Skocz do zawartości

AgroFoto.pl
Logo
Forum rolnicze
Zdjęcie

Wapno granulowane

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
1219 odpowiedzi na ten temat

#301 Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 560 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 02 styczeń 2013 - 15:56

Wapno granulowane

na allegro są oferty wapna magnezowego o zawartości ok. CaO 36%, MgO 18% w cenach 20-35zł/t wapno miało by być rozsiane na glebach srednich (III-Vklasa)
czy jest sens stosowania takiego wapna czy lepiej stosować wapno granulowane

Kolego nie ma sensu- to dolomit który nic ci nie da .
Jak chcesz zaoszczędzić a przy tym mieć efekt to nie musisz kupować granulatów .
Wystarczy że kupisz mączkę wapienną o takich samych parametrach jak produkt granulowany tylko w postaci pylistej.
Koszt to około 100-200zł za tonę, źle się to wysiewa bo strasznie pyli( podobnie jak tlenek) i są pewne straty ale i tak na tonie oszczędzisz ze 150zł. jeśli kupisz mokre to zapłacisz za wodę ale ciut lepiej się będzie rozsiewać.
Jak coś to mogę podesłać konkretny produkt na priv :)
pozdrawiam
  • 0
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
Wapno granulowane Dzisiaj, 06:22
  •  

#302 POL1

POL1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów
  • 44979542

Napisany 02 styczeń 2013 - 16:18

Wapno granulowane Kolego a mam takie pytanko.Skoro tak się znasz na wapnowaniu, to powiedz mi jaka będzie reakcja ziemi o Ph 3.8-4.2 na dawkę wapna tlenkowego 80% w ilośći około 15 ton na 1ha?
Na tej ziemi zboże nie może urosnąć jest zazwyczaj brązowe i niskie ( karłowate)
ziemniaki urosną jakie takie ale zboża tragedia.
  • 0

#303 Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 560 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 02 styczeń 2013 - 16:47

Wapno granulowane heh
15 ton na ha wapna tlenkowego ??????
To może być różna reakcja , w zależności od rodzaju humusu i ilości wody , bo jak wiesz wapno tlenkowe pierwsze co robi to reaguje z wodą . Im więcej wody tym lepiej przy takiej dawce.
Kiedyś powiedział bym że taka dawka to absolutnie za dużo dla każdej gleby i że nastąpi wypalenie humusu i prze wapnowanie gleby, ale z praktyki wiem może się zdarzyć, że przy bardzo sprzyjających okolicznościach uzyskasz zamierzony efekt odkwaszenia.
Ja osobiście nie zastosował bym takiej dawki jednorazowo , ale patrząc na twoje wcześniejsze wypowiedzi to widzę że jesteś zwolennikiem radykalnych rozwiązań :)
Twoje pole , twoje ryzyko

W materiałach grupy lhoist która produkuje wapno tlenkowe piszą wyraźnie że jednorazowa dawka maksymalna CaO na ha nie może przekroczyć 1,7tony, większe dawki uznawane są za szkodliwe dla środowiska.

Może poczytaj tutaj o wyborze wapna i wapnie tlenkowym zanim zaatakujesz swój humus z grubej rury :)

Pozdrawiam
  • 0
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#304 POL1

POL1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów
  • 44979542

Napisany 02 styczeń 2013 - 16:59

Wapno granulowane Nie nie to nie moje pole.
Taką dawkę dał sąsiad na jesień było dokładnie 1.15ha .
Zaorał głęboko dał tyle wapna , zabronował i zasiał pszenżyto.

Wapno kupił okazyjnie .Ale jak opowiadał nigdy nic mu sę nie rodziło.Dał ziemie do badania i takie Ph mu wyszło.
Tylko że dał dużo wiecej wapna jak zalecali.
Ale powiedział i nawet mnie zapraszał bym wpadł zobaczyć jak wygląda pszenżyto.
Ja dałem 9t na ha pod pszenice pod podorywke i jest SUPER.
Bo po wynikach widzę że różnica kolosalna.I w PH i w wygladzie rośliny.
No 15t dużo mi się widzi ale jak mokro było dobrze wymieszał to może nic złego się nie stanie florze bakteryjnej i innym organizmom.
Ważne że zadowolony i zboże ładne.
  • 0

#305 Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 560 postów

Napisany 02 styczeń 2013 - 17:12

Wapno granulowane No kluczowym jest tu wymieszanie gleby, miąższość humusu , jakość humusu oraz woda
Ale jak już odkwasicie to proponuje dawać małe dawki a co roku , bo daje to naprawdę najlepszy efekt i wiele dodatkowych korzyści.
pozdrawiam
  • 0

#306 SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 461 postów

Napisany 02 styczeń 2013 - 17:28

Wapno granulowane A wy farmazony piszecie. 15 t tlenkowego na 1 hektar. Taka dawka jednorazowo zrobić może tylko jedno - zniszczyć całą florę mikro biologiczną włącznie ze zwierzętami jakimi są dżdżownice. I tak w sumie to masz bardzo bogatego sąsiada.
  • 0
KUPIĘ KOŁA, LUB FELGI 11,2/70/32

#307 POL1

POL1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów
  • 44979542

Napisany 02 styczeń 2013 - 18:20

Wapno granulowane Ja dałem 9t i z tego co widzę nic się nie stało.
A ładnie odczyn zmieniło na 6.9 po roku.
U mnie też podobnie jakoś było bo to sąsiad zza miedzy.
Jestem ogólnie zadowolony bo na tym kawałku zaczeło wszystko rosnąć.
  • 0

#308 aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1070 postów

Napisany 02 styczeń 2013 - 18:54

Wapno granulowane

Nie pamietam co to było za wapno ale cały czas stosowanie tego samego też jest źle teraz zmieniłem nawóz na Agrofoska 16-36 ja kupuje granulowane z względu na brak rozsiewacza do wapna w mojej okolicy w tym roku chce kupić koło 40T i wszystkie pola sypnąć.

Co powiecie na to http://allegro.pl/na...2911247251.html

kolego zadzwoń do producenta napewno kupisz taniej, a transport w okolice warszawy z tego zakładu to około 800pln/netto za naczepę
  • 0

#309 SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 461 postów

Napisany 02 styczeń 2013 - 18:55

Wapno granulowane To jeszcze napisz dokładnie co to za wapno było ?? Ile dawałeś za tonę ??
  • 0
KUPIĘ KOŁA, LUB FELGI 11,2/70/32

#310 Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 560 postów

Napisany 02 styczeń 2013 - 21:32

Wapno granulowane teoria teorią a praktyka praktyką ;)
  • 0

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
  •  

#311 karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1165 postów
  • 45582825
  • Zainteresowania:Co tu zrobić by zarobić a się nie narobić...

Napisany 02 styczeń 2013 - 22:03

Wapno granulowane ten wapniak wozili latem u mnie przez wieś i to handlowali nie kupiłem a dali mi jeden worek na sprawdzenie. Wsypalem do słoika garść dzisiaj rano to do tej pory sie nie rozpuścił wiec nadaje sie czy nie. Jak sprawdzić domowym sposobem czy to mi odkwasi glebę. Jutro będę miał już wyniki analizy pierwszy raz robiona u mnie wiec jutro będzie jeszcze więcej pytań
  • 0

#312 Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 560 postów

Napisany 02 styczeń 2013 - 22:19

Wapno granulowane Prawdopodobnie miałeś do czynienia z handlarzami tak zwanym pseudogranulatem .
Drobne kamyszki o których mówisz na pewno nie podniosą ci pH gleby ani tez nie wpłyną na żaden parametr twojego humusu, tym bardziej za cenę podejrzewam 350-450 zł .
Jedyne co uzyskasz to dobry i równomierny wysiew i z tego będziesz naprawdę zadowolony ;)
Dlatego dobrze zrobiłeś że nie kupiłeś tego towaru, lepiej unikać produktów o nie pewnym pochodzeniu i bez atestu bo to przeważnie zwykłe oszustwo .
pozdrawiam
  • 0

#313 paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2809 postów
  • 7964877

Napisany 02 styczeń 2013 - 22:32

Wapno granulowane http://www.grempix.p...ferta.php������

Wapno węglanowe - to też bubel?

Edytowany przez paktofonikas1987, 02 styczeń 2013 - 22:33.

• 0

sprzedam opryskiwacz Pilmet 600l/12m

www.olx.pl/oferta/pilmet-612-opryskiwacz-600-litrow-12-m-belka-CID757-ID4myB9.html

#314 karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1165 postów
  • 45582825
  • Zainteresowania:Co tu zrobić by zarobić a się nie narobić...

Napisany 02 styczeń 2013 - 22:38

Wapno granulowane dzięki a teraz ten wapniak z linku wyżej to też będzie lipa. Mam taki kawałek 1.60 chce kukurydze posiać w tym roku czym odkwasić i kiedy jakie kupić wapno granulowane czy tam krede
  • 0

#315 pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 322 postów

Napisany 02 styczeń 2013 - 23:20

Wapno granulowane

ten wapniak wozili latem u mnie przez wieś i to handlowali nie kupiłem a dali mi jeden worek na sprawdzenie. Wsypalem do słoika garść dzisiaj rano to do tej pory sie nie rozpuścił wiec nadaje sie czy nie. Jak sprawdzić domowym sposobem czy to mi odkwasi glebę. Jutro będę miał już wyniki analizy pierwszy raz robiona u mnie wiec jutro będzie jeszcze więcej pytań

