.
Oczywiście możesz mnie jako moderator skazać na banicje z tego forum , ale najpierw udowodnij wszystkim że to co napisałem jest nieprawdą :)
pozdrawiam

#453 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 07 styczeń 2013 - 21:11

Wapno granulowane Czy może mi ktoś powiedzieć jakie wapno sprzedają z kopalni Laskowa, niby zwiera jakieś ilości MgO, ale czy ogólnie warto w nie zainwestować?

#454 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1536 postów

Napisany 07 styczeń 2013 - 21:12

Wapno granulowane Cena kredy pakowanej w big-bag po 500kg za 1tone wynosi 300zł netto
Dotyczy firmy o której wcześniej pisałem jak myślicie warto sypnąć tego 1000kg na 1ha

#455 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 07 styczeń 2013 - 21:40

Wapno granulowane

Jak na moderatora to kolego nie powinieneś wprowadzać ludzi w błąd. ;)
Gdyż przedawkowanie kredy czyli węglanu wapnia, to po pierwsze jest bardzo trudne( trzeba by wysiać około 20 ton kredy na ha)
po drugie na pewno nie będzie efektem zabicie mikroflory ,
Chyba pomyliłeś efekt prze wapnowania wapnem palonym a nie węglanowym. CaO a nie CaCO3 a to dwa różne wapna !
Magnez w na glebach lekkich, tak jak i na glebach ciężkich jest w kwaśnym środowisku niedostępny a jest go w glebie bardzo dużo w rożnych związkach.
Dopiero pod wpływem zmiany pH związki magnezu przechodzą w formy przyswajalne dla roślin , jest to proces naturalny .
Innymi słowy zawsze na kwaśnej glebie będziemy mieć do czynienia z niedoborami magnezu, potasu, fosforu i wielu innych pierwiastków które wiążą kwasy.
Najpierw należy odkwasić glebę , a potem badać zawartość składników odżywczych i ewentualnie korygować niedobory.
Jak sobie życzysz to mogę tu szczegółowo opisać te wszystkie mechanizmy. Oraz wszystko objawy przedawkowania wapna węglanowego- którego w naturze dobrym przykładem są gleby tzw. Rędziny gdzie 5-10 % masy to właśnie węglan wapnia , czyli na 1ha ok. 150-300 ton wapna węglanowego.
Oczywiście możesz mnie jako moderator skazać na banicje z tego forum , ale najpierw udowodnij wszystkim że to co napisałem jest nieprawdą :)
pozdrawiam

A czy jak pisze posta to muszę go pisać jako moderator? :P Moderatorem jestem wtedy gdy każe kogoś za jakieś przewinienia. Jak pisze posta to jestem zwykłym użytkownikiem :P
Nie musisz mi tłumaczyć o formach wapna bo to wiem, tylko dlaczego kreda wg Ciebie błyskawicznie w reakcje z gleba a nie jest możliwe jej przedawkowanie?
A z tym magnezem to przesadziłeś i to bardzo. Gleby Polski w sporej większości są ubogie w magnez, więc nawet wapnowanie nie da nam tyle magnezu ile jest potrzeba. Trzeba go wprowadzać. Z publikacji jakie prześledziłem(tyczy się gleb lekkich) gdy nie daje się obornika to zaczyna się duży problem z wiecznym niedoborem magnezu.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#456 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 07 styczeń 2013 - 21:40

Wapno granulowane Agronom_kujawy znowu nie zgodzę się z tobą a mianowicie odnośnie tego, co napisałeś o magnezie cytat "Magnez w na glebach lekkich, tak jak i na glebach ciężkich jest w kwaśnym środowisku niedostępny a jest go w glebie bardzo dużo w rożnych związkach.
Dopiero pod wpływem zmiany pH związki magnezu przechodzą w formy przyswajalne dla roślin, jest to proces naturalny" nie wiem skąd ty to wziąłeś, ale poniżej piszą zupełnie, co innego -Magnez bardzo łatwo przemieszcza się w głąb gleby, zarówno na glebach lekkich jak i ciężkich. Przeczytaj poniżej może znowu się czegoś dowiesz o czym wcześniej nie wiedziałeś

