Skocz do zawartości

Zdjęcie

Krowa zjadal za duzo ospy !

45 odpowiedzi na ten temat

#21 Share samczyk1991

samczyk1991

Technik mechanik

• Members
  • PipPipPip
  • 1058 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,a w szczególności jej mechanizacja.

Napisany 29 sierpień 2010 - 20:57

Krowa zjadal za duzo ospy ! U nas była taka sytuacja, że wet sam zaproponował ,że nie będzie dawał jej leków, żebyśmy zabili jałówkę na mięso, bo już było za późno i za mocno się objadła śrutą. Wtedy nam wlazła do paszarki i zjadła, aż jej żołądek zakleiło B)
Wieczny kawaler ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Krowa zjadal za duzo ospy ! Dzisiaj, 03:30
  •  

#22 Share stokrotka120

stokrotka120

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, zwierzęta (szczególnie konie), piłka nożna, motoryzacja, podróże, nauka :D

Napisany 30 sierpień 2010 - 07:27

A wstaje jeszcze? bo jak już nie będzie chciała to lepiej z nią uciekaj chyba że ci bardzo zależy na niej.
Ja 3 lata temu miałem krowę której mama po wycieleniu za dużo koncentratu dała i krowa się ochwaciła i miesiąc prawie nic nie jadła, wychudła strasznie aż w końcu przestała jeść i w nocy zdechła.
W tamtym roku druga wsadziła nogę pod nadjeżdżający wyciąg i rana wielka się zrobiła i w końcu przestała wstawać. Jeść też przestała i miesiąc dzień w dzień z boku na bok z sąsiadami ją przekręcaliśmy aż odleżyny jej się porobiły i w końcu turem na dwukółkę i do rzeźni.
Trzecia tuż po Bożym narodzeniu przestała jeść a także w końcu wstawać i wtedy to już po 4 dniach to samo. Turem na dwukółkę i do rzeźni.
Więc jak już nie będzie wstawać to nie robiłbym sobie nadziei B) A w weterynarza więcej wsadzisz niż ona warta B)

Tak, krowa wstaje i jeszcze po polu chodzila dzien temu. Wczoraj juz je nie wypuszczalismy ale jak do niej podchodze to od razu do drzwi sie rwie- chce isc na pole. Nic nie jje a w lekarza i tak wpakowalismy wiecej niz ona warta ( tak mi sii wydaje bo jest bardzo chuda) . Bardzo zalezy mi na tej krowie. Spróbujemy jeszcze ja uratowac . . . .

#23 Share Henius91

Henius91

Rolnik z pomorza

• Moderator Galerii
  • PipPipPip
  • 2427 postów

Napisany 30 sierpień 2010 - 11:19

Czy nie jest za puźno ? Krowa tyle czasu nic nie jadła .

jezeli krowa jeszcze wstaje i sama chce isc na pole to nie jest jeszcze tak zle. u mnie byly takie, ze dlugi czas nie jadly i wstawaly tylko do dojenia i dalo sie uratowac. sprobuj tak jak pisalem...
"Ernte gut, alles gut" ...:::KRONE:::...
Valtra - Individually Yours

http://www.youtube.com/user/Henius91 moje filmy

#24 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6738 postów

Napisany 30 sierpień 2010 - 20:03

Krowa zjadal za duzo ospy ! To jak chce wychodzić a nic w oborze nie je to jej trawy ukoś i dawaj. Ja tak robię jak nie chcą siana ani kukurydzy
Mój kanał na YouTube http://www.youtube.com/user/danielhaker

Sprzedam:
koło zębate przekładni kątowej prasy Sipma

rozrzutnik dwuosiowy
zgrabiarkę gwiazdową

agregat prądotwórczy

#25 Share stokrotka120

stokrotka120

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, zwierzęta (szczególnie konie), piłka nożna, motoryzacja, podróże, nauka :D

Napisany 31 sierpień 2010 - 10:24

Krowa zjadal za duzo ospy ! Henius91-zrobilismy tak jak napisałes wczoraj rano i jak zaszlismy potem do obory to krowa jadła trawę. Dolelismy jej jeszcze wiecej piwa z drozdzami (wczesniej same piwo bo nigdzie w skelpie nie bylo drozdzy) i krowa przestała jesc tj. wziela w pysk i wypluła lub tylko garstke trawy zjadła i koniec. Moze gdyby od razu dac jej to, co napisałeś to by zadzialalo B). Wczoraj sprzedalismy krowe (wzielismy tyle, co za leki i jeszcze na czekolade starczyło B) ), bo handlarz powiedzial, ze jej juz nie uratuje bo za zapadniete oczy. Dzieki wszystkim za odpowiedzi.

#26 Share stokrotka120

stokrotka120

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 31 sierpień 2010 - 18:09

To jak chce wychodzić a nic w oborze nie je to jej trawy ukoś i dawaj. Ja tak robię jak nie chcą siana ani kukurydzy

Trawe jej dawliśmy B) Ja z mama rwalismy B)

#27 Share damian18

damian18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 671 postów

Napisany 31 sierpień 2010 - 20:36

Krowa zjadal za duzo ospy ! samczyk1991 nie propaguj ciemnoty na forum zaden produkt organiczny nie zaklei krowie zołądka!

stokrotka120 twoja krowa na 100% miała kwasicę dobrze że sprzedałeś szkoda że nie odrazu;/ jak krowa nie chce jeść z nie wiadomych przyczyn to daje się albo drożdże albo piwo i drożdże wódka też dobra ostatnio miałem krowę z diagnozą przemieszczenia trawieńca wódka i przejażdżka na przyczepce po lesię jakimś cudem pomogła ja daję zawsze jeszcze glicerynę żeby krowa nie opadała z sił kiedyś waliłem glikol ale gliceryna tańsza

#28 Share samczyk1991

samczyk1991

Technik mechanik

• Members
  • PipPipPip
  • 1058 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,a w szczególności jej mechanizacja.

Napisany 31 sierpień 2010 - 20:43

samczyk1991 nie propaguj ciemnoty na forum zaden produkt organiczny nie zaklei krowie zołądka!

Tak, tak. Nie dosłownie zakleiło, źle się wyraziłem, ale sądzę , że wszyscy wiedzieli o co mi chodziło.
W moim przypadku krowa wpadła do paszarki i zjadła ile chciała.
Zabiliśmy ją, żołądek był strasznie twardy, rozciąłem go, ze śruty zrobił się taki jakby "korek" B)
Wieczny kawaler ;)

#29 Share Henius91

Henius91

Rolnik z pomorza

• Moderator Galerii
  • PipPipPip
  • 2427 postów

Napisany 31 sierpień 2010 - 20:46

Krowa zjadal za duzo ospy ! mysle ze to piwo z drozdzami by zadzialalo na poczatku a tak krowa byla juz wymeczona tymi lekami. zauwazylem ze wszystkie leki jakie zadaje weterynarz tylko wymczaja zwierze i nic nie pomaga, najlepiej jest samemu stosowac sprawdzone metody jesli to mozliwe. takie rzeczy jak kwasica, zapchany zoladek i wzdecia mozna samemu wyleczyc... wystarczy dobre odzywianie krowy i tanie piwo z drozdzami B)

#30 Share damian18

damian18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 671 postów

Napisany 03 wrzesień 2010 - 21:23

Krowa zjadal za duzo ospy ! z kwasicą to nigdy nic nie wiadomo raz się uda a inym razem co byś nie robił i tak nic z tego nie będzie poprostu już zbyt duże zniszczenia w układzie trawienym

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share Andrzej24871

Andrzej24871

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 846 postów

Napisany 04 wrzesień 2010 - 07:16

Krowa zjadal za duzo ospy ! Aha tak pisze bo może tego nie stosujecie a całkiem fajna sprawa jest otóż kwas acetylosalicylowy czy jakoś tak popularna polopiryna , zawsze wlewamy ją krowie jak ją coś złapie* nie chce jeść / zapalenie* wymienia czy coś w tym rodzaju , kupiliśmy w aptece luzem pół kilograma i jak coś mućke łapie to bach koktaila sie jej robi i z reguły pomaga i grosze kosztuje bo tak w tabletkach to drogawo a luzem na wage B) to taniocha a nawet jak nie pomoże to przecież nie zaszkodzi nawet wet. od nas odkupił troche hehe
O to chodzi , że każdy zachwala i uwielbia zachodnie ciągniki za KOSMICZNE ceny, chociaż wielu tych maszyn nie widziało na oczy i sobie ich nie kupi, a Pronara nie chcą za darmo nawet, bo wstyd nim jezdzić, bo ktoś tam powiedział komuś ze mu się popsuł kiedyś.

#32 Share darek1972

darek1972

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 760 postów
  • Lokalizacja:polski biegun zimna- najpiękniejsze miejsce pod słońcem

Napisany 04 wrzesień 2010 - 09:43

Krowa zjadal za duzo ospy ! W pierwszej lepszej aptece kupiłeś hurtową ilość?
Kupię czwartą parę do pługa Ibis
Mój profil na YouTube: http://www.youtube.com/user/darus1972
Zapraszam do galerii: http://www.agrofoto....-user11856.html

#33 Share Henius91

Henius91

Rolnik z pomorza

• Moderator Galerii
  • PipPipPip
  • 2427 postów

Napisany 04 wrzesień 2010 - 19:47

Krowa zjadal za duzo ospy ! @damian18, to nie kwasica!! wiesz w ogole co to kwasica?? krowa miala po prostu zapchany zoladek a to zupelnie inna sprawa niz kwasica...

#34 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6738 postów

Napisany 04 wrzesień 2010 - 20:43

Krowa zjadal za duzo ospy ! Jakby miała kwasicę to od razu by ją wyleczył
Mój kanał na YouTube http://www.youtube.com/user/danielhaker

Sprzedam:
koło zębate przekładni kątowej prasy Sipma

rozrzutnik dwuosiowy
zgrabiarkę gwiazdową

agregat prądotwórczy

#35 Share damian18

damian18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 671 postów

Napisany 05 wrzesień 2010 - 13:53

Krowa zjadal za duzo ospy ! proponuję udać się do weterynarza i zaczerpnąć wiedzy lub poczytać stosowne lektury na temat kwasicy wtedy porozmawiamy

#36 Share Henius91

Henius91

Rolnik z pomorza

• Moderator Galerii
  • PipPipPip
  • 2427 postów

Napisany 05 wrzesień 2010 - 14:55

Krowa zjadal za duzo ospy ! kwasica powstaje gdy pH plynu zwacza wynosi ponizej 5.5. powstaje przy pomocy pasz tresciwych ktore latwo fermentuja, nie wiem co to byly za otreby, ale jesli byly to otreby z pszenicy to mozliwe, ze to kwasica, bo skrobia pszenicy i owsa najlatwiej fermentuje w zwaczu. niski odczyn pH w zwaczu praktycznie usuwa bakterie potrzebne do trawienia pasz, za to powstaja bakterie amylolityczne, ktore wytwarzaja kwas mlekowy i propionowy... gdy pH spadnie ponizej 5 i calkiem zgina bakterie celulolityczne co prowadzi do zatrzymania fermentacji. pozniej jest mozliwosc wchlaniania kwasu mlekowego do krwi, a nadmiar tego kwasu we krwi powoduje kwasice metaboliczna. krowa dostaje biegunki i jest oslabiona bo z krwi nie jest odprowadzane CO2

w przypadku tej krowy raczej bylo inaczej skoro jeszcze chciala wychodzic na pole, no chyba ze choroba byla w stadium poczatkowym.

#37 Share zootechnik

zootechnik

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 59 postów

Napisany 07 marzec 2011 - 12:30

Krowa zjadal za duzo ospy ! Jak krowa zje za dużo "ospy" mieszanki itp. zastosować wlew z buforów + drożdże rozrobione w ciepłej wodzie + drożdże paszowe + glukoza + propical, neopropiowet też pomoże. Potem podawać jeszcze przez kilka dni neopropiowet lub inne propionian wapnia by nie osłabła i nie zeszła.
A na koniec temu co pilnował lub wiązał lub zostawił otwarty worek, kijów na tyłek. :D

#38 Share rafftti

rafftti

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 345 postów

Napisany 07 marzec 2011 - 13:09

Krowa zjadal za duzo ospy ! A ja mam taki problem z dwoma krowami że chyba się sznurków nażarły i tak już z pół roku są bardzo chude. jedzą niby taj jak reszta stada ale nic się nie poprawiają. Jest na to jakiś sposób??

#39 Share zootechnik

zootechnik

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 59 postów

Napisany 07 marzec 2011 - 13:22

Krowa zjadal za duzo ospy ! Tylko lekarz weterynarii może pomóc, ale nie sądzę by chciał ryzykować i próbować wykonać zabieg w poszukiwaniu sznurków :huh:

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share rafftti

rafftti

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 345 postów

Napisany 07 marzec 2011 - 14:56

Krowa zjadal za duzo ospy ! o kurcze to nie ciekawie i co teraz robić wezmę je odstawie osobno i troche im zacznę lepiej sypać paszę a wy co proponujecie?