Skocz do zawartości

AgroFoto.pl
Logo
Forum rolnicze
Zdjęcie

Problem z drutowcem

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
42 odpowiedzi na ten temat

#1 ziomalek0

ziomalek0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 241 postów

Napisany 21 sierpień 2010 - 20:38

Problem z drutowcem Witam. Mam problem z drutowcem w uprawie ziemniaka. Czy może ktoś ma też taki problem i pryskał przed sadzeniem (jaki efekt?) i jakim środkiem. Proszę o pomoc panowie!!!
  • 0

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
Problem z drutowcem Dzisiaj, 22:48
  •  

#2 1210

1210

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów

Napisany 22 sierpień 2010 - 06:58

Problem z drutowcem Srodkami na drutowce są : pyrineks i dursban. Może je dostaniesz. Z drutowcami jest ten problem że możesz kropić tylko przed sadzeniem i środek wymieszać z ziemią. Po zasadzeniu ja przynajmniej nie znam środka który by to ustrojstwo brał. Osobiście ziemniaków w hurtowych ilościach nie mam i nie kropie ale za to co roku idzie pod 2 ha tytoniu środka, bo w tytoniu i w QQ też lubuje. powiem Ci że w tytoniu jest różnica między kropionym polem a nie kropionym. podobno dużo go występuje po zbożach.
  • 0

#3 ziomalek0

ziomalek0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 241 postów

Napisany 22 sierpień 2010 - 09:18

Problem z drutowcem No właśnie bo on lubi próchniczne ziemie. Najwięcej jest go po pociętej słomie. Jest nie do opanowania. dzięki
  • 0

#4 pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1492 postów

Napisany 22 sierpień 2010 - 11:06

Problem z drutowcem Panowie chyba nie zaprawiacie sadzeniaków środkiem Prestige, i stąd wasz problem. Ja juz nie pamietam kiedy mialem drutowce w bulwach, no chyba ze bralem pole w dzierżawe i w pierwszym roku jeszczze nie bylo zrobione tak jak ja bym tego sobie zyczyl, ale pozniej bylo juz git! :)

Oczywiscie pryskam tez pyrinexem, a ostatnio dursbanem, ale to raczej w obawie przed rolnicami i pędrakami.
Pozdro!
  • 0
SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

#5 ziomalek0

ziomalek0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 241 postów

Napisany 22 sierpień 2010 - 21:25

Problem z drutowcem Nigdy nie zaprawiałem sadzeniaka. A w jaki sposób to się robi. Czy to daje 100% ochrony ziemniaka???

Edytowany przez andrzej2110, 25 sierpień 2010 - 19:04.
Cytowanie poprzedniego posta

• 0

#6 pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1492 postów

Napisany 23 sierpień 2010 - 12:37

Problem z drutowcem Zaprawianie mozna zrobic na rozne sposoby. Przed sadzeniem namaczac bulwy w roztworze w jakims wiekszym zbiorniku, lub tuz przed sadzeniem korzystając z zaprawiarki montowanej na sadzarce, lub jesli nie posiada sie zaprawiarki, mozna pryskac opryskiwaczem recznym podczas zaladunku sadzeniakow do skrzyni sadzarki i i juz podczas sadzenia.
Warto zaprawiac, rowniejsze wschody, chroni przez rizoktoniozą, chorobami przenoszonymi przez mszyce, chroni 100% przed stonką, przed parchem, drutowcami.
  • 0

#7 ziomalek0

ziomalek0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 241 postów

Napisany 23 sierpień 2010 - 19:41

Problem z drutowcem Wielkie dzięki ale jeżeli zaprawie sadzeniaki to musze pryskać jeszcze pole przed sadzeniem czy zaprawa daje 100% skuteczności w walce z drutowcem????????

