Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapno granulowane

1821 odpowiedzi na ten temat

#241 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 24 grudzień 2012 - 11:23

Wapno granulowane czyli dolomit zawiera w końcu ten przyswajalny magnez czy nie? znalazłem również treść artykułu, o którym wspominałem, gdzie uproszczenia przyczyniły się do podniesienia pH (nie znamy jednak nawożenia) Bezorkowa kultura dżdżownic http://forum.farmer.pl/topic/1030-uprawa-bezorkowa-i-uproszczona/page__st__20
post #33

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapno granulowane Dzisiaj, 22:04
  •  

#242 Share jaro30

jaro30

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 647 postów

Napisany 24 grudzień 2012 - 12:24

Wapno granulowane DO Agronom-kujawy czy wapno koszelowskie mogę zastosowac wiosną pod kukurydzę jeżeli tak to w jakiej dawce czy lepiej stosowac je po ściernisku lub pod orki zimowe . Pytam dlatego że zawsze stosowałem WAP-MAG ale z twoich wypowiedzi wynika że to strata kasy dodam że już rozsiałem jesienią wap mag w ilości 500 kg /HA (klasa ziemi 4)Powieszchnia pod kukurydzę to 8 ha.Pozdrawiam i zarazem WESOLYCH ŚWIĄT.

Edytowany przez jaro30, 24 grudzień 2012 - 12:27.

#243 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 24 grudzień 2012 - 15:10

Wapno granulowane

DO Agronom-kujawy czy wapno koszelowskie mogę zastosowac wiosną pod kukurydzę jeżeli tak to w jakiej dawce czy lepiej stosowac je po ściernisku lub pod orki zimowe . Pytam dlatego że zawsze stosowałem WAP-MAG ale z twoich wypowiedzi wynika że to strata kasy dodam że już rozsiałem jesienią wap mag w ilości 500 kg /HA (klasa ziemi 4)Powieszchnia pod kukurydzę to 8 ha.Pozdrawiam i zarazem WESOŁYCH ŚWIĄT.

witam
Możesz stosować to wapno bez obaw , na pewno efekty będą super w porównaniu do Wap-Magii :)
Żeby oszacować dawkę , trzeba znać pH gleby przynajmniej w pierwszym roku wapnowania wapnem granulowanym .
Później można zastosować dawkę coroczną w zależności od jakości gleby od 500 do 1000kg /ha .
W pierwszym roku systematycznego wapnowania granulatem należało by dać dawkę przedsiewnie i nie mieszać już gleby .
pozdrawiam

czyli dolomit zawiera w końcu ten przyswajalny magnez czy nie? znalazłem również treść artykułu, o którym wspominałem, gdzie uproszczenia przyczyniły się do podniesienia pH (nie znamy jednak nawożenia) Bezorkowa kultura dżdżownic http://forum.farmer.pl/topic/1030-uprawa-bezorkowa-i-uproszczona/page__st__20
post #33

Kolego
Wychodzi na to że wszystko zależy od złoża . Dolomit to nie cukier :) . Występują różne rodzaje skał dolomitowych o różnych parametrach dolomityzacji .
Jeden dolomit może być już prawie marmurem inny będzie bardziej podobny do wapna kredowego. Są to procesy geologiczne o których muszę jeszcze doczytać, bo wcześniej przyjmowałem że dolomit to dolomit i koniec ale wasze posty zwróciły moją uwagę na te różnice. Z doświadczenia jednak rolników wynika że dolomit to dziadostwo i nie daje efektów. Dlatego o tym pisze.
pozdrawiam
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#244 Share koniu

koniu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 234 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja

Napisany 24 grudzień 2012 - 15:19

Wapno granulowane kolego Agronom a co powiesz na temat Kredy ( niby wapna) z Niemiec. Na workach pisze KreideWerke czyli wg. mnie to kreda, a handlowcy sprzedają jako wapno nawozowe. Do mnie to przyjeżdza prosto z niemiec w bigach po 600kg, cena za tone około 420-440zł brutto.
Skład to: 50% CaO i 83% CaCo3 i dodatkowo zawiera kilkanaście % magnezu itp.

#245 Share POL1

POL1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 24 grudzień 2012 - 20:20

Wapno granulowane Ja stosuje wapno tlenkowe 80% po 100 zł tona i jestem bardzo zadowolony.Rezultaty widać już w następnym roku i to bardzo znaczne.

#246 Share seremiak

seremiak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 24 grudzień 2012 - 23:17

Wapno granulowane Kolego Agronom nie odpowiedziałeś mi na pytanie co to jest ta reaktywność,co ona oznacza do czego sie odnosi, co to za parametr?? Ja wybierając wapno zawsze szukam o najwyższej reaktywności, w moim rejonie jest dużo kopalni wapnia i przeważnie dolomity maja około 20-40% reaktywności, węglany odmiany 05-07 od 40-80%, węglany odmiana 04 ma już powyżej 90% no i tlenki ok 98% więc co to jest ta reaktywność??