Występowanie w glebie i pobieranie magnezu. Zawartość przyswajalnego magnezu w glebach Polski jest niska i wynosi od 1 do ponad 20 mg/100 g gleby. Magnez bardzo łatwo przemieszcza się w głąb gleby, zarówno na glebach lekkich jak i ciężkich. Zatem bardzo często warstwa podorna wykazuje większą jego zawartość niż warstwa orna. Stąd objawy niedoboru magnezu występują bardzo często na młodych, płytko ukorzenionych roślinach. Magnez pobierany jest przez rośliny w formie jonu Mg 2+ , a jego niedobór wpływa ujemnie na wzrost roślin, plon oraz jakość technologiczną. Wynika to między innymi z faktu iż pełni on w roślinie bardzo ważne i specyficzne funkcje. Magnez jest składnikiem chlorofilu i uczestniczy w procesie fotosyntezy. Jest aktywatorem wielu procesów enzymatycznych i biochemicznych. Bierze udział w syntezie białek i tłuszczów. Korzystnie wpływa na gromadzenie cukru w korzeniu, stymuluje plonotwórcze działanie azotu oraz zmniejsza podatność na choroby, zwłaszcza na chwościk.
Zasady stosowania nawozów magnezowych.
W przypadku stwierdzenia niedoboru magnezu w glebach o niskim odczynie (pH w 1 M KCl < 6,0) należy:
  • zastosować nawozy wapniowo-magnezowe w celu odkwaszenia gleby
  • wysiać nawozy magnezowe (np.: Kizeryt granulowany, Kizeryt pylisty)
  • stosować dokarmianie dolistne wodnym roztworem siarczanu magnezu w fazie krytycznego zapotrzebowania (okres do zakrycia rzędów oraz w fazie dojrzewania)
W sytuacji, gdy objawy niedoboru występują na stanowisku o uregulowanym odczynie (pH w 1 M KCl w przedziale 6,0-7,0) należy:
  • wysiać klasyczne nawozy magnezowe
  • zastosować nawozy podstawowe wzbogacone w magnez
  • stosować dokarmianie dolistne wodnym roztworem siarczanu magnezu
Magnez, ze względu na jego dużą ruchliwość w glebie, należy stosować często, lecz w mniejszych dawkach.

Edytowany przez pstaszek, 07 styczeń 2013 - 21:42.

#457 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 07 styczeń 2013 - 22:08

Wapno granulowane Kolego Pstaszek ,
Czy ty robisz mi test okulistyczny ??
Czy może uważasz że to że nie przekonuje mnie twoja argumentacja wynika z tego że nie czytam drobnym drukiem ? ;)

Z tym magnezem to oczywiście uprościłem , ale też zaznaczyłem że niedobór magnezu wynika głównie z zakwaszenia , dopiero kiedy wychodzi że mamy optymalne pH i niedobór magnezu , wtedy należy ten magnez uzupełnić a nie wcześniej.
Dlatego pokutuje statystyczne przekonanie że gleby w Polsce są ubogie w magnez, owszem są ubogie w magnez bo są zakwaszone.
Statystyka ma to do siebie że jest pewnym uproszczeniem myślowym i nie odzwierciedla rzeczywistości.
Innymi słowy statystycznie jaki idę z psem to mam trzy nogi.
Poza tym zasadniczo to co napisałeś nie przeczy temu co ja napisałem wcześniej .

Kolego milanreal1
Kreda wchodzi w błyskawiczną reakcję w glebie ponieważ jest bardzo rozdrobniona,
Jedno ziarenko kredy ma np 5 mikronów,
W porównaniu np, do klasycznego nawozu wapniowego to pojedyncze ziarenko ma tam od 0,5 do 2-5 minimetrów ( dla dolomitu od Pstaszka ;) )
Jak widzisz różnica w rozdrobnieniu jest około od 100 do 1000 krotna !
Ma to kluczowe znaczenie w procesie przenikania i reakcji w humusie.
Ale sam węglan wapnia pod wpływem reakcji z wodą i innymi związkami w glebie ( w tym również z kwasami ) przestaje być aktywny po przekroczeniu 7-8 pH
ponieważ naturalny odczyn pH kredy to około 8pH i tym różni się od tlenku którego pH ma około 12 .
Innymi słowy nie zależnie od dawki kredy , po przekroczeniu pH 8 nawóz przestaje działać w glebie i czeka spokojnie na spadek pH pod wpływem procesów zakwaszających żeby znowu w kwaśniejszym środowisku się aktywować.
Dlatego prze wapnowanie nie dotyczy wapna węglanowego a dotyczy wapna tlenkowego.
Przedawkowanie natomiast kredy polega na tym że pH w granicach 7-8 też przestaje być korzystne dla biodostępności niektórych pierwiastków i będzie to widoczne jako niedobór i może uruchamiać proces chorobotwórczy wynikający właśnie ze zbyt dużego pH.
Dlatego też Rędziny o których wspominałem są glebami słabymi i nieurodzajnymi .
Ale efekt przesadzenia z wapnem węglanowym jest procesem długotrwałym a nie gwałtownym tak jak ma to miejsce w przypadku przewapnowania z wapnem tlenkowym.
To tak w skrócie :)

#458 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2862 postów

Napisany 07 styczeń 2013 - 22:10

Wapno granulowane

Przeanalizować wszystkie mądre prezentacje i wywody zazwyczaj mniej słynnych naukowców przeważnie doktorów, ewentualnie profesorów ale na pewno nie belwederskich, następnie porównać to z własnym doświadczeniem, lub widzianym naocznie (w moim przypadku - widziałem osobiście jak znajomy tego dokonał) można rzec iż wszystko to się nadaje by o kant du*y otłuc.

Tak wiem (z gazet i innych felietonów pod tytułem ,,pierdu pierdu dziś wapnujemy pierdu'') że ponoć na glebach lekkich tlenkowym przewapnujemy, zabijemy, zniszczymy i czort wie co jeszcze. A co widziałem naocznie? Widziałem (sam mu ładowałem przednim ładowaczem do wózka RCW3) jak znajomy wysiał 2,5 tony wapna budowlanego palonego, jak by ktoś nie pojął tlenkowego, na hektar. Łącznie 10 ton na 3,9407 ha.
a tłumaczyłem mu - przecież profesorowie zabraniają siać tlenków na nasze ,,piochy''
dodałem cichym głosem - a co z naszymi robaczkami?
I co? Do dziś dnia kopiemy tam robaczki na ryby (od zawsze można tam było upolować najlepsze okazy), jak by mało tego było, plon jednogłośnie wzrósł na tej jego monokulturze QQ. No tak mi ciśnienie to podniosło (jak to rolnikowi który widzi znajomego z lepszym plonem) że do dziś dnia żyłka mi skacze.

A Ty @milanreal1 kiedy zabiłeś mikro florę na polu kredą i w jakiej dawce zastosowałeś? Czy piszesz by pisać bo przeczytałeś że ponoć tak jest?

#459 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 07 styczeń 2013 - 22:21

Wapno granulowane

Cena kredy pakowanej w big-bag po 500kg za 1tone wynosi 300zł netto
Dotyczy firmy o której wcześniej pisałem jak myślicie warto sypnąć tego 1000kg na 1ha

Kolego warto ale na początek nie porywaj się na duże ilości, zrób sobie test na 1 ha i zobaczysz jaki będzie efekt , jak będzie się wysiewać itp.
pozdrawiam

Kolego Damianzbr
O stosowaniu wapna palonego pisaliśmy już z kolegą POL1 który jest zwolennikiem radykalnych rozwiązań odkwaszających, i on wysiewał dużo większe ilości wapna tlenkowego na Ha i uzyskiwał super efekt.
Problem polega na tym że wapno tlenkowe zastosowane nieumiejętnie , np na suchy humus może go zniszczyć dużo mniejszą dawką , stąd na forum dużo takich opinii że ktoś wysiał małą ilość i zniszczył humus że przez dwa lata nic nie chce wschodzić . Do tego mógł zastosować szkodliwe wapno budowlane z dodatkiem do prac murarskich w ujemnej temperaturze i skazić ziemię na wiele lat.
Wapno tlenkowe reaguje gwałtownie z wodą , jak jej brakuje w humusie to ugotuje wszystko co żywe, a glebę wysuszy na popiół.
Więc najpierw trzeba trochę temat ogarnąć a potem dopiero przystępować do wapna tlenkowego.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#460 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2862 postów

Napisany 07 styczeń 2013 - 22:42

Wapno granulowane @Agronom zdążyłem doczytać o czym pisaliście z kolegą @POL1, ale mi nie o to chodzi, pragnął bym by ktoś co ma do coś powiedzenia poprzedzał to formułką: u siebie w tym i tym roku, stosowałem to i to, w dawce takiej i takiej, efekt taki. Wtedy będzie można coś wywnioskować, ale jak widzisz, co niektórzy rzucają puste slogany, kopiowane z sieci i są zadowoleni bo myślą iż taki głupiutki damian_zbr pomyśli ,,oh, co za mądry rolnik, posiada tyle przydatnych informacji, szacunek,,. Po za tym drażni mnie gdy ktoś gra greka a nie ma doświadczenia i guzik wie, bo dużo rzeczy które zostały tu wklejone to i bez logowania na tym forum, znalazł bym w sieci.

Wracając do przykładu podanego przez mnie, to faktycznie część Twoich informacji ma swe odzwierciedlenie z rzeczywistością. Po wapnowaniu nastąpiły obfite opady a także głęboka orka. W okolicy utarło się iż wapno trzeba zaorać głęboko. Od tego roku zmienię to by sprawdzić informację zaczerpnięte z sieci.