Edytowany przez andrzej2110, 25 sierpień 2010 - 19:05.
Cytowanie poprzedniego posta

• 0

#8 MarcinPykuS

MarcinPykuS

VIP, były Moderator Forum

• V.I.P.
  • 2954 postów
  • 6011417

Napisany 19 wrzesień 2010 - 14:45

Problem z drutowcem Mam pytanie dotyczące środka DURSBAN-można go stosować przed siewem zbóż ozimych? Chodzi mi o przejechanie orki agregatem, opryskać i za 3 dni siew. Niestety na etykiecie nic nie pisze na temat zbóż, wiosną stosowałem go przed sadzeniem ziemniaków.
  • 0

#9 farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 19 wrzesień 2010 - 17:09

Problem z drutowcem Panowie po zastosowaniu zaprawy prestige nie interesuje was ani drutowiec ani stonka przez czały sezon wegetacyjny.Ja zaprawiam w ten sposób że sypie koszyk sadzeniaka do sadzarki i pryskam go pistoletem do ropowania podłonczonego do sprężarki i znowu koszyk i pryskam itd..Kiedyś nawet w butelce zrobiłem kilka otworów w nakrętce i polewałem w sadzarce i było ok.Polecam środek prestige i zapomnicie o robactwie.
  • 0

#10 xsc

xsc

KPK Kumurun Team

• Members
  • PipPipPip
  • 818 postów
  • 7352729

Napisany 19 wrzesień 2010 - 17:18

Problem z drutowcem prestige dziala tylko 90 dni, wiec to dosc krotki czas w okresie wegetacji.
  • 0
Nie matura, lecz chęć szczera zrobi z Ciebie oficera.

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
  •  

#11 ziomalek0

ziomalek0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 241 postów

Napisany 22 wrzesień 2010 - 17:57

Problem z drutowcem panowie a orientujecie się jaka jest cena za litr tej zaprawy prestige, w jaki sposób moge zaprawić te ziemniaki jeśli sadze sadzarką w którą kładziemy ręcznie ziemniaki kiełkowane może jakbym zatopił każdą skrzynkę w rozcieńczonym oprysku?
  • 0

#12 wojt

wojt

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 289 postów

Napisany 23 wrzesień 2010 - 19:23

Problem z drutowcem Też byłbym zainteresowany tym tematem, jak to zwalczyć, w tym roku tego pełno w ziemniakach, nie dość że mało to jeszcze dużo uszkodzonych, dziurawych, poprzednie lata się zdarzało trochę, ale bardzo mało, a teraz to tego w 3 i trochę(drutowce i pędraki).
  • 0

#13 saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2265 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 09 listopad 2010 - 17:51

Problem z drutowcem prestige działa super na stonkę(chociaż w sierpniu zaczęła wchodzić na ziemniaka).drutowca ogranicza ale głównie bulwę mateczną i dopóki młode są połączone z nią.ja dawałem po ugorze gdzie drutowca było duuużo pyrinexa 6 litrów/ha podczas uprawy tzn na kultywatorze miałem zawieszoną belkę i oprysk w momencie styku z ziemią był od razu mieszany na 15 cm i potem podczas sadzenia zaprawiałem prestigem.efekt na tonę może trafią się ze 3 bulwy ciut przygryzione ale nie zwracam na to uwagi.w zeszłym roku pryskałem 4 litry pyrinex i potem bronowałem bo tak zalecają na etykiecie.a sadzeniaka moczyłem w prestige.a po wykopkach wszystko ręcznie przebierałem tak były pogryzione.
  • 0

#14 limusine

limusine

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 665 postów
  • 8287448

Napisany 09 listopad 2010 - 18:52

Problem z drutowcem Czyli jaki z tego morał trzeba pryskać 6 l pyrinexu? Czy lepiej zakultywatorowac niz bronowac czy nie ma na to rady ? ;d
  • 0

#15 saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2265 postów

Napisany 10 listopad 2010 - 13:09

Problem z drutowcem dursban czy pyrinex to to samo.tylko dursban nie jest zarejestrowany do ziemniaka.według mnie lepiej 6 litrów bo 1 litr to ok50 zł a efekt bez porównania.i kultywatorem wymieszasz głębiej.a ja pryskałem w czasie kultywatorowania to nic nie zdążyło odparować.pół dnia straciłem żeby belkę do pryskania dorobić do kultywatora ale za to mniej wody zużyłem i efekt na pewno lepszy
  • 0

#16 pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1492 postów

Napisany 10 listopad 2010 - 17:41

Problem z drutowcem bez przesady z tą belką :)
wystarczy jak zabieg bedzie w pochmurny dzien bez wiatru, tak jak sie powinno pryskac wszystko! a zaraz potem agregat i sadzenie!
  • 0

#17 mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 518 postów

Napisany 10 listopad 2010 - 20:52

Problem z drutowcem Ja trenuję ten temat już od kilku lat. Mam za mało ziemi a ziemniaki gdzieś trzeba posadzić więc często trafiają mi się jakieś ugory czy inne zdewastowane kawałki. Stosowałem już chyba wszystkie możliwe środki i metody aplikacji i Pyrinex/Dursban okazał się najbardziej skuteczny. Można oczyścić pole w 90% już w pierwszym roku ale wymaga to stosowania środka i jednoczesnego mieszania go z glebą. Aplikacja opisana na etykiecie czyli oprysk gleby a potem mieszanie jest skuteczna co najwyżej w 30-40%. Odparowanie preparatu jest tak duże że drastycznie spada jego skuteczność chyba że będzie jechał opryskiwacz a zaraz za nim drugi ciągnik z agregatem o szerokości oprysku. Kiedyś tak robiłem ale zanim agregat 5m dogonił opryskiwacz 24m to było już po zawodach. Teraz na agregacie mam zbiornik oraz belkę i od dwóch lat niemal 100% skuteczność. W moim przypadku stosuję 5 litrów preparatu na ha oraz 50 litrów cieczy użytkowej. Zbiornik 400l wystarcza na 8 ha ale trzeba pilnować aby nie robić mijaków oraz najazdów. Prestige jest do wszystkiego i do niczego czyli jak wskazuje nazwa producenta taki bajer. Nowego Prestige jeszcze nie stosowałem ale stary miał za mało składnika grzybobójczego aby skutecznie zwalczyć ryzoktoniozę w mokrych i zimnych latach więc trzeba było dodawać Monceren. Jeżeli zaś chodzi o drutowce to chronił przed nimi tylko do około końca lipca.
Przy okazji wrzucę foty agregatu do trucia robali.
  • 0

#18 saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2265 postów

Napisany 11 listopad 2010 - 09:49

Problem z drutowcem dokładnie jak pisze kolega mikad.jednocześnie zaoszczędzony czas bo nie trzeba dwa razy jeździć.a nowy prestige ma więcej na grzyba a mniej na robaka.ale na pewno działa na stonkę.bo na sąsiednim polu miałem samosiewy z zeszłego roku to na koniec czerwca zostały tylko badyle.a sadzone w tym roku i zaprawiane stonka zaczęła ruszać dopiero na koniec lipca i tylko lorda po brzegach plantacji
  • 0

#19 ziomalek0

ziomalek0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 241 postów

Napisany 13 listopad 2010 - 20:01

Problem z drutowcem panowie a jak by może pryskać wieczorem bedzie przeciez mniejsze parowanie niz w dzień co o tym myślicie
  • 0

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
  •  

#20 limusine

limusine

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 665 postów
  • 8287448

Napisany 13 listopad 2010 - 20:22

Problem z drutowcem To jak Ty w dzien pryskasz??? na drutowca?? Przeciez to dziadostwo wychodzi w nocy a dniami siedzi w ziemi. ja pryskam na drutowce czy inne robale nocą a ogolne zabiegi tj dokarmianie czy na zaraze na wieczor gdy jest okolo 20-25 stopni gdy sa upaly latem to tak koło 19-20 wychodzi :D
  • 0