Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapno granulowane

1821 odpowiedzi na ten temat

#261 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 27 grudzień 2012 - 08:59

Wapno granulowane Owszem posiadam badania z przed i po wapnowaniu, ponieważ korzystam z dotacji do wapnowania tylko w województwie Śląskim i używam właśnie tego wapna, o którym pisałem nie mam problemu z uzyskaniem dotacji pod tym adresem możesz zobaczyć, co jest potrzebne do uzyskania takiej dotacji http://www.sir-katowice.pl/wapno.html ważne jest stosowanie tego przelicznika w stosowaniu wapna-magnezowego DOLOMITU Ustalenie wielkości dawki nawozu węglanowego wapniowo-magnezowego rozpoczyna się od przeliczenia formy węglanowej na CaO. Na przykład dysponując dolomitem zawierającym 30% CaCO3 i 20% MgCO3 wykonuje się następujące przeliczenia: 30% CaCO3 x 0,56 = 16,8% CaO i 20% MgCO3 x 0,66 = 13,2% CaO.
Z powyższego obliczenia wynika, że nawóz odpowiada zawartości 30% CaO. W niektórych wypadkach podawane są dane tych pierwiastków w nawozie w formie tlenkowej wapnia i magnezu. W takiej sytuacji zawartość formy tlenkowej magnezu należy przemnożyć przez współczynnik 1,39. Otrzymany rezultat dodać do formy CaO i uzyska się ogólną zawartość odpowiadającą CaO w nawozie

Co oznacza, że jeśli w zaleceniach przebadanej gleby w stacji Okręgowa Stacja Chemiczna Rolnicza wynika, że musimy zastosować 2t CaO to musimy wysiać około 6,7t dolomitu na jeden ha wtedy możemy oczekiwać, że uzyskamy zakładany cel

Edytowany przez pstaszek, 27 grudzień 2012 - 09:20.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapno granulowane Dzisiaj, 11:26
  •  

#262 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 27 grudzień 2012 - 12:06

Wapno granulowane Kolego Pstaszek
To że akurat ty stosujesz dolomit i nie masz spadku pH może wynikać z rodzaju gleby na jakiej gospodarujesz. Bo na przykład są tzw rędziny , czyli gleby które nie wymagają wapnowania. I w których nie dojdzie do zakwaszenia. Niektóre gleby ciężkie o podłożu gliniastym bogatym w wapń tez nie stracą pH do tak niskich wartości np 4. Właśnie na śląsku duża część gleb to rędziny , szczególnie na Jurze Krakowsko-Czestochowskiej, tego typu gleb nie da się porównywać do gleb np. Mazowasza.
Co do tych wszystkich przeliczników to już pisałem że nie jest to sprawa prosta , chociażby dla tego że nie uwzględnia ziarnistości i stopnia rozdrobnienia nawozu , a ten czynnik jest najważniejszy. Innymi słowy z tego obliczenia wynika że równie skutecznym będzie wywalenie 6 ton kamienia wapiennego co wysianie 6 ton pyłu zmielonego do 5 mikronów.
A to nie jedyny czynnik który nie jest uwzględniony w tych przelicznikach (pisałem o tym wcześniej)

Co do dolomitu to mam do Ciebie kolego pytanie: dlaczego jeżeli jest to takie dobre i tanie źródło wapnia i magnezu nie dodaje się go do pasz?
A tak w ogóle to dla czego nigdzie się go nie stosuje w zadnym przemyśle, jedynie jako kruszywo drogowe?
Kreda natomiast ma tysiące zastosowań w przemyśle; np. jako sorbent w elektrowniach , jako dodatki do procesów chemicznych itp.
?????

Edytowany przez Agronom_kujawy, 27 grudzień 2012 - 12:12.

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#263 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 27 grudzień 2012 - 17:47

Wapno granulowane No cóż Kolego Agronom mieszkam na śląsku, ale niestety nie w tych okolicach, które wymieniłeś ja mieszkam na górnym śląsku okolice Tarnowskich gór gmina Tworóg przewaga gleb lekkich część średnich, czyli właśnie na takie gleby jest zalecane wapno dolomitowe i niema mowy żeby tu odczyn utrzymał się bez wapnowania, (niestosuje też obornika ani innych nawozów organicznych) a co do tego, że nigdzie się go nie używa to nie znaczy, że nie nadaje się do odkwaszania i uzupełniania magnezu w glebie to tak na marginesie a tu możliwości zastosowania dolomitu na przykład do oczyszczania wód powierzchniowych http://www.knowmore....h-i-weglanowych i tu http://www.os.not.pl...lski_1-1992.pdf czyli jednak nie jest to tylko piasek skoro zachodzą jakieś reakcje a po drugie to, że coś jest wykorzystywane w przemyśle to nie znaczy, że nadaje się do wykorzystania w rolnictwie, więc ten argument kategorycznie odrzucam myślę, że jesteś uprzedzony do tej formy nawozów wapniowych pytanie, dlaczego skoro nie działasz na zlecenie żadnej firmy to, co jest tego przyczyną? Oto jest pytanie? Następna sprawa chyba nie myślisz, że daje tyle wapna bez potrzeby, jeśli badanie przed wapnowaniem pokazałoby mi, że odczyn jest na poziomie 6-6.5ph to na pewno bym nie dawał 6,7t na 1ha wapna dolomitowego, ale jeśli w zaleceniach jest zalecane 2tCaO to jest taka potrzeba a po wapnowaniu w następnym roku ph jest ok to na pewno nie jest to wynik cudu tylko wynik wapnowania takie są moje argumenty

#264 Share jaco512

jaco512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 663 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza,mechanika itp.

Napisany 27 grudzień 2012 - 19:26

Wapno granulowane 3 lat wstecz rozsiewałem wapno, dolomit oraz z cukrowni, które kilka lat leżało sobie w rogu pola. Z ciekawości zrobiłem sobie porównanie, zrobiłem roztwór jednego i drugiego w osobnych pojemnikach i sprawdziłem pH papierkiem lakmusowym, tam gdzie było wapno z cukrowni papierek zmienił szybko kolor na niebieski, przy dolomicie nic nie zauważyłem. 2 sprawa nawet dzisiaj mogę iść i znajdę miejsce gdzie była wysypana naczepa z dolomitem, resztki leżą sobie i jakoś nie mają ochoty się rozpuścić, dlatego więcej nie zamówię dolomitu, tylko będzie to kreda.

#265 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 27 grudzień 2012 - 20:16

Wapno granulowane Proponuje tobie jaco512 i Agronom_kujawy i nie tylko wam, ponieważ widzę, że ludzi, którzy nie mają pojęcia o dolomicie jest tu więcej niestety, ale są różne dolomity, ale są w śród nich też te, które nadają się do przemysłu a nie tylko, jako kamień jest mapa i poszczególne kopalnie, które mają dolomit przydatny dla przemysłu jak i dla rolnictwa proszę poczytać sobie to -

http://www.min-pan.k...wyszomirski.pdf

może po tym artykule coś do was dotrze a to, że większość z was kupuje ten nadający się tylko do budownictwa czy też, jako kruszywo drogowe to nie moja wina ani wina dolomitu tylko waszej niewiedzy zawsze powtarzam, że tylko dolomit z atestem stwierdzającym jego przydatność do celów rolniczych w tym do odkwaszania i wzbogacania gleb w magnez i CaO inne tanie i okazyjne to zazwyczaj odsiewy z kruszywa drogowego i tu się zgadzam, że taki dolomit niewiele wskóra na waszym polu jeśli masz atest a jesteś wstanie udowodnić, że to co jest na ateście jest nie prawdą możesz iść Z tym do sądu i możesz być pewny, że dostaniesz kasę, jeśli udowodnisz, że ten dolomit nie nadaje się do celów, którym został przeznaczony a został potwierdzony atestem, ponieważ sprzedasz towaru niezgodnego z atestem jest oszustwem a to jest karalne wiec do wszystkich, którzy mają atest i nadal uważają, że to wapno dolomitowe nie działa to proponuje pozew zbiorowy i ręczę, że na pewno wygracie :)

Edytowany przez pstaszek, 27 grudzień 2012 - 20:37.

