Skocz do zawartości

AgroFoto.pl
Logo
Forum rolnicze
Zdjęcie

Wapno granulowane

1340 odpowiedzi na ten temat

#301 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 386 postów

Napisany 30 grudzień 2012 - 20:33

Wapno granulowane Wynika to z faktu, że tlenek magnezu ma o 40% większą siłę zobojętniającą niż tlenek wapnia (1 t MgO powoduje taki sam efekt odkwaszający w glebie jak 1,4 t CaO). Z tego względu dolomity mają większą siłę zobojętniającą niż wapienie, pod warunkiem, że ulegną rozpuszczeniu w środowisku glebowym i będą wystarczająco aktywne chemicznie.

Nawozy wapniowo-magnezowe poprawiają zaopatrzenie uprawianych roślin w magnez dwoma drogami. Dostarcza się go do gleby z nawozem oraz w wyniku zmiany odczynu gleb z kwaśnego na obojętny zwiększa się przyswajalność magnezu. Nawozy wapniowo- magnezowe otrzymuje się z dolomitów poprzez ich prażenie lub zmielenie. Skały dolomitowe są bardzo twarde, więc mielenie musi być bardzo dokładne. W zależności od miejsca pozyskania dolomitów nawozy mogą różnić się barwą i zawartością wapnia oraz magnezu.

Najtańsze źródło magnezu
Nawożenie wapniem i magnezem należy rozpatrywać łącznie. Wynika to z następujących przesłanek:
- gleby kwaśne, zwłaszcza lekkie, wykazują równocześnie niską zawartość przyswajalnego dla roślin magnezu,
- wapnowanie gleb kwaśnych wapnem zwykłym zwiększa początkowo dostępność magnezu dla roślin, gdyż stosunek Ca:Mg zbliża się do optymalnej wartości. Duże dawki wapnia mogą powodować niekorzystne poszerzenie tego stosunku i dlatego powinny być stosowane w postaci wapna magnezowego,
- nawozy wapniowo-magnezowe są najtańszym źródłem magnezu w Polsce.

kissmy

NIEWIEM czy zauważyłeś, ale są tu rozbieżności powyżej piszą, że -Wynika to z faktu, że tlenek magnezu ma o 40% większą siłę zobojętniającą niż tlenek wapnia (1 t MgO powoduje taki sam efekt odkwaszający w glebie jak 1,4 t CaO). A poniżej że - Mamy kontakt z wieloma rolnikami, którzy stosowali przez lata nawozy dolomitowe doskonale wyrównali poziom magnezu, ale nie uzyskali poprawy pH gleby. I komu tu wierzyć poniżej wypowiedz producenta KREDY skoro powyżej piszą, że magnez ma o 40% większą siłę zobojętniającą niż tlenek wapnia to jak się ma to do tego, co twierdzą, poniżej że - nawozy dolomitowe doskonale wyrównali poziom magnezu, ale nie uzyskali poprawy pH gleby. Jeśli był magnez to, dlaczego nie obniżyło się pH ciekawe, kto tu ściemnia :)

Dolomity i skały wapienne nie mają takich właściwości ?

Niestety, nie mają albo maja w bardzo ograniczonym zakresie, widać to zresztą po efektach na polu. Jeśli dolomit nie jest doskonale sproszkowany, jego zakup i stosowanie mija się z celem, będzie się rozpuszczał latami. Marmur tez jest węglanem wapnia, ale proszę spróbować go rozpuścić… Mamy kontakt z wieloma rolnikami, którzy stosowali przez lata nawozy dolomitowe doskonale wyrównali poziom magnezu, ale nie uzyskali poprawy pH gleby. Rozpuszczalność i wchłanianie to naprawdę jedne z najważniejszych czynników

Nigdzie nie napisałem że mam zamiar zastąpić 700 ton dolomitu na 100 ha . Sami żeście to sobie wymyślili :)
Ja napisałem że nawet 700 ton dolomitu który wg. mnie w ogóle nie działa może być zastąpiony nawet 1 toną czegoś co działa .
(A z tego co napisał Kissmy to rozpuszczalność tlenku w glebie jest 200 razy większa niż dolomitu
Czyli jeżeli dobrze obliczyłem 700 ton dolomitu można zastąpić 3,5 tonami tlenku wapnia )

Kolego jeszcze mało wiesz o celach naukowych :)
Załóżmy na przykład że taki Pstaszek jest profesorem na uniwersytecie w Szczecinie i ma okazję zrobić badania i opublikować ich wyniki na potrzeby znajomego który akurat ma kopalnie dolomitu i sprzedaje ten dolomit z dopłatami rządowymi dla rolników .
Więc co robi :
Oczywiście na samym początku znany już jest efekt jaki powinniśmy uzyskać w eksperymencie.
Wystarczy teraz pozbierać trochę literatury , wyciągnąć to co nam akurat pasuje, zrobić zlepek treści i napisać wnioski:
----Tak stosujcie dolomit bo to wapno, którego efektu choć nie widać od razu , to rozkłada się bardzo długo co jeszcze lepiej wpływa na procesy glebowe :P
A te wszystkie obliczenia reaktywności nie zakładają stopnia rozdrobnienia , czyli teoretycznie wywalenia 5 ton kamienia wapiennego jest równoważne reaktywnie z wysypaniem 5 ton mączki zmielonej do 5 mikronów.

Super

Ciekawe wnioski Pan tutaj wysuwa, co do mojej osoby takie same można wysnuć, co do Pana osoby dziękuję za uznanie, ale nie jestem profesorem ani żadnym znajomym właściciela kopalni, bo wtedy miałbym dolomit za darmo :P
  • 0

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapno granulowane Dzisiaj, 23:50
  •  

#302 Share honker

honker

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 30 grudzień 2012 - 21:34

Wapno granulowane Panowie a co powiecie o kredzie jeziornej z kopalni bełchatów, jak to działa i czy warto ją zastosować do odkwaszania?
  • 0
linux, don't be afraid penguin!

#303 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 386 postów

Napisany 30 grudzień 2012 - 21:52

Wapno granulowane Dlamnie całkiem OK, mało magnezu jak na moje gleby lekkie, ale do odkwaszania super http://www.kwbbelcha...zy-i-preparaty/

znowu cytujesz mimo że 1 juz ostrzeżenie dostałeś.

Edytowany przez milanreal1, 30 grudzień 2012 - 22:36.

• 0

#304 Share honker

honker

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 30 grudzień 2012 - 21:54

Wapno granulowane Dzięki.
  • 0
linux, don't be afraid penguin!

#305 Share Rolandgif

Rolandgif

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Mechanika.

Napisany 30 grudzień 2012 - 22:02

Wapno granulowane Ja rozsiewam granulowane średnio co dwa lata dawką 300kg na hektar i widać efekty u mnie ziemie słabe 4/5klasa
  • 0

#306 Share maniek33

maniek33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 551 postów

Napisany 30 grudzień 2012 - 22:13

Wapno granulowane Jakie?
  • 0

#307 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 386 postów

Napisany 30 grudzień 2012 - 22:39

Wapno granulowane

Ja rozsiewam granulowane średnio co dwa lata dawką 300kg na hektar i widać efekty u mnie ziemie słabe 4/5klasa

Możesz powiedzieć cos więcej o tym wapnie a co u ciebie z magnezem na takich glebach to chyba ci brakuje ma to wapno tez magnez, bo u mnie też lekkie gleby i potrzebowałbym z magnezem i jaka cena za 1t
  • 0

#308 Share jacus

jacus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1259 postów

Napisany 30 grudzień 2012 - 23:00

Wapno granulowane w wolnej chwili poczytalem troche materialow na temat wapnowania i wnioski sa nastepujace.
czym wapno ma wieksza zawartosc ca i jest drobniej zmielone tym lepiej dziala, do dzialania potrzebuje duzo wody i w suchych latach po prostu nie reaguje z gleba. wapnowanie daje rezultaty dopiero po minimum roku od wysiewu.
najszybciej dzialaja nawozy wap-mag bo po pol roku, one wcale nie sluza do podniesienia ph gleby[jak ktos pisal rozpuszczajac je w szklance wody :D] tylko do zaspokojenia biezacych potrzeb roslin uprawnych,
.na gleby ciezkie[ily,mady] nalezy stosowac wapno palone ono szybciej dziala i na tych glebach nie ma skotkow ubocznych.
na lekkie jest polecane dolomitowe tyle ze co 6-8 lat, a magnezowe co 12 lat i to w ilosciach 1-3 t na ha.
wiekszosci roslin uprawnych wcale nie przeszkada niskie ph wapnowanie gleb prawidlowo nawozonych nawozami mineralnymi i naturalnymi [ kazde z nich maja zreszta w swoim skladzie ca i mg] nie jest znowu takie wazne jak sie wydaje, jedynie buraki ,kukurydza, rzepak i warzywa wymagaja wyzszego ph i wtedy wapnowanie jest wskazane.
to poziom wiedzy z lat 80-90 ,znajac poziom polskiej nauki to chyba niewiele sie zmienil do dzis, B)
  • 0

#309 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 563 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 30 grudzień 2012 - 23:29

Wapno granulowane Kolego Jacus
Wap-Magie trzymam od kilku miesięcy w szklance z wodą, i nie ma żadnej reakcji.
Natomiast po rozpuszczeniu granulek w wodzie okazało się że jest to w około 80% drobny grysik ( 2-4mm) , który bardziej nawet wygląda na jakiś granit niż dolomit bo jest prawie czarny.
Oszustwo polega na tym że grysik nawet dolomitowy identyczny jak z Wap-Magii można nabyć za 25zł a nie za 450zł .
Jeżeli ktoś podważa test ze szklanką wody to niech chociaż raz sam go zrobi i oceni efekt :)
  • 0
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#310 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 386 postów

Napisany 30 grudzień 2012 - 23:51

Wapno granulowane jacus a co miałeś na myśli pisząc magnezowe czy to coś innego niż dolomitowe z tego, co wiem to wszystkie magnezowe opierają się na dolomicie a może jest coś innego?

Agronom-kujawy Skończ już się powtarzać tutaj wyraźnie pisze, co ma wpływ na działanie tych nawozów odkwaszających Rozpuszczalność nawozów wapniowych w glebie jest mała – waha się w granicach 1,6 g/dm3 gleby dla wapna gaszonego, do zaledwie 0,008 g/dm3 dla dolomitu. Dopiero w słabych kwasach wzrasta ich rozpuszczalność.

Skoro w to nie wierzysz to twoja sprawa nie każdy musi wierzyć w twój eksperyment z szklanką wody jak widać jest sporo żeby nie powiedzieć bardzo dużo publikacji potwierdzających działanie i nikt tam nie wspomina o szklance z wodą oprócz ciebie :)
  • 0

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#311 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8281 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 31 grudzień 2012 - 00:07

Wapno granulowane Może nie porównujmy szklanki wody do gleby. W glebie nie jest tylko sama woda, są różne pierwiastki, drobnoustroje itd i trochę inne zachodzą tam reakcje jak w szklance wody :P
  • 0
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#312 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4083 postów

Napisany 31 grudzień 2012 - 00:14

Wapno granulowane

wiekszosci roslin uprawnych wcale nie przeszkada niskie ph

to już zależy od rodzaju gleb na których się gospodaruje, żyto i ziemniaki owszem niskie pH zniosą, ale już przyswajalność składników pokarmowych przez rośliny jest uzależniona głównie od pH, stąd jego regulacja jest bardzo ważna,

jakie skutki wywiera wapno tlenkowe na słabych glebach? czy poza tym, że zostanie wypłukane może niekorzystnie wpłynąć na lepiszcza bądź zawartość próchnicy?
  • 0

#313 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 386 postów

Napisany 31 grudzień 2012 - 00:53

Wapno granulowane jacus to prawda, co piszesz kissmy podniesienie pH do optymalnego niema aż tak dużego wpływy na same rośliny, co na przyswajanie przez te rośliny składników pokarmowych według mnie ważniejszy dla roślin jest magnez

kissmy znalazłem cos takiego, ale niewiele jest tu o negatywnym wpływie wapna tlenkowego na gleby lekkie

Przy wyborze formy wapna nawozowego i ustaleniu warunków jego zastosowania należy wziąć pod uwagę rodzaj gleby podlegającej wapnowaniu. Wapno tlenkowe nadaje się, przede wszystkim na gleby cięższe, których odczyn zmienia się bardzo powoli. Na tych glebach nie ma niebezpieczeństwa gwałtownej zmiany odczynu, gdyż odznaczają się one wysoką zdolnością buforową - nie ma więc ryzyka przewapnowania, a efekt odkwaszenia następuje szybciej. Do poprawy gleb lekkich przydatne są wyłącznie nawozy wolno działające, czyli węglanowe (np. wapniak mielony rolniczy, wapno węglanowe, wapno węglanowo-magnezowe), które są znacznie łagodniejsze w działaniu.
Kwaśnemu odczynowi gleby towarzyszą zwykle niedobory magnezu. Jeżeli brak magnezu potwierdzony jest analizą gleby, należy zastosować nawozy wapniowo-magnezowe.

http://www.wir.org.p...leb_lekkich.htm

Edytowany przez pstaszek, 31 grudzień 2012 - 00:57.

• 0

#314 Share Rolandgif

Rolandgif

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Mechanika.

Napisany 01 styczeń 2013 - 13:25

Wapno granulowane Nie pamietam co to było za wapno ale cały czas stosowanie tego samego też jest źle teraz zmieniłem nawóz na Agrofoska 16-36 ja kupuje granulowane z względu na brak rozsiewacza do wapna w mojej okolicy w tym roku chce kupić koło 40T i wszystkie pola sypnąć.

Co powiecie na to http://allegro.pl/na...2911247251.html
  • 0

#315 Share Forterrra

Forterrra

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 01 styczeń 2013 - 14:46

Wapno granulowane No ciekawe teraz ile bedą chcieli za transport z km. Bo cena 400zl/t to dobra cena ale plus transport, bo jak dalej podają 520zł to można u nas normalnie od okolicznego dilera kupić. A ogólnie już wcześniej pisano że wapniak bardzo dobry towar:)
  • 0

#316 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 386 postów

Napisany 01 styczeń 2013 - 17:13

Wapno granulowane Rolandgif jak najbardziej dobre wapno, jeśli masz ciężkie gleby? Jeśli nie to się nie nadaje niektórzy nawet sugerują, że gleb lekkich to nawet się nie powinno uprawiać, ale co zrobić, jeśli tylko takie się ma?
  • 0

#317 Share LowRider

LowRider

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 989 postów

Napisany 01 styczeń 2013 - 18:19

Wapno granulowane Cena tego wapna z linku wyżej to 390zł ale nie za tonę tylko za BB 500kg ;)
  • 0

#318 Share MarcinPykuS

MarcinPykuS

VIP, były Moderator Forum

• V.I.P.
  • rank
  • 2955 postów

Napisany 01 styczeń 2013 - 19:08

Wapno granulowane 390zł/t przy zakupie całego samochodu od producenta. Mniejsze ilości w siedzibie firmy-520zł/t.
  • 0

#319 Share denzel

denzel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 380 postów

Napisany 01 styczeń 2013 - 21:36

Wapno granulowane na allegro są oferty wapna magnezowego o zawartości ok. CaO 36%, MgO 18% w cenach 20-35zł/t wapno miało by być rozsiane na glebach srednich (III-Vklasa)
czy jest sens stosowania takiego wapna czy lepiej stosować wapno granulowane
  • 0

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#320 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 386 postów

Napisany 01 styczeń 2013 - 22:04

Wapno granulowane Denzel spora część tej dyskusji jest poświęcona właśnie tego typu wapna jest to wapno na bazie dolomitu wolno działające, jeśli chodzi o 3klasę to lepiej jakieś tlenkowe a na 5klasę jak najbardziej tak oczywiście mówię tu tylko o takim wapnie, które jest sprzedawane z aktualnym certyfikatem każdy, kto sprzedaje takie wapno do faktury powinien dołączyć nam certyfikat lub jego kopię potwierdzoną za zgodnością z oryginałem wtedy mamy pewność, że to wapno spełnia wymogi stosowania go w rolnictwie do odkwaszania gleb. Jeśli potrzebujesz, aby odkwaszanie było szybkie zastosuj na 3klasie jakieś tlenkowe obojętnie czy pyliste czy granulowane to już zależne od sprzętu, jaki posiadasz do rozsiania wapna granulat jest zawsze sporo droższy a na 5klasie dolomit, czyli wapno magnezowe polecam ok 6t dolomitu + w zależności od tego, jakiego tlenkowego użyjesz około 0,5t – 1t tlenkowego dawki podane w formie nawozowej a nie w czystym składniku trzeba sobie przeliczyć na czysty składnik i zastosować zgodnie z zaleceniami, jakie podała nam stacja chemiczna wapnowania bez badań nie polecam stosowania jakiego kolwiek wapna :)
  • 0