X

Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapno granulowane

1821 odpowiedzi na ten temat

#181 Share maniek33

maniek33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 584 postów

Napisany 19 grudzień 2012 - 22:41

Wapno granulowane Jeżeli koniczyna nie jest moim "strategicznym" celem a zboża, które po niej przyjdą - to czy lepiej jest stosowanie wapna węglanowego teraz pogłównie, w małych dawkach przez kilka lat, czy zastosować jedną solidną dawkę przed siewem zboża? Dzięki za info
Te dawki dla koniczyny i lucerny są dla podtrzymania właściwego ph? Gleby mam różne - zarówno jeżeli chodzi o klasę jak i odczyn.

Edytowany przez maniek33, 19 grudzień 2012 - 22:49.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapno granulowane Dzisiaj, 11:20
  •  

#182 Share jack83

jack83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 422 postów
  • Zainteresowania:agrochemia
    sport

Napisany 19 grudzień 2012 - 22:48

Wapno granulowane agronom czy możesz powiedzieć coś nt.wapna GRADE IV lub GRADE I.produkt niemiecki firmy http://www.dammann.d...k-Eigenprodukte

#183 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 19 grudzień 2012 - 22:59

Wapno granulowane

Jeżeli koniczyna nie jest moim "strategicznym" celem a zboża, które po niej przyjdą - to czy lepiej jest stosowanie wapna węglanowego teraz pogłównie, w małych dawkach przez kilka lat, czy zastosować jedną solidną dawkę przed siewem zboża? Dzięki za info

Widzę że długą strategię obrałeś :)

W tym przypadku konieczne były by już badania pH gleby , żeby było się na czym oprzeć, ale jeżeli lucerna rośnie jak ta lala ,to zakładam że pH będzie wysokie. Wtedy możesz się wstrzymać z dokarmianiem lucerny a granulat wysiać pod zboże , wtedy dawka powinna być mniejsza np 400-500 kg
pozdrawiam
:)

agronom czy możesz powiedzieć coś nt.wapna GRADE IV lub GRADE I.produkt niemiecki firmy http://www.dammann.d...k-Eigenprodukte

Myślę że to dobre wapno węglanowe kredowe , :)
Pisałem już wcześniej o wapnie pochodzącym z Rugii, i jedyną uwagą moja było to że czasem polscy importerzy okłamują że jest to wapno z magnezem .
Prawda jest taka że żadne dobre wapno węglanowe kredowe nie ma na złożu magnezu . Bo jeżeli ma magnez to może to sugerować że mamy doczynienia z dolomitem! Magnez można było by dodać osobno do takiego wapna , ale to już inna historia. ( chyba że producent dodaje magnez osobno- trzeba to sprawdzić)
Na pewno jak piszą że jest z magnezem to go tam nie ma , no chyba że w ilości około 1%
A jaką dają cenę za to wapno ?

W między czasie przyjrzałem się temu wapnu z Rugii i powiem że jeżeli jest tak jak piszą w rzeczywistości to GRADE I powinno dawać super efekt ;)
Wcześniej pisałem że jeżeli ma magnez to na pewno nie na złożu i rzeczywiście ma magnez specjalnie domieszany, poza tym piszą w ulotce to co ja tu na forum , przynajmniej odnośnie wysiewania i metody nawożenia kredą . podsyłam linka

Edytowany przez Agronom_kujawy, 19 grudzień 2012 - 23:24.

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#184 Share maniek33

maniek33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 584 postów

Napisany 19 grudzień 2012 - 23:00

Wapno granulowane Chodzi mi o to czy takie pogłówne stosowanie podniesie ph w jakimś tam przedziale czasu? I czy ma to sens (czy rozłożenie kosztów w czasie równa się skuteczności)? Czy lepsza jest zdrowa dawka przed "właściwą" rośliną?

#185 Share jack83

jack83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 422 postów
    sport

Napisany 19 grudzień 2012 - 23:03

Wapno granulowane jak płaciłem 400zł netto za tone w bb dałem pod rzepak po600kg/ha i pod psenżyto na gorszym stanowisku po800kg/ha
czy moge dać je również na wiosne przed siewem?

#186 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 19 grudzień 2012 - 23:17

Wapno granulowane

Chodzi mi o to czy takie pogłówne stosowanie podniesie ph w jakimś tam przedziale czasu? I czy ma to sens (czy rozłożenie kosztów w czasie równa się skuteczności)? Czy lepsza jest zdrowa dawka przed "właściwą" rośliną?

W zasadzie do dwie rożne strategie o takiej samej efektywności , tyle że przewagą konkretnej dawki będzie krótszy czas. Co do efektu końcowego to będzie w obu przypadkach podobny.

jak płaciłem 400zł netto za tone w bb dałem pod rzepak po600kg/ha i pod psenżyto na gorszym stanowisku po800kg/ha
czy moge dać je również na wiosne przed siewem?

Dać możesz :)
Bo rozumiem że tamte dawki dawałeś na jesień 2012 a pytasz o dawkowanie kredy pod nowy areał ?
Jeżeli tak to spokojnie kredę możesz wysiewać nawet pogłownie , nic złego się nie stanie ( jeżeli to granulat ) jeżeli jest to kreda pylista to lepiej stosować przedsiewnie a nie pogłównie , bo takie dawki mogą być kłopotliwe dla rośliny w fazie wzrostu.
pozdrawiam
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#187 Share jack83

jack83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 422 postów
    sport

Napisany 19 grudzień 2012 - 23:28

Wapno granulowane dzieki za info.jesteś mocno w temacie.u mnie ph stabilne 5,8-6,2 ale trzymam reke na pulsie.
PS.kiedyś miałem kilku znajomych ze szkoły w Starym Brześciu :rolleyes:

#188 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 19 grudzień 2012 - 23:44

Wapno granulowane

dzieki za info.jesteś mocno w temacie.u mnie ph stabilne 5,8-6,2 ale trzymam reke na pulsie.
PS.kiedyś miałem kilku znajomych ze szkoły w Starym Brześciu :rolleyes:

Ah
Ja jestem Kujawiakiem z wyboru ,nie z urodzenia :)
A co do pH to ważne żeby nie dopuścić do spadku poniżej 5,5 bo wtedy zaczyna się już biodegradacja i rozwijają się wszystkie paskudne kwasy i toksyny które częściowo przedostają się do plonu. Większości rolników to nie interesuje, bardziej martwią się spadkiem plonowania , ale te dwie rzeczy są ze sobą połączone.
Innymi słowy w zdrowym humusie zdrowy i obfity plon :)
I o to trzeba walczyć !
pozdrawiam

#189 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 20 grudzień 2012 - 00:03

Wapno granulowane wskażcie mi proszę w jakiej dawcę mogę zastosować pogłównie nordkalk w uprawie rzepaku (nie zdążyłem wysiać go przedsiewnie), będę je rozsiewał na zmrożoną glebę, aby nie wyrządzić dużych szkód, czy mogę zastosować pełną dawkę pogłównie? oraz jakie jest znaczenie wapnia w nawozach wieloskładnikowych (np NPK (Ca,S) 3,5-10-20- (12,5-25,5)) czy dodatek wapnia ma tutaj jakiekolwiek znaczenie dla przyswajalności azotu i fosforu, jak również samego wapnia, czy też jest to wyłącznie dodatek poprawiający właściwości granuli?

#190 Share wiesko

wiesko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 564 postów

Napisany 20 grudzień 2012 - 08:46

Wapno granulowane Ta dawka w tym NPK to raczej dla potrzeb pokarmowych rosliny w czasie wegetacji bo wiadomo ze wapn tez pobiera tak jak NPK, np zyto na jedna tonę ziarna + plon slomy pobiera ok 7 kg CaO. Tak mysle na chlopski rozum:)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#191 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 20 grudzień 2012 - 09:15

Wapno granulowane znalazłem ciekawą publikację https://docs.google....Ba7NjvUB-41onuA

tzn zainteresowała mnie tabela 2, z której wynika, iż nadmiar Ca powoduje blokowanie /ograniczenie pobierania K, Mg oraz mikroelementów, czy to faktycznie ma aż tak duże znaczenie, że nie powinno się realizować rozsiewu wapna węglanowego co cztery lata i powinno się zwiększyć częstotliwość tego zabiegu? mi zasadniczo do tej pory pasowało aplikowanie wapna po zbiorze ziemniaków (ziemniaki- pszenica- rzepak- pszenica), ale teraz zmieniam płodozmian i zastanawiam się nad bardziej racjonalnym nawożeniem

i poproszę jeszcze o opinię na temat wapnia w nawozie AgrosulCa

Edytowany przez kissmy..., 20 grudzień 2012 - 09:43.

#192 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 20 grudzień 2012 - 21:34

Wapno granulowane

wskażcie mi proszę w jakiej dawcę mogę zastosować pogłównie nordkalk w uprawie rzepaku (nie zdążyłem wysiać go przedsiewnie), będę je rozsiewał na zmrożoną glebę, aby nie wyrządzić dużych szkód, czy mogę zastosować pełną dawkę pogłównie? oraz jakie jest znaczenie wapnia w nawozach wieloskładnikowych (np NPK (Ca,S) 3,5-10-20- (12,5-25,5)) czy dodatek wapnia ma tutaj jakiekolwiek znaczenie dla przyswajalności azotu i fosforu, jak również samego wapnia, czy też jest to wyłącznie dodatek poprawiający właściwości granuli?

Co do dawek pogłównych to już producent powinien się określić.
Jeżeli jednak nie uwzględnia tego typu nawożenia , a wapno z nordkalku to pylisty nawóz węglanowy pochodzenia kredowego , to w przypadku tego nawozu nie należało by jednorazowo wysiać więcej niż 500kg/ha .
Zdaje się że małe dawki w nawożeniu pogłównym spowodowane są głownie cechą wapna pylistego, które może w zbyt dużej dawce pokryć roślinę i spowodować że ta zacznie gnić z braku dostępu światła i powietrza, a w najlepszym wypadku ograniczy jej wzrost .
W literaturze znalazłem coś niecoś na temat wapnowania pogłownego rzepaku ;
- po pierwsze , należy wapnować granulatem, jeżeli nie granulatem to roślina musi byc bezwzględnie sucha , tak żeby wapno przeleciało do gleby a nie przyległo do rośliny, nie powinno też padać przynajmniej ze trzy dni po wapnowaniu. Nigdy nie należy stosować pogłównie nawozu wapniowego w postaci tlenkowej, nawet najmniej reaktywnej!!!!!!.
- po drugie najbardziej odpowiednim terminem jest moment nie wcześniejszy niż wytworzenia się rozety jesiennej , a optymalnym terminem było by wapnowanie tuż przed fazą jesiennego spoczynku zimowego.

I tu warto jeszcze rozwinąć problem wapnowania pogłównego w ogóle.
Wapnowanie pogłówne często było uznawane dotychczas jako tak zwane ratujące plon, a w literaturze omijano ten temat, głownie z braku odpowiednich doświadczeń. Dziś już trochę więcej można powiedzieć na ten temat , chociaż wiedzę trzeba czerpać głownie z zachodnich publikacji.
Wapnowanie dokarmiające, pogłowne może być efektywną formą nawożenia, szczególnie w przypadku roślin bardzo wrażliwych na wapnowanie takich jak :rzepak, kukurydza , pszenica, wrażliwe warzywa . i inne.
Dzięki takim zabiegom , można chronić roślinę przed niektórymi chorobami a także powodować zwiększenie plonowania.
Jedną z najważniejszych zasad odżywiania pogłownego jest odpowiedni wybór typu wapna:
- Nigdy nie należy stosować wapna tlenkowego CaO (palonego, budowlanego czystego) !!!!!!!
- Najlepszym wapnem do dokarmiania jest wapno węglanowe kredowe granulowane.
- Należy pamiętać o odpowiednim zmniejszeniu dawki , w przypadku nawozów pylistych o 80% a w przypadku granulatu od 20-50%

znalazłem ciekawą publikację https://docs.google....Ba7NjvUB-41onuA

tzn zainteresowała mnie tabela 2, z której wynika, iż nadmiar Ca powoduje blokowanie /ograniczenie pobierania K, Mg oraz mikroelementów, czy to faktycznie ma aż tak duże znaczenie, że nie powinno się realizować rozsiewu wapna węglanowego co cztery lata i powinno się zwiększyć częstotliwość tego zabiegu? mi zasadniczo do tej pory pasowało aplikowanie wapna po zbiorze ziemniaków (ziemniaki- pszenica- rzepak- pszenica), ale teraz zmieniam płodozmian i zastanawiam się nad bardziej racjonalnym nawożeniem

i poproszę jeszcze o opinię na temat wapnia w nawozie AgrosulCa

To z tymi dawkami małymi a częstymi to już o tym pisałem i uzasadniałem, ma jak najbardziej same korzyści.
Co do nawozu AgrosulCa to jest to nic innego jak gips czyli dwuwodny siarczan wapnia CaSO4 x 2H2O
O gipsie można sobie poczytać na przykład w skaldzie budowlanym :)
W rolnictwie stanowczo odradzam .

#193 Share maniek33

maniek33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 584 postów

Napisany 20 grudzień 2012 - 22:09

Wapno granulowane Pytanie. PH 4.5 - 5. Ziemia III b - IVa i b . Planowana roślina -żyto, jęczmień, pszenica. Wapno węglanowe granulowane o zawartości wapnia co najmniej .... ilu procent? ( by podać dawkę w kg). Wapnowanie w rozłożonych dawkach corocznie (jakich?). Jak wg Ciebie powinno się wapnować (pogłównie, przedsiewnie) i kiedy (by nie kolidowało z zastosowanymi nawozami - szczególnie P)? Cel podniesienie plonu i PH do 5.5-6 - powiedzmy w okresie 4 lat :) . Jak będzie Ci się chciało ułożyć taką receptę to będę wdzięczny :)

Edytowany przez maniek33, 20 grudzień 2012 - 22:53.

#194 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 20 grudzień 2012 - 22:24

Wapno granulowane dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, odnośnie do AgroSulca na stronie producenta znalazłem informację

"można przyjąć, że 1 tona AgroSulCa będzie miała taki skutek odkwaszania (wiązania jonów wodorowych) - jak 2,5 tony standardowego węglanu wapnia. W pewnym sensie AgroSulCa zastępuje tradycyjne wapnowanie i dlatego zalecam stosować AgroSulCa i wapnowanie naprzemiennie co 2-3 lata (1/3 dawki wapna z Mg). W praktyce przy dawce 500 kg/ha można ilość węglanu obniżyć o 1,2 t/ha."

ale już Police twierdzą:
"Wapń stosowany w formie gipsu (około 50% superfosfatu pojedynczego to gips), to przede wszystkim czynnik przyspieszający procesy wymywania składników pokarmowych z gleb, a stosowany w innych nawozach mineralnych (np. saletrze wapniowej) nie ma wpływu na jego pobranie przez rośliny, a praktycznie żadnego na bilans wapnia w glebie."

jeden z wniosków wynikających z badań nawożenia gipsem:
https://docs.google....sRZCjnyJmZ4VMkA
"Wzrastające dawki gipsu sprzyjały podwyższeniu ilości siarki siarczanowej oraz przyswajalnej w glebie."

czyli już sam się pogubiłem w celowości nawożenia gipsem, jeśli jest to pozbawione sensu to dlaczego sprzedaje się go jako nawóz? "Wapń stosowany doglebowo w formie gipsu (w superfosfacie pojedynczym) i innych soli w nawozach mineralnych (np. saletrze wapniowej) nie ma praktycznie wpływu na pobieranie i bilans wapnia w glebie oraz w roślinie." ale co z siarką? z tego wszystkiego wynika, iż nawóz http://www.luvena.pl... 3,5-10-20.html jest po prostu zanieczyszczony gipsem?

#195 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 20 grudzień 2012 - 23:17

Wapno granulowane Kolego nie pomogę w sprawie nawożenia siarką a nie chce się wypowiadać w kwestii w której nie mam pojęcia.
Co do zastąpienia wapnowania gipsowaniem to odradzam gdyż jest to w dłuższej perspektywie nieobliczalne, a zdanie się na opinie producentów AgrosulCa wydaje mi się ryzykowne.

Pytanie. PH 4.5 - 5. Ziemia III b - IVa i b . Planowana roślina -żyto, jęczmień, pszenica. Wapno węglanowe granulowane o zawartości wapnia co najmniej .... ilu procent? ( by podać dawkę w kg). Wapnowanie w rozłożonych dawkach corocznie (jakich?). Jak wg Ciebie powinno się wapnować (pogłównie, przedsiewnie) i kiedy (by nie kolidowało z zastosowanymi nawozami - szczególnie P)? Cel podniesienie plonu i PH do 5.5-6 - powiedzmy w okresie 4 lat :) . Jak będzie Ci się chciało ułożyć taką receptę to będę wdzięczny :)

Kolego
Zakładam że twoja gleba to gleba lekka ( zawartość próchnicy 2,6-5%) bo tego nie napisałeś.
W takim przypadku aby podnieść pH gleby do odczynu obojętnego należy dostarczyć około 2,5 t CaO wg IUNiG czyli około 5t CaCO3 dobrej odmiany węglanowej.

-Zyto plonuje najlepiej na takiej glebie w przedziale pH 5-6
-Jęczmień w przedziale 6-7,5
-Pszenica 6,5
Jak widzisz trzeba by rozgraniczyć te uprawy na żyto i pszenica / jęczmień.
I tak pod żyto 200kg granulatu rocznie, przedsiewnie (od żniw do zasiewu )
Pod pszenice/jęczmień 600kg granulatu przedsiewnie
Podałem dawki granulatu w systemie corocznym

Co do łączenia wapnowania to:
Wapno węglanowe kredowe nie nadaje się do mieszania z obornikiem, fosforanem amonu (granulowanym), siarczanem amonu (pylistym) i Super Fosfatem (pylistym).
Jednocześnie jednak wapno węglanowe kredowe (szczególnie w postaci granulowanej) można łączyć z: mocznikiem, Polifoską, Super Fosfatem (granulowanym), mączką fosforytową, solami potasowymi, siarczanem potasowym i wapnem tlenkowym.

Edytowany przez Agronom_kujawy, 26 maj 2013 - 18:47.

#196 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 21 grudzień 2012 - 13:52

Wapno granulowane ok dziękuję za pomoc, a jaki jest wpływ odczynu na przyswajalność składników pokarmowych makro i mikro? czy to zależy głównie od rodzaju rośliny czy też można wysunąć jakieś wnioski o charakterze ogólnym?

#197 Share maniek33

maniek33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 584 postów

Napisany 21 grudzień 2012 - 20:03

Wapno granulowane

Kolego
Zakładam że twoja gleba to gleba lekka ( zawartość próchnicy 2,6-5%) bo tego nie napisałeś.
W takim przypadku aby podnieść pH gleby do odczynu obojętnego należy dostarczyć około 2,5 t CaO wg IUNiG czyli około 5t CaCO3 dobrej odmiany węglanowej.

-Zyto plonuje najlepiej na takiej glebie w przedziale pH 5-6
-Jęczmień w przedziale 6-7,5
-Pszenica 6,5
Jak widzisz trzeba by rozgraniczyć te uprawy na żyto i pszenica / jęczmień.
I tak pod żyto 200kg granulatu rocznie, przedsiewnie (od żniw do zasiewu )
Pod pszenice/jęczmień 600kg granulatu przedsiewnie
Podałem dawki granulatu w systemie corocznym

Ok. Dzięki za info. Nie rozumiem jednego. Piszesz, że do osiągnięcia odczynu obojętnego potrzeba ok 5t dobrego wapna węglanowego (zawierającego co najmniej 50 % CaO ?). Dawka np na żyto 200kg rocznie = 25 lat ????? Jak dla mnie to trochę za długo :) .
Chyba, że coś pomieszałem....

Edytowany przez maniek33, 21 grudzień 2012 - 20:04.

#198 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7797 postów

Napisany 21 grudzień 2012 - 20:13

Wapno granulowane Raczej dobrze rozumujesz. Lepiej daj tego wapna po 1 tonie rocznie, to tylko 5 lat będziesz dawał.Ja co 2-3 lata daję 2-4 tony na hektar.

#199 Share maniek33

maniek33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 584 postów

Napisany 21 grudzień 2012 - 20:33

Wapno granulowane Granulatu??? Jak to wygląda cenowo?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#200 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7797 postów

Napisany 21 grudzień 2012 - 20:37

Wapno granulowane Za granulat jakieś 400 zł/t.
Ja daję zwykłe sypkie wapno po 100 zł/t