Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kiszone ziarno kukurydzy- CCM

162 odpowiedzi na ten temat

#61 Share Pawel1993

Pawel1993

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 17 wrzesień 2013 - 13:00

Kiszone ziarno kukurydzy- CCM Ja od 3 lat śrutuje mokrą kukurydze w big bagi rocznie ok 150 ton śrutakiem ssonco tłoczącym 11 kw i śrutuje bez żadnych sit i ziarno jest zmielone na tyle że nadaje się później od razu do mieszalnika. Wydajność ok 1,5 t na godzine.
W tym roku będziemy robić młynem na ciągnik firmy gruber, kupiliśmy za 9 tys. zł podobno ma iść 10 t na godz. ale to się okaże. Bo śrutakiem trochę za długo schodzi...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Kiszone ziarno kukurydzy- CCM Dzisiaj, 23:39
  •  

#62 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 17 wrzesień 2013 - 13:47

Kiszone ziarno kukurydzy- CCM Jaka firma śrutownika? Jak zachodni typu Skiold, to tam są inne rozwiązania. Będzie lipa jak zbiorę z pola 40 ton ziarna i nie będzie szło....WYdajność 1,5t/h by mnie satysfakcjonowała, bo dużo tego nie mam aż tak.
Pawel1993 a w jaki sposób zasysasz ziarno do śrutownika? Wężem ssącym z końcówką do zboża czy od razu ziarno leci do śrutownika poprzez "kosz zasypowy" żeby zwiększyć wydajność?

#63 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 17 wrzesień 2013 - 17:23

Kiszone ziarno kukurydzy- CCM

Ja od 3 lat śrutuje mokrą kukurydze w big bagi rocznie

i to się samo zakisza szczelnie zamknięte w bagsie?

a próbowaliście magazynować kukurydzę na pryzmie zabezpieczając ją przed zagrzaniem i pleśnieniem mocznikiem?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#64 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 17 wrzesień 2013 - 18:16

Kiszone ziarno kukurydzy- CCM kissmy ześrutowane ziarno samo zakisi się w big bagu.

#65 Share Pawel1993

Pawel1993

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 17 wrzesień 2013 - 18:51

Kiszone ziarno kukurydzy- CCM No u nas też nic nie dodajemy samo się zakisza tylko małym problemem są gryzonie które zaczynają na wiosnę robić dziury w bagsach i wtedy się trochę psuje.
Robiliśmy też w kopiec taki mały, kładliśmy na dół folie taką zwykłą czarną od kiszonek i na środek sypaliśmy kukurydze i z dwóch stron zawineliśmy i przysypaliśmy ziemią, sprawdził się bardzo dobrze ładnie się zakisiło nie było żadnych problemow z gryzoniami tylko minus był taki że wszystko trzeba był szypą kłaść w moim przypadku na łychę od ładowarki i było to dosyć pracochłonne i zostaliśmy przy bigbagach.
Śrutujemy śrutakiem z dozamechu, przez wąż bez żadnej ssawki tylko jedna osoba trzyma wąż i powoli wciąga nim kukurydze idzie szybciej niż przez tą ssawke do zboża.

#66 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 17 wrzesień 2013 - 18:53

Kiszone ziarno kukurydzy- CCM Nie liczyłbym na to, że uda się tym dozamechem. Będzie sie zapychał.

Kissmy
O moczniku to pierwsze słysze, jak dla mnie to trochę dziwne, nie wiem na jakiej zasadzie miało by to działać, ale to i tak byłoby rozwiązanie wyłącznie dla bydła.
Słyszałem za to o takiej konserwacji, ale przy użyciu kwasów organicznych, koszt podobny do suszenia.

Sam daję w pryzmę. folia od dołu i góry, śrutownik na ciągniku i ewentualnie jakiś dozownik zakiszacza do śrutownika dla pewności

#67 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 17 wrzesień 2013 - 18:59

Kiszone ziarno kukurydzy- CCM I kto tu ma rację :) Pawel1993 a z sitami próbowałeś zapychało się? Bo bez tych sit, to te poprzeczki co sita trzymają się nie gną? Bo ta kukurydza się o nie rozbija między innymi.

#68 Share Pawel1993

Pawel1993

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 17 wrzesień 2013 - 19:11

Kiszone ziarno kukurydzy- CCM Z sitami nie daje rady zakleja się. Gnie się wszystko się tam wyrabia ale ja ten śrutak używam tylko i wyłącznie do śrutowania kukurydzy bo do zboża się już teraz nie nadaje. Do zboża kupiliśmy teraz drugi śrutak.
W tym roku też już będziemy takim na ciągnik robić bo wydajność lepsza i inna konstrukcja przeznaczona do tego.

Edytowany przez Pawel1993, 17 wrzesień 2013 - 19:12.

#69 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 17 wrzesień 2013 - 19:13

Kiszone ziarno kukurydzy- CCM Nie no tak, na ciągnik to inna bajka, też kupię w przyszłym roku taki. Ale w tym muszę jakoś zrobić tym do zboża, tylko nie wiem jeszcze jak. A jakbym zamówił największe te sita, czyli bodajże 15mm oczkowe. Wydajność może mieć nawet 800kg na godzinę ,aby chodził bez przestojów. Dało by radę, jak myślisz?

