Skocz do zawartości

Zdjęcie

Problem z drutowcem

60 odpowiedzi na ten temat

#41 Share GoRAL1

GoRAL1

mlody rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 2479 postów

Napisany 09 październik 2013 - 19:06

Problem z drutowcem Pozostają pułapki z marchwi ale to syzyfowa praca

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Problem z drutowcem Dzisiaj, 23:53
  •  

#42 Share kris63

kris63

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 09 październik 2013 - 21:23

Problem z drutowcem do Gorala 1 szacun ale niwiem oco chodzi z marchwią ... :) kris

#43 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2701 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 10 październik 2013 - 05:35

Problem z drutowcem w ziemniaku bardziej sprawdzi się zboże ugotowane niż marchew. Robi się co kawałeczek dołki i tam wsadza zboże. Co parę dni trzeba to powymieniać bo zapach ściąga drutowce i się do tego schodzą

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share marekfendt

marekfendt

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 14 maj 2016 - 13:08

Problem z drutowcem Pedrak atakuje moje ziemniaki w niektórym sadzeniaku są nawet 3pedraki gdy wykopie sadzeniaka z ziemi. Powiem że nie zaprawialem ziemniaków i w poprzednim roku była cięta słoma na tym polu. Jak mogę teraz zwalczyć pedraka?

#45 Share Avenger

Avenger

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 23 luty 2017 - 22:18

Problem z drutowcem

Witam.
Kupiłem 5 lat temu ok. 1,5 ha ziemi, klasa IVb-V. Od razu posadziłem tam ziemniaki, obficie nawiozłem obornikiem a w dodatku poprzedni właściciel corocznie przyorywał słomę, był tam perz a po sąsiedzku rośnie łąka. Jakie było moje zdziwienie gdy jesienią okazało się że ziemniaki były uszkodzone, pogryzione przez drutowce. Tłumacząc sobie ich inwazję niekorzystnym rokiem, przyoraną słomą itp w zeszłym roku ponownie zasadziłem tam ziemniaki. Liczyłem że sobie poszły bo nie przyorywałem słomy i zniszczyłem perz. Przedplonem było pszenżyto ozime, dodatkowo zasiałem łubin wąskolistny jako międzyplon. Na przełomie lipca sierpnia udałem się na przegląd plantacji, były niewielkie uszkodzenia od drutowca ale to może maks. 5-10% bulw czyli znośnie. Przeżyłem szok gdy pojechałem we wrześniu kopać te ziemniaki i okazało się że bulwy są znowu w dużym stopniu uszkodzone jak kilka lat wcześniej... 
Zamierzam teraz jakoś doprowadzić to pole do stanu przydatności żeby za 3-5 lat móc ze spokojem zasadzić tam ziemniaki i zebrać plon dobrej jakości. Gleba jest jasna, łatwo się przesiewa więc to idealne stanowisko więc nie odpuszczę drutowcom. Przeszukuję internet i proszę też o pomoc bardziej doświadczonych dlatego jestem tutaj.
Czytałem że gryka ma działanie odstraszające, podobno drutowiec nie lubi też łubinów, grochu, gorczycy, lnu czy fasoli. Tylko na ile to skuteczna metoda? Czy ktoś podjął walkę z tym świństwem przy pomocy płodozmianu?
Kilka lat temu były dostępne granulaty które zwalczały szkodniki glebowe jednak słuch o nich zaginął. W powyższych postach czytałem o opryskiwaniu gleby insektycydami jednak jakoś nie mam przekonania do tej metody. Pozostaje więc tylko zaprawianie bulw? Nie mam sadzarki z zaprawiarką więc jak taki zabieg mogę przeprowadzić w inny sposób?
Proszę o rady :)

#46 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2701 postów

Napisany 24 luty 2017 - 06:07

Problem z drutowcem

tylko pryskanie daje efekt. Zaprawianie ani płodozmian nic nie da  jak chcesz dopiero we wrześniu kopać. Robaki sobie nie pójdą

#47 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 988 postów

Napisany 24 luty 2017 - 08:04

Problem z drutowcem

Chloropiryfos przy tak dużej liczebności też nie pomoże, granulaty są dostępne ale po pierwsze czy masz do nich aplikator (koszt od 5 kzł w górę) a po drugie koszt takiego zabiegu to od 800 do 3200 zł/ha w zależności jaką metodę wybierzesz.

#48 Share Avenger

Avenger

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 24 luty 2017 - 22:06

Problem z drutowcem

Czytałem że oprysk wykonuje się przed sadzeniem, następnie należy go wymieszać z glebą a dawka musi być dość wysoka. Z wykonaniem tego nie powinno być problemu.
Jakie dokładnie granulaty są dostępne? Szukałem niedawno w internecie i były jakieś na bazie karbofuranu ale niedostępne w sprzedaży. Nie mam niestety przy sadzarce aplikatora do nawozów i zaprawiarki. Jedyne co mi przychodzi na myśl to zasiać kukurydzę i dodać do siewnika nawozu, do polidapu tego granulatu i zwalczyć drutowca w kukurydzy. Ale skuteczne zwalczenie jest chyba nierealne bo on sobie poradzi a w kukurydzy nawet się tylko rozmnoży...
A gdyby tak połączyć kilka metod? Co prawda muszę wziąć pod uwagę ich koszty jednak jestem zdeterminowany zwalczyć to świństwo w kosztach graniczących z rozsądkiem. To co napiszę to może moje marzenie i potężne koszty ale jakoś będę musiał zadziałać. Mógłbym opryskać glebę insektycydem, później rozsiać granulat po całej powierzchni pola, a sadzeniaki zaprawić. Dodatkowo mogę wysiewać corocznie jakieś międzyplony.
A gdyby "zatruć" ziemniaki jakimś insektycydem układowym/wgłębnym np. Nurelle? Tylko czy drutowiec po spożyciu się otruje?

#49 Share stempos1980

stempos1980

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 505 postów

Napisany 24 luty 2017 - 22:16

Problem z drutowcem

Avenger ja w zeszłym roku miałem problem z drutowcem w PRZĘŻYCIE to dostał 1l nurell i problem zginoł a nabawiłem się po łubinie.gryka jest bardzo toksyczna do drutowca.czyści pole z niego

#50 Share Avenger

Avenger

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 24 luty 2017 - 22:38

Problem z drutowcem

Jeśli w zbożu Nurelle pomogło to w ziemniakach też powinno pomóc. Drutowiec atakował młode rośliny czy już takie większe? Czytałem o gryce i właśnie myślałem żeby ją wysiać jak najwcześniej jako poplon przed ziemniakami po zbożach. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1962 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 24 luty 2017 - 22:52

Problem z drutowcem

Ale skuteczne zwalczenie jest chyba nierealne bo on sobie poradzi a w kukurydzy nawet się tylko rozmnoży...
A gdyby tak połączyć kilka metod? 

Najpierw poczytaj jak rozmnarzją się pędraki i drutowce. 

Tak jak pIsałeś. Najbardziej jest skuteczne kilka metod. Przedplon gryka albo gorczyca. Przed sadzeniem oprysk chloropiryfosem, Zaprawianie insektycydem. Insektycyd nalistny o działaniu systemicznym

#52 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 988 postów

Napisany 25 luty 2017 - 08:03

Problem z drutowcem

Preparaty nalistne o działaniu systemicznym w ogóle nie mają zastosowania przeciw drutowcom bo koncentracja składnika w bulwie jest tak mała że i tak gryzą. Z mikrogranulatów dostępny jest Vydate oraz Nemathorin zarejestrowane w innych krajach również przeciw drutowcom.

#53 Share Avenger

Avenger

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 26 luty 2017 - 16:51

Problem z drutowcem

Drutowce mieszkają w glebie po kilka lat a jakby tego było mało ich dorosła forma lata i znosi jaja... Odnoszę wrażenie że wyczyszczenie pola z tego świństwa będzie długotrwałe i kosztowne co więcej problem może wracać.
W tym roku zasieję po owsie który tam będzie rósł grykę na międzyplon a w następnych latach inne rośliny albo też grykę.
Zaprawianie i oprysk na pewno dadzą mi ochronę ziemniaków przez pierwsze miesiące i będę musiał tak zadziałać. Jednak co zrobić gdy ziemniaki zaczną już dojrzewać, będzie za wcześnie na kopanie a kolejne pokolenie drutowca zacznie żer? 
Mikad, czy granulaty mają długotrwałe działanie i czy dadzą radę ochronić je do czasu zbioru (wrzesień)? Są strasznie drogie (jak napisałeś 3200 zł/ha(!) przy zastosowaniu maks. dawki ok 40 kg/ha) ale jeśli zwalczą na długo problem to jestem w stanie zainwestować trochę pieniędzy. Poza tym nie mam aplikatora nawozów przy sadzarce. Zaprawianie ogarnę opryskiwaczem ręcznym albo jakimś innym sposobem ale na aplikator nie mam pomysłu.

#54 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 988 postów

Napisany 26 luty 2017 - 17:42

Problem z drutowcem

Czy ochroni do końca sezonu to się okaże po zbiorach, ale coś w tym musi być skoro na zachodzie walą to w znacznych ilościach. Te które gryzą na koniec to nie jest nowe pokolenie bo są za duże na młode. Minimalna dawka Vydate to 10kg/ha przy stosowaniu rzędowym w czasie sadzenia, zauważ że jest to ilość przeznaczona do zwalczania nicieni które są o wiele trudniejsze do eliminacji niż drutowce. Z kolei nicienie nie są tak mobilne jak druciaki które w ciągu roku potrafią przemieścić się o pół metra. Niestety bez dokładnego aplikatora się nie obejdzie bo 10 kg/ha to już apteka.

I polski wynalazek 

#55 Share stempos1980

stempos1980

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 505 postów

Napisany 26 luty 2017 - 19:02

Problem z drutowcem

Szkoda że już niemożna zdobyć Thiodanu to by wyczyściło pole ale już go niema.na szkodniki glebowe w zwalczaniu to sprzymierzeńcem takich zabiegów jest deszcz

#56 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2701 postów

Napisany 27 luty 2017 - 06:17

Problem z drutowcem

Chloropiryfos przy tak dużej liczebności też nie pomoże, granulaty są dostępne ale po pierwsze czy masz do nich aplikator (koszt od 5 kzł w górę) a po drugie koszt takiego zabiegu to od 800 do 3200 zł/ha w zależności jaką metodę wybierzesz.

6 litrów Ch. w 50-100 litrach wody. Stosowane metodą jak u Ciebie sprawdza się. Przynajmniej u mnie. Mieszam na 15 cm. Ponad 90% robaka siądzie( to mam sprawdzone)

#57 Share Avenger

Avenger

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 27 luty 2017 - 22:21

Problem z drutowcem

Masz rację w stu procentach, bez dozownika granulatu nie mam szans na równomierny i dokładny wysiew więc albo będę musiał coś wykombinować, skonstruować albo znaleźć jakiegoś rolnika który ma sadzarkę z siewnikiem nawozu i da się namówić na usługowe sadzenie. Gdyby te granulki kosztowały 800 zł/tonę to wysiałbym to rozsiewaczem ale to kosztuje 80 zł/kg więc albo precyzyjny wysiew albo daruje tę metodę.
Wiadomo kiedy i dlaczego wycofali Thiodan? Nie ma na rynku zamienników?
Saszeta, w jakim nasileniu występowały u Ciebie drutowce? Znaczy jak ocenisz uszkodzenia plonu w procentach? U mnie "na oko" 50% bulw zostało zaatakowanych. Myślisz że da się wyplenić drutowca stosując taki oprysk np. dwa może nawet trzy lata pod rząd przed siewem innych roślin pewnie najlepiej jarych np. owies, łubin? Dla mnie taka skuteczność jest jak najbardziej wystarczająca a przybliżony koszt nie jest jakoś przesadnie wysoki. Od razu pojawia mi się pomysł żeby delikatnie podnieść dawkę preparatu i ilość wody. Jakieś przeciwwskazania do wyższych dawek?
Jeśli dobrze rozumiem to wystarczy opryskać powierzchnię gleby i jak najszybciej wymieszać to kultywatorem, talerzówką agregatem. Po jakim czasie najlepiej sadzić?
Znalazłem w internecie taki artykuł: https://www.agrofakt...-co-im-smakuje/
Zaniepokoiło mnie ostatnie zdanie, cytuję: "Jedną z upraw, które szkodniki glebowe najbardziej lubią, jest gryka. Właśnie grykę wykorzystuje się w przypadku pułapek zapachowych, jako wabik."
Kupiłem dzisiaj grykę na poplon na to właśnie pole a tu takie info... Macie doświadczenie z gryką? Ona odstrasza drutowce czy je wabi? Bo już nic nie rozumiem...

Edytowany przez Avenger, 27 luty 2017 - 22:22.

#58 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 988 postów

Napisany 27 luty 2017 - 22:51

Problem z drutowcem

Wycofali Thiodan, wycofali Regent a zaraz pewnie wycofają chloropiryfos. Z tym chloropiryfosem też można nie trafić i doopa, jak dasz go w marcu to raczej nie podziała bo szkodniki będą poza jego zasięgiem, gleba musi być wygrzana i mocno wilgotna najlepiej w deszcz.

#59 Share Avenger

Avenger

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 26 marzec 2017 - 13:33

Problem z drutowcem

Jeśli wycofują jakiś środek/substancję to powinni w jego miejsce wprowadzić nowy... 
Zasiałem po tych ziemniakach owies. Wyczytałem że można zrobić monitoring gleby wykopując glebę na 30 cm i ją przesiewając. Zrobiłem tak ponad 2 tygodnie temu gdy gleba nie była jeszcze zbytnio ogrzana. Znalazłem dwa młode pędraki (prawie na pewno młody drutowiec). Trochę mnie to załamało bo skoro w objętości gleby 30cm x 30cm x 30 cm znalazłem szukając niezbyt starannie dwa robale to ile tego jest na całym polu...
A jeśli zastosowałbym zabieg chloropiryfosem nie tylko bezpośrednio przed ziemniakami ale np. także pod przedplon lub nawet pod międzyplon? To generuje dodatkowe koszty więc czy warto robić coś co nie przyniesie pewnego skutku? Jeśli mam zrezygnować z sadzenia tam ziemniaków jadalnych to co mi pozostaje? Czy ziemniaki skrobiowe pogryzione przez drutowce będą nadawały się na przemysł?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share BartekSzulc

BartekSzulc

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 97 postów

Napisany 13 kwiecień 2017 - 15:27

Problem z drutowcem Jaka jest minimalna temperatura do zastosowania pirynexu lub dursbanu?