AGRObombula

Wapno granulowane

Polecane posty

a co z reakcja dolomitu w kwasie solnym

Sądzimy że rozpuszczalność dolomitu w kwasie solnym to chemiczna metoda na oznaczanie części nierozpuszczalnych w HCl , co do przydatności tej metody w rolnictwie to już sprawa dyskusyjna. Bo po co komuś wiedzieć że substancja mineralna ulega reakcji chemicznej z jakimś kwasem w 100% stężeniu ?

 

PRP sol To nawóz który producent określa jako wapno nawozowe odmiany 07 . Idąc tym tropem sprawdzamy co kryje się pod pojęciem wapno odmiana 07 w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki w sprawie określenia typów wapna nawozowego (Dz.U. z 2004 r., nr 130, poz. 1384) i okazuje się że odmiana ta oznacza wapno węglanowe z dodatkiem magnezu , gdzie zawartość przeliczeniowa tlenku wapnia wynosi powyżej 40% a magnezu powyżej 8% . Innymi słowy jest to produkt o bardzo dobrych właściwościach chemicznych a granulowana postać znacznie ułatwia rozsiewanie. Jednak znaczącym minusem PRP Sol jest jego cena !!!!

Za 2200zł można bowiem kupić ponad 4 tony polskiego odpowiednika o identycznych właściwościach!

Problemem może być jedynie dodatek magnezu , gdyż w Polsce nie ma producenta nawozu wapniowo-magnezowego o takich właściwościach. Pozostaje uzupełnianie magnezu nawozem wieloskładnikowym.

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale w PRP jest 60% wapna, i reszta coś?

No nie do końca pisałem o tym już wyżej że wapno tlenkowe to nie to samo co wapno węglanowe . Czyli CaO to nie CaCO3!

W PRP SOL mamy wg danych producenta: 35% przeliczeniowego CaO, oraz 8 % MgO również przeliczeniowego.

Czyli tak naprawdę oznacza to że mamy formę węglanowa CaCO3 ok 75% masy całkowitej nawozu i formę węglanu magnezu MgCO3 około 20% masy całkowitej nawozu . reszta to woda i zanieczyszczenia. Skład i granulowana struktura tego nawozu na pewno jest najlepszym z możliwych kombinacji magnezu i wapna , oczywiście jeżeli gleba jest mocno zakwaszona to lepiej odkwasić samym wapnem bez magnezu a magnezu wystarczyło by około 5% z całej masy nawozu PRP Sol przy odkwaszaniu gleby. Jednak tego typu nawozy jak PRP SOL służą raczej do corocznego dokarmiania już optymalnej gleby i dają naprawdę wymierne korzyści podnosząc plon - i tu bez żartów - nawet o 30 % . Łatwo sobie to wyobrazić że mając 30 ha zakwaszonego pola po odkwaszeniu możemy uzyskiwać plony jak z 40ha a to już spora różnica!

Jedynym i zasadniczym minusem nawozu PRP SOL jest jego cena !

Tego typu nawóz, gdyby chciał uzyskać ten sam skład można było by zakupić od polskich producentów w postaci pylistej i cena wyszła by według mojej wiedzy i kalkulacji nie więcej niż 600zł tona!

 

Oczywiście PRP SOL ma prawo być tak drogi gdyż trzeba doliczyć koszty transportu z zakładu produkcyjnego.

I tu pytanie gdzie oni to produkują , bo nie mogę znaleźć nigdzie na ten temat informacji?

Wcześniej myślałem że we Francji ale internet milczy na ten temat. Może ktoś zna adres zakładu produkcyjnego PRP SOL?

pozdrawiam

 

Małe sprostowanie odnośnie składu PRP SOL:

Węglan Wapnia 65% CaCO3 ( wcześniej podałem 75%)

Węglan Magnezu 20 %

Woda 3,8%

Wilgotność <0,8%

Czyli prawie 90% składu to węglany i woda a reszta to pewnie lignina ( jako spoiwo) i zanieczyszczenia .

Ciemny kolor nawozu to efekt właśnie zanieczyszczeń.

Dane pochodzą z niemieckiej broszurki PRP SOL


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiekb37    0

Jaka powinna być dawka na ha kredy przy ph 5,5 klasa ziemi 3a i b?

 

Jaka powinna być dawka na ha kredy przy ph 5,5 klasa ziemi 3a i b?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jaka powinna być dawka na ha kredy przy ph 5,5 klasa ziemi 3a i b?

Drogi Krzysztofie

 

Z mojego doświadczenia odpowiednią dawką dla ciebie było by wysianie 4 ton dobrej jakości kredy pylistej na hektar(forma węglanowa CaCO3 o zawartości 98%, postać sucha) , pozwoliło by ci to podnieść pH gleby do około 7 . Taką dawkę z przeliczenia polecają eksperci IUNiG w Puławach.

 

Jednak sprawa nie jest taka prosta i gdybyś chciał uzyskać najlepsze efekty, trzeba by to trochę skomplikować !

Otóż nie wszystkie rośliny wymagają pH w granicach 7.

Dodatkowo istotna jest strategia wapnowania gdyż eksperci IUNiG obliczają dawkę potrzebną do jednorazowego odkwaszenia co nie jest ekonomiczne i na dłuższą metę kompletnie się nie opłaca. ( wapnowanie co cztery lata, wielkimi dawkami to relikt jeszcze z poprzedniej epoki! )

Najlepszą metodą jest zaciągnięcie wiedzy od naszych zachodnich sąsiadów - bo po co wyważać otwarte drzwi?

W Niemczech rolnicy od wielu lat stosują odkwaszanie systemowe polegające na doborze odpowiedniej dawki corocznej pod konkretną uprawę.

Ma to istotne zalety które przekładają się na realne zyski .

Po pierwsze wysypanie dawki czteroletniej daje w rzeczywistości około 50 % efektywności wapnowania corocznego małymi dawkami ,gdyż wymywanie nadmiaru wapna odbywa się bardzo szybko i po odkwaszeniu w jednym roku, w następnym pH znowu spadnie o tyle samo, rok do roku. ( w zależności od rodzaju gleby) . Innymi słowy, w trzecim i czwartym roku pH będzie niskie i spowoduje spadek plonu o kilka do kilkunastu procent w porównaniu do pierwszego roku. Pytanie czy nas na to stać żeby tracić przez 3 lata plon ? W ciągu trzech lat może to być niezła suma!

Idąc dalej tym tropem polecam unormowanie pH mniejszą dawką i przejście na system corocznego dokarmiania wapnem . Przy mniejszych dawkach corocznych np. 500kg/ha można zastąpić pylisty węglan, granulatem co pozwoli równomiernie i wygodnie wprowadzić potrzebną dawkę dla rośliny i gleby.


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacooo    0

Także chciałbym zadać pytanie naszemu ekspertowi czyli, jak obliczyć dawkę nawozu aby podnieść pH na polu powiedzmy o 1(przy glebie lekkiej). Oraz jakiego wapna użyć(Węglanowe) aby tego dokonać tego 60%CaO czy tego 90%CaO oczywiste jest że CaO90% będzie w mniejszej dawce niż wapno o mniejsze stężenie CaO. Tylko o ile i jak to policzyć? A czy aż tak się opłaca używać wapna granulowanego pomimo że płacimy za granulacje, a wapno niezgranulowane jest oczywiści tańsze a o tym samym działaniu tyle że trudniej rozsiać i mniej równomierni rozsiany. Czy ktoś może powiedzieć ile kosztuje granulacja wapna + %dla dealera ? W każdym bądź razie lepiej chyba kupić z kopalni bez pośredników. :wacko:



Klub Posiadaczy Kumurunów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artur96    11

Z tego co wiem różnego typu wap-magi wapna granulowane po ogromnych cenach 300-500 a nawet 700zł to oszustwo nie da się zaspokoić gleby kilkoma set kilogramami wapna.Oczywiście możecie mieć inne zdanie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A co powiesz kolego na temat tego wapna? http://allegro.pl/wa...2868792906.html

Czy to nie odpowiednik naszego wap magu?

 

Zgadza się to to podobny nawóz , różni się jedynie stopniem rozdrobnienia dolomitu. W WAP-MAGU dolomit występuje w formie kruszonego tłucznia o drobnej frakcji , natomiast w przypadku produktu DOLKORN firmy DUKA jest to forma pylista następnie granulowana.

Tu trochę informacji od producenta:

 

 

• Wapno węglanowe magnezowe pozyskiwane jest z dolomitu wysokiej jakości.

• Dostarcza wapna i magnezu.

• Działanie zasadowe MgCO3 jest przy tym nieznacznie wyższe niż w przypadku CaCO3.

• Nawóz wykazuje powolne, długotrwałe działanie.