Ten test niczego nie dowodzi, ponieważ tu cytat - Rozpuszczalność nawozów wapniowych w glebie jest mała – waha się w granicach 1,6 g/dm3 gleby dla wapna gaszonego, do zaledwie 0,008 g/dm3 dla dolomitu. Dopiero w słabych kwasach wzrasta ich rozpuszczalność.
A więc dopiero w glebie kwasy spowodują, że zacznie działać, jeśli wapno miało atest, w którym były jego parametry oraz zalecenia, co do stosowania w odkwaszaniu gleby to możesz śmiało je kupić, ale jeśli nie ma atestu to sobie odpuść, choć by nie wiem, co ci obiecywał sprzedający takie wapno z atestem na pewno zadziała może być tak, że efekt odkwaszania będzie powolniejszy, ale skuteczny bo jak już pisałem - Dopiero w słabych kwasach wzrasta ich rozpuszczalność. A więc jeśli masz na nie atest to się nadaje, jeśli nie to się nie nadaje i kupuj zawsze z atestem
  • 0

#316 damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1387 postów

Napisany 02 styczeń 2013 - 23:39

Wapno granulowane Banknoty, matury, paszporty polsatu drukują sprzedają podrabiają a Ty @pstaszek żeś się uczepił tego atestu. Wątpię by któryś z was znał sprawdzony sposób i potrafi dowieść co jest to lepsze. Poniekąd są określone pewne normy, ale do póki na własnej skórze się nie przekonasz to nie będziesz wiedział i żadna szklanka wody nie pomoże.
  • 2

#317 kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3996 postów

Napisany 02 styczeń 2013 - 23:49

Wapno granulowane dzisiaj dzwonił do mnie jakiś handlowiec wapniowy (nie zapamiętałem nazwy firmy, ale handlują wszystkim co krajowe), więc go z ciekawości przepytałem - na pytanie o granulat zaproponował coś o zawartości CaO 30% i frakcji ok 5mm za 55zł/t
  • 0

#318 Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 560 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 00:02

Wapno granulowane I nie wiadomo czy się śmiać czy płakać :)
Ja jak dzwonie do kopalń czy zakładów to przeważnie sam muszę się domyślać co o ni w zasadzie sprzedają , bo sami często nie mają pojęcia że jest różnica między granulką a kamyszkiem . I muszę tłumaczyć o co mi chodzi.
To jest dramat nawet w laboratoriach twierdzą że sprzedają produkt który jest tlenkiem wapnia 50 % a jak zapytam co stanowi pozostałe 50 % to cisza w słuchawce i nie wiedzą, dopiero im tłumacze że wcale nie sprzedają tlenku wapnia tylko węglan wapnia np.98% a 2 procent to zanieczyszczenia. Oczywiście muszę zapytać czy produkt jest suchy bo tego też nie uwzględniają twierdząc że produkt ma 98% CaCO3 i około 10 % wody :) ( badania dotyczą zawartości w suchej masie i nie uwzględniają wilgotności)
  • 0

#319 pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 322 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 01:02

Wapno granulowane

Banknoty, matury, paszporty polsatu drukują sprzedają podrabiają a Ty @pstaszek żeś się uczepił tego atestu. Wątpię by któryś z was znał sprawdzony sposób i potrafi dowieść co jest to lepsze. Poniekąd są określone pewne normy, ale do póki na własnej skórze się nie przekonasz to nie będziesz wiedział i żadna szklanka wody nie pomoże.

Masz racje tylko, jeśli nie masz atestu to, co z tego, że okaże się w praktyce, że nie zadziałało? Mając ważny atest możesz się odwoływać masz jakieś prawa bez niego nie możesz nic zrobić nie możemy z góry zakładać, że wszystkie atesty, banknoty itp. są podrobione a to, że to się zdarza to wiadoma sprawa i jeszcze takie pytanko, co byś kupił samochód bez atestu w atrakcyjnej cenie czy z atestem droższy (atest czytaj jak homologacja) ciekawe, co byś zrobił z takim samochodem bez homologacji niby możesz nim jeździć, ale konsekwencje? Chyba rozumiesz, o co mi chodzi z tym atestem?
  • 0

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
  •  

#320 POL1

POL1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów
  • 44979542

Napisany 03 styczeń 2013 - 09:21

Wapno granulowane

kolego zadzwoń do producenta napewno kupisz taniej, a transport w okolice warszawy z tego zakładu to około 800pln/netto za naczepę

a ta naczepa pewnie 6 tonowa , albo jak naczepa od TIR-a to wapno szajs , typu dolomir albo nisko procentowe.
U nas takie magnezowe węglanowe wapno nie wiem ile % ale coś ponad 40% to tonę kupuje się po 30-40 zł/t
dodam że rezultatu w polu nie widać wogóle.
  • 0