ziomalek0

Problem z drutowcem

Polecane posty

gwozd    104

 Ale skuteczne zwalczenie jest chyba nierealne bo on sobie poradzi a w kukurydzy nawet się tylko rozmnoży...
A gdyby tak połączyć kilka metod? 

 

 

Najpierw poczytaj jak rozmnarzją się pędraki i drutowce. 

Tak jak pIsałeś. Najbardziej jest skuteczne kilka metod. Przedplon gryka albo gorczyca. Przed sadzeniem oprysk chloropiryfosem, Zaprawianie insektycydem. Insektycyd nalistny o działaniu systemicznym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1113

Preparaty nalistne o działaniu systemicznym w ogóle nie mają zastosowania przeciw drutowcom bo koncentracja składnika w bulwie jest tak mała że i tak gryzą. Z mikrogranulatów dostępny jest Vydate oraz Nemathorin zarejestrowane w innych krajach również przeciw drutowcom.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Avenger    0

Drutowce mieszkają w glebie po kilka lat a jakby tego było mało ich dorosła forma lata i znosi jaja... Odnoszę wrażenie że wyczyszczenie pola z tego świństwa będzie długotrwałe i kosztowne co więcej problem może wracać.
W tym roku zasieję po owsie który tam będzie rósł grykę na międzyplon a w następnych latach inne rośliny albo też grykę.
Zaprawianie i oprysk na pewno dadzą mi ochronę ziemniaków przez pierwsze miesiące i będę musiał tak zadziałać. Jednak co zrobić gdy ziemniaki zaczną już dojrzewać, będzie za wcześnie na kopanie a kolejne pokolenie drutowca zacznie żer? 
Mikad, czy granulaty mają długotrwałe działanie i czy dadzą radę ochronić je do czasu zbioru (wrzesień)? Są strasznie drogie (jak napisałeś 3200 zł/ha(!) przy zastosowaniu maks. dawki ok 40 kg/ha) ale jeśli zwalczą na długo problem to jestem w stanie zainwestować trochę pieniędzy. Poza tym nie mam aplikatora nawozów przy sadzarce. Zaprawianie ogarnę opryskiwaczem ręcznym albo jakimś innym sposobem ale na aplikator nie mam pomysłu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1113

Czy ochroni do końca sezonu to się okaże po zbiorach, ale coś w tym musi być skoro na zachodzie walą to w znacznych ilościach. Te które gryzą na koniec to nie jest nowe pokolenie bo są za duże na młode. Minimalna dawka Vydate to 10kg/ha przy stosowaniu rzędowym w czasie sadzenia, zauważ że jest to ilość przeznaczona do zwalczania nicieni które są o wiele trudniejsze do eliminacji niż drutowce. Z kolei nicienie nie są tak mobilne jak druciaki które w ciągu roku potrafią przemieścić się o pół metra. Niestety bez dokładnego aplikatora się nie obejdzie bo 10 kg/ha to już apteka.

 

I polski wynalazek 


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stempos1980    7841

Szkoda że już niemożna zdobyć Thiodanu to by wyczyściło pole ale już go niema.na szkodniki glebowe w zwalczaniu to sprzymierzeńcem takich zabiegów jest deszcz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

Chloropiryfos przy tak dużej liczebności też nie pomoże, granulaty są dostępne ale po pierwsze czy masz do nich aplikator (koszt od 5 kzł w górę) a po drugie koszt takiego zabiegu to od 800 do 3200 zł/ha w zależności jaką metodę wybierzesz.

 

6 litrów Ch. w 50-100 litrach wody. Stosowane metodą jak u Ciebie sprawdza się. Przynajmniej u mnie. Mieszam na 15 cm. Ponad 90% robaka siądzie( to mam sprawdzone)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Avenger    0

Masz rację w stu procentach, bez dozownika granulatu nie mam szans na równomierny i dokładny wysiew więc albo będę musiał coś wykombinować, skonstruować albo znaleźć jakiegoś rolnika który ma sadzarkę z siewnikiem nawozu i da się namówić na usługowe sadzenie. Gdyby te granulki kosztowały 800 zł/tonę to wysiałbym to rozsiewaczem ale to kosztuje 80 zł/kg więc albo precyzyjny wysiew albo daruje tę metodę.
Wiadomo kiedy i dlaczego wycofali Thiodan? Nie ma na rynku zamienników?
Saszeta, w jakim nasileniu występowały u Ciebie drutowce? Znaczy jak ocenisz uszkodzenia plonu w procentach? U mnie "na oko" 50% bulw zostało zaatakowanych. Myślisz że da się wyplenić drutowca stosując taki oprysk np. dwa może nawet trzy lata pod rząd przed siewem innych roślin pewnie najlepiej jarych np. owies, łubin? Dla mnie taka skuteczność jest jak najbardziej wystarczająca a przybliżony koszt nie jest jakoś przesadnie wysoki. Od razu pojawia mi się pomysł żeby delikatnie podnieść dawkę preparatu i ilość wody. Jakieś przeciwwskazania do wyższych dawek?
Jeśli dobrze rozumiem to wystarczy opryskać powierzchnię gleby i jak najszybciej wymieszać to kultywatorem, talerzówką agregatem. Po jakim czasie najlepiej sadzić?
Znalazłem w internecie taki artykuł: https://www.agrofakt.pl/szkodniki-glebowe-co-im-smakuje/
Zaniepokoiło mnie ostatnie zdanie, cytuję: "Jedną z upraw, które szkodniki glebowe najbardziej lubią, jest gryka. Właśnie grykę wykorzystuje się w przypadku pułapek zapachowych, jako wabik."
Kupiłem dzisiaj grykę na poplon na to właśnie pole a tu takie info... Macie doświadczenie z gryką? Ona odstrasza drutowce czy je wabi? Bo już nic nie rozumiem...

Edytowano przez Avenger

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1113

Wycofali Thiodan, wycofali Regent a zaraz pewnie wycofają chloropiryfos. Z tym chloropiryfosem też można nie trafić i doopa, jak dasz go w marcu to raczej nie podziała bo szkodniki będą poza jego zasięgiem, gleba musi być wygrzana i mocno wilgotna najlepiej w deszcz.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Avenger    0

Jeśli wycofują jakiś środek/substancję to powinni w jego miejsce wprowadzić nowy... 
Zasiałem po tych ziemniakach owies. Wyczytałem że można zrobić monitoring gleby wykopując glebę na 30 cm i ją przesiewając. Zrobiłem tak ponad 2 tygodnie temu gdy gleba nie była jeszcze zbytnio ogrzana. Znalazłem dwa młode pędraki (prawie na pewno młody drutowiec). Trochę mnie to załamało bo skoro w objętości gleby 30cm x 30cm x 30 cm znalazłem szukając niezbyt starannie dwa robale to ile tego jest na całym polu...
A jeśli zastosowałbym zabieg chloropiryfosem nie tylko bezpośrednio przed ziemniakami ale np. także pod przedplon lub nawet pod międzyplon? To generuje dodatkowe koszty więc czy warto robić coś co nie przyniesie pewnego skutku? Jeśli mam zrezygnować z sadzenia tam ziemniaków jadalnych to co mi pozostaje? Czy ziemniaki skrobiowe pogryzione przez drutowce będą nadawały się na przemysł?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam kilka arów gdzie posadzone już są ziemniaki. Czy można jeszcze teraz coś zrobić z drutowcami bo jest ich tam bardzo dużo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

Zrob oprysk dursbanem na wilgotna glebe i obsyp zaraz obsypnikiem zeby sie wymieszalo z ziemia.


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRIS025    0

Witam koledzy mam problem po posadzeniu ziemniaka pojawił się drutowiec da się go wytempic jakoś 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
trzeba było wlać przed sadzeniem 3l dursbanu na ha .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
polomaksi    33
3l na ha nie zalatwi calkowicie sprawy.... ja swego czasu dawalem 5l tyle ze zabawy z tym sporo....aby bylo w pelni efektywne plus musza byc dobre warunki....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1113

Nie możesz bo żaden z tych preparatów nie ma rejestracji w ziemniaku przeciw drutowcom, to oficjalne stanowisko. Natomiast jeżeli pytasz powiedzmy doświadczalnie czy taki zabieg nie uszkodzi ziemniaków to nic im nie będzie.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj