adikpl1

Rozmiary opon do ciągników

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
masey    1

Witam

Nie dawno kupiłem john deera 2140, opony z tyłu są już dość zjechane więc trzeba je wymienić. W chwili obecnej stoi na 14.9 r38 ale wydaje mi się, że jest trochę wąska i chcę wymienić na coś szerszego, poza tym ciężko jest znaleźć ten rozmiar. Felga jest szerokości 12 cali.

Jaką oponę w takiej sytuacji doradzacie, czy powiedzmy 16.9 będzie się nadawała?

Ciągnik jest z przednim napędem.

Z góry wielkie dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1682

16.9 będzie się nadawała ale musi mieć niższy profil.Jej rozmiar to 16.9/70r38.Możesz jeszcze spróbować 18.4/65r34 ale taką nie wiem czy wciśniesz na tak wąską felgę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masey    1

Gdzieś na początku tego tematu wyczytałem, że profil 16.9 czy nawet 18.4 to 85

14.9 R 38 380/85 R 38

16.9 R 38 420/85 R 38

18.4 R 38 460/85 R 38

więc tak samo jak w 14.9

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

ale kolego profil oznacza ze zminiajac opone na szersza musisz zakładac z mniejszym profilem zeby srednica opony była taka sama :)

np. 380mm*85%=323

460mm*85%=391

wiec zeby były podobne parametry opna 460mm musu byc na profilu 70

460mm*70%=322

 

Nie wiem czy dobrych jednostek uzyłem i wzorów ale takim sposobem mozna dobrac zamienniki. Profil to wysokosc miedzy bieznikiem a rantem felgi a jest wyrazany w procentach szerokosci opony - to tak łopatologicznie :)


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masey    1

W tym miejscu muszę się z Tobą zgodzić, że profil jest to procent szerokości opony. No to jedno jest już jasne, a jak szeroką oponę mogę założyć na felgę szerokości 12 cali?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

w tej sprawie nie ma jakihcs konkretnych wytycznych. Jesli załozysz na 12 " opone 16,9 to nie bedzie tragedii ale 18,4 to juz moze mocno sie "składac" na feldze i moze sie szybciej zuzywac bok opony. Prawidłowo na 12" cali powina byc 14,9.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczewko    33

Jaki masz rozmiar koł przednich??

Jesli masz 14.9-38 to odpowiednikiem jest 420/70/38. Mogłbys poszukac 460/65/38 ale nie wiem czy na felge wejda.

Edytowano przez szczewko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masey    1

Z przodu mam 12.4 R 28, wygląda na to, że mam zmienione wszystkie felgi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczewko    33

Zeby poszerzyc sobie tylne opony musisz sie ladowac w rozmiary dosc drogie. Ja bym zrobil tak. Na tył 16.9/38,na przod 13.6/28 (ew. 380/70/28) i pożadnie dociazył przod i tył. Na tylne kola pasuja odwazniki od starego ursusa 328, ana przod wiadomo JD sztuk 10 i bedzie uciag jak sto diabłow.

Edytowano przez szczewko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam2939    1

witam mam MF 699 i muszę zmienić wszystkie 4 oponki aktualnie mam przód na 13,6/28 a tył na 16,9/38 jak myślicie? dobrym rozwiązaniem było by założenie z tyłu 18,4/38... tylko teraz pojaw3ia się pytanie... jaki rozmiar musiał by być z przodu???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

wtedy przód 14,9 r28 i bedzie git


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczewko    33

Albo 420/70/28 i bedzie pieknie wygladał do tego mniej tłukł przodem na nierownosciach i lepsze wlasciwosci podczas pracy. Nie oklejaja sie tak blotem w ciezkich warunkach. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

adam ja bym tak nie robił, sprawdź dokładnie średnice po zmianie opon.

stosunek średnicy przedniej do tylnej powinien być taki sam czy to w przypadku starych jak i nowych.

Nie wydaje mi się aby w tej kombinacji którą zaproponowałeś było to możliwe.

Najprościej załóż sobie 380/70 i 480/70 i będziesz miał zamienniki obecnych tylko na niższym profilu przez co koła będą dużo szersze


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam2939    1

oponki już zamówiłem i będą takie jak są czyli 13,6R28 przód a tył 16,9R38 a stare oponki pójdą na bliżniaki i jak będzie mokro to na bliżniakach MF będzie latał:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gryzek    0

Ja mam pytanie tego typu: mam zamiar kopić ciągnik mf5435 :D i on jest na oponach 13.6R24 z przodu i 16.9R34z tyłu tylko ze mam taki problem ze na takich oponach mi się nie zmieści do obory :( czy jest jakiś zamiennik żeby go obniżyć jak najwięcej tak 2-4cm, jeśli tak to jakie to rozmiary? :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donprezesso    0

Witam

Chcę założyć szersze tylne opony w moim Fordzie 7840. W tej chwili z przodu mam 14.9/24 z tyłu 16.9/38. Następny rozmiar to 18.4 ale są tez wyższe czyli nie zegra mi się przełożenie. Powiedziano mi że odpowiednikiem 18.4 jest nisko profilowy 480/70/38 i zegra się z 14.9/24. Czy to prawda?

I czy może ktoś wie czy jest szansa wcisnąć na moje felgi 520/70/38 i czy ten rozmiar zegra się z 14.9/24 a jak nie na jaki ewentualnie rozmiar powinienem wymienić front?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Szerszym zamiennikiem 16.9R38 są 480/70R38 oraz 540/65R38.

520/70R38 to zamiennik 18.4R38.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris14    267

Profil 85

380/85R24

Profil 75

Brak odpowiednika

Profil 70

420/70R24

Profil 65

480/65R24

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donprezesso    0

Co myślicie o oponach o różnym zużyciu bieżnika? Znalazłem 2 takie same używane (ten sam producent i model) ale opony nie jeździły na tej samej maszynie. Zastanawiam się czy będzie to miało jakiś wpływ na układ różnicowy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DUCH1986    3

Zapewne wpłynie to niezbyt korzystnie na niego. Będzie poprostu cały czas obciążony. Ja bym się nie zdecydował na takie, szczególnie że dużo jeżdże po asfalcie, bo w polu to zawsze większy poślizg koła mają. Chyba że różnica jest naprawde nie wielka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
volvo    47

Zależy od stopnia różnicy zużycia biężnika między nimi.Jak będziesz jeździł tylko w polu to może być.

Tą lepszą na prawą felge

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Soczi87
      Witam Wszystkich. 
      Zamierzam kupić nowe opony do przyczepy jednoosiowej o ładowności 5t i zastanawiam się nad Indyjskimi oponami marki Vk-tyre. Czy ktoś z Was miał  do czynienia z tą marką. Szukam opinii. Dziękuję. 
    • Przez lukasz067
      Witam muszę wymienić opony przednie niestety  na nowe bo uzywki w chorych cenach i jak to będzie się miało do napędu 4x4   gdzie też bieżnik już powoli się kończy nie bedzie problemu ze zużyciem i synchronizacją, mierząc starą a wymiary nowej to ponad 5cm różnicy na średnicy 
    • Przez GRZES1545
      Witajcie
      Zastanawiam się nad oponami do auta o rozmiarze 205 /50/ r17
      Co powiecie o wielosezonowych oponach...jakiej firmy polecicie?
      @bratrolnika Darku Ty chyba masz doświadczenie co powiesz o oponach Continental?
       

    • Przez Mlody311
      Witam, muszę wymienić opony w ładowarce mam teraz założone 500/70r24, myślałem nad zmiana rozmiaru na 460/70r24 tylko że mają one mniejsza nośność o ok 600kg na oponę niż te 500-ki, ładowarka wożę max 2,5t. Co byście doradzili zostawić 500 czy zmienić na 460? Różnica w cenie ponad 3tys zł na 4szt
       
    • Przez M-A-T-E-U-S-Z
      Witam. Mam w niedalekim czasie zamiar kupić nowe opony diagonalne na tył 14.9-28 do c360 . Chciałbym sie doradzić poniewaz na rynku jest sporo marek jak i opini . Kryteria jakie mnie interesują to przykładowo czy opony nie pękaja po 8 czy 10 latach użydkowania , czy nowe opony trzymaja wymiary jak szerokość opony wysokość profilu i wysokość bieżnika , czy opony sie szybko nie zużywają . Słyszałem ,że Kabat nie trzyma wymiaru natomiast BKT produkuję na pierwszy montaz ale wiadomo radialki a diagonalne nie wiaadomo jak z jakością .
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj