Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapno granulowane

1821 odpowiedzi na ten temat

#21 Share solek01

solek01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 658 postów

Napisany 07 maj 2010 - 09:59

Wapno granulowane A po ile placiles za Krede granulowana a po ile za wapno z transportem?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapno granulowane Dzisiaj, 13:40
  •  

#22 Share Vitasem

Vitasem

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 349 postów
  • Zainteresowania:sport,muzyka<br />

Napisany 07 maj 2010 - 10:44

Wapno granulowane To wapno to rewalacja jeżeli chodzi o efekt poprawy właściwości fiz-chem.gleby,ale granule są miękkie i rozsiew rozsiewaczem do nawozów mineralnych to trudna sprawa.Na i ta cena ja płaciłem w lipcu 2009 w zakładzie 300zł/t wychodzi na to ,że pośredcicy niźle łupią rolnika.

#23 Share dabro

dabro

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów
  • Zainteresowania:ROLNICTWO, TRANSPORT

Napisany 07 maj 2010 - 20:01

Wapno granulowane za Kredę płaciłem w firmie osadkowski 415 zł/t BB po 600 kg ale własny transport
wapno luzem 30% z magnezem po 55zł/t z transportem, tyle że woził mi znajomy, i brałem dwa rodzaje jedno zwykłe białe nawet nie wiem skąd, a drugie brunatne z Bełchatowa. Cena za oba taka sama. I powiem szczerze że dużo lepsze jest to białe przynajmniej jeśli chodzi o rozsiewanie i przechowywanie, brunatne jak długo leży to mocno się zbryla. Jeśli chodzi o efekty w polu to są bardzo porównywalne.
Generalnie jeśli cena nie robi Ci większej różnicy, a liczy się dla Ciebie efekt to polecam kredę. Mniej się narobisz i efekt już w pierwszym roku widoczny.
Może jestem wariat, ale nie idiota...

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share SAUTER

SAUTER

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 425 postów

Napisany 07 maj 2010 - 20:24

Wapno granulowane Ta granulowana przypadkiem nie nazywala sie Granukal?Bo jest kilka rodai Granukalu jedne twardze drugie miększe i dlatego ci mieliło w rozsiewaczu.A mam jeszcze pytanie tą krede mieli na stanie czy miałeś zamawiana?

#25 Share dabro

dabro

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów
  • Zainteresowania:ROLNICTWO, TRANSPORT

Napisany 07 maj 2010 - 20:50

Wapno granulowane Mieli na stanie, Osadkowski oddział Świdnica, znalazłem ulotkę i fakturę z tej kredy firma która je produkuje to OMYA, nie było innych rodzai. Nie ma nigdzie wzmianki że jest to granukal. Z tego co mi wiadomo to produkowana jest ona w austri, a dystrybutorem jest firma z warszawy.
Może jestem wariat, ale nie idiota...

#26 Share Simental

Simental

Użytkownik

• userphoto
  • Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 23 sierpień 2010 - 09:35

Wapno granulowane Ile dajecie Wapna Granulowanego na 1ha

#27 Share kazik189

kazik189

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 27 wrzesień 2010 - 19:31

Wapno granulowane Ja ostatnio dalem 480kg WAPMAG na bardzo kwasne gleby, zobaczyny co bedzie

#28 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 27 wrzesień 2010 - 21:08

Wapno granulowane WAPMAG służy bardziej do podtrzymania PH a nie do zmiany odczynu, nie wiem czy coś to da...
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#29 Share damian83

damian83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 315 postów

Napisany 28 wrzesień 2010 - 11:33

Wapno granulowane a to zależy jakie wapno stosujesz? proponuje to przeczytać http://www.kzkpolska...ukty.html#dawki
...zadużo kasy i wolnego czasu = porabane w głowie ROLNICTWO chroni mnie przed jednym i drugim...

#30 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 28 wrzesień 2010 - 18:33

Wapno granulowane Ten artykuł akurat o WAPMAGu nie jest :)
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 28 wrzesień 2010 - 18:46

Wapno granulowane

Ja ostatnio dalem 480kg WAPMAG na bardzo kwasne gleby, zobaczyny co bedzie

Będzie praktycznie to samo co było.Ok.300kg CaO/ha jest ułamkiem potrzebnej dawki do odkwaszenia gleby bardzo kwaśnej.Tak jak pisał "milanreal1" ,wap-mag służy do podtrzymania odczynu(dla mnie cena tego nawozu w stosunku do wartości jest nieporozumieniem),a tobie potrzebna jest dawka nie mniejsza jak 3000 CaO/ha, co w przypadku stosowania wap-magu może doprowadzić do ruiny finansowej :) .
P.s. Parę miesięcy temu superfosfat pojedyńczy był w cenie zbliżonej do wap-magu.Nawóz ten oprócz 18 P2O5 posiada spore ilości Ca i zastosowanie go w dawce 1500-2000 kg/ha zabezpieczyło by potrzeby w fosfor na wiele lat,dostarczyło wapnia i koszt zabiegu byłby podobny do wap-mag-(l)owania.
Jaoś nie dowierzam wap-magowi i nie rozumiem tych co go stosują :)
Nie jest też prawdą że wszelkie wapniaki, kredy i zgredy :) ,czyli formy węglanowe odkwaszają glebę skuteczniej i szybciej od wodorotlenku wapnia, powstałego po zastosowaniu wapna tlenkowego,zwanym onegdaj-"palonym".Jedyne co robią szybciej i dokładniej to drenują kieszeń każdego upolowanego "jelenia" ew."łosia" w to wierzącego :)

#32 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 30 wrzesień 2010 - 17:19

Wapno granulowane

Nie jest też prawdą że wszelkie wapniaki, kredy i zgredy <_< ,czyli formy węglanowe odkwaszają glebę skuteczniej i szybciej od wodorotlenku wapnia,

Ok.
To Twoja opinia.

Wg mojej praktyki jest zupełnie odwrotnie.
Kredę stosuję ładnych parę lat.
Na tlenek bym jej nigdy nie zamienił.

Jaoś nie dowierzam wap-magowi i nie rozumiem tych co go stosują
Stosowałem, tak na próbę.
Rzeczywiście, szkoda kasy.
Nawet na podtrzymanie odczynu jest na minus.

#33 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 30 wrzesień 2010 - 18:21

Wapno granulowane To nie moja opinia,lecz wynik reakcji chemicznej,której wynikiem jest wzrost temperatury i przyrost objętości i wszelkie skutki z tego wynikające.
O drenowaniu kieszeni wspominałem mając na myśli wapno granulowane,a nie dolomit,wapna węglanowe,kredy itp i żle to ująłem w mojej poprzedniej wypowiedzi.
Co do twojego wieloletniego stosowania węglanów,to ja również tak robię właśnie dlatego że stosuję je od wielu lat,gleby mają uregulowany odczyn i nie mam potrzeby stosować tak agresywnej formy wapnia jak "wapno palone",które zresztą jest drogie i nie bardzo pasuje do moich lekkich gleb.
Jednak na ciężkie,zlewne i bardzo kwaśne gleby sprawdzi się tylko tlenek,a na gleby lekkie lub o uregulowanym odczynie,polecam dolomit lub inne wapno węglanowe przyjazne cenowo.

#34 Share piotrek10

piotrek10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów
  • Zainteresowania:sport, rolnictwo, nauki humanistyczne

Napisany 06 październik 2010 - 20:59

Wapno granulowane Masz na myśli pisząc o tlenku wapno palone budowlane?

#35 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 09 październik 2010 - 14:58

Wapno granulowane Wapno rolnicze palone.Występuje jako wapno tlenkowe i jest uzyskiwane przy odsiewie wapna budowlanego lub wapno tlenkowo-magnezowe powstałe przy prażeniu dolomitu lub jako odpad hutniczy.Wapno tlenkowe rolnicze ma tylko nieco mniejszą zawartość CaO od wapna budowlanego ze względu na częściową przemianę w formę węglanową, którą powoduje wilgoć zawarta w powietrzu i niedoprażenie surowca.
Wapno budowlane jest najbardziej efektywną formą wapna,tylko niestety cena i jego rozdrobnienie powodują problemy,chociaż w stosunku do wapna granulowanego za które handlarze drenują naszą kieszeń, jest rewelacją pod każdym względem.

#36 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 09 październik 2010 - 20:02

Wapno granulowane Ostrożnie z wapnem budowlanym.
Może zawierać dodatek chlorku wapnia (umożliwia prace murarskie nawet w ujemnych temperaturach), który szkodzi roślinom.

#37 Share piotrek10

piotrek10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów
  • Zainteresowania:sport, rolnictwo, nauki humanistyczne

Napisany 07 listopad 2010 - 22:20

Wapno granulowane Będzie pisać na worku że zawiera ewentualnie chlorek wapnia?

#38 Share bondek77

bondek77

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 16 listopad 2010 - 20:36

Wapno granulowane Witam. Czy ,może mi ktoś coś powiedzieć o wapnie skoncentrowanym sprzedawanym w workach pod róznymi nazwami Kiedyś kupiłem 3 tony takiego wapna, było to trzy lata temu. Nazwa to wapnomag. Zalecana dawka na worku była napisana około 400 kg na 1 ha. Posypałem na pole, które miało wyjątkowo kwaśny odczyn. Zauważyłem jednak że nic ono nie podziałało. Nie spodziewałem się efektów po pierwszym roku, ale mineły juz trzy lata i kupiłem kwasomierz glebowy i niestety odczyn jest bardzo kwaśny... Może ktoś stosował już takie wapno, może komuś przyniosło to inny efekt? Bo ja wyciągnełem wnioski z mojego wapnowania i uważam, że takie niby wapno to czyste oszustwo, wapno takie z kopalni jest pewne i skuteczne, sama ilość stosowania za nim przemawia. Ale może ktoś już stosował takie skoncentrowane wapno? Czekam na opinie.
Pozdrawiam bondek77

#39 Share dralo5

dralo5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 371 postów

Napisany 16 listopad 2010 - 21:29

Wapno granulowane Witaj

Był u mnie tydzień temu pan z Instytutu (dokładnej nazwy nie pamiętam) który zajmuje się badaniem gleb i itp. I mówił że każde wapno jest prawie takie samo jak to co się kupuje z kopalni. Ja w tym roku kupiłem granulowane (tlenkowo-magnezowe) i płaciłem po 530 zł za tonę i sprzedający mówił że takie dobre i nie wolno sypać jak 500 kg rocznie. A ten pan co był to mówił że to wapno ma takie same składniki co z kopalni, tylko tam jest pyliste a tu granulowane. Więc chyba trochę oszukują na tym wapnie co ma niby działać w małych ilościach.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share jaro8540

jaro8540

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 16 listopad 2010 - 22:10

Wapno granulowane Taką ilością wapna nie odkwasisz pola, jego skład procentowy jest podobny do wapna magnezowego prosto z kopalni, którego trzeba wysiać w zależności od zakwaszenia 2-4t na ha.Wap-magi pokrywają raczej doraźne zapotrzebowanie roślin na magnez i wapń przy uregulowany odczynie. Stosowanie tego nawozu do regulacji ph jest nieopłacalne,taniej wychodzi takie z kopalni.
Piwo to moje paliwo