Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapno granulowane

1596 odpowiedzi na ten temat

#301 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 595 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 30 grudzień 2012 - 12:52

Wapno granulowane Ja pisałem to w kontekście wapnowania , dlatego nie rozpisywałem się o tym jaką to biedę wszyscy mają i jak to się nic nie opłaca ;)
A ty odszedłeś już znacznie od tematu .
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapno granulowane Dzisiaj, 17:06
  •  

#302 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 30 grudzień 2012 - 13:38

Wapno granulowane A ja odniosłem się do tego, co napisałeś w tamtym poście i nie wiem czy zrozumiałeś, co napisałem i jakie problemy trapią rolników, ale jedno jest pewne ty uważasz, że masz wiedzę a nikt jej nie chce wykorzystać wiec powtarzam kup ziemie nawet tą najlepsza i pokarz swoje racje za swoje pieniądze, ponieważ łatwo się mówi jak nie trzeba kasy wydawać możesz mi wieżyc, że było paru takich, którzy uważali, że spowodują, że będę miał wyższe plony a ja im odpowiadałem, że mnie wyższe plony nie interesują, jeśli zatem nie idą wyższe zyski z 1ha a oni mi mówili, że Dochód Z jeden 1ha mi się zwiększy to i zyski będą większe wiec ja im na to, że dam im 5ha w dzierżawę a oni mi udowodnia, że tak będzie, ale za swoje pieniążki a jak mi już to udowodnią to Ja zapłacę im za spowodowanie, że moje zyski będą większe no i jak na razie każdy rezygnował nawet nie próbowali, więc niemów tylko zacznij działać. Myślę, że ta dyskusja niczego w twoim myśleniu nie zmieni dopóki będziesz myślał, że ty masz cos, co może zmienić byt rolnika i chcesz mu to dać a on dziwak tego nie chce a ja zawsze mówię, czemu ludzie, którzy wiedzą jak być bogatym nie są sami bogaci to tak jak z tymi, którzy znają numery totolotka i chcą je sprzedać zamiast zagrać i wygrać ;)

Edytowany przez milanreal1, 30 grudzień 2012 - 18:32.
cytowanie poprzedniego posta

#303 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 595 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 30 grudzień 2012 - 14:02

Wapno granulowane Ciekawa argumentacja , jednak zupełnie nie prawdziwa.
:)

Chyba żyjemy w innych światach ,
Ty uważasz że lepiej wysiać 700 ton Dolomitu a ja uważam że wystarczy 5 ton wapna najwyższej jakości .
Optymalizacja polega właśnie na tym żeby nie wydawać, nie potrzebnie na paliwo żeby rozwieść te 700 ton po polu!
Optymalizacja polega również na tym żeby nie zapłacić za transport w ogóle a nie do każdej łódki po 500zł !
Optymalizacja polega na tym żeby zmniejszyć nakłady a zwiększyć efektywność !
Czy dalej masz zamiar ludziom bajki opowiadać że nie interesują cię wyższe plony ???
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#304 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 30 grudzień 2012 - 15:05

Wapno granulowane To się zgadza, że żyjemy w innych światach
Ty uważasz, że 5t najlepszego wapna zastąpi 700 ton dolomitu można marzyć, ale nie do tego stopnia, ale za marzenia nie każą, więc możesz
Co do rozsiewania 700ton żeby je rozsiać to nic kosztownego wystarcz rozsiewacz taki ja np. tytan( rozrzutnik obornika produkcji Polskiej przystosowany do wysiewu wapna)
Jeden rozrzutnik wystarcza na 2h a żeby rozsiać te twoja 5ton to też trzeba przejechać te same hektary tylko mniejsza ilością wapna i gdzie tu oszczędność może niewielka przy załadunku
Co do transportu to nie płacę w ogóle, ponieważ biorę dotacje dostępna tylko w województwie śląskim wanna dolomitu wychodzi wraz z transportem po dotacji około 520zł to się nazywa optymalizacja kosztów!!
Jak widzisz właśnie optymalizuje koszt do minimum i nie użyłbym tu słowa żeby zwiększyć efektywność, ale żeby zwiększyć zyski!
I jak pisałem nie interesują mię wyższe plony, jeśli za tym nie idą wyższe zyski tak napisałem proszę czytać ze zrozumieniem, jeśli wyższe plony zagwarantują mi nie tylko większe dochody z1ha, ale większe zyski to jestem za

Edytowany przez milanreal1, 30 grudzień 2012 - 18:32.