• Szybkość działania zależy od stopnia zmielenia, im nawóz jest drobniejszy, tym szybciej

działa.

 

Jak widać nawet producent przyznaje się do dłuuuuugotrwałego i powolnego działania , i jest tu także istotna informacja. że działanie odkwaszające tego nawozu posiada tak naprawdę nie węglan wapnia , który jest w formie dolomitu ale węglan magnezu.


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1818

Idąc dalej tym tropem polecam unormowanie pH mniejszą dawką i przejście na system corocznego dokarmiania wapnem . Przy mniejszych dawkach corocznych np. 500kg/ha można zastąpić pylisty węglan, granulatem co pozwoli równomiernie i wygodnie wprowadzić potrzebną dawkę dla rośliny i gleby.

Mówisz że można zastąpić pylisty węglan granulatem możesz podać przykład jakim??

W następnym roku mam zamiar wapnować pole (ziemia lekka) kreda Mielnicką w ilości 3-4 tony/ha bo pH wyszło mi na poziomie 4,5.

Więc w następnych latach jaki granulat mógłbym zastosować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Także chciałbym zadać pytanie naszemu ekspertowi czyli, jak obliczyć dawkę nawozu aby podnieść pH na polu powiedzmy o 1(przy glebie lekkiej). Oraz jakiego wapna użyć(Węglanowe) aby tego dokonać tego 60%CaO czy tego 90%CaO oczywiste jest że CaO90% będzie w mniejszej dawce niż wapno o mniejsze stężenie CaO. Tylko o ile i jak to policzyć? A czy aż tak się opłaca używać wapna granulowanego pomimo że płacimy za granulacje, a wapno niezgranulowane jest oczywiści tańsze a o tym samym działaniu tyle że trudniej rozsiać i mniej równomierni rozsiany. Czy ktoś może powiedzieć ile kosztuje granulacja wapna + %dla dealera ? W każdym bądź razie lepiej chyba kupić z kopalni bez pośredników. :wacko:

 

Dawka dla gleby lekkiej dobrego jakościowo, suchego węglanu wapnia pochodzenia kredowego ( 98%CaCO3) wynosi około 1 tony na ha wg IUNiG w Puławach.

 

Gleby lekkie bardziej podlegają wymywaniu niż gleby ciężkie , Aby wycisnąć z takiej gleby optymalne warunki dla roślin niezbędne było by badanie pH gleby, odkwaszenie i dobór odpowiedniej dawki corocznej. Zakładając że twoje pH wynosi 4,5 to aby podnieść o jeden uzyskasz pH 5,5 co tak naprawdę nie wiele pomoże w przypadku uprawy np. kukurydzy.

Co do opłacalności stosowania granulatu to oczywiście w systemie czteroletnim jest to zupełnie nieopłacalne!!!!! Tym bardziej na glebie lekkiej gdzie wapno będzie mocno wymywane to czysta strata pieniędzy. W systemie corocznym chodzi o to aby wapnowanie traktować jak każdy inny nawóz który dokarmia roślinę i glebę( tak jak nawóz azotowy lub NPK) .

Czyli po pierwsze trzeba odkwasić pole jakimś dobrym i tanim wapnem. po drugie trzeba ustalić jaka roślina jakie ma wymagania pH i zastosować pod nią konkretną dawkę granulatu . Wtedy co roku wydasz na granulat np. 500kg - 250 zł na ha. za cztery lata będzie to 1000 zł . Dobry nawóz pylisty w suchej postaci z transportem np. na Kujawy kosztuje około 200zł żeby odkwasić skutecznie glebę raz na cztery lat należy wydać około 800zł . I teraz trzeba doliczyć minusy jakie ma wapno pyliste , a więc nierównomierne rozsiewanie ( minus 10 % możliwej zwyżki plonu), kłopotliwość i ekonomia wysiewu ( minus 5%) , wymywanie w drugim trzecim i czwartym roku, ( średnio minus 40% możliwiej zwyżki plonu) , razem ponad połowę możliwej zwyżki plonu zostaje zmarnowane. Do tego trzeba dodać straty jakie powoduje biodegradacja gleby w momencie w którym gleba przejdzie w stan zakwaszenia np w trzecim i czwartym roku po wapnowaniu.

Oczywiście moja kalkulacja jest wyważona i uśredniona , bo każdy przypadek będzie inny w zależności od uprawy i jakości gleby!

 

Z tego co wiem różnego typu wap-magi wapna granulowane po ogromnych cenach 300-500 a nawet 700zł to oszustwo nie da się zaspokoić gleby kilkoma set kilogramami wapna.Oczywiście możecie mieć inne zdanie :)

 

Kolego zaskoczę cię że rolnicy kupują ładnie opakowane wapno nawet w cenie - 75 000 zł za tonę ! i nie jest to żart , jedna z nowo powstałych warszawskich firm oferuje "super" preparat w opakowaniach 1l jako oprysk za cenę 75zł za butelkę.

Oczywiście w mojej opinii jest to spore nadużycie.

Co ciekawe rozmawiając z rolnikami większość chwali sobie ten preparat , i efekt po oprysku rzeczywiście jest tyle że można uzyskać to samo w cenie 3zł za litr. hehe :)

Co do opłacalności granulatu to kwestia stosowanego systemu,

W systemie corocznym jest to wygodne i oszczędne i ma wiele korzyści.

W systemie czteroletnim zupełnie się nie opłaca.

 

Ot i cała tajemnica !

 

;)


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
niebieski    31

O pewnego czasu kupuje granulowane, na ulotce jest skład

CaCO3-83%,

CaO2-50%,

MgCO3-5%,

SiO2-5%

Fe2O3-0,2%

Al2O3-0,5%

H2O-9%

Reaktywność wg metody Sauerbeck-Rietz ok, 80%

To ostatnie to nie wiem o co chodzi, a konkretnie, czy jest to coś warte czy szkoda pieniędzy, dodam że granulki są twarde, przy pocieraniu pylą ale nie rozpuszczają się w wodzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mówisz że można zastąpić pylisty węglan granulatem możesz podać przykład jakim??

W następnym roku mam zamiar wapnować pole (ziemia lekka) kreda Mielnicką w ilości 3-4 tony/ha bo pH wyszło mi na poziomie 4,5.

Więc w następnych latach jaki granulat mógłbym zastosować

 

Wapno Granulowane czyli granulat węglanu wapnia :

Jest kilku krajowych producentów granulatu , są to za zwyczaj dobre produkty oparte na dobrej jakości półprodukcie,

Ważne żeby nie był to dolomit granulowany i żeby nie był to tak zwany pseudogranulat czyli drobne kamyczki. Kamyczki będą się dobrze rozsiewać ale ich wartość nawozowa będzie żadna i nawet za kilkanaście lat pozostaną dalej tymi samymi kamyczkami co w chwili zakupu.

Prawidłowy granulat musi w całości rozpuszczać się w wodzie tworząc "mleko", jeżeli w szklance pozostaną jakieś kamyczki czy piasek to nie powinniśmy tego kupować. Przynajmniej nie w cenie granulatu , co najwyżej można to sobie wysypać na chodnik przed domem jako grysik dla ozdoby ;)

Producent granulatu musi być wiarygodny , musi mieć badania składu zrobione w Stacji Chemiczno rolniczej lub w IUNiG w Pułwawch,

Niedługo postaram się wybadać rynek i zrobić zestawienie produktów granulowanych i ich jakości i wrzucę na forum.

pozdrawiam

 

O pewnego czasu kupuje granulowane, na ulotce jest skład

CaCO3-83%,

CaO2-50%,

MgCO3-5%,

SiO2-5%

Fe2O3-0,2%

Al2O3-0,5%

H2O-9%

Reaktywność wg metody Sauerbeck-Rietz ok, 80%

To ostatnie to nie wiem o co chodzi, a konkretnie, czy jest to coś warte czy szkoda pieniędzy, dodam że granulki są twarde, przy pocieraniu pylą ale nie rozpuszczają się w wodzie.

 

Tak kolego,

Niestety jeśli nie rozpuszcza się w szklance wody to jest to z pewnością pseudogranulat , którym niestety nie podniesiesz sobie pH .

poza tym sam skład może być prawdziwy , reaktywność jest z pewnością zmyślona albo badanie wykonuje sie na materiale maksymalnie rozdrobnionym.

A jest napisane kto robił badanie ? Czy jest to Stacja Chemiczno-Rolnicza czy IUNiG czy może jakieś pseudolaboratorium ?

Co to za producent może warto ostrzec innych .

pozdrawiam


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1818

Bo właśnie trochę tego jest i ciężko dokonać wyboru w granulacie. I też myślałem o tym co napisałeś żeby po wapnowaniu co rok dawać z pół tony/ha aby to pH w jakimś stopniu podtrzymać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

agronom_kujawy a co sądzisz o wapniaku koszelowskim? dałem na sciernisk 500kg/ha i właśnie tak jak piszesz powyżej zamierzam dawać co rok taką dawkę - gleba średnia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
POL1    28

Wszystko zalezy ile ma procent wapno granulowane.

Przyjmijmy że 50% .

Normalnie daje się 6 ton na hektar wapna tlenkowego .

Wapno granulowane jest słabsze jak tlenkowe , z doswiadczenia wiem że takiego wapna powinno sie dać na pewno wiele więcej niż tlenkowego.

Takie 10-12 ton na hektar było by wsam raz , niestety jego reakcja nie jest tak szybka jak tlenkowego , wapno granulowane działa powoli.

Ja 2 lata temu dałem 9 ton tlenkowego wapna na hektar .

Przed sianiem ph gleby było 4.2

a po sianiu wapna po 2 latach zbadałem kwasowość gleby i było 6.9

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

agronom_kujawy a co sądzisz o wapniaku koszelowskim? dałem na sciernisk 500kg/ha i właśnie tak jak piszesz powyżej zamierzam dawać co rok taką dawkę - gleba średnia

Jedyna wadą z jaką spotkałem się wśród rolników co do Wapniaka Koszelowskiego to opinia że granulat jest słaby i się rozdrabnia. A jak tobie się rozsiewał?

Poza tym to bardzo dobry produkt wart swojej ceny, oczywiście stosowany co rocznie w małych dawkach.

pozdrawiam

 

Wszystko zalezy ile ma procent wapno granulowane.

Przyjmijmy że 50% .

Normalnie daje się 6 ton na hektar wapna tlenkowego .

Wapno granulowane jest słabsze jak tlenkowe , z doswiadczenia wiem że takiego wapna powinno sie dać na pewno wiele więcej niż tlenkowego.

Takie 10-12 ton na hektar było by wsam raz , niestety jego reakcja nie jest tak szybka jak tlenkowego , wapno granulowane działa powoli.

Ja 2 lata temu dałem 9 ton tlenkowego wapna na hektar .

Przed sianiem ph gleby było 4.2

a po sianiu wapna po 2 latach zbadałem kwasowość gleby i było 6.9

 

Kolego usystematyzujmy nazewnictwo wapna stosowanego w rolnictwie bo 6 ton wapna tlenkowego to masakra chyba że gleba bardzo ciężka a humus o miąższości 1m , myślę że mówisz o wapnie węglanowym , ponieważ producenci podają przeliczenie węglanu CaCO3 na CaO( tlenek) i stąd częste nieporozumienia :) :

 

TYPY WAPNA UŻYWANEGO W ROLNICTWIE:

-Wapno tlenkowe (inaczej: wapno palone lub wapno budowlane) o wzorze chemicznym CaO uzyskiwane sztucznie w wyniku prażenia kamienia wapiennego. Jest to wapno wysoko reaktywne. Istnieje w tym przypadku realna groźba przewapnowania gleby, gdyż w reakcji z wodą powstaje wodorotlenek wapnia o wzorze chemicznym Ca(OH)2, który jest substancją silnie żrącą. Tego typu wapno ma zawsze postać pylistą suchą w smaku gorzkie , nigdy nie granulowaną gdyż jest to związek chemiczny którego nie da się granulować. Należy też uważać jakie wapno tlenkowe kupujemy ,gdyż może ono zawierać dodatki potrzebne w budownictwie a szkodliwe dla rolnictwa. Jeżeli już stosujemy wapno tlenkowe to mozliwie małe dawki i koniecznie bez domieszek. Cena około 500-600zł tona

 

-Wapno węglanowe kredowe (inaczej: kreda pylista, kreda pastewna, mączka wapienna , kreda jeziorna, kreda granulowana , wapno granulowane ) o wzorze chemicznym CaCO3 uzyskiwane poprzez kruszenie i mielenie skał wapiennych lub jako kopalina w kopalniach odkrywkowych. Wapno węglanowe występuje w przyrodzie naturalnie w postaci skał wapiennych. Podstawowym problemem jest w tym przypadku różny stopień czystości składu chemicznego oraz stopień rozdrobnienia. Nie każde wapno węglanowe daje dobre efekty jako nawóz! Najlepsze nawozy węglanowe to takie, które są najdrobniej zmielone i nie zawierają zanieczyszczeń ani wody. Łatwo sobie wyobrazić, iż kupując produkt który posiada 70 % czystego składnika, a reszta to zanieczyszczenia takie jak glina i woda, to tak samo jak kupić 100 worków z których 70 to wapno, a 30 woda i glina. Wapna węglanowego CaCO3 nie da się przedawkować wbrew różnym opinią które dotyczą przeważnie wapna tlenkowego CaO. Dobre wapno węglanowe jest białe, suche, pyliste lub granulowane, w smaku miałkie i obojętne, po wsypaniu do wody natychmiast się rozpuszcza tworząc "mleko". (Wapno magnezowe może mieć kolor brunatny). Im większa zawartość węglanów tym lepiej. Najlepsze parametry mają odmiany o zawartości CaCO3 powyżej 90% czyli w przeliczeniu na tlenek około 52-55% CaO. Cena od 30 do 2400zł tona

 

-Wapno dolomitowe(wapno kopalniane, wapno drobno kruszone) to najgorszy i najmniej reaktywny rodzaj wapna stosowanego w rolnictwie. Jego skuteczność w odkwaszaniu gleby jest często bliska zeru. Niestety rolnicy dają się oszukiwać i często płacą za tego typu produkt duże sumy . Zabieg wapnowania dolomitem jest równie efektywny co wysypanie zwykłego piasku lub kruszonego granitu ,ponieważ struktura dolomitu jest bardzo zbliżona do struktury kwarcu, a więc jest to produkt o strukturze krystalicznej i zupełnie nie rozpuszczalnej w wodzie. Wszystkie doświadczenia i eksperymenty naukowe potwierdzają że dolomit nie podnosi pH i w żaden sposób nie wpływa na przyrost biomasy ani też na żadne inne parametry rośliny!!!! Do tego typu nawozów wapniowych należy Wap-Magia który ma postać granulowaną i rzekomo zawiera magnez. Samemu można ocenić jakość tego typu nawozu, wystarczy wrzucić do szklanki z wodą garść granulek i zamieszać. Jako ciekawostkę dodam że dolomitu używa się prawie wyłącznie w krajach postkomunistycznych , na zachodzie od wielu lat nikt tego typu "kruszywa" nie wysiewa. Cena od 30 do 450zł tona

 

-Wapno odpadowe (wapno z cukrowni) W zasadzie nie wiadomo co jest za produkt, gdyż w tego typu wapnie zawartość składników może różnić się w zależności od cukrowni i czasu zalegania w magazynie lub na polu. Innymi słowy jest to produkt w którym ciągle zachodzą reakcje chemiczne pomiędzy składnikami, powietrzem i wodą. Cena od 1zł tona mówi sama za siebie.

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

faktycznie granulat sie rozpada, ale je siałem rozsiewaczem taśmowym i nie było większych problemów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
POL1    28

Jedyna wadą z jaką spotkałem się wśród rolników co do Wapniaka Koszelowskiego to opinia że granulat jest słaby i się rozdrabnia. A jak tobie się rozsiewał?

Poza tym to bardzo dobry produkt wart swojej ceny, oczywiście stosowany co rocznie w małych dawkach.

pozdrawiam

 

 

 

Kolego usystematyzujmy nazewnictwo wapna stosowanego w rolnictwie bo 6 ton wapna tlenkowego to masakra chyba że gleba bardzo ciężka a humus o miąższości 1m , myślę że mówisz o wapnie węglanowym , ponieważ producenci podają przeliczenie węglanu CaCO3 na CaO( tlenek) i stąd częste nieporozumienia :) :

 

TYPY WAPNA UŻYWANEGO W ROLNICTWIE:

-Wapno tlenkowe (inaczej: wapno palone lub wapno budowlane) o wzorze chemicznym CaO uzyskiwane sztucznie w wyniku prażenia kamienia wapiennego. Jest to wapno wysoko reaktywne. Istnieje w tym przypadku realna groźba przewapnowania gleby, gdyż w reakcji z wodą powstaje wodorotlenek wapnia o wzorze chemicznym Ca(OH)2, który jest substancją silnie żrącą. Tego typu wapno ma zawsze postać pylistą suchą w smaku gorzkie , nigdy nie granulowaną gdyż jest to związek chemiczny którego nie da się granulować. Należy też uważać jakie wapno tlenkowe kupujemy ,gdyż może ono zawierać dodatki potrzebne w budownictwie a szkodliwe dla rolnictwa. Jeżeli już stosujemy wapno tlenkowe to mozliwie małe dawki i koniecznie bez domieszek. Cena około 500-600zł tona

 

-Wapno węglanowe kredowe (inaczej: kreda pylista, kreda pastewna, mączka wapienna , kreda jeziorna, kreda granulowana , wapno granulowane ) o wzorze chemicznym CaCO3 uzyskiwane poprzez kruszenie i mielenie skał wapiennych lub jako kopalina w kopalniach odkrywkowych. Wapno węglanowe występuje w przyrodzie naturalnie w postaci skał wapiennych. Podstawowym problemem jest w tym przypadku różny stopień czystości składu chemicznego oraz stopień rozdrobnienia. Nie każde wapno węglanowe daje dobre efekty jako nawóz! Najlepsze nawozy węglanowe to takie, które są najdrobniej zmielone i nie zawierają zanieczyszczeń ani wody. Łatwo sobie wyobrazić, iż kupując produkt który posiada 70 % czystego składnika, a reszta to zanieczyszczenia takie jak glina i woda, to tak samo jak kupić 100 worków z których 70 to wapno, a 30 woda i glina. Wapna węglanowego CaCO3 nie da się przedawkować wbrew różnym opinią które dotyczą przeważnie wapna tlenkowego CaO. Dobre wapno węglanowe jest białe, suche, pyliste lub granulowane, w smaku miałkie i obojętne, po wsypaniu do wody natychmiast się rozpuszcza tworząc "mleko". (Wapno magnezowe może mieć kolor brunatny). Im większa zawartość węglanów tym lepiej. Najlepsze parametry mają odmiany o zawartości CaCO3 powyżej 90% czyli w przeliczeniu na tlenek około 52-55% CaO. Cena od 30 do 2400zł tona

 

-Wapno dolomitowe(wapno kopalniane, wapno drobno kruszone) to najgorszy i najmniej reaktywny rodzaj wapna stosowanego w rolnictwie. Jego skuteczność w odkwaszaniu gleby jest często bliska zeru. Niestety rolnicy dają się oszukiwać i często płacą za tego typu produkt duże sumy . Zabieg wapnowania dolomitem jest równie efektywny co wysypanie zwykłego piasku lub kruszonego granitu ,ponieważ struktura dolomitu jest bardzo zbliżona do struktury kwarcu, a więc jest to produkt o strukturze krystalicznej i zupełnie nie rozpuszczalnej w wodzie. Wszystkie doświadczenia i eksperymenty naukowe potwierdzają że dolomit nie podnosi pH i w żaden sposób nie wpływa na przyrost biomasy ani też na żadne inne parametry rośliny!!!! Do tego typu nawozów wapniowych należy Wap-Mag który ma postać granulowaną i rzekomo zawiera magnez. Samemu można ocenić jakość tego typu nawozu, wystarczy wrzucić do szklanki z wodą garść granulek i zamieszać. Jako ciekawostkę dodam że dolomitu używa się prawie wyłącznie w krajach postkomunistycznych , na zachodzie od wielu lat nikt tego typu "kruszywa" nie wysiewa. Cena od 30 do 450zł tona

 

-Wapno odpadowe (wapno z cukrowni) W zasadzie nie wiadomo co jest za produkt, gdyż w tego typu wapnie zawartość składników może różnić się w zależności od cukrowni i czasu zalegania w magazynie lub na polu. Innymi słowy jest to produkt w którym ciągle zachodzą reakcje chemiczne pomiędzy składnikami, powietrzem i wodą. Cena od 1zł tona mówi sama za siebie.

 

A Ty to jakiś doktorat skończyłeś o wapnie?

Tak mam ciężką glebę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Atsihosam    12

Ja kupiłem taką oto kredę nawozową:

 

88% CaCO3

5% MgCO3

Reaktywność 80%

Woda<3%

Producent: Kreidewerk Rugen GmbH

 

I mam pytanie do Agronom_Kujawy

Ile według Ciebie musiałbym dać tej kredy na ziemie średnio-ciężkie (klasa III-V) pH od 4,5 do 5,5.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
niebieski    31

Producent wapna taki sam jak u "Atsihosam".

Klementelvitz Sassnitz Niemcy.

Pytanie do "Atsihosam".

