Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapno granulowane

1821 odpowiedzi na ten temat

#361 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1530 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 19:33

Wapno granulowane Teraz chce szybko odkwasić a potem już nie dopuścić do zakwaszenia Gleba średnia. klasa trochę 4 ale przeważnie 5 to kawałek 1.60ha co mam zrobić żeby urosła mi na nim kukurydza na kiszonkę. Możesz podać jakiś link na to wapno żebym wiedział o jakie chodzi. Mam chęć zamówić tam z tego grempix bo to jest blisko mnie koszt to 85złtona z dowozem. Wczesną wiosną położę obornik zaoram a potem wapno z innymi nawozami może tak być.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapno granulowane Dzisiaj, 23:16
  •  

#362 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 03 styczeń 2013 - 19:59

Wapno granulowane Zanim zakupisz to najpierw wybadaj co to za wapno , w grę wchodzi tylko to drugie :
Pytanie co to za producent i jakie parametry ma ten produkt ?

2. wapno węglanowe

[min. 50% CaO]

Edytowany przez Agronom_kujawy, 03 styczeń 2013 - 20:00.

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#363 Share Arni

Arni

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1234 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 20:05

Wapno granulowane Co się dzieje z przewapnowwaną glebą? Np. jeśli pH na lekkiej ziemi kl. VI wynosi np 6.5? Strzelam że wtedy zgina mikroorganizmy, ale nie jestem pewien :)
17 lutego 2007r - 17 lutego 2012 pięć lata na af!

#364 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1530 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 20:08

Wapno granulowane Babki w ODR mi go polecały wszyscy w okolicy biorą od niego tylko że to pierwsze. Jak dzwoniłem do niego to twierdzi że ma atest że robił teraz i mu wyszło 17% magnezu i 32% wapna i że kierowca przywiezie atest

#365 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 03 styczeń 2013 - 20:17

Wapno granulowane kolego Arni
Przewapnowanie o którym piszesz dotyczy wapna tlenkowego ( CaO 60-100%, inaczej wapno budowalne, wapno palone ) .
Może się tak zdarzyć że po nie umiejętnym zastosowaniu wapna tlenkowego wyzdychają wszystkie żywe organizmy i inne pożyteczne biokomponenty zawarte w humusie :)
Jeszcze lepsza reakcja będzie po zastosowaniu wapna tlenkowego pogłównie :ph34r:

Jednak w tym temacie piszemy raczej o wapnie granulowanym , a to zawsze wapno węglanowe a nie tlenkowe ( gdyż tlenkowego jeszcze nikomu nie udało się zgranulować) .
Teoretycznie można przesadzić z użyciem wapna węglanowego ale nie należy tego efektu nazywać przewapnowaniem.
Objawami nadużycia formy węglanowej mogą być zmiany, które nie są widoczne gołym okiem i po pewnym czasie same ustają- wraz z zakwaszeniem. ( w skrócie )
Dodam że aby przesadzić z wapnem węglanowym należało by wysiać około 10-20 ton granulatu na hektar :o
pozdrawiam
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#366 Share jack83

jack83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 422 postów
  • Zainteresowania:agrochemia
    sport

Napisany 03 styczeń 2013 - 20:20

Wapno granulowane

Teraz chce szybko odkwasić a potem już nie dopuścić do zakwaszenia Gleba średnia. klasa trochę 4 ale przeważnie 5 to kawałek 1.60ha co mam zrobić żeby urosła mi na nim kukurydza na kiszonkę. Możesz podać jakiś link na to wapno żebym wiedział o jakie chodzi. Mam chęć zamówić tam z tego grempix bo to jest blisko mnie koszt to 85złtona z dowozem. Wczesną wiosną położę obornik zaoram a potem wapno z innymi nawozami może tak być.

nie wiem czy połączenie obornika z wapnem to najlepszy pomysł.ale niech sie wypowiedzą inni.może coś innego dasz na kiszonkę.

#367 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 20:26

Wapno granulowane kolego Karolr2
Ja ci mówię i biorę za to pełną odpowiedzialność że to pierwsze to dolomit który wg mnie jest nie wart nawet 5zł za tonę :)
Jak chcesz to se go wysyp nawet po 50 ton na ha , na pewno ładnie się wysiewa bo to drobne kamyszki ,
Będziesz Pan zadowolony i nawet polecisz innym ;) .
Tyle że efekt będzie żaden

Tutaj o mieszaniu nawozów
Wapna nie powinno się mieszać z obornikiem i wysiewać razem, większość fachowców twierdzi że trzeba zachować odstęp minimum 4 tyg .

#368 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2821 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 20:32

Wapno granulowane @karolr2 kiedy masz zamiar zamawiać wapno? Nie myślałeś o kredzie z Mielnika. Kolega tu pisał że stosuje i jest w porządku, a nawet chyba dwóch kolegów.

@pstaszek wiem że nie jest optymistycznie zakładać z góry że ktoś chce nas orżnąć, ale przykład z samochodem nie pasuje. Wejdź na jakiekolwiek forum, np. SAAB czy Subaru i jest tam temat ,,Tu wklejamy oszukane samochody z ogłoszeń,, Zobacz ile pięknych wypucowanych nie walonych z książką serwisową, autek stoi na allegro a jak się okazuje z takiego tematu na konkretnych przykładach, są to dzwony sprowadzone z USA i UE pospawane w PL. Zobacz ile jest na allegro czystych książek serwisowych z każdego kraju do każdej marki. A takim atestem wapna to już na pewno bym sobie głowy nie zawracał, pic na wodę i tyle.

#369 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1530 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 20:43

Wapno granulowane Ciekawe co na to pstaszek :) Własnie nie wiem kiedy jak by była taka możliwość wapnowania na wiosneę to bym teraz zamawiał chce zwapnować wszystkie pola i nie wiem czy poglownie można wapnować

Edytowany przez karolr2, 03 styczeń 2013 - 20:48.

#370 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 20:55

Wapno granulowane Koledzy
Atest jest o tyle ważny że w nim powinno być wszystko na temat parametrów produktu, z tym że nie każdy potrafi rozgryźć te parametry i w konsekwencji stosuje zasadę lepiej żeby był atest niż ma go nie być w ogóle :) Jest to na pewno lepsza postawa niż kupowanie zupełnie bez atestu.
Do tego rzeczywiście jest tak że jeżeli kupisz wapno z atestem i producent napisze w nim że zawiera 98% CaCO3 a ty zlecisz badania w OSCHR i wyjdzie że produkt ma nie 98 a np. ledwo 60 procent to możesz zażądać zwrotu pieniędzy i sprzątnięcia towaru na koszt producenta.
Znam taki przypadek na Kujawach gdzie 160 ton z jednej z kieleckich kopalń jechało z powrotem do Kielc.
Gdyby nie atest to szukaj wiatru w polu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#371 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2821 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 21:25

Wapno granulowane karolr2 pisałeś o QQ. Masz już zaorane czy dopiero na wiosnę? Ja kilka kawałków będę orał wiosną więc taka kreda rozrzucona np. w marcu przed pługiem powinna przynieść zamierzony efekt, a w Twoim przypadku jeśli pogłównie myślę że gorzej nie będzie, może trochę większe straty związane ze spłukaniem.

#372 Share LowRider

LowRider

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 989 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 22:39

Wapno granulowane

kolego Karolr2
Ja ci mówię i biorę za to pełną odpowiedzialność że to pierwsze to dolomit który wg mnie jest nie wart nawet 5zł za tonę :)
Jak chcesz to se go wysyp nawet po 50 ton na ha , na pewno ładnie się wysiewa bo to drobne kamyszki ,
Będziesz Pan zadowolony i nawet polecisz innym ;) .
Tyle że efekt będzie żaden

Jakie kamyszki?? :blink: Jak siałem dobrze zmielone, suche wapno dolomitowe to za rozrzutnikiem świata nie było widać, a znaczna część pyłu leciała na pola sąsiadów, także wapno dolomitowe nie zawsze się dobrze sieje, tak jak suchą kredę mieloną czy też wapno tlenkowe.

#373 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 04 styczeń 2013 - 10:10

Wapno granulowane Skąd to wapno było ? Ile kosztowała tona?

#374 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 04 styczeń 2013 - 11:05

Wapno granulowane A co zrobic jak ziemie lekie i słabej klasy jak dobry rok to żyta sypnie 4t pszenicy góra 3t unia dopłaca do niekorzystnych warunków uprawy czy jak to się tam nazywa co zrobić jak dobra ziemie jest daleko 20km odemnie a za chktar licza sobie od 50tys nawet do 80tyś hektar z agencji niedawno sprzedawali.

#375 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 04 styczeń 2013 - 12:51

Wapno granulowane Myślę że jak ktoś wymyśli jakiś tani sposób na realne podniesienie jakości gleby to będzie bardzo bogatym człowiekiem :)
Kiedyś w starożytności rzymianie mieli na to patent i importowali pewien produkt z prowincji do imperium w dużych ilościach i efekty mieli dobre, w późniejszych czasach hitlerowcy też próbowali poprawiać jakość gleb transportując czarnoziem ukraiński pociągami w głąb rzeszy. Wszystkie te zabiegi były skuteczne ale nikt nie liczył się z kosztami. W dzisiejszym świecie to już żadna taka metoda się nie sprawdzi , tym bardziej że dobra gleba , np. na Kujawach ma miąższość humusu około 50cm czyli na 1 hektar przypada około 5 tyś ton ziemi .
Jedna tona dobrej ziemi jak by się chciało kupić to kosztuje około 50 zł plus transport.
Czyli jak by nie liczyć wartość dobrej kujawskiej ziemi z 1 ha to około 250 tyś zł
Myślę że jest to bariera nie do pokonania w obecnych czasach :)
Pozostaje nam optymalizacja kosztów produkcji
pozdrawiam

#376 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 04 styczeń 2013 - 14:23

Wapno granulowane pytanie brzmi czy gleba jest niezastąpiona? Bayer czy BASF już opracował polimery, które wymieszane z glebą magazynują w niej wodę, cóż więcej potrzeba? makro i mikro dostarczamy w przyswajalnej formie, wodę magazynujemy i już prawie nic nas nie zaskoczy

#377 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 04 styczeń 2013 - 14:28

Wapno granulowane heh
Pytanie czy to się będzie opłacać?

#378 Share LowRider

LowRider

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 989 postów

Napisany 04 styczeń 2013 - 17:06

Wapno granulowane

Skąd to wapno było ? Ile kosztowała tona?

Skąd to nie powiem, bo bym musiał zapytać gościa który skupuje zboże i zwykle przywozi wapno powrotnym kursem. A tona wapna kosztuje od +/ - 70zł (łódka na pole) do 90zł/t z jego załadunkiem i wypożyczniem RCW.

#379 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1530 postów

Napisany 04 styczeń 2013 - 17:17

Wapno granulowane

karolr2 pisałeś o QQ. Masz już zaorane czy dopiero na wiosnę? Ja kilka kawałków będę orał wiosną więc taka kreda rozrzucona np. w marcu przed pługiem powinna przynieść zamierzony efekt, a w Twoim przypadku jeśli pogłównie myślę że gorzej nie będzie, może trochę większe straty związane ze spłukaniem.

Nie było orane na jesieni było tylko ściernisko opryskane później tylko talerzówka. Myślę żeby położyć obornik zaorać i za miesiąc sypnąć kredę razem z nawozami albo kredę trochę wcześniej. Ile wysiać kredy granulowanej na taki kawałek 1.60ha

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#380 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 04 styczeń 2013 - 17:28

Wapno granulowane Ciekaw jestem , kto mieli w tej cenie dolomit do takich parametrów jak opisałeś , bo przejrzałem ofertę kluczowych producentów i nie znalazłem takiej mączki dolomitowej w cenie do 100zł . ( może to nordkalk ???? )
Wydaje mi się to raczej nie możliwe, większość oferuje kruszonkę a nie mielony produkt.
Jak możesz to podpytaj o pochodzenie tego nawozu i napisz skąd to jest, chętnie się temu przyjrzę ;)

Edytowany przez Agronom_kujawy, 04 styczeń 2013 - 18:37.