#266 Share jack83

jack83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 422 postów
  • Zainteresowania:agrochemia
    sport

Napisany 27 grudzień 2012 - 20:22

Wapno granulowane a co sadzicie o tego typu nawozach wapniowych http://www.rodaminow...y_wapniowe.html

#267 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 27 grudzień 2012 - 20:32

Wapno granulowane Jeśli faktycznie jest tak jak piszą w nagłówku, czyli
Wszystkie odmiany wapna są zgodne z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 19 maja 2004 roku (Dz. U. nr 130/2004)
Nawozy te zostały przebadane i zaopiniowane przez Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Jakość nawozu jest monitorowana przez Stację Chemiczno - Rolniczą.
I dają atest na to wapno to moim zdaniem nie masz się, czego obawiać jedyne, czego można się przyczepić to brak magnezu, czyli śladowe jego ilości a na glebach lekkich zazwyczaj brakuje magnezu

Edytowany przez pstaszek, 27 grudzień 2012 - 20:33.

#268 Share jaro30

jaro30

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 647 postów

Napisany 27 grudzień 2012 - 21:01

Wapno granulowane Zgadzam się z wypowiedzią Agronom-kujawy na temat ph na ciężkich glebach ,posiadam taką działkę 4 ha podloże gliniaste i tam nigdy nie było niskiego PH mimo że nie wapnowałem tej działki .Co do wapnowania używałem do tej pory wap magu ze względu na łatwośc rozsiania (granulat)bo czy wapno cukrownicze ,czy tlenkowo magnezowe to koszt 2000 tyś za łódkie plus 500 zł za rozwiezienie takiej własnie łódki więc koszt nie taki mały .Po przeczytanych postach AGRONOM-KUJAWY po nowym roku zamawiam 6 ton wapniaka koszeloskiego na 8 ha pod kukurydze .

#269 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 27 grudzień 2012 - 23:56

Wapno granulowane Dobra dajmy spokój już dolomitowi. Ja wypowiedziałem swoją opinię i nie zmieniam jej po przeczytaniu twoich postów Pstaszek.
Przykro mi ale prawda broni się sama , a oszustwo ciężko i to chyba widać w tej naszej dyskusji.
Poza tym artykuły które podsyłasz nie dotyczą dolomitu tylko dolomitu prażonego, ale o tym już pisałem .
Pozdrawiam
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#270 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 28 grudzień 2012 - 01:14

Wapno granulowane Hmm chyba żartujesz a ja widzę to inaczej dla mnie to lokalizacja kopalń i sposób wykorzystania dolomitu z tych kopalń jak widać można go wykorzystać w przemyśle, co obala twoją teorie, która mówi, że nigdzie się go nie wykorzystuje w przemyśle myślę, że można by tu przytaczać wiele publikacji n temat wykorzystania dolomitu a ty i tak będziesz przy swojej teorii, że dolomit to się nadaje tylko do budowy dróg myślę, że nie potrzebnie tak stanowczo się odniosłeś, co do tego, że dolomit jest nic niewart raczej ty nie wiele wiesz o jego wykorzystaniu jak już wielokrotnie pisałem, jeśli uważasz Że firmy, które sprzedają dolomit, jako nawóz do stabilizacji ph i Mg w glebie dając na to certyfikat i nie mówię tu o dolomicie, który jest sprzedawany bez certyfikatu, bo ten wcale nie musi mieć takich właściwości jak ten z certyfikatem kończąc tą dyskusje na temat dolomitu powtarzam, jeśli udowodnisz mi, że dolomit sprzedawany z aktualnym certyfikatem jest nie przydatny w odkwaszani i poprawianiu zasobności w Mg i Cao to ja osobiście wystąpię do sądu o należne mi odszkodowanie, ponieważ zawsze kupuje z certyfikatem a jeśli nie potrafisz tego udowodnić to nie wprowadzaj ludzi w błąd, bo jeśli jest to Tylko twoje zdanie to by znaczyło, że przyznajesz, że nie masz na to żadnych dowodów a to nie jest W porządku na koniec jeszcze raz podam kopalnie, która ma dobry dolomit i sprzedaje go z certyfikatem może Pan zadzwonić i przedstawić Pana teorie na temat tego, co Pan sądzi o takim dolomicie na śląsku jest kilka dobrych kopalń z dobrym dolomitem rozumiem, że w Pana regionie niema takich. Dodam jeszcze tylko, że dolomit to wapno lekkich i średnich gleb a nie ciężkich

http://www.zelatowa..../wapno-nawozowe

Pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#271 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 28 grudzień 2012 - 10:25

Wapno granulowane

http://www.zelatowa..../wapno-nawozowe

jakim cudem wapno węglanowe z ponad 15% dodatkiem magnezu może mieć 30% a nawet 35% CaO?