Czy twoje wapno rozpuszcza się w wodzie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem taką oto kredę nawozową:

 

88% CaCO3

5% MgCO3

Reaktywność 80%

Woda<3%

Producent: Kreidewerk Rugen GmbH

 

I mam pytanie do Agronom_Kujawy

Ile według Ciebie musiałbym dać tej kredy na ziemie średnio-ciężkie (klasa III-V) pH od 4,5 do 5,5.

 

Według mojej kalkulacji aby odkwasić jednorazowo taką glebę, produktem o takich parametrach powinieneś wysiać około 3,5 do 4,5 tony na ha . ( zakładam że to wapno ma postać pylistą, suchą )

 

komentarz:

U niemieckich producentów podoba mi się to że nie ściemniają ( chyba już z tego wyrośli :) ) jeśli chodzi o skład i rodzaj wapna, przynajmniej jeżeli znamy producenta i wiemy gdzie w Niemczech znajduje się zakład produkcyjny możemy łatwo wejść na internet i zweryfikować informację.

Gorzej jeżeli importowanym niemieckim wapnem zajmuje się jakiś polski pośrednik , wtedy nagle może się okazać że produkt, który u producenta występuje jako samo wapno dostaje cudownie 10% magnezu. To niestety częsta praktyka.

Byłem swego czasu na Rugii w kopalni Omaya w okolicach Sasnitz ,( cała Rugia jest zresztą zbudowana z miękkich utworów kredowych które tworzą przepiękne klify) i z tego co spamiętałem są to miękkie kredy węglanowe CaCO3 ,ale raczej bez magnezu w formie węglanowej MgCO3 (?) .

Co do miękkich pokładów kredy to na pewno jest to dobry nawóz o dużej reaktywności , i o ile jest całkowicie wysuszony i granulowany to można dać za niego max 450zł za tonę, wtedy odkwaszanie tego typu wapnem jest ekonomiczne.

Z mojej obserwacji wynika również że wapno które posiada magnez jest przeważnie barwy szarej lub brunatnej a nie białej, gdyż złoża węglanu magnezu mają barwę od czerwonej do brunatnej.

A podejrzewam że to wapno z Rugii jest zupełnie białe?

 

Producent wapna taki sam jak u "Atsihosam".

Klementelvitz Sassnitz Niemcy.

Pytanie do "Atsihosam".

Czy twoje wapno rozpuszcza się w wodzie?

 

Jeżeli jest to wapno z Rugii to z pewnością dobrze rozpuszcza się w wodzie :)


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacooo    0

Według mojej kalkulacji aby odkwasić jednorazowo taką glebę, produktem o takich parametrach powinieneś wysiać około 3,5 do 4,5 tony na ha . ( zakładam że to wapno ma postać pylistą, suchą )

 

Czy polecałbyś rozbić tą dawkę na 2 jak to jest przy nawozach mineralnych oraz kiedy najlepiej zastosować wapno na ściernisko, po orce czy przed siewem to samo pytanie jesli chodzi o coroczne nawożenie wanem granulowanym (kiedy)?



Klub Posiadaczy Kumurunów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Według mojej kalkulacji aby odkwasić jednorazowo taką glebę, produktem o takich parametrach powinieneś wysiać około 3,5 do 4,5 tony na ha . ( zakładam że to wapno ma postać pylistą, suchą )

 

Czy polecałbyś rozbić tą dawkę na 2 jak to jest przy nawozach mineralnych oraz kiedy najlepiej zastosować wapno na ściernisko, po orce czy przed siewem to samo pytanie jesli chodzi o coroczne nawożenie wanem granulowanym (kiedy)?

 

Jeśli chodzi o stosowanie granulatu to można go stosować od ścierniska aż do siewu w dawkach corocznych i nie będzie to miało większego znaczenia kiedy.

Co do dawkowania pogłównego granulatem to trzeba ograniczyć ilość nawozu w zależności od wrażliwości konkretnej rośliny na wapnowanie. ( od połowy dawki do 20%) .

Rozbijanie dawki w przypadku wapna może nie być efektywne , chyba że stosujesz w międzyczasie głęboką orkę i mocne wymieszanie nawozu z glebą spowoduje "straty" optymalnego pH w wierzchniej warstwie, ale przy takiej strategi lepiej wstrzymać się z wapnowaniem i rozsiać wapno po powierzchni pola przedsiewnie , ma to o tyle istotne znaczenie że przemywanie samo z siebie przeniesie nadmiar wapna w dolne partie humusu powodując spadek pH w dolnych partiach gleby.

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj