Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kiszone ziarno kukurydzy- CCM

162 odpowiedzi na ten temat

#141 Share szczygel18

szczygel18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów
  • Zainteresowania:Przede wszystkim wieś a zwłaszcza aspekty ekonomiczne, prognozowe itp

Napisany 29 wrzesień 2016 - 14:38

ponizej 30% tz. miała 25% psuła sie mimo kwasu mrówkowego....

Poniżej 30% polecam suszenie.

w tym roku kuku ma 22% wychodzi taniej wysuszyć..

Rolnictwo to nie tylko zawód jak wiele innych to tradycja, ideologia!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Kiszone ziarno kukurydzy- CCM Dzisiaj, 02:33
  •  

#142 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 30 wrzesień 2016 - 06:53

Kiszone ziarno kukurydzy- CCM W ubiegłym roku śrutowałem u jednego rolnika 22%. W tym pytałem jak ubiegłoroczna się zakisiła i mówił że super, żadnych odpadów nie miał. Mowił że przed przykryciem dość mocno popadało, więc przy dość suchej warto by bylo troche zwilżyć wodą

#143 Share malorolny121

malorolny121

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 479 postów

Napisany 30 wrzesień 2016 - 19:52

Co roku sprzedaje QQ na kurniki gdzie kiszą tego po kilka tyś ton. To gościo mówił że najlepsza do kiszenia jest QQ jak ma 30-35%.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#144 Share zetorr6441

zetorr6441

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 571 postów

Napisany 30 wrzesień 2016 - 21:08

ja od 4 lat kisze w rekawie ok 35-37% i jest idealnie zero strat

#145 Share grzegorz132

grzegorz132

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 612 postów

Napisany 06 październik 2016 - 20:19

a konserwacja ziarna kwasem propionowym  w zmijce  dla krów sie nada??  ile kosztów wg was by było wówczas

#146 Share zacier123

zacier123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 145 postów

Napisany 09 październik 2016 - 08:16

jeżeli zrobisz prawidłowo to tak, a znajomy zrobił sobie na próbę przyczepę hl i na wierzchu było ładne a w środku pleśń i wszystko na gnój poszło.

#147 Share krzysztof1987

krzysztof1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 473 postów

Napisany 09 październik 2016 - 12:40

a konserwacja ziarna kwasem propionowym  w zmijce  dla krów sie nada??  ile kosztów wg was by było wówczas

kwas propianowy ok 6 zł za kg daje sie go od 2-5 kg /tone w zależności od wilgotności ziarna 

#148 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2845 postów

Napisany 21 październik 2016 - 20:44

jeżeli zrobisz prawidłowo to tak, a znajomy zrobił sobie na próbę przyczepę hl i na wierzchu było ładne a w środku pleśń i wszystko na gnój poszło.

Czyli jak to powinno zrobić się prawidłowo? Co znajomy zrobił źle?

Krzysztof gdzie ten kwas się kupuje, a daje się go więcej czy mniej dla ziarna 30% niż takiego 23%?

#149 Share grzegorz132

grzegorz132

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 612 postów

Napisany 21 październik 2016 - 20:54

znajamy mi o tym kwaszeniu opowiadał że podstawa to roznica w kuku z kwasem a tej bez kwasu  .... ta pierwsza zimna wewnatrz    a druga sie grzeje 

#150 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2845 postów

Napisany 21 październik 2016 - 22:04

Się grzeje i co to koniec? Nic więcej się z nią nie działo, ale zakrywał folią czy nie?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#151 Share zacier123

zacier123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 145 postów

Napisany 22 październik 2016 - 12:57

damianzbr, kiszenie kwasem propionowym powinno się zrobić dwukrotnie i dać odpowiednią dawkę kwasu w zależności od wilgotności ziarna. Tak  mi powiedział żywieniowiec ale podstawą to jest dwukrotna aplikacja tak aby na każde ziarno spadł ten kwas a przy dwukrotnej aplikacji jest większe prawdopodobieństwo że tak będzie. Znajomy zrobił to raz z przyczepy na kupę i zrobił prowizoryczny aplikator z dyszy od opryskiwacza która się często zapychała i przez jakiś czas nie pryskało na ziarno. Ale z wierzchu kupa wyglądała OK a w środku była tylko pleśń.

Grzegorz132 ja w tamtym roku robiłem bez żadnych kwasów tylko zmieliłem młynem ciągnikowym i mi się nic nie grzało wilgotność 32%. Użytkowałem do czerwca i nic z pryzmy ani bigbag nie wyrzuciłem.

#152 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2845 postów

Napisany 22 październik 2016 - 14:25

Czyli ma to być tak ja by zaprawianie kwasem. Każde ziarno musi być pokryte. Ok, już wiem o co chodzi. A ktoś więcej coś wie na ten temat. Gdyby zamiast tego kwasu użyć tlenku wapnia? Czemu tlenku - bo jest najtańszy z pośród mocznika i kwasu.

#153 Share bobienko

bobienko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 575 postów
  • Zainteresowania:Sporty walki

Napisany 22 październik 2016 - 16:54

po jakim czasie od zrobienia można zacząć skarmiać takie ziarno?

#154 Share krzysztof1987

krzysztof1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 473 postów

Napisany 22 październik 2016 - 17:45

Czyli jak to powinno zrobić się prawidłowo? Co znajomy zrobił źle?

Krzysztof gdzie ten kwas się kupuje, a daje się go więcej czy mniej dla ziarna 30% niż takiego 23%?

kolego im suchsza tym więcej kwasu do 23% zalecają 3-4 l / tone natomiast do 30% -2 do 2,5 l / tone a gdzie sie kupuje nie wiem szukaj ja moge ci załatwić ale min tone na raz mniejszych opakowań nie przysyłają lecz myśle że troszeczke dla ciebie za dużo tak mi sie wydaje a jeżeli sie myle służę pomocą 

#155 Share zacier123

zacier123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 145 postów

Napisany 22 październik 2016 - 21:13

po jakim czasie od zrobienia można zacząć skarmiać takie ziarno?

każda kiszonka prawidłowo powinna być skarmiana dopiero po 6tyg. Ja zacząłem kopiec po 4tyg i było ok.

#156 Share Matys1990

Matys1990

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 223 postów

Napisany 23 październik 2016 - 08:49

Kiszone ziarno kukurydzy- CCM Czytam i oczom nie wierze co widze. Ziarno po konserwscji mozna dawac od razu, kwasu uzywamy okolo 10 litrow na to e i od kilku lat nic sie nie psuje o zadnej podwojnym pryskaniu nie ma mowy. Pryzmy niczym sie nie przykrywa. Kukurydza lezy tak do lipca sierpnia. I czym suchsza to kwasu mniej idzie wlasnie a nie wiecej.

Edytowany przez Matys1990, 23 październik 2016 - 08:50.

#157 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2845 postów

Napisany 23 październik 2016 - 10:26

Matys1990 w jaki sposób aplikować kwas. Załóżmy wywalam przyczepę kukurydzy na klepisko i co dalej? Polewam, pryskam opryskiwaczem, mieszam, nie mieszam. Podpowiedz mi jak to dokładnie robisz? Jakiego produktu używasz, podaj nazwę handlową.

#158 Share krzysztof1987

krzysztof1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 473 postów

Napisany 23 październik 2016 - 11:48

Czytam i oczom nie wierze co widze. Ziarno po konserwscji mozna dawac od razu, kwasu uzywamy okolo 10 litrow na to e i od kilku lat nic sie nie psuje o zadnej podwojnym pryskaniu nie ma mowy. Pryzmy niczym sie nie przykrywa. Kukurydza lezy tak do lipca sierpnia. I czym suchsza to kwasu mniej idzie wlasnie a nie wiecej.

kolego głupoty piszesz zajmuje sie pakowaniem mokrego ziarna w rękawy foliowe w sezonie dziennie robie po 100 ton i nie ucz mnie zakiszania ziarna że czym suchsze daje sie mniej kwasu radze zadzwonić do kutna na ul szpitalną do producenta kwasu i poprosić o instrukcje stowowania 

#159 Share Matys1990

Matys1990

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 223 postów

Napisany 23 październik 2016 - 12:12

Krzysztofie nie ucze, opisałem jak to robie i jak to robią inny hodowcy trzody i jakos jeszcze ani kg ziarna nie wyrzuciełm przez kilka lat.. Jak mówisz o ccmie to zgoda, czym suchsze zmielone tym kwasu wiecej ale ja pisze o konserwacji całego ziarka kwasem propionowym.

Damian, aplikuje to aplikatorem do kwasu. Kwas biore u lokalnego pośrednika z Szaumana i do tego wypozycza aplikator. Kwas mozna kupic taniej ale wtedy nie mam aplikatora a póki co jeszcze sam kupował nie bede. W żmijce wywiercasz dziury i tam wkłada sie dysze  zaplikatora, akurat idzie u nas prosto z przyczepy do kosza  w żmijce.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#160 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2845 postów

Napisany 23 październik 2016 - 12:40

Krzysztof skąd dokładnie jesteś który powiat?

Obawiam się że w Kutnie na ul. szkolnej to sprzedają może bardziej kwas mlekowy i jego faktycznie trzeba stosować więcej czym suchsze ziarno, oczywiście w celu zakiszenia materiału. (tyle udało mi się wyszukać w necie od ostatniego wpisu)

Aby nie było dalszych nieporozumień wyjaśnię, chodzi mi o konserwację mokrego ziarna bez zakiszania. Po prosu szukam metody do kilkumiesięcznego przechowywania mokrego ziarna w takim samym stanie w jakim przyjechało z pola bez skutków ubocznych.

Może Krzysztof mnie źle zrozumiał, nie chodzi mi o zakiszanie.

Kolego matys, czyli jednak trzeba aplikować to dyszami do przenośnika ślimakowego który ,,zaprawi,, ziarno tymi kwasami.

Kwas są drogie i wychodzi to podobnie jak suszenie. Mocznik także swoje kosztuje.

Czy ktoś słyszał o dodawaniu tlenku wapnia w celu podniesienia pH, a w związku z tym ograniczenia warunków bytowych dla bakterii?