#305 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4172 postów

Napisany 30 grudzień 2012 - 16:32

Wapno granulowane Dane zawarte w tabeli 3, wskazują, że standardowa (1Hh) dawka dolomitu spowodowała zwiększenie wartości pHKCl gleby z 3,95 do 6,25. Dawki wapna dolomitowego obliczone według podwojonej i potrojonej kwasowości hydrolitycznej zwiększyły pHKCl gleby do 6,65 i 7,10. Po trzech latach badań od zastosowania wapna dolomitowego pHKCl gleby wyniosło odpowiednio 5,95, 6,40 i 6,60.
Wzrastające dawki dolomitu bardzo wyraźnie wpłynęły na zwiększenie zawartości form rozpuszczalnych wapnia i magnezu w glebie.
http://www.lodr.pl/d...dkwaszanie-gleb

magnez z wapna dolomitowego z pewnością jest przyswajalny, planuję zwiększyć częstotliwość badania odczynu i zawartości gleby w makro i mikro, także za kilka lat będę mógł wysnuć jakieś wnioski na temat dawek wapna, nawozów i technologii uproszczonej uprawy, tymczasem muszę opierać się na dotychczasowych doświadczeniach, z których wynika, iż stosowane do tej pory wapno dolomitowe pozwalało na utrzymanie niezłego pH oraz zapewnienie bardzo wysokiej zasobności gleby w magnez, obecnie stosuję wapno węglanowe nordkalk, a na świeżych działkach jego mix z dolomitem (3:1)

#306 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 595 postów

Napisany 30 grudzień 2012 - 17:08

Wapno granulowane A wy swoje z tym dolomitem. :)
Te badania dotyczą dolomitu prażonego który kosztuje 500zł za tonę
Dolomit za 25zł tona nie działa w ogóle .
pozdrawiam

#307 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 30 grudzień 2012 - 17:51

Wapno granulowane kissmy...

Tak trzymaj Wapno dolomitowe spełnia swoja rolę a że się nie rozpuściło komuś w szklance wody to jego problem niema pola to musi przeprowadzać testy w szklance wody ;)

Edytowany przez pstaszek, 30 grudzień 2012 - 17:52.

#308 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8547 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 30 grudzień 2012 - 18:38

Wapno granulowane

Ciekawa argumentacja , jednak zupełnie nie prawdziwa.
:)

Chyba żyjemy w innych światach ,
Ty uważasz że lepiej wysiać 700 ton Dolomitu a ja uważam że wystarczy 5 ton wapna najwyższej jakości .
Optymalizacja polega właśnie na tym żeby nie wydawać, nie potrzebnie na paliwo żeby rozwieść te 700 ton po polu!
Optymalizacja polega również na tym żeby nie zapłacić za transport w ogóle a nie do każdej łódki po 500zł !
Optymalizacja polega na tym żeby zmniejszyć nakłady a zwiększyć efektywność !
Czy dalej masz zamiar ludziom bajki opowiadać że nie interesują cię wyższe plony ???

Teraz to już przesadzasz. To stare tabele o ilości CaO potrzebnej do odkwaszenia gleby też są nieaktualne?
700t dolomitu to pewnie na zastosowanie na ok 100 ha, jeżeli podobny efekt na 100ha przyniesie 5t czyli na ha 50kg wapna najwyższej jakości to gratuluje dobrego poczucia humoru ;)
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#309 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 30 grudzień 2012 - 18:53

Wapno granulowane milanreal1

Masz rację ta ilość wapna pójdzie właśnie na taki areał 100ha życzę powodzenia Agronomowi w rozsianiu 5t na 100ha i oczekiwania na efekty chyba po 700 latach je zaobserwuje widać, że niema pojęcia o rolnictwie ;)

