Skocz do zawartości

Zdjęcie

Dodatkowe oświetlenie w ciagniku i maszynach

114 odpowiedzi na ten temat

#1 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

Kierownik Wycieczki z PGR Manieczki

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 24 lipiec 2010 - 06:05

Dodatkowe oświetlenie w ciagniku i maszynach Witam

mam dla was taki temacik - o zakładaniu dodatkowego oświetlenia w ciągnikach i maszynach rolniczych
- czy stosujecie cos takiego ??
- jakich polecacie producentów ??
- na co zwrócic uwage przy zakupie do konkretnmego typu ciągnika ??
- jak się do tego mają przepisy ruchu drogowego i policja ??

piszcie również z pytaniami jeśli interesuje was ten temat

pozdrawiam
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Dodatkowe oświetlenie w ciagniku i maszynach Dzisiaj, 03:01
  •  

#2 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 24 lipiec 2010 - 07:32

Dodatkowe oświetlenie w ciagniku i maszynach jeśli ktoś nie preferuje prac polowych ciagnikiem w nocy to oświetlenie dodatkowe jest zbędne ocxzywiście jedynie co poprawia się nieco design ciągnika. Ale jak juz jest może się okazać raz do roku przydatne. Ja montowałem halogeny Wessem 55 W, myślałem, że będą lepszej jakości, żarówki Hella. Bardzo przydaje się zwykły szperacz na błotniku i to niezaleznie czy ktoś pracuje w nocy ciągnikiem czy nie.
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

#3 Share wojno33

wojno33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 24 lipiec 2010 - 07:37

Dodatkowe oświetlenie w ciagniku i maszynach Dodatkowe oświetlenie na maszynie jest dobre, tylko zależy jaka jest to maszyna: jeśli mamy np. agregat 2,4 to raczej nie opłaca się lepiej założyć je na ciągnik. Przepisy do tego nic nie mają, chyba że jedziesz na roboczych w nocy po drodze ;p. Ja u siebie mam na dachu (2 z tyłu i 2 z przodu) dobrze się spisują i chyba umieszczenie na dachu świateł roboczych jest najlepszym rozwiązaniem, no chyba, że go nie masz ;p
KPK Kumurun Team

#4 Share jakub16

jakub16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 432 postów
  • Zainteresowania:Nowoczesne ciągniki i maszyny rolnicze.

Napisany 24 lipiec 2010 - 07:54

Dodatkowe oświetlenie w ciagniku i maszynach Ja mam też zamontowane Wesemy te kwadratowe 2 z przodu. Do pracy w nocy lub wieczorem są idealne. Mają możliwość obrotu na bok co ostatnio pomogło mi w nocnym pryskaniu na kukurydze. Halogeny oświetlały mi lance i wszystko widziałem bardzo dobrze. Mają szeroki kąt świecenia. Jeśli zamontowałbym jeszcze 2 z tyłu jestem w stanie oświetlić całe otoczenie wokół ciągnika. Co do jazdy po drogach no to nie wolno. Mogą oślepić innego kierowce chociaż zdarza mi się je używać gdy mam zaczepionego tura który zasłania mi światła na masce. widziałem halogeny zamontowane na kombajnach np Anna Neptun, ale tylko u tych co kopią po nocach.
Już 5 lat na AF ;)
Pozdrawiam wszystkich

#5 Share przemrolnik

przemrolnik

WETERAN

• V.I.P.
  • rank
  • 1162 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, AgroFoto.pl

Napisany 24 lipiec 2010 - 08:13

Dodatkowe oświetlenie w ciagniku i maszynach ja dla ułatwienia mam 2 szperacze z tyłu bo jak odpinam maszsyne w stodole o np. 12,00 to nic nie widze, a tak oswiotlone :)
kupuje koguta do zetora, bo jak woze słome wieczorem, jak sie sciemni a przyczepa ma 9 m to wtedy włącze koguta :)

#6 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7797 postów

Napisany 24 lipiec 2010 - 08:55

Dodatkowe oświetlenie w ciagniku i maszynach Ja mam pozakładane na każdym ciągniku po 2 halogeny z tyłu i z przodu.I dodatkowe lampy z tyłu z kierunkowskazami ,postojem i stopem na górze pod dachem.

W 1224 kogut.

I to niekiedy się zdarza że na krzyżówce nie pozwalają mi skręcić l lewo.

#7 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 24 lipiec 2010 - 09:52

Dodatkowe oświetlenie w ciagniku i maszynach a jakieś inne marki polecacie ?? co z żarówkami ?? jakie dodatkowe oświetlenie zakładacie do przyczep - mam na myśli np lampy obrysowe
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

#8 Share franek412

franek412

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 24 lipiec 2010 - 10:55

Dodatkowe oświetlenie w ciagniku i maszynach Czy ktoś wie gdzie w zetorze proxima są wyprowadzone kable do swiateł przeciwmgielnych (2006r)??? Pilne!!!