#247 Share patrykDF

patrykDF

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 109 postów

Napisany 24 grudzień 2012 - 23:45

Wapno granulowane Oznacza zdolność rozpuszczania wyrażoną w %. Im wyższa wartość tym szybsze rozpuszczanie = działanie.

#248 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 25 grudzień 2012 - 12:06

Wapno granulowane

Kolego Agronom nie odpowiedziałeś mi na pytanie co to jest ta reaktywność,co ona oznacza do czego sie odnosi, co to za parametr?? Ja wybierając wapno zawsze szukam o najwyższej reaktywności, w moim rejonie jest dużo kopalni wapnia i przeważnie dolomity maja około 20-40% reaktywności, węglany odmiany 05-07 od 40-80%, węglany odmiana 04 ma już powyżej 90% no i tlenki ok 98% więc co to jest ta reaktywność??

odpowiedziałem w: post 133

Edytowany przez Agronom_kujawy, 25 grudzień 2012 - 12:07.

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#249 Share koniu

koniu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 234 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja

Napisany 25 grudzień 2012 - 13:09

Wapno granulowane @ Agronom kujawy. Jeśli możesz to odpowiedź na post #137. Piszę nie tylko w moim imieniu :) Np pole wapnowane 5-6 lat temu przed rzepakiem wapnem pylistym już nie pamiętam jakim dokładnie.. Później była pszenica-jęczmień-rzepak-pszenica-kukurydza i teraz na wiosnę planuję ponownie zasiać kukurydze na tym kawałku.

#250 Share maniek33

maniek33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 584 postów

Napisany 25 grudzień 2012 - 13:58

Wapno granulowane heh. Agronom - jesteś rozchwytywany :) . Mam nadzieję, że nie pracujesz dla jednej z firm produkujących granulat z nie - dolomitu :) . Pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#251 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 25 grudzień 2012 - 15:19

Wapno granulowane

heh. Agronom - jesteś rozchwytywany :) . Mam nadzieję, że nie pracujesz dla jednej z firm produkujących granulat z nie - dolomitu :) . Pozdrawiam

Pracuje w święta i weekendy :)

kolego Agronom a co powiesz na temat Kredy ( niby wapna) z Niemiec. Na workach pisze KreideWerke czyli wg. mnie to kreda, a handlowcy sprzedają jako wapno nawozowe. Do mnie to przyjeżdza prosto z niemiec w bigach po 600kg, cena za tone około 420-440zł brutto.
Skład to: 50% CaO i 83% CaCo3 i dodatkowo zawiera kilkanaście % magnezu itp.

Kreda z Niemiec to już wcześniej pisałem że to dobry produkt o bardzo dobrych właściwościach tym bardziej że to granulat .
Polecam przejrzeć moje wcześniejsze publikacje, tam znajdziecie dużo informacji o wapnowaniu kredą i o tym jak nie dać się zrobić w balona oszustom :)
pozdrawiam

#252 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 25 grudzień 2012 - 15:39

Wapno granulowane Wg mnie mówisz całą prawdę poza 1 wyjątkiem. Czemu tak chwalisz wapniak koszelewski? Nawet corocznie jego stosowanie generuje nie małe koszty. Jak co roku stosować małe dawki kredy to wychodzi znacznie taniej aniżeli stosowanie wapna granulowanego z worka...
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#253 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 25 grudzień 2012 - 16:02

Wapno granulowane Nie chwale tego konkretnego wapna tylko ogólnie ten typ wapna kredowego , węglanowego które ma najlepsze parametry .
Pisałem już że można zastąpić granulat wapnem pylistym, tyle że jest to bardziej ryzykowne bo wapna pylistego jest na rynku kilkaset rodzajów i naprawdę trzeba się dobrze znać żeby nie zapłacić za coś co nie da efektów.
Co do ekonomiczności to może gdybym polecał np. PRP SOL który też jest zwykłym wapnem tyle że za 2500zł tona to może było by to zastanawiające. :ph34r:

Dlatego pisze o dolomicie i o Wap-Magu krytycznie , bo zdemaskowałem ten rodzaj oszustwa .
Ty również możesz przetestować Wap-Mag samemu , wystarczy że zrobisz test w szklance wody ( post 17) podobnie jest z innymi pseudogranulatami .
Jeżeli uważasz że nie powinno się informować o tym innych rolników to ok. Ja uważam że trzeba :)

Edytowany przez Agronom_kujawy, 25 grudzień 2012 - 16:06.

#254 Share maniek33

maniek33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 584 postów

Napisany 25 grudzień 2012 - 16:59

Wapno granulowane

wzialem od sasiada pole ,po opryskaniu glyfosem z daleka nadal bylo zielone-oczywiscie zostal sam skrzyp, jak wiadomo to roslina wskaznikowa i nie trzeba pomiarow zeby stwierdzic zakwaszenie gleby gdy on rosnie, zastosowalem 300 kg\ha wap-magu po 600 zl[ niestety u nas ceny nawozow sa podmiejskie] po zniwach skrzyp zniknala plon byl piekny

Do Agronom. ?????????????

Chociaż opinie są różne..... http://www.agrofoto..../35141-wap-mag/

Ja uważam, że najpewniejsze są sprawdzone metody - (tanie sypkie)

Edytowany przez maniek33, 25 grudzień 2012 - 17:37.

#255 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 25 grudzień 2012 - 18:45

Wapno granulowane Ja pisze dla osób które chcą uzyskać optymalne warunki do uprawy konkretnych roślin.
Innymi słowy pokazuje jak zrobić tak żeby najbardziej się opłacała produkcja rolna. A na obecne możliwości i z moją wiedzą dotyczącą wapnowania uważam że można znacznie podnieść opłacalność produkcji roślinnej właśnie prawidłowym wapnowaniem.
Czyli mając 30 ha wcale nie musisz kupować dodatkowych hektarów żeby mieć z nich plon !
Wystarczy zoptymalizować kilka istotnych czynników i z 30 ha robi się 40 ha . ( podaje przykład)
To powinno dawać do myślenia nawet najbardziej sceptycznym z nas.
pozdrawiam

#256 Share maniek33

maniek33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 584 postów

Napisany 25 grudzień 2012 - 19:01

Wapno granulowane Racja. Tylko czasy się zmieniły. Kiedyś wysoki plon = zysk. Dzisiaj jest inaczej - ważne jest ile zostaje w kieszeni... . Moim zdaniem, przy obecnych technologiach, nie sztuka stworzyć piękny łan. Ważne ile z tego pozostaje dla nas. Pozdr

#257 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 25 grudzień 2012 - 19:10

Wapno granulowane heh
Ciekawa teoria :)
Oczywiście rozumiem że masz na myśli również optymalizację kosztów, tylko inaczej to określiłeś :ph34r:

#258 Share maniek33

maniek33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 584 postów

Napisany 25 grudzień 2012 - 19:35

Wapno granulowane Owszem. Oprócz ogólnie znanych kosztów dochodzą również inne. Przyrost plonu nie tylko musi zbilansować zwiększone nakłady, lecz także większą ilość do zbioru, transportu, ewentualnego magazynowania, czyszczenia czy też suszenia, no i oczywiście pracy. Nie będę wspominał o zwiększonym ryzyku jeżeli chodzi o pogodę czyli nieurodzaj. Moim zdaniem cena granulatu jest zbyt wysoka w stosunku do efektów - przynajmniej na dzień dzisiejszy. Ja na pewno będę z uwagą śledził doświadczenia innych - w myśl zasady - "Trzeba uczyć się na błędach" - najlepiej cudzych :)
Oczywiście też sam spróbuję na małym kawałku :) Pozdr

Edytowany przez maniek33, 25 grudzień 2012 - 20:07.

#259 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 27 grudzień 2012 - 01:50

Wapno granulowane Hmm czytam i czytam i nadziwić się nie mogę, dlaczego ten Pan Agronom_kujawy tak nie lubi wapna magnezowego, czyli popularnego dolomitu ja stosuje go w swoim gospodarstwie od ponad 30lat a z tego, co pisze ten Pan to powinienem mieć zakwaszone gleby i to totalnie a jakimś cudem u mnie ph utrzymuje się na poziomie 5,8 - 6,5 ph to na pewno jakiś cud myślę, że nie powinien Pan tak ostro krytykować czegoś, czego Pan nie sprawdził, bo jak się doczytałem to tylko z teorii Pan tak wnioskuje albo powołuje się Pan na opinie rolników, którzy stwierdzili, że to wapno nie działa Lub jakieś zagraniczne badania a krytykuje Pan nasze Polskie badania no cóż tak też można, bo kto Panu zabroni wyrażać własną opinie na ten temat Ja osobiście polecam ten rodzaj wapna i gwarantuje to 30 letnim doświadczeniem praktycznym z tym wapnem a nie na podstawie teorii jedyne, co mogę dodać to najlepsze efekty uzyskuje się z dolomitu dobrze zmielonego nie może to być odsiew z kruszywa i należy żądać od sprzedawcy aktualnego atestu na sprzedawane wapno nie kupować z niewiadomego źródła, bo później będą pretensje, że nie działa dawka takiego wapna to około 6t na 1ha i więcej zależnie od zakwaszenia Gleby i zasobności W magnez ( wapno skutecznie usuwa skutki niedoboru magnezu i nie zgadzam się z Panem Agronomem, że nie odkwasza i nie zwiększa zasobności w magnez) jednocześnie szanuję Pana prawo do wyrażania własnej opinii na ten temat jednak proponowałbym jakieś doświadczenie w tym temacie to może zmieni Pan zdanie

Edytowany przez pstaszek, 27 grudzień 2012 - 01:51.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#260 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 27 grudzień 2012 - 08:43

Wapno granulowane dysponujesz może wynikami badań pH i zasobności w Magnez przed zastosowaniem dolomitu oraz po zastosowaniu? ja również jeszcze nie tak dawno opierałem się wyłącznie na dolomicie i z pH nie miałem problemów ani z pH ani z zasobnością w magnez, pytanie brzmi czy jest to efekt wapnowania czy też płodozmianu, "kultury" gleby, nawożenia itd?