#272 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 28 grudzień 2012 - 11:16

Ja nie będę ci nic udowadniał . Sam możesz to zrobić . Wystarczy że zakupisz sobie miernik do sprawdzania pH np w postaci papierków lakmusowych , lub płynu Heliga
Eksperyment przeprowadź na swoim wapnie dolomitowym,
Wystarczy że użyjesz do eksperymentu dwóch skrzynek z ziemią (około 100kg) i do jednej z nich zaaplikujesz dawkę np 2kg dolomitu uprzednio rozpuszczonego w wodzie . Po miesiącu czasu zbadaj pH w obu skrzynkach a efekt opisz nam tu na forum.
Pozdrawiam

#273 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 28 grudzień 2012 - 15:53

Wapno granulowane Agronom_kujawy rozumiem twoje rozumowanie traktujesz dolomit jak wapno tlenkowe i oczekujesz, że będzie działać jak tlenek no cóż nic dziwnego, że nie wierzysz w jego działanie nigdzie nie jest napisane w żadnej publikacji że dolomit ma szybkie działanie odkwaszające a test, jaki proponujesz tutaj na tym forum jest żałosny może go opatentujesz szklanka wody to nie gleba a ni dwa pojemniki z ziemią proces przyswajania magnezu z formy dolomitowej z gleby jest powolniejszy, ale za to długotrwały w skutkach działania i dlatego właśnie jest zalecany na gleby lekkie, bo nie jest wypłukiwany do głębszych warstw gleby i nie da Się go zaobserwować za pomocą twoich śmiesznych doświadczeń mam tylko nadzieje, że ci, co to czytają rozumieją, że to nie jest żadne doświadczenie a to, że tlenki w postaci kredy itp. maja szybsze działanie to wiadomo i nikt rozsądny tego nie kwestionuje jest to udowodnione tak samo jak przydatność dolomitu w odkwaszaniu i poprawianiu zasobności w Mg i CaO jest też prawdą, że na glebach lekkich jest częsty niedobór magnezu, ponieważ jest szybko wypłukiwany z gleb lekkich i właśnie, dlatego jest zalecany dolomit słabe wypłukiwanie i długotrwały efekt w działaniu na glebach lekkich jeszcze przypomnę, że dolomit nie jest zalecany Ani niema wskazań do stosowania na glebach ciężkich, ponieważ na glebach ciężkich rzadko dochodzi do poważnego ubytku, jeśli chodzi o magnez, więc takie wapno jak dolomit niema tam zastosowania z powodu powolnego jego działania, co nie znaczy, że w ogóle tam nie działa tylko mija się to z celem, ponieważ te gleby maja niskie wypłukiwanie przemieszczanie się składników, więc formy szybko działające są tam bardziej polecane to tyle, jeśli chodzi o Pana eksperymenty a ja Panu proponuje żeby Pan zrobił prawdziwy eksperyment i na glebach lekkich z zbadanym odczynem i zasobnością w magnez oczywiście wynik musi być negatywny, jeśli chodzi O magnez i zakwaszenie później niech pan połowę zwapnuje dobrym dolomitem w dawce 6t na 1 ha zabieg należy powtórzyć, jeśli braki magnezu są duże następnym sezonie, co najmniej 4t dla szybszego odkwaszenia można zastosować około 500kg dobrego wapna tlenkowego, ale lepiej jak Pan tego tlenku nie zastosuje, bo znów Pan nie będzie pewien czy to dolomit czy wapno tlenkowe, ale ta uwaga dla tych, którzy oczekują natychmiastowego odkwaszenia gleby jest istotna po dwóch latach niech Pan ponownie zbada glebę i wtedy niech pan opisze, co Pan sądzi o dolomicie oczywiście dolomit tylko z aktualnym certyfikatem jeszcze jedna uwaga dla tych Którzy chcą stosować dolomit certyfikat jest wydawany na częściej na partie wielkości 3tyś ton wiec, jeśli ktoś wam sprzedaje dolomit w okresie jesieni z certyfikatem zrobionym na wiosnę to możecie być pewni, że ten certyfikat jest nie ważny, ponieważ 3tyś ton to około 125 tirów po 24t a takie ilości to duże zakłady sprzedają w ciągu 1 miesiąca zdążają się przypadki, że w ogłoszeniach z allegro itp. oferowany jest dolomit z certyfikatem a po przywiezieniu okazuje się, że certyfikat faktycznie jest tylko, że z poprzedniego roku albo i starszy, więc sami możecie się domyśleć ile taki dolomit jest wart. Pozdrawiam wszystkich a w szczególności naszego Agronoma_kujawy i życzę dalszych sukcesów robienia eksperymentów za pomocą szklanki wody i skrzynek z ziemią, ale najbardziej podoba mi się ten z szklanka wody że też nasi naukowcy na to nie wpadli Pozdrawiam

#274 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 28 grudzień 2012 - 16:32

Prawda jest taka że dolomit to najgorsze i najmniej efektywne wapno które jest tak samo skuteczne jak zwykły piasek czy żwir. Wynika to z jego krystalicznej struktury zupełnie nie reagującej z wodą .
Nie będę już wnikał że są rożne rodzaje dolomitów i w różnych stopniu dolomityzacji ( poczytaj tutaj ). Jeden może działać w 5 % a inny w ogóle. Tak czy owak jest to oszustwo, a test ze szklanką wody dotyczy Wap-magii i proponuje ci go zrobić a potem się wypowiadać o jego śmieszności.

I jeszcze jedno ważne dla ciebie przesłanie :
Nigdy, żaden certyfikat choć był by ze szczerego złota nie odkwasi ci gleby i nie podniesie plonu :) do tego potrzeba produktu o najlepszych parametrach i dającego konkretny efekt.

Edytowany przez Agronom_kujawy, 28 grudzień 2012 - 16:49.

#275 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 28 grudzień 2012 - 23:17

Wapno granulowane Hmm Agronom_kujawy podesłałeś mi ciekawy artykuł o tworzeniu pochodzeniu jak i gdzie przebiega dolomityzacja, ale nie znalazłem ani słowa o twojej teorii spiskowej jakoby dolomit nie nadawał się do odkwaszania gleby no cóż nic, co w tym artykule jest nie przyda się Rolnikowi, ale proponuje przeczytać, aby upewnić się, że ten artykuł niema związku z tym, o czym tu dyskutujemy i nie potwierdza w żaden sposób teorii spiskowej pana Agronoma mam nadzieje ze nie jest Pan prawdziwym AGRONOMEM poniżej cytat z artykułu, który wydatnie informuje nas, o czym jest ten artykuł a mianowicie - tworzenie się dolomitów pierwotnych jak i Dolomityzacji osadu Wapiennego poniżej cytat :

=Ponieważ, zarówno w przypadku tworzenia
się dolomitów pierwotnych (?), jak i dolomityzacji
osadu wapiennego niezbędna
jest obecność jonów Mg2+, stąd też
przy rozpatrywaniu genezy dolomitów – bez
względu na ich wiek – konieczne jest wyjaśnienie
pochodzenia kationów magnezu.
Największym i niewyczerpalnym źródłem
Mg2+ jest woda morska (Land, 1985).
W wodzie morskiej Mg jest ilościowo drugim
po sodzie kationem, przewyższając
pod tym względem wapń.=

A tutaj następny cytat, czyli podsumowanie tego jakże ciekawego artykułu

=Podsumowanie
Problematyka dolomitów jest zagadnieniem
bardzo rozległym i wciąż żywo dyskutowanym.
Prawdopodobnie wynika to z faktu,
iż dotychczas nie powiodła się synteza
tego minerału w normalnych warunkach ciśnienia
i temperatury panujących na powierzchni
ziemi. Bez odpowiedzi pozostaje
również pytanie: dlaczego coraz mniej dolomitów
tworzy się w osadach współczesnych?
Czytelników zainteresowanych próbą wyjaśnienia
tego zagadnienia odsyłam do publikacji
Narkiewicza (1983).=

Jeśli ktoś chce zagłębiać się w ten temat jak powstawały dolomity to proszę bardzo, ale z tych artykułów nic nie wynika, jeśli chodzi o nieprzydatność stosowania dolomitu w rolnictwie a co do przeprowadzania doświadczenia to zachęcam do przeprowadzenia doświadczenia tu cytat z poprzedniego postu: a ja Panu proponuje żeby Pan zrobił prawdziwy eksperyment i na glebach lekkich z zbadanym odczynem i zasobnością w magnez oczywiście wynik musi być negatywny, jeśli chodzi O magnez i zakwaszenie później niech pan połowę zwapnuje dobrym dolomitem w dawce 6t na 1 ha zabieg należy powtórzyć, jeśli braki magnezu są duże następnym sezonie, co najmniej 4t Dla szybszego odkwaszenia można zastosować około 500kg dobrego wapna tlenkowego, ale lepiej jak Pan tego tlenku nie zastosuje, bo znów Pan nie będzie pewien czy to dolomit czy wapno tlenkowe, ale ta uwaga dla tych, którzy oczekują natychmiastowego odkwaszenia gleby jest istotna po dwóch latach niech Pan ponownie zbada glebę i wtedy niech pan opisze, co Pan sądzi o dolomicie. To jest praktyczny test w prawdziwej glebie, która jest niewątpliwie zbyt skomplikowaną fabryką chemiczną i nie tylko, aby na tym forum to objaśniać, ale jeśli Pan chce to może Pan udowodnić nam, dlaczego proces odkwaszania w glebie jest skuteczny a W Pana szklance nie i co mnie ciesz to to, że jest Pan skłonny już przyznać, że dolomit w ogóle może działać cytat = Jeden może działać w 5 % a inny w ogóle. = Bo jeszcze niedawno twierdził Pan że nie działa w ogóle mam nadzieję, że jak Pan wykona eksperyment, do którego Pana namawiałem i zachęcam to zmieni Pan zdanie całkowicie, co do niektórych dolomitów.

I jeszcze mała uwaga, co do certyfikatu Proszę na przyszłość czytać ze zrozumieniem Panie Agronom nigdzie nie napisałem, że certyfikat odkwasza glebę a jedynie, że certyfikat gwarantuje nam towar o takich a nie innych parametrach, które gwarantują rolnikowi, że kupił towar, o jaki mu chodziło i będzie działał zgodnie z jego przeznaczeniem w razie nieskutecznego działania mamy możliwość się odwołać to gwarantuje nam certyfikat Panie Agronom a odkwaszanie to już niech Pan pozostawi dolomitom i innym nawozom itp. Do tego przeznaczonych i potwierdzonych certyfikatem Panie Agronom.

Pozdrawiam Pana

Edytowany przez pstaszek, 28 grudzień 2012 - 23:29.

#276 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 29 grudzień 2012 - 00:09

Najpierw meritum:
Artykuł ,tak jak napisałem wcześniej dotyczy procesów tworzenia się dolomitu, co potwierdza tylko z jak złożonym zjawiskiem mamy do czynienia.
Dlatego podesłałem ci ten artykuł żebyś wyczytał z niego że prawdziwy dolomit w 100% w ogóle nie działa bo jest w 100% krystaliczny, natomiast niektóre złoża mogą być w pewnym stopniu dolomitem np w 80% a w 20 % jeszcze złożem kredowym. Innymi słowy mogą być dolomity bardziej i mniej reaktywne ale ich reaktywność jest ogólnie znikoma , często bliska zeru.

A teraz ad persona :
Kolego Pstaszek , jesteś człowiekiem "twardego karku" , i na pewno moja argumentacja cię nie przekona.
Więc może zakończmy tą dyskusję .
pozdrawiam

Edytowany przez Agronom_kujawy, 29 grudzień 2012 - 00:32.

#277 Share maniek33

maniek33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 584 postów

Napisany 29 grudzień 2012 - 00:33

Wapno granulowane Chyba jesteśmy świadkami walki o rolnicze dopłaty :) . Ja tam swoich nie oddaje...

#278 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 29 grudzień 2012 - 01:31

Wapno granulowane pozwolę sobie wystosować dwa pytania i komentarz:
- skąd jest czerpany dolomit będący składnikiem saletrzaku (łącznie jest 6%CaO ale w wodzie rozpuszcza rozpuszcza się aż 3,5%?
- jak oceniacie jakość wapna z Trzuskawica Kujawy?

jeśli ktoś ma czas i chce zainwestować 10zł to można pokusić się o wycieczkę do stacji chemicznej z próbką gleby, do której dodano odpowiednią ilość wapna dolomitowego, oczywiście trzeba to wcześniej dobrze wymieszać namoczyć i osuszyć

nie ulega jednak wątpliwości, iż wapno rozpuszczające się w wodzie ma większą reaktywność i szybciej przyniesie efekt, stąd faktycznie test wapna ze szklanką wody wydaje się być bardzo dobrym rozwiązaniem

#279 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 29 grudzień 2012 - 09:37

Wapno granulowane No cóż to prawda nie łatwo naginam karku tak jak i Pan Panie Agronom _kujawy i to prawda, że mnie Pan nie przekonał tym bardziej, że niema Pan racji jeszcze, co do testu z szklanką wody to fakt, że ten test pokazuje, że wapno kredowe czy tlenkowe łatwo rozpuszcza się w wodzie i zmienia jej ph a dolomit nie, ale jak już pisałem nigdzie nie pisze, że dolomit szybko działa a jedynie, że skutecznie odkwasza glebę i to, że się szybko nie rozpuszcza w wodzie to nie dowód na to, że nie działa może inny przykład czy słoma ma jakieś Właściwości nawozowe? Wedle teorii Pana Agronoma nie, bo po wrzuceniu do szklanki z wodą nic się nie dzieje ani jej nie zabarwia ani nie zmienia jej koloru czy też je składu chemicznego a na przykład każdy z nawozów azot fosfor czy potas by to zrobił nie dość, że dobrze by się rozpuściły to jeszcze zmienią jej skład chemiczny i czy na podstawie tego doświadczenia można stwierdzić, że słoma jest nie przydatna w użyźnianiu gleby czy też nie podnosi zasobności w składniki pokarmowe takie jak mikro i makro elementy miedzy innymi Mg i CaO jak i w próchnicę niestety nie, ponieważ tylko przy Odpowiednich warunkach w glebie Możemy uzyskać odpowiedni Efekt nie będę pisać, co trzeba zrobić, aby słoma się dobrze rozłożyła, więc dlatego uważam, że test z szklanką wody nie udowadnia, że dolomit nie odkwasza ględy, bo dopiero w glebie dochodzi do takiej reakcji a jeśli Pan tego nie Potrafi zrozumieć to nic na to nie poradzę może jeszcze kilka info na temat odkwaszania dolomitem poniżej a na Wikipedia można sobie poczytać o jej pochodzeniu i zastosowaniu w czystej postaci, czyli jako dolomit na Wiki chyba każdy trafi wiec nie podaję tu tej strony:

http://www.lodr.pl/d...dkwaszanie-gleb

http://www.kpodr.pl/...wapnowanie-gleb

Jeśli tutaj piszą kłamstwa to Pan powinien z swoja teorią dostać, co najmniej nobla oczywiście jak Pan jej dowiedzie
Nie jestem chemikiem ani specjalistą, jeśli chodzi o wyjaśnienie procesu odkwaszania gleby przez dolomit, czyli ten, który jest zalecany do odkwaszania gleby, bo tylko o takim tu piszę a o dokładna wiedzę na ten temat odsyłam do specjalistów w tej dziedzinie oni na pewno Panu wyjaśnią tajemnicę tego procesu a Pan im zwróci uwagę, że się mylą ja naprawdę nie mam już siły, aby Pana przekonywać mogę tylko jeszcze raz przypomnieć, że stosuje dolomit na swoich lekkich i średnich glebach ponad 30 lat i skutek jest taki jak już mówiłem, że ph mam na poziomie 5,8-6,5 badam glebę, co 4lata i uzupełniam brakujący magnez I podnoszę ph właśnie dolomitem, więc nigdy mnie Pan nie przekona, że to nie działa nie ma Pan na to żadnego dowodów ani doświadczeń polowych ani żadnych innych poza doświadczeniem ze szklanką wody, ale to już chyba sobie wyjaśniliśmy, że to nie jest dowód na niedziałanie dolomitu

Pozdrawiam

Edytowany przez pstaszek, 29 grudzień 2012 - 10:08.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#280 Share SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 577 postów

Napisany 29 grudzień 2012 - 10:14

Wapno granulowane Wapno szybko rozpuszczające się w wodzie szybko działa ale i szybko przestaje działać. Jak dla mnie to idealnym wapnem nawozowym z zawartością magnezu jest właśnie dolomit, z tym że wapnem do podtrzymywania odpowiedniego pH. Po przez wietrzenie skały dolomitowej i jej "lasowanie".
A magnez z dolomitu jest najtańszym magnezem.
Natomiast jeśli chcemy podnieść wartość pH szybko to mamy do dyspozycji właśnie wapna szybko rozpuszczające się (nie mylić z tlenkowym) pochodzenia kredowego, (kreda miękka)