#310 Share bongle

bongle

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 30 grudzień 2012 - 19:20

Wapno granulowane W mojej okolicy wanna dolomitu kosztuje ok 2500zł a tona granulowanego kredowego z 5%magnezu (niemieckie) 450zł.
To jeśli przyjął bym dawki kolegi pstaszek (6ton dolomitu) ,za te pieniądze bym miał ok 1,5tony granulowanej kredy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#311 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4172 postów

Napisany 30 grudzień 2012 - 19:37

Wapno granulowane śmiem wątpić, iż dla celów naukowych polegających na badaniu przydatności nawozów rolniczych wykorzystywano prażony dolomit

Wapienie twarde i dolomity charakteryzują się niską reaktywnością. Cecha ta decyduje o tym, że ich działanie odkwaszające jest powolne, rozłożone w czasie i ujawnia się dopiero w 2–3 roku po zastosowaniu nawozu.
Rozpuszczalność nawozów wapniowych w glebie jest mała – waha się w granicach 1,6 g/dm3 gleby dla wapna gaszonego, do zaledwie 0,008 g/dm3 dla dolomitu. Dopiero w słabych kwasach wzrasta ich rozpuszczalność.
http://www.piagro.pl...wapniowych.html

Na tym tle najgorzej wypadają dolomity ze średnią reaktywnością ok.25%, lepiej wypadają skały wapienne, ze średnią ok. 50%, natomiast kreda posiada reaktywność 98-99 %.
http://www.kzkpolska.com/pl/news.html

czyli dolomit przy cenie rzędu 25zł/t jest tanim źródłem magnezu, ale dla regulacji pH jest już znacznie gorszy, bo działa wolniej i do tego jego transport oraz rozsiew jest czterokrotnie droższy

#312 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 30 grudzień 2012 - 19:40

Wapno granulowane Czyli 6t dolomitu to 1.8T CaO a 1,5T kredy to, jeśli by miała 90% CaO to 1,35T CaO, czyli nie warto ci się bawić dolomitem

#313 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4172 postów

Napisany 30 grudzień 2012 - 19:41

Wapno granulowane śmiem wątpić, iż dla celów naukowych polegających na badaniu przydatności nawozów rolniczych wykorzystywano prażony dolomit, reklama kredy z Lubiatowa https://docs.google....praPYqnFeVFFd-w

Wapienie twarde i dolomity charakteryzują się niską reaktywnością. Cecha ta decyduje o tym, że ich działanie odkwaszające jest powolne, rozłożone w czasie i ujawnia się dopiero w 2–3 roku po zastosowaniu nawozu.
Rozpuszczalność nawozów wapniowych w glebie jest mała – waha się w granicach 1,6 g/dm3 gleby dla wapna gaszonego, do zaledwie 0,008 g/dm3 dla dolomitu. Dopiero w słabych kwasach wzrasta ich rozpuszczalność.
http://www.piagro.pl...wapniowych.html

Na tym tle najgorzej wypadają dolomity ze średnią reaktywnością ok.25%, lepiej wypadają skały wapienne, ze średnią ok. 50%, natomiast kreda posiada reaktywność 98-99 %.
http://www.kzkpolska.com/pl/news.html

czyli dolomit przy cenie rzędu 25zł/t jest tanim źródłem magnezu, ale dla regulacji pH jest już znacznie gorszy, bo działa wolniej i do tego jego transport oraz rozsiew jest czterokrotnie droższy

Edytowany przez kissmy..., 30 grudzień 2012 - 20:02.

#314 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 595 postów

Napisany 30 grudzień 2012 - 19:59

Wapno granulowane Nigdzie nie napisałem że mam zamiar zastąpić 700 ton dolomitu na 100 ha . Sami żeście to sobie wymyślili :)
Ja napisałem że nawet 700 ton dolomitu który wg. mnie w ogóle nie działa może być zastąpiony nawet 1 toną czegoś co działa .
(A z tego co napisał Kissmy to rozpuszczalność tlenku w glebie jest 200 razy większa niż dolomitu
Czyli jeżeli dobrze obliczyłem 700 ton dolomitu można zastąpić 3,5 tonami tlenku wapnia )

Kolego jeszcze mało wiesz o celach naukowych :)
Załóżmy na przykład że taki Pstaszek jest profesorem na uniwersytecie w Szczecinie i ma okazję zrobić badania i opublikować ich wyniki na potrzeby znajomego który akurat ma kopalnie dolomitu i sprzedaje ten dolomit z dopłatami rządowymi dla rolników .
Więc co robi :
Oczywiście na samym początku znany już jest efekt jaki powinniśmy uzyskać w eksperymencie.
Wystarczy teraz pozbierać trochę literatury , wyciągnąć to co nam akurat pasuje, zrobić zlepek treści i napisać wnioski:
----Tak stosujcie dolomit bo to wapno, którego efektu choć nie widać od razu , to rozkłada się bardzo długo co jeszcze lepiej wpływa na procesy glebowe :P
A te wszystkie obliczenia reaktywności nie zakładają stopnia rozdrobnienia , czyli teoretycznie wywalenia 5 ton kamienia wapiennego jest równoważne reaktywnie z wysypaniem 5 ton mączki zmielonej do 5 mikronów.

Super

Edytowany przez Marcin91, 16 marzec 2013 - 17:36.

#315 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4172 postów

Napisany 30 grudzień 2012 - 20:16

Wapno granulowane https://docs.google....praPYqnFeVFFd-w

nie wiem jaka to norma, ale na sicie o średnicy oczek 0,06mm może pozostać najwyżej 60% materiału a na 0,32 mm max 20%,

odnośnie do badańi oczywiście się zgodzę, przy odpowiednich założeniach i wyselekcjonowanych danych można udowodnić wszystko

#316 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 30 grudzień 2012 - 20:33

Wapno granulowane Wynika to z faktu, że tlenek magnezu ma o 40% większą siłę zobojętniającą niż tlenek wapnia (1 t MgO powoduje taki sam efekt odkwaszający w glebie jak 1,4 t CaO). Z tego względu dolomity mają większą siłę zobojętniającą niż wapienie, pod warunkiem, że ulegną rozpuszczeniu w środowisku glebowym i będą wystarczająco aktywne chemicznie.

Nawozy wapniowo-magnezowe poprawiają zaopatrzenie uprawianych roślin w magnez dwoma drogami. Dostarcza się go do gleby z nawozem oraz w wyniku zmiany odczynu gleb z kwaśnego na obojętny zwiększa się przyswajalność magnezu. Nawozy wapniowo- magnezowe otrzymuje się z dolomitów poprzez ich prażenie lub zmielenie. Skały dolomitowe są bardzo twarde, więc mielenie musi być bardzo dokładne. W zależności od miejsca pozyskania dolomitów nawozy mogą różnić się barwą i zawartością wapnia oraz magnezu.

Najtańsze źródło magnezu
Nawożenie wapniem i magnezem należy rozpatrywać łącznie. Wynika to z następujących przesłanek:
- gleby kwaśne, zwłaszcza lekkie, wykazują równocześnie niską zawartość przyswajalnego dla roślin magnezu,
- wapnowanie gleb kwaśnych wapnem zwykłym zwiększa początkowo dostępność magnezu dla roślin, gdyż stosunek Ca:Mg zbliża się do optymalnej wartości. Duże dawki wapnia mogą powodować niekorzystne poszerzenie tego stosunku i dlatego powinny być stosowane w postaci wapna magnezowego,
- nawozy wapniowo-magnezowe są najtańszym źródłem magnezu w Polsce.

kissmy

NIEWIEM czy zauważyłeś, ale są tu rozbieżności powyżej piszą, że -Wynika to z faktu, że tlenek magnezu ma o 40% większą siłę zobojętniającą niż tlenek wapnia (1 t MgO powoduje taki sam efekt odkwaszający w glebie jak 1,4 t CaO). A poniżej że - Mamy kontakt z wieloma rolnikami, którzy stosowali przez lata nawozy dolomitowe doskonale wyrównali poziom magnezu, ale nie uzyskali poprawy pH gleby. I komu tu wierzyć poniżej wypowiedz producenta KREDY skoro powyżej piszą, że magnez ma o 40% większą siłę zobojętniającą niż tlenek wapnia to jak się ma to do tego, co twierdzą, poniżej że - nawozy dolomitowe doskonale wyrównali poziom magnezu, ale nie uzyskali poprawy pH gleby. Jeśli był magnez to, dlaczego nie obniżyło się pH ciekawe, kto tu ściemnia :)

Dolomity i skały wapienne nie mają takich właściwości ?

Niestety, nie mają albo maja w bardzo ograniczonym zakresie, widać to zresztą po efektach na polu. Jeśli dolomit nie jest doskonale sproszkowany, jego zakup i stosowanie mija się z celem, będzie się rozpuszczał latami. Marmur tez jest węglanem wapnia, ale proszę spróbować go rozpuścić… Mamy kontakt z wieloma rolnikami, którzy stosowali przez lata nawozy dolomitowe doskonale wyrównali poziom magnezu, ale nie uzyskali poprawy pH gleby. Rozpuszczalność i wchłanianie to naprawdę jedne z najważniejszych czynników

Nigdzie nie napisałem że mam zamiar zastąpić 700 ton dolomitu na 100 ha . Sami żeście to sobie wymyślili :)
Ja napisałem że nawet 700 ton dolomitu który wg. mnie w ogóle nie działa może być zastąpiony nawet 1 toną czegoś co działa .
(A z tego co napisał Kissmy to rozpuszczalność tlenku w glebie jest 200 razy większa niż dolomitu
Czyli jeżeli dobrze obliczyłem 700 ton dolomitu można zastąpić 3,5 tonami tlenku wapnia )

Kolego jeszcze mało wiesz o celach naukowych :)
Załóżmy na przykład że taki Pstaszek jest profesorem na uniwersytecie w Szczecinie i ma okazję zrobić badania i opublikować ich wyniki na potrzeby znajomego który akurat ma kopalnie dolomitu i sprzedaje ten dolomit z dopłatami rządowymi dla rolników .
Więc co robi :
Oczywiście na samym początku znany już jest efekt jaki powinniśmy uzyskać w eksperymencie.
Wystarczy teraz pozbierać trochę literatury , wyciągnąć to co nam akurat pasuje, zrobić zlepek treści i napisać wnioski:
----Tak stosujcie dolomit bo to wapno, którego efektu choć nie widać od razu , to rozkłada się bardzo długo co jeszcze lepiej wpływa na procesy glebowe :P
A te wszystkie obliczenia reaktywności nie zakładają stopnia rozdrobnienia , czyli teoretycznie wywalenia 5 ton kamienia wapiennego jest równoważne reaktywnie z wysypaniem 5 ton mączki zmielonej do 5 mikronów.

Super

Ciekawe wnioski Pan tutaj wysuwa, co do mojej osoby takie same można wysnuć, co do Pana osoby dziękuję za uznanie, ale nie jestem profesorem ani żadnym znajomym właściciela kopalni, bo wtedy miałbym dolomit za darmo :P

#317 Share honker

honker

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 30 grudzień 2012 - 21:34

Wapno granulowane Panowie a co powiecie o kredzie jeziornej z kopalni bełchatów, jak to działa i czy warto ją zastosować do odkwaszania?
linux, don't be afraid penguin!

#318 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 30 grudzień 2012 - 21:52

Wapno granulowane Dlamnie całkiem OK, mało magnezu jak na moje gleby lekkie, ale do odkwaszania super http://www.kwbbelcha...zy-i-preparaty/

znowu cytujesz mimo że 1 juz ostrzeżenie dostałeś.

Edytowany przez milanreal1, 30 grudzień 2012 - 22:36.

#319 Share honker

honker

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 30 grudzień 2012 - 21:54

Wapno granulowane Dzięki.
linux, don't be afraid penguin!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#320 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 30 grudzień 2012 - 22:02

Wapno granulowane Ja rozsiewam granulowane średnio co dwa lata dawką 300kg na hektar i widać efekty u mnie ziemie słabe 4/5klasa