#70 Share Pawel1993

Pawel1993

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 17 wrzesień 2013 - 19:15

Kiszone ziarno kukurydzy- CCM Możliwe że się uda ja próbowałem na 10mm to nie dało rady

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 17 wrzesień 2013 - 19:17

Kiszone ziarno kukurydzy- CCM I ile zdąrzyłeś zmielić zanim Ci się zapchało?

#72 Share Pawel1993

Pawel1993

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 17 wrzesień 2013 - 19:18

Kiszone ziarno kukurydzy- CCM około 700 kg i tak co około 700 kg się zaklejało

#73 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 17 wrzesień 2013 - 19:20

Kiszone ziarno kukurydzy- CCM To umordowanie było delikatnie mówiąc, jak miałeś do zmielenia 150ton. A jakby wolniej puszczał ziarno do zmielenia, to lepiej by nie było?

#74 Share Pawel1993

Pawel1993

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 17 wrzesień 2013 - 19:22

Kiszone ziarno kukurydzy- CCM Nie wiem za dużo nie eksperymentowaliśmy tylko zdjęliśmy sita i zobaczyliśmy jak idzie i efekt był zadowalający i tak zostało.

#75 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 17 wrzesień 2013 - 19:23

Kiszone ziarno kukurydzy- CCM OK, dzięki za informacje.

#76 Share Pawel1993

Pawel1993

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 17 wrzesień 2013 - 19:23

Kiszone ziarno kukurydzy- CCM spoko ;)

#77 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3179 postów

Napisany 17 wrzesień 2013 - 20:48

Kiszone ziarno kukurydzy- CCM Z tym konserwowaniem mocznikiem to coś koledze się pomieszało. Ostatnio czytałem i wiedziałem o tym wcześniej, że można dodać mocznik do kiszonki z całych roślin kukurydzy, ale to dlatego, aby poprawić zawartość białka w paszy. Koleżanka o tym wspomniała, że należy utrzymać odpowiedni bilans energetyczno-białkowy. Mocznik jest zatem najtańszym źródłem białka do tej pory i łatwo go zastosować, jednak ja unikam go jak ognia. Są inne pasze, którymi uzupełnię białko.

#78 Share jacek472

jacek472

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 17 wrzesień 2013 - 22:54

Kiszone ziarno kukurydzy- CCM Witam kiedy kosić kuku na ccm? jak to rozpoznać w kuku kiedy już się nadaje? Kosiliście już może coś?

#79 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 17 wrzesień 2013 - 23:19

Kiszone ziarno kukurydzy- CCM http://www.farmer.pl/komentarze/artykuly,46330.html

prof. Franciszek Brzóska

Przy plonie 8-10 ton wilgotnego ziarna z 1 ha, wyprodukować można około 30-40 tuczników, nie licząc kosztów żywienia macior z prosiętami ssącymi. Do tego potrzebne jest 1,2-2,0 t koncentratu białkowego. Zbiór całych kolb, daje plon 11-13 t/ha, co zwiększa możliwości tuczu. Konieczne jest staranne rozdrobnienie kolb. Kiszone ziarno, a zwłaszcza kolby są dobrą paszą dla loch luźnych i niskoprośnych ze względu na włókno. Można ale unika się żywienia loch karmiących taką paszą "na wszelki wypadek". Żywienie świń kiszonym ziarnem kukurydzy jest proste, może być stosowane cały rok. Bardzo popularne jest w Niemczech, co najmniej od 30 lat. W Polsce poprawiają się warunki klimatyczne do uprawy kukurydzy na ziarno, mamy unijny wybór odmian (mieszańców) i doskonałą ocenę krajową realizowaną przez COBORU, od wielu lat mamy "święto kukurydzy" organizowane w różnych rejonach kraju, mamy poza tym dużo gleb lekkich, na których kukurydza dobrze rośnie. Problemem może być brak wody do wegetacji w maju-lipcu, ale na to w rolnictwie nie mamy wpływu. Żywienie świń kiszonym ziarnem kukurydzy należy ze wszech miar polecać. Z kiszonego ziarna nic nie wycieka, nie ma przykrego zapachu (zapach kwasu chlebowego). Kwas propionowy stosowany był, również przez nas w Instytucie Zootechniki PIB do tzw. tlenowego przechowywania wilgotnego ziarna kukurydzy. Ten sposób konserwacji polega na natryskiwaniu kwasem propionowym ziarna w koszu zasypowym przenośnika ślimakowego. Ziarno przesuwając się zostaje powleczona na powierzchni kwasem, który zapobiega jego zagrzewaniu si ę i pleśnieniu. Podobne działanie wykazuje mocznik, poprzez konserwujące działanie amoniaku uwalnianego z mocznika, wymieszany warstwowo z ziarnem. Ziarno można składować w magazynach, spichlerzach, stodołach, szopach w pryzmach 1-1,5 m wysokości, bez okrywania i fermentacji mlekowej (kiszonkowej). Zalecane dawki do maksimum 10 kg/tonę ziarna lub 4-6 kg mocznika. Ziarno powierzchniowo na pryzmie wysycha, głebiej utrzymuje wilgotność. Ten sposób konserwowania ziarna opłacalny był na krótkie okresy czasu np. 2-4 miesiące. Dłuższe przechowywanie wymagało większych dawek kwasu lub mocznika, co było ekonomicznie nieopłacalne, tańsze było wówczas suszenie ziarna.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 18 wrzesień 2013 - 07:48

Kiszone ziarno kukurydzy- CCM Dokładnie, my dopiero teraz doceniamy wartość ziarna kukurydzy w żywieniu trzody chlewnej.