ziomalek0

Problem z drutowcem

Polecane posty

ziomalek0    6

Witam. Mam problem z drutowcem w uprawie ziemniaka. Czy może ktoś ma też taki problem i pryskał przed sadzeniem (jaki efekt?) i jakim środkiem. Proszę o pomoc panowie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1210    5

Srodkami na drutowce są : pyrineks i dursban. Może je dostaniesz. Z drutowcami jest ten problem że możesz kropić tylko przed sadzeniem i środek wymieszać z ziemią. Po zasadzeniu ja przynajmniej nie znam środka który by to ustrojstwo brał. Osobiście ziemniaków w hurtowych ilościach nie mam i nie kropie ale za to co roku idzie pod 2 ha tytoniu środka, bo w tytoniu i w QQ też lubuje. powiem Ci że w tytoniu jest różnica między kropionym polem a nie kropionym. podobno dużo go występuje po zbożach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomalek0    6

No właśnie bo on lubi próchniczne ziemie. Najwięcej jest go po pociętej słomie. Jest nie do opanowania. dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

Panowie chyba nie zaprawiacie sadzeniaków środkiem Prestige, i stąd wasz problem. Ja juz nie pamietam kiedy mialem drutowce w bulwach, no chyba ze bralem pole w dzierżawe i w pierwszym roku jeszczze nie bylo zrobione tak jak ja bym tego sobie zyczyl, ale pozniej bylo juz git! :)

 

Oczywiscie pryskam tez pyrinexem, a ostatnio dursbanem, ale to raczej w obawie przed rolnicami i pędrakami.

Pozdro!


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomalek0    6

Nigdy nie zaprawiałem sadzeniaka. A w jaki sposób to się robi. Czy to daje 100% ochrony ziemniaka???

Edytowano przez andrzej2110
Cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

Zaprawianie mozna zrobic na rozne sposoby. Przed sadzeniem namaczac bulwy w roztworze w jakims wiekszym zbiorniku, lub tuz przed sadzeniem korzystając z zaprawiarki montowanej na sadzarce, lub jesli nie posiada sie zaprawiarki, mozna pryskac opryskiwaczem recznym podczas zaladunku sadzeniakow do skrzyni sadzarki i i juz podczas sadzenia.

Warto zaprawiac, rowniejsze wschody, chroni przez rizoktoniozą, chorobami przenoszonymi przez mszyce, chroni 100% przed stonką, przed parchem, drutowcami.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomalek0    6

Wielkie dzięki ale jeżeli zaprawie sadzeniaki to musze pryskać jeszcze pole przed sadzeniem czy zaprawa daje 100% skuteczności w walce z drutowcem????????

Edytowano przez andrzej2110
Cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinPykuS    68

Mam pytanie dotyczące środka DURSBAN-można go stosować przed siewem zbóż ozimych? Chodzi mi o przejechanie orki agregatem, opryskać i za 3 dni siew. Niestety na etykiecie nic nie pisze na temat zbóż, wiosną stosowałem go przed sadzeniem ziemniaków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Panowie po zastosowaniu zaprawy prestige nie interesuje was ani drutowiec ani stonka przez czały sezon wegetacyjny.Ja zaprawiam w ten sposób że sypie koszyk sadzeniaka do sadzarki i pryskam go pistoletem do ropowania podłonczonego do sprężarki i znowu koszyk i pryskam itd..Kiedyś nawet w butelce zrobiłem kilka otworów w nakrętce i polewałem w sadzarce i było ok.Polecam środek prestige i zapomnicie o robactwie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xsc    56

prestige dziala tylko 90 dni, wiec to dosc krotki czas w okresie wegetacji.


Nie matura, lecz chęć szczera zrobi z Ciebie oficera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomalek0    6

panowie a orientujecie się jaka jest cena za litr tej zaprawy prestige, w jaki sposób moge zaprawić te ziemniaki jeśli sadze sadzarką w którą kładziemy ręcznie ziemniaki kiełkowane może jakbym zatopił każdą skrzynkę w rozcieńczonym oprysku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojt    69

Też byłbym zainteresowany tym tematem, jak to zwalczyć, w tym roku tego pełno w ziemniakach, nie dość że mało to jeszcze dużo uszkodzonych, dziurawych, poprzednie lata się zdarzało trochę, ale bardzo mało, a teraz to tego w 3 i trochę(drutowce i pędraki).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

prestige działa super na stonkę(chociaż w sierpniu zaczęła wchodzić na ziemniaka).drutowca ogranicza ale głównie bulwę mateczną i dopóki młode są połączone z nią.ja dawałem po ugorze gdzie drutowca było duuużo pyrinexa 6 litrów/ha podczas uprawy tzn na kultywatorze miałem zawieszoną belkę i oprysk w momencie styku z ziemią był od razu mieszany na 15 cm i potem podczas sadzenia zaprawiałem prestigem.efekt na tonę może trafią się ze 3 bulwy ciut przygryzione ale nie zwracam na to uwagi.w zeszłym roku pryskałem 4 litry pyrinex i potem bronowałem bo tak zalecają na etykiecie.a sadzeniaka moczyłem w prestige.a po wykopkach wszystko ręcznie przebierałem tak były pogryzione.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

Czyli jaki z tego morał trzeba pryskać 6 l pyrinexu? Czy lepiej zakultywatorowac niz bronowac czy nie ma na to rady ? ;d

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

dursban czy pyrinex to to samo.tylko dursban nie jest zarejestrowany do ziemniaka.według mnie lepiej 6 litrów bo 1 litr to ok50 zł a efekt bez porównania.i kultywatorem wymieszasz głębiej.a ja pryskałem w czasie kultywatorowania to nic nie zdążyło odparować.pół dnia straciłem żeby belkę do pryskania dorobić do kultywatora ale za to mniej wody zużyłem i efekt na pewno lepszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

bez przesady z tą belką :)

wystarczy jak zabieg bedzie w pochmurny dzien bez wiatru, tak jak sie powinno pryskac wszystko! a zaraz potem agregat i sadzenie!


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1113

Ja trenuję ten temat już od kilku lat. Mam za mało ziemi a ziemniaki gdzieś trzeba posadzić więc często trafiają mi się jakieś ugory czy inne zdewastowane kawałki. Stosowałem już chyba wszystkie możliwe środki i metody aplikacji i Pyrinex/Dursban okazał się najbardziej skuteczny. Można oczyścić pole w 90% już w pierwszym roku ale wymaga to stosowania środka i jednoczesnego mieszania go z glebą. Aplikacja opisana na etykiecie czyli oprysk gleby a potem mieszanie jest skuteczna co najwyżej w 30-40%. Odparowanie preparatu jest tak duże że drastycznie spada jego skuteczność chyba że będzie jechał opryskiwacz a zaraz za nim drugi ciągnik z agregatem o szerokości oprysku. Kiedyś tak robiłem ale zanim agregat 5m dogonił opryskiwacz 24m to było już po zawodach. Teraz na agregacie mam zbiornik oraz belkę i od dwóch lat niemal 100% skuteczność. W moim przypadku stosuję 5 litrów preparatu na ha oraz 50 litrów cieczy użytkowej. Zbiornik 400l wystarcza na 8 ha ale trzeba pilnować aby nie robić mijaków oraz najazdów. Prestige jest do wszystkiego i do niczego czyli jak wskazuje nazwa producenta taki bajer. Nowego Prestige jeszcze nie stosowałem ale stary miał za mało składnika grzybobójczego aby skutecznie zwalczyć ryzoktoniozę w mokrych i zimnych latach więc trzeba było dodawać Monceren. Jeżeli zaś chodzi o drutowce to chronił przed nimi tylko do około końca lipca.

Przy okazji wrzucę foty agregatu do trucia robali.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

dokładnie jak pisze kolega mikad.jednocześnie zaoszczędzony czas bo nie trzeba dwa razy jeździć.a nowy prestige ma więcej na grzyba a mniej na robaka.ale na pewno działa na stonkę.bo na sąsiednim polu miałem samosiewy z zeszłego roku to na koniec czerwca zostały tylko badyle.a sadzone w tym roku i zaprawiane stonka zaczęła ruszać dopiero na koniec lipca i tylko lorda po brzegach plantacji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomalek0    6

panowie a jak by może pryskać wieczorem bedzie przeciez mniejsze parowanie niz w dzień co o tym myślicie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

To jak Ty w dzien pryskasz??? na drutowca?? Przeciez to dziadostwo wychodzi w nocy a dniami siedzi w ziemi. ja pryskam na drutowce czy inne robale nocą a ogolne zabiegi tj dokarmianie czy na zaraze na wieczor gdy jest okolo 20-25 stopni gdy sa upaly latem to tak koło 19-20 wychodzi :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

limuzyna, nie jest istotne czy pryskasz w nocy czy w dzien jesli masz na mysli efektywnosc zabiegu pod wzgledem tego czy pryskasz na owady lub nie (czyli na glebe). Ten zabieg, poprzez to ze bedzie 'krążył' w glebie przez jakis czas - chroni bulwe przed robactwem. Nie musi byc bezposredniego kontaktu oprysku z insektem. Gleba przenosi to zadanie.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

po za tym drutowiec nie wychodzi na powierzchnię.pomylił z rolnicą.a dursban czy pyrinex musi być wymieszany z ziemią przeciw drutowcom bo działa gazowo.można nie mieszać ale w czasie oprysku musi bardzo lać z nieba żeby to wsiąkło.tak się robi w truskawce a i tak efekt jest gorszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

grutowiec jest cieńki 1-2 mm i najczęściej biały lub żółty a rolnica z 4-5 mm i chyba brązowa.poszukaj na googlach.drutowiec gryzie głęboko w ziemi a rolnica pod wierzchem.a jeszcze jest pędrak też szkodliwy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

No to jezeli nie zastosuje dursbanu to jak mam chronic kartofle pozniej jak zaczną gryzc? sa opryski? czy dzialaja te same co na stonke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj