AGRObombula

Wapno granulowane

Polecane posty

AGRObombula    2

witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Ja stosowałem wapmag jat tylko wszedł i nie był taki drogi, mozna zastosować go już teraz na oziminy i do wiosny wniknie w glębę, napweno pomoże ale nie spodziewaj się rewelacji, jeżeli chcesz naprawdę porawić odzczyn to zastosuj Physiomax wapniowy minimum 500 kg/ha, szybko wnika i widać efekty ostrzegam kosztuje w naszych stronach ok. 1100 zł tona, ale naprawdę działa, juz stosowałem, byłem miło zaskoczony, zawiera rodzaj wapna który szybko wnika i działa w glebie, jak zastosujesz daj znać na forum . pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

A można go stosować na pole świeżo nawożone nawozami organicznymi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AGRObombula    2

z tego co wiem jak się daje nawozy organiczne to niedaje się wapna no ale do tematu wracając to można dać wap mag wiosną na oziminy czy nie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

ja tam na sciernisko walilem wapnem magnezowym i talerzowka z poplonemi na zime zostawiam, wyszla mi tona na hekta, i w tym roku znowu poprawie jeszcze raz taka sama dawka, bo mialem dosc zdegradowana glebe.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Oczywiście można stosować na wiosnę, skutków ubocznych nie będzie, tylko efekt opóźni się, nie wiem czy chcesz szybkich działań nawozu, czy wolniejszych.J bym na jęczmień zastosował Physiomaź wapniowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

Physiomax przy jego cenie i sposobie działania jest nawozem interwencyjnym.

Stosuje się go np: kupilismy nowy grunt, gdzie brak wapnia i chcemy szybkich efektów. Nawożenie Ca i regulacja pH powinny byc w dobrze prowadzonym gosp. działaniem planowym i długofalowym. I jezeli tak podejdziemy do sprawy napewno nie będzie braków Ca w glebie, akoszty jego stosowania będą kilkukrotnie niższe niż physiomax.

 

No chyba że dla kogoś kasa nie gra roli - no ale w takim razie po co bawic się w rolnictwo i pakować kasę f-mom nawozowym ?


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Agrobombula pyta o wapmag stosowany w oziminach, według mnie dostrzega dużę niedobory wapna w glebie i dlatego pyta o wapmag i doradziłem Physiomax jeżeli chce szybko porawić sytuacje na polu, nie napisałem żeby wapnował całe pole Physiomaxem , jestem też tego zdania że wapnowanie powinno być działaniem długofalowym, i wychodzi to taniej stosując zwykłe wapno nawozowe, a tutaj chodzi o szybkie działanie i taki był sens mojego posta, ja stosowałem physimax tylko na wybrane pola i też nie mam pieniędzy na rozrzutki, te złośliwości są niepotrzebne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

Moze odbiegłem nieco i od pytania tematu. Mój post jednak jest bezpośrednio związany z postem w tym temacie.

@jerzy Ty jednak również jeśli o to chodzi. @Agrobombula niepisał jednak o niedoborach wapna tylko czy może zastosować wapmag (bo taki nawóz ma) i czy nie będzie negatywnych skutków.

@jerzy każdy kij ma dwa końce i jak kogos walniesz jednym to drugim mozna się samemu walnąć ;) .

 

Wracając do tematu żadnych negatywnych skutków nie będzie.

 

Co do złośliwości o które mnie oskarżasz, to jak nazwać twoją radę do innego usera by zaczął literaturę fachową czytać ?

Nie podając przy tym zadnej konkretnej rady, czy choćby pytania jakie zabiegi stosuje, na jakich glebach itd.


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AGRObombula    2

dziś gospodarka to nie to co kiedyś niema sęsu wkładać trzeba jak najtaniej po najniższyvh kosztach a nie jakies tam drogie nawozy kupować i wewalać w ziemię ja założyłem posta bo niechce mi sie wapnować po żniwach tracić kasę i czas. Dlatego pytam czy mogę na wiosnę go zastosować tam pisze że przedsiewnie ale no oziminy niejest nic wspomniane a słyszałem różne opinie od niektórych szpeców z dziedziny rolnictwa że ponoć sięnierobi że się zniszcze zboże itp itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Możesz na wiosnę go zastosować i nie nie będzie szkodził oziminom, leżac na powierzchni będzie długo wnikał w glebę, jak pisałem w porzednim poście z tego nawozu dopiero następna roślina skorzystan no i wapmag wychodzi drogo, właśnie po żniwaćh kupując wapno nawozowe można nawozić tanio i dużo, a potem przykryć poorywką lub talerzówką, przynajmniej ja tak robię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja stosowałem wap mag na wiosne na pszenice w ilości 500 kg/ha.Sypałem tam gdzie pszenica była żółta przeżedzona i bardzo mała a wniektórych miejscach w ogóle jej nie było.Efekt był widoczny dopiero w rzepaku tam gdzie sypałem wap mag gołe place zniknęły a rzepak był wyrażnie większy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
solek01    208

Bede wapnowal pola w tym roku i zastanawiam sie jakie wapno zastosowac!. Natrafilem na takie jak w tytule (http://www.kzkpolska.com/pl/produkty.html), jest to granulowana kreda. Cena w big bagach to na dzien dzisiejszy 510zl/t. Sypie sie okolo 1 t/ha. Plusem jest to ze jest to granulat tak ze mozna wysiac zwyklym siewnikiem, minusem cena. z drugiej strony jak by zastosowal wapno luzem za okolo 30zl/t w ilosci okolo 4 t/ha plus transport oraz czas i wieksza ilosc paliwa do rozsiana duzej ilosci wapna na ha, wychodzi to samo. Pytanie jest czy 1 tona tego wapna wystarczy czy trzeba uzyc wiecej, od razu zaznaczam ze gleba kwasna. Oraz jak dlugo dziala kreda .I inne opinie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thomek    46

a ile ta kreda ma procent wapna w przeliczeniu na CaO ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
solek01    208

95% CaCO3 (zrodlo:http://www.agrofoto.pl/artykul-rozmowa-z-januszem-chajeckim-157347.php), cokolwiek to jest.A jak podaje tabela ze strony http://www.kzkpolska.com/pl/produkty.html wapniak zawiera 50000mg Cao na kg. Czyli bylo by to 5o%?.Poprawcie jak sie myle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Czyli jeśli wysiejesz 1000 kg przy zawartości 50%Cao i reaktywności jaka podaje producent czyli 96% wychodzi ok 500kg Cao na hektar.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dabro    1

Wysiałem w zeszłym roku 12 ton kredy granulowanej tylko innej firmy (jakaś z austrii OMYA chyba)ale widzę że reaktywność i zawartość wapna ta sama , oraz jakieś 100 ton zwykłego wapna.

Kredy dawałem od 600 kg do 1 tony na ha, głównie pod rzepaki. Nie mierzyłem jeszcze czy ph uległo jakieś drastycznej zmianie ale po rzepaku widzę efekt - moim zdaniem super.

Co do wysiewu go zwykłym rozsiewaczem to u mnie lipa, próbowałem amazone 2000l i mieliło je na dole przy mieszadle, skończyło się że rozsiewałem Piastem do zwykłego wapna. Granule nie są twarde jak przy zwykłych nawozach.

Zwykłe wapno nawet z dodatkowymi kosztami wyszło i tak taniej, tylko tyle że mniej roboty no i spora różnica na polach gdzie kreda, na korzyść kredy. Myślę że w przyszłym roku to się wyrówna.

No to tyle moich spostrzeżeń.


Może jestem wariat, ale nie idiota...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
solek01    208

A po ile placiles za Krede granulowana a po ile za wapno z transportem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vitasem    155

To wapno to rewalacja jeżeli chodzi o efekt poprawy właściwości fiz-chem.gleby,ale granule są miękkie i rozsiew rozsiewaczem do nawozów mineralnych to trudna sprawa.Na i ta cena ja płaciłem w lipcu 2009 w zakładzie 300zł/t wychodzi na to ,że pośredcicy niźle łupią rolnika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dabro    1

za Kredę płaciłem w firmie osadkowski 415 zł/t BB po 600 kg ale własny transport

wapno luzem 30% z magnezem po 55zł/t z transportem, tyle że woził mi znajomy, i brałem dwa rodzaje jedno zwykłe białe nawet nie wiem skąd, a drugie brunatne z Bełchatowa. Cena za oba taka sama. I powiem szczerze że dużo lepsze jest to białe przynajmniej jeśli chodzi o rozsiewanie i przechowywanie, brunatne jak długo leży to mocno się zbryla. Jeśli chodzi o efekty w polu to są bardzo porównywalne.

Generalnie jeśli cena nie robi Ci większej różnicy, a liczy się dla Ciebie efekt to polecam kredę. Mniej się narobisz i efekt już w pierwszym roku widoczny.


Może jestem wariat, ale nie idiota...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ta granulowana przypadkiem nie nazywala sie Granukal?Bo jest kilka rodai Granukalu jedne twardze drugie miększe i dlatego ci mieliło w rozsiewaczu.A mam jeszcze pytanie tą krede mieli na stanie czy miałeś zamawiana?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dabro    1

Mieli na stanie, Osadkowski oddział Świdnica, znalazłem ulotkę i fakturę z tej kredy firma która je produkuje to OMYA, nie było innych rodzai. Nie ma nigdzie wzmianki że jest to granukal. Z tego co mi wiadomo to produkowana jest ona w austri, a dystrybutorem jest firma z warszawy.


Może jestem wariat, ale nie idiota...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj