Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapno granulowane

1821 odpowiedzi na ten temat

#221 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 23 grudzień 2012 - 15:44

Wapno granulowane Co do kredy to dobry wybór, bo to najlepsza forma nawozu węglanowego i na pewno najbardziej ekonomiczna. Zaletą kredy jest jej bardzo drobna pylista postać .
Pojedyncze ziarenka kredy mają wymiar od 5 do 150 mikronów dzięki czemu powierzchnia wymiany jest o wiele większa niż w przypadku nawozów wapniowych kruszonych np. kruszarką.
Innymi słowy łatwo sobie wyobrazić że gdyby rozłożyć jedną tonę wapna o granulacji załóżmy 50 mikronów tak żeby jedno ziarenko przylegało do drugiego to można by pokryć nim np 1km 2 gruntu warstwą o grubości 50 mikronów , natomiast ziarenkami o średnicy 1mm tylko 10m2 warstwą o grubości 1mm . ( mam nadzieje że nie zamotałem i to jest zrozumiałe) :)
Dodatkowo nasuwa mi się spostrzeżenie że dobre wapno nawozowe występuje u producenta również jako dodatek do pasz ( tak jak w Labtarze, OMG,KZK, Minerale itp ) . Jeżeli mamy natomiast do czynienia ze słabym jakościowo wapnem to przede wszystkim producent nie ma w ofercie tego produktu z przeznaczeniem do pasz.
To taka moja obserwacja :) Myślę że może ułatwić wybór dobrego wapna nawozowego .
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapno granulowane Dzisiaj, 19:14
  •  

#222 Share Forterrra

Forterrra

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 23 grudzień 2012 - 15:53

Wapno granulowane A ten wapniak koszelowski nie polecasz??Co do tej kredy to moge ja zakupić granulowana czyli bedzie można ją rozsiewać zwykłym rozsiewaczema więc jeden problem z głowy a jego cena to około 450zł/t. Jaką dawke kredy byś zalecał??

#223 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 23 grudzień 2012 - 15:53

Wapno granulowane

Innymi słowy łatwo sobie wyobrazić że gdyby rozłożyć jedną tonę wapna o granulacji załóżmy 50 mikronów tak żeby jedno ziarenko przylegało do drugiego to można by pokryć nim np 1km 2 gruntu warstwą o grubości 50 mikronów , natomiast ziarenkami o średnicy 1mm tylko 10m2 warstwą o grubości 1mm .

dla ziaren o średnicy 1mm gęstość wapna wynosi 100t/m3?

#224 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 23 grudzień 2012 - 16:06

Wapno granulowane

dla ziaren o średnicy 1mm gęstość wapna wynosi 100t/m3?

Nie wiem ile wynosi gęstość , chciałem zobrazować jaki wpływ na powierzchnie ma rozdrobnienie .
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#225 Share zuber

zuber

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 23 grudzień 2012 - 16:09

Wapno granulowane Kolego Agronom jestem pod wrażeniem twojej wiedzy o wapnowaniu .
Na wiosnę pod kukurydzę mam już kupioną kredę pylistą z firmy KREDOLUX czy możesz coś powiedzieć o tej kredzie , dodam że siałem ją pogłównie po pszenicy w ilości 2t na ha bez jakich kolwiek skutków ubocznych .Cena tej kredy to 175zł za tonę na miejscu. Kredę będę wysiewał pod włókę .Moim zdaniem jeśli tak jak w moim przypadku trzeba szybko poprawić ph to nic nie jest tak dobre i bezpieczne jak kreda , a dawka nawet dwa razy po dwie tony w ciągu roku niepowinna zaszkodzić.
Wiele spokoju i radości w nadchodzące święta.

#226 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 23 grudzień 2012 - 16:21

Wapno granulowane

Nie wiem ile wynosi gęstość , chciałem zobrazować jaki wpływ na powierzchnie ma rozdrobnienie .

troszeczkę się pomyliłeś przy 50 mikronach 1m3 (nie znam gęstości) pozwoli na pokrycie 0,02km2,
a przy średnicy 1mm 1m3 pozwoli na pokrycie 0,001km2, czyli różnica jest 20 krotna nie zaś 100 000 krotna, ale różnica nadal jest istotna, ale odchodząc od teoretyczno filozoficznych argumentów czy można na podstawie zaprezentowanej tabeli http://www.hagepolsk...olczynnikow.pdf
porównywać nawozy wapniowe?

#227 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 23 grudzień 2012 - 16:37

Wapno granulowane

A ten wapniak koszelowski nie polecasz??Co do tej kredy to moge ja zakupić granulowana czyli bedzie można ją rozsiewać zwykłym rozsiewaczema więc jeden problem z głowy a jego cena to około 450zł/t. Jaką dawke kredy byś zalecał??

Wapniak koszelowski produkuje KZK :)
Polecam jak najbardziej :
Co do Rzepaku to najlepiej plonuje w w przedziale pH 6-7
Gdybyś chciał odkwasić taką glebę jednorazowo to wg. IUNiG potrzebujesz około 5 ton czystego CaO co w przeliczeniu na wapno węglanowe daje około 10 t CaCO3 .( dotyczy to wapnowania raz na cztery lata)
Ja jednak polecam Ci przejść na system corocznego dokarmiania w małych dawkach.
Można uzyskać znaczny wzrost w plonowaniu i wiele dodatkowych korzyści. Wystarczy użyć kredy granulowanej w dawce corocznej 600 kg. ( Chociaż w pierwszym roku pasowało by podwoić dawkę ze względu na wrażliwość rzepaku na wapnowanie). Wapnować( w pierwszym roku) najlepiej przedsiewnie i nie mieszać już ziemi . Wtedy efekt odkwaszania będzie najlepszy. A przejście na system coroczny będzie najbardziej efektywne.

troszeczkę się pomyliłeś przy 50 mikronach 1m3 (nie znam gęstości) pozwoli na pokrycie 0,02km2,
a przy średnicy 1mm 1m3 pozwoli na pokrycie 0,001km2, czyli różnica jest 20 krotna nie zaś 100 000 krotna, ale różnica nadal jest istotna, ale odchodząc od teoretyczno filozoficznych argumentów czy można na podstawie zaprezentowanej tabeli http://www.hagepolsk...olczynnikow.pdf
porównywać nawozy wapniowe?

Ok dzięki za korektę :)
Chodziło mi o zobrazowanie tej 20 krotnej różnicy, następnym razem powołam się na twoje obliczenia :)

Moim zdaniem nie można !!!!
Posłużę się tu wcześniej poruszaną kwestia Dolomitu:
Otóż dolomit i kreda i marmur to z grubsza ten sam związek czyli węglan wapnia. To mniej więcej tak samo jak diament jest węglem a się nie pali ;)
Ale już jego właściwości nie będą te same. Jeden będzie świetnie odkwaszał a drugi może przez 100 lat leżenia w glebie nie zmieniać swej postaci, mimo że chemicznie wszystkie te związki to węglan wapnia.
kiedyś rozmawiałem z jednym specjalistą który twierdził że zawartość krzemu w wapnie można traktować jako mikroelement o znaczeniu nawozowym. Niestety to kompletna bzdura bo krzem występuje w wapnie jako zanieczyszczenie w postaci zwykłego piasku. Co z tego że tłumaczył mi jak bardzo ważny dla roślin jest krzem , skoro krzem zawarty w piasku jest zupełnie nie bioprzyswajalny :ph34r:

#228 Share Forterrra

Forterrra

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 23 grudzień 2012 - 16:38

Wapno granulowane Czyli w pierwszym roku rozsiewać wapno bezpośrednio przed siewem powiedzmy rzepaku tak? Bo do końca nie rozumiem,, nie mieszać gleby, przedsiewnie", bo jednak podczas siewu gleba będzie wymieszana. I co wtedy z nawozami P i K kiedy je stosować?? A jeśli chodzi o system coroczny wapnowania to będzie pewnie najlepszy, utrzymywać co roku dawke około 500kg na ha kredy lub wapniaka i efekty powinny być:) I w przyszłych latach planuje stosować wapnowanie na ściernisko a nawozy Pi K bezpośrednio przed siewem. Czy może rozsiewać wapno i nawozy P i K razem na ściernisko?

#229 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 23 grudzień 2012 - 16:59

Wapno granulowane

Kolego Agronom jestem pod wrażeniem twojej wiedzy o wapnowaniu .
Na wiosnę pod kukurydzę mam już kupioną kredę pylistą z firmy KREDOLUX czy możesz coś powiedzieć o tej kredzie , dodam że siałem ją pogłównie po pszenicy w ilości 2t na ha bez jakich kolwiek skutków ubocznych .Cena tej kredy to 175zł za tonę na miejscu. Kredę będę wysiewał pod włókę .Moim zdaniem jeśli tak jak w moim przypadku trzeba szybko poprawić ph to nic nie jest tak dobre i bezpieczne jak kreda , a dawka nawet dwa razy po dwie tony w ciągu roku niepowinna zaszkodzić.
Wiele spokoju i radości w nadchodzące święta.

Kolego nie wiem skąd piszesz ale obok tego zakładu masz sprawdzonego producenta Zakład Kredowy Minerał w którym za podobną cenę możesz nabyć kredę nawozową o dużo lepszych parametrach niż Kredolux - bo z tego co widzę to ta kreda raczej dla kur w postaci piasku a nie forma pylista ?
Chyba że się mylę to mnie popraw .
Poza tym po dawce 2t dobrej kredy to powinieneś zaobserwować znaczna zwyżkę plonu a nie że nie zaobserwowałeś skutków ubocznych :ph34r:

Czyli w pierwszym roku rozsiewać wapno bezpośrednio przed siewem powiedzmy rzepaku tak? Bo do końca nie rozumiem,, nie mieszać gleby, przedsiewnie", bo jednak podczas siewu gleba będzie wymieszana. I co wtedy z nawozami P i K kiedy je stosować?? A jeśli chodzi o system coroczny wapnowania to będzie pewnie najlepszy, utrzymywać co roku dawke około 500kg na ha kredy lub wapniaka i efekty powinny być :) I w przyszłych latach planuje stosować wapnowanie na ściernisko a nawozy Pi K bezpośrednio przed siewem. Czy może rozsiewać wapno i nawozy P i K razem na ściernisko?

O mieszaniu nawozów pisałem już wcześniej( post nr 88)
Chodzi o to żeby zastąpić dawkę 10 ton na hektar, tak a żeby gleba uległa poprawie pH już w pierwszym roku.
Cudów nie ma i całego humusu nie uda ci się odkwasić 600kg dawką wapna nawet granulowanego .
Tu chodzi o to że jak posypiesz wapno po wierzchniej warstwie i wapno sie przesączy przez humus to realnie odkwasi w pierwszym roku obszar najistotniejszy dla roślin , dzięki czemu w następnym roku będziesz już mógł przejść na system coroczny i dokarmiać pole wapnem tak samo jak innym nawozem według potrzeb konkretnej uprawy. W następnych latach możesz już wapnować na ściernisko czy jak ci tam będzie wygodnie( w zależności co zasiejesz ) .
Ważne jest samo przejście w pierwszym roku na system coroczny, bo nie da się tego tak obliczyć prosto , można natomiast oszacować i ja staram sie to robić .Oczywiście możesz zrobić sam eksperyment i przeznaczyć na niego załóżmy 1 ha rzepaku, sam zobaczysz efekt i porównasz z innym areałem.
pozdrawiam

#230 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 23 grudzień 2012 - 17:09

Wapno granulowane jak kształtowała się struktura nawozów wapniowych w Polsce w ciągu ostatnich 30lat? http://tchie.uni.opo...owska1_07.pdf

z tego wynika, iż pH powinno się zwiększać, być może wynika to właśnie z teoretycznej wartości dolomitów

już

Edytowany przez kissmy..., 23 grudzień 2012 - 17:25.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#231 Share Forterrra

Forterrra

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 23 grudzień 2012 - 17:14

Wapno granulowane Ok to się temat rozjaśnił. Dzięki wielkie za pomoc i Wszystkiego Najlepszego na Święta.

#232 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 23 grudzień 2012 - 17:18

Wapno granulowane

jak kształtowała się struktura nawozów wapniowych w Polsce w ciągu ostatnich 30lat? http://tchie.uni.opo...owska1_07.pdf��
z tego wynika, iż pH powinno się zwiększać, być może wynika to właśnie z teoretycznej wartości dolomitów

Możesz sprawdzić co z tym linkiem bo mi nie odpala

#233 Share zuber

zuber

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 23 grudzień 2012 - 17:47

Wapno granulowane Co do skutków ubocznych to miałem na myśli jeden z wcześniejszych postów o stosowaniu pylistej postaci na zielone rośliny .Kreda którą kupuje jest suszona i ma konsystencje bardziej zbliżoną do mąki niż piasku .Jeśli chodzi o zwyżkę plonu to trudno mi powiedziec coś więcej bo pierwszy raz siałem pszenicę zimową ale po zstosowaniu przestała żółknąć.
A czy bliskie położenie dwóch zakładów może świadczyć o korzystaniu z tych samych pokładów .
Piszę z okolic Kęt ,Oświęcimia.

#234 Share jacus

jacus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1450 postów

Napisany 23 grudzień 2012 - 17:53

Wapno granulowane wzialem od sasiada pole ,po opryskaniu glyfosem z daleka nadal bylo zielone-oczywiscie zostal sam skrzyp, jak wiadomo to roslina wskaznikowa i nie trzeba pomiarow zeby stwierdzic zakwaszenie gleby gdy on rosnie, zastosowalem 300 kg\ha wap-magu po 600 zl[ niestety u nas ceny nawozow sa podmiejskie] po zniwach skrzyp zniknala plon byl piekny, wiec uzywanie wapna granulowanego jest celowe-mimo wysokiej ceny, u znajomego sialem niemieckie wapno po 1700 zl \t- zobacze po zniwach jaki bedzie wynik. pare ton wapna granulowanego juz wysialem i widze ze roznice w plonie sa, niestety ph-metr sie zepsul i nie moge zbadac odczynu na biezaco.

w farmerze czytalem ze wazniejszy od wapnia jest magnez i to on decyduje w wiekszym stopniu o dostepnosci nawoz mineralnych.

co do siarki to w wyniku polityki proekologicznej ue znowu zaczyna brakowac jej w glebie :D i stosowanie jej jest jak najbardziej wskazane.

buk, humor ,seks ,rokendrol.

#235 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 23 grudzień 2012 - 17:57

Wapno granulowane odnośnie do skrzypu to czy on rzeczywiście jest rośliną wskaźnikową? pamiętam jak rósł mi na pryzmie dolomitu;]

#236 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 23 grudzień 2012 - 18:44

Wapno granulowane Widzę tu nowy temat:
Po pierwsze: miernik pH gleby - jeżeli był to miernik elektroniczny to zapewniam cię że nie nadaje się do mierzenia zakwaszenia gleby , i nie ma się co powoływać na te urządzenia , one po prostu nie działają!
Po drugie: rośliny wskaźnikowe typu skrzyp nie są obecnie uznawane za miarodajne wskaźniki. Jedyne miarodajne wyniki dają badania W OSCHR , co najwyżej można jeszcze dyskutować na temat płynu Heliga ?!
Po trzecie robiłem próby na Wap-Magu i nigdy nie uwierzę w to że ktoś mógł po tym nawozie mieć jakiekolwiek efekty . Pisałem już o tym wcześniej. ( post 17)
pozdrawiam

Co do skutków ubocznych to miałem na myśli jeden z wcześniejszych postów o stosowaniu pylistej postaci na zielone rośliny .Kreda którą kupuje jest suszona i ma konsystencje bardziej zbliżoną do mąki niż piasku .Jeśli chodzi o zwyżkę plonu to trudno mi powiedziec coś więcej bo pierwszy raz siałem pszenicę zimową ale po zstosowaniu przestała żółknąć.
A czy bliskie położenie dwóch zakładów może świadczyć o korzystaniu z tych samych pokładów .
Piszę z okolic Kęt ,Oświęcimia.

Jeżeli była to forma pylista i sucha tak jak piszesz to wszystko ok.
Ja zajrzałem na stronę tego producenta i tam na fotografii było takie wapno co wyglądało raczej na piasek. Stąd moje wątpliwości. :)
pozdrawiam

odnośnie do skrzypu to czy on rzeczywiście jest rośliną wskaźnikową? pamiętam jak rósł mi na pryzmie dolomitu;]

Szkoda że nie zrobiłeś fotografii , przydało by mi się coś takiego do moich dociekań :)

#237 Share zuber

zuber

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 23 grudzień 2012 - 19:07

Wapno granulowane Nieporozumienie wynika zapewne z tego że firma swoją suszarnie wykorzystuje do suszenia piasku do piaskowania .

#238 Share Forterrra

Forterrra

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 23 grudzień 2012 - 20:43

Wapno granulowane Kolego agronom jeszcze jedno pytanko, mianowicie jak jest niska zawartość magnezu co byś polecił?? jakieś wapno z magnezem?? Podaj jakiś przykład jeśli możesz

#239 Share seremiak

seremiak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 23 grudzień 2012 - 22:03

Wapno granulowane Kolego Agronom mam takie pytanie odnośnie wapna, producenci wapna przeważnie podają reaktywność produktu w %%%, I tu pojawia się moje pytanie co ono oznacza????

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#240 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 24 grudzień 2012 - 10:28

Wapno granulowane

Kolego Agronom mam takie pytanie odnośnie wapna, producenci wapna przeważnie podają reaktywność produktu w %%%, I tu pojawia się moje pytanie co ono oznacza????

Zasadniczo nic z tego nie wyczytasz , bo jak podają to przeważnie 98% .
A jak nie podają to nie dowiesz się ile. Poza tym ta skala reaktywności jest czysto teoretyczna i nie uwzględnia wielu czynników.
Lepiej patrzeć na stopień rozdrobnienia produktu bo to daje jakąś miarodajność reaktywności właściwej .

Kolego agronom jeszcze jedno pytanko, mianowicie jak jest niska zawartość magnezu co byś polecił?? jakieś wapno z magnezem?? Podaj jakiś przykład jeśli możesz

Najlepszym źródłem przyswajalnego magnezu jest MAGNEZYT ale w Polsce jest tylko jedna kopalnia tego surowca.
Koszt 1 tony to około 500zł .
Nie wiem ile potrzebujesz tego magnezu ale podejrzewam że tona magnezytu starczyła by ci na całe gospodarstwo .
Jeżeli jednak nie masz jak zakupić Magnezytu to lepiej rozejrzyj się za jakimś nawozem wieloskładnikowym z magnezem lub np. saletra magnezową itp. Co do wapna z magnezem to w Polsce są to wszystko odmiany dolomitowe , dają ci magnez ale nie dają wapna więc koszt nie potrzebny. Możesz tez rozejrzeć sie za kredą z magnezem z Rugii z Niemiec tam dodają do kredy magnezyt.
Pozdrawiam