#9 Share Arturo

Arturo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 230 postów

Napisany 24 lipiec 2010 - 11:17

Dodatkowe oświetlenie w ciagniku i maszynach ja bede sobie zakładał obrysówki helli do autosanki :) w starych przyczepach nie muszą być montowane ale nowe przyczepy szersze niż ciągnik muszą już teraz mieć obrysówki w traktorze oczywiście halogeny helli :)
Zabudowa ciężarówek specjalistycznych

#10 Share michal7211jaron

michal7211jaron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 203 postów

Napisany 24 lipiec 2010 - 11:29

Dodatkowe oświetlenie w ciagniku i maszynach Zamontowałem do ciapka i do Zetora 7211 po jednym tym samym reflektorze na dachu. Ku mojemu zdziwieniu ciapek ,, świeci'' jaśniej.

Zetory chyba ogólnie mają problemy z elektryką, bo gdy orałem znajomego Zetorem 9540 w nocy i miałem wszystkie reflektory włączone nie było zbyt jasno. Później światło przybladło, najpierw myślałem, że mi się wydaje, ale za chwilę jeszcze raz przybladło, tak że ledwo z pola zjechałem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 24 lipiec 2010 - 12:00

Dodatkowe oświetlenie w ciagniku i maszynach @michal7211miron Może masz słaby alternator albo gdzieś nie łączy lub pasek luźny.

Ja też zakładam halogeny jak mi światło potrzebne, ogólnie to firmy Wesem czy to okrągły, prostokątny czy ostatnio zakładałem kwadratowy.

W mojej ładowarce pozakładałem też lepsze żarówki Philips z niebieską końcówką o takie http://allegro.pl/it...ision_w_wa.html w normalne lampy do jazdy też wsadziłem lepsze żarówki Philipsa X-treme

#12 Share K1ROVEZ

K1ROVEZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 290 postów

Napisany 24 lipiec 2010 - 18:42

Dodatkowe oświetlenie w ciagniku i maszynach Ja kupuję lampy z demontażu z aut na giełdzie we Wrocławiu po 'dyszce' za sztukę z żarówką i to mi wystarcza.
Wiem co prawda, że szkło przeciwmgielne, to nie to samo co reflektor roboczy ze szkłem rozpraszającym, ale jak masz 55 albo 70 wat to i tak jest wystarczająco jasno, a za cenę jednej nowej lampy roboczej mam dwie pary takich halogenów i przynajmniej mniej żałuję gdy mi którąś lampę zabierze gałąź.

Policja u nas na to nie patrzy, jak ciągnik jest sprawny i z ważnymi 'papierami', to leją na to, że na dachu masz założone jakiś lampy, byleby nie paradować na nich w nocy bez potrzeby.

A co do montażu, to na ogół im wyżej tym lepiej, choć akurat dla mnie wygodniej jest gdy reflektory nie są zamontowane powyżej maski, bo wtedy mi się światło nie odbija od blachy i lepiej widzę w nocy ale to akurat kwestia indywidualnych upodobań...
good God damn and other such phrases...

#13 Share wierzba1272

wierzba1272

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 258 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Elektryka

Napisany 24 lipiec 2010 - 20:53

Dodatkowe oświetlenie w ciagniku i maszynach Co do firm produkujących reflektory, to jedynym w miarę tanim i dobrym producentem jest Wesem. Jeśli kogoś stać to może szarpnąć się na Helle, czy Boscha, ale ich cena jest kilkakrotnie większe od Wesema. Tak samo żarówki, lepsze np. Philips są droższe, ale emitują lepsze, bielsze światło.
a co do miejsca montażu i liczby reflektorów, to zależy już tylko od potrzeb.
UDZIELAM PORAD TYLKO NA FORUM!!!
JEŻELI POMOGŁEM, KLIKNIJ ZIELONĄ STRZAŁKĘ!!!

#14 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 24 lipiec 2010 - 20:59

Dodatkowe oświetlenie w ciagniku i maszynach Światło z tych żarówek Philipsa jest nieporównywalne do zwykłych żarówek kupionych na stacji za 10 zł. Mam w osobówce żarówki Philips H4 NightGuide o 3 barwach światło i jest 100 razy lepsze światło jak na zwykłych, w nocy to się pięknie jedzie światło prawie jak ksenonowe.

#15 Share wierzba1272

wierzba1272

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 258 postów

Napisany 24 lipiec 2010 - 21:29

Dodatkowe oświetlenie w ciagniku i maszynach A zapomniałem napisać co mam u siebie
W C-330 z tyłu oryginalna lampa 35-30W a z przodu dwