Piotrekk1989

Dzierżawa czy warto?

Polecane posty

S-Piotr    58

Dzierżawię 15ha i tylko opłacam podatek,i biorę dopłaty do paliwa i z UE,to ziemia IIIa-IVb.Wydzierżawiający w pierwszym roku sami opłacali podatek ,ponieważ były to ugory i musiałem je uprawić.


Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekgizio    4

mtz 820 --> co ci z pierwokupu jak ktoś da więcej jak ty?

Ja wszystkie dzierzawy biore jak ja biore całe dopłaty, opłacam podatek i spółki i płace równowartośc 200kg pszenicy z ha.

Tylko jedno pole wziełem bez dopłat ale nie płace dzierżawy i podatku, a sie zgodziłem tylko dlatego ze pole mam 1km od domu w klasie IIIa i b w kawałku 15ha gdzie moje największe pole blisko domu ma 3ha i dlatego że inny napaleniec był wczesniej i odrazu gadał że oddaje dopłaty to niemiałem czego negocjować.

Uważam że nierobi sie po to żeby robić ale żeby coś z tego mieć, niektórzy tylko robia i nic z tego mają bo jak oddaja dopłaty to nie mają pieniedzy i wcale nie sieją nawozów czy oprysków i rodzi im się po 2-3tony zborza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1piotr1    14

trzeba wziąść pod uwagę jedną sprawę w jakiej kulturze jest ta gleba . bo jeśli zaniedbane pole o nieuregulowanym ph i malej zasobności w fosfor i potas to można się nieżle ugotować nawet przy małym czynszu zastosuje się pewne nawożenie i ochronę np pod pszenice a zbierze się 3 tony , o perzu nie wspominając :) a równie dobrze można wziąść dzierżawę za tysiąc złotych ale w super kulturze rolnej i przy niskich nakładach mieć maksymalne zbiory

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

Też mam podobną sytuacje dzierżawie 3ha klasy IV,V, VI z czego IV jest kilka arów. Cztery lata temu dogadaliśmy się że on bierze całe dopłaty i opłaca podatek, ja sieje i sprzątam. W zeszłym roku stwierdził że nic z tego niema i chciałby w ramach dzierżawy jeszcze przyczepę drzewa bo mam swój las no aż mi się zagotowało ale przemilczałem, w tym roku przyszedł i stwierdził że jak chcę mieć dalej to mam mu przywieść dwie przyczepy drzewa. Więc radze uważać bo można trafić na mendę która bedzie doić w nieskończoność i ciągle będzie mu mało.

 

Przykład, daj palec wezmie cała reke, ja bym mu kazał zebami ciac to drzewo z lasu, u mnie ludzie by chcieli zeby im dac doplaty, placic podatek, i jeszcze oddac cale zboze ktore Ci urosło, a potem jeszcze nazekaja ze nie umiesz gospodarzyc bo malo zboza ma....

Jak pisza poprzednicy zalezy czy chce tyle od hektara czy od wszystkiego wiec sprecyzuj :)


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
binek    374

No niestety ale mieszkam w takim rejonie gdzie jest straszny głód ziemi i naprawdę zazdroszczę kolegom którzy jak piszą że to oni dyktują warunki. Mogę unieść się honorem i rzucić mu tę dzierżawę pod nogi ale tego honoru gadziną do żłoba nie włożę a na 100% wiem że na doczekaniu znajdzie kogoś innego do dojenia.

Więc płać i płacz :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

Musisz ponegocjowac,bo cie do ruiny doprowadzi...


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Jak będziecie zboże , mleko czy gadzine na mięso sprzedawali nikt was nie zapyta czy dopłaty wzieliście czy nie tylko zapłacą jak wszystkim. Dopłaty jeszcze mżna oddać za ziemię od 3 klasy do 1 od 4 do 6 trzeba stawke negocjować ile pszenicy urodzi ci się na 5, czy 6 klasie. Żeby nie wyszło tak że zarobi tylko wlaściciel ziemi a ty wyjdziesz na 0 albo dołożysz. Jak już ktos koniecznie chce trzeba wziąść papiery od własciciela tam jest napisane ile której klasy jest i powiedzieć za 4 tyle za 5 tyle i wszystko.z doświadczenia wiem że lepiej dobrze zadbac o mniejszy areał niż dużo byle jak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
19Damian89    0

Kuzyn wziol nie dawno dzierzawe 9ha on placi podatek i daje 500kg przenicy za ha a koles bierze doplaty i liczyl ze mu sie oplaca bo 1ha przenicy mu wystarczy zeby miec dla tego kolesia..

 

mtz_820 chyba cos zle policzyles 800*22,5 wyszlo ci mniej niz 100*22,5 wiec cos nie tak .. moim zdaniem sie oplaca ci wziasc taka dzierzawe taki kawalek pola w jednym kawalku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

0,5T pszenicy za hektar... ahahahah:D ludzie... pszenica w tym roku pieruńsko droga będzie. Już jest po 800zł a będzie więcej. Jaką miałeś wydajność? 3t? 4t? policz nakłady i zobaczysz co Ci zostanie... ROBOTA. U mnie jest 4 takich co się o ziemię zabijali. Po 30tys płacili za hektar warty 10tys. Dzierżaw jeden nabrał bo chciał mieć 100 hektarów. Ma na chwilę obecną około 60 ale uszy mu opadły jak pojeździł po dzierżawie kombajnem... po 2t z ha mieszanki namłócił... no i ile mu zostało? Dopłaty nie bierze, ile płaci właścicielowi tego nie wiem ale: 2t x 600zł (bo drogie zboże) = 1200zł plus garść słomy. hektarów było 10 czyli 12tys. Odejmijcie od tego obróbkę ( ziemia 15 lat gnoju nie widziała 5-6 klasa), nawozy i co zostanie? Wielkie G.

 

Głód ziemi... są takie tereny ale: przy urodzajnym roku mieszanka jest po 350zł. Za 1100zł( dopłata plus 500kg pszenicy) i obróbka, będziesz miał koło 3-4 ton zboża i czyste ręce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtz_820    0

19Damian89 dobrze jest 800*22,5= 18000zł a 100*22,5= 2250zł ;[


www.youtube.com/watch?v=h2Rj1KTcGdE

Zapraszam do oglądania oceniania i komentowania ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rino    13

To wszystko zalezy od okolicznosci, sam biore w dzierzawe 2,5 ha ziemi zaperzonej za podatek i doplaty, ale ją doprowadze do porzadku w ciagu 1-2 lat i bedzie git, zalezy cos sie komu oplaca i od kogo sie bierze dierzawe bo jak sie ma zamiar to kupic to czasem warto na 3-4 lata dac ten podatek i doplaty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

No jasne że warto ale przynajmniej 4 klasa ziemi musi być i pewność że po doprowadzeniu ziemi do kultury nikt Cie z niej nie wyrzuci. Jest jeszcze jedna kwestia: tyrasz tyrasz, ziemia się użyźnia, plony są a właściciel wystawia cenę z kosmosu... a Ty płać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Tonę pszenicy oddajesz zostaje 5-6. Zawsze coś ale powinno być za dopłatę i tyle. Nie wykazujesz działalności gospodarczej dopłaty nie dostajesz - takie powinny być przepisy. Wtedy cena ziemi w dół, dzierżawy w dół. Ale przepisy się nie zmienią bo możni naszego kraju ziemi nakupili i z samej dopłaty żyć mogą...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3046

u nas setki ha dobrej ziemi leza odlogiem,brac i uprawiac jeszcze wlasciciele beda sie cieszyc ze nie leza odlogiem,w najgorszym wypadku nie zaplacicie ani podatku ani dzierzawy a w najlepszy doplata bez podatku i radosc wlasciciela ze sie zajace nie pasa-to z wlasnego doswiadczenia a i tak chetnych do gospodarzenia brak,grunty co prawda rozdrobnione ale mozna komasowac we wlasnym zakresie ,zorac miedze i tyle.dzierzawy oczywiscie na gebe bez zadnych papierow i tak innych chetnych brak.


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

przy takiej koniunkturze tanie dzierżawy można znaleźć wyłącznie na terenach zalewowych (w tym roku woda sama dokonała zbiorów), znajomy od ponad roku poszukuje do wydzierżawienia 200 ha gruntów ornych i są z tym ogromne problemy, gdyż zazwyczaj pojawia się co najmniej dwóch pośredników (ten ostatni zazwyczaj nie wie kto jest właścicielem) stąd problemy są olbrzymie, jest skłonny zaproponować czynsz odpowiadający płatności JPO + ewentualnie ONW, ale ofert ani widu ani słychu, teraz zamierza się nastawić na tereny zalewowe lecz w tym przypadku ryzyko jest chyba zbyt duże jeśli uwzględnimy dynamikę zjawisk atmosferycznych, tak czy inaczej każda dzierżawa jest determinowana dużą liczbą czynników i nie sposób obiektywnie ocenić jej zasadności na podstawie wyrywkowych informacji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jarecki21    35

Mam pytanie: czy warto wydzierżawić od właściciela 100ha ziemi? Dopłaty zostają u właściciela, oprócz tego trzeba mu odpalić 200zł od ha. Ziemie klasy 5,6, czyli słabe. Co Wy na to?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
binek    374

@Jarecki21 odpuść sobie, właściciel będzie leżał do góry gzubem a Ty będziesz zapiepszał a na koniec w zębach zaniesiesz mu 20 patyków. Powiedz sam co możesz zasiać na V, VI klasie żytko albo owies w zeszłym roku po 200-300zł. Przy tej klasie to maximum ustępstwa to oddanie dopłat, a jeśli ma dojść dzierżawa 200zł/ha to zapytaj się go dlaczego sam nie chce dalej uprawiać skoro takie cuda można wyciągnąć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek16    25

kolega z gory ma racje, poprostu koles chce kogos wykorzystac na maxa.


AF - to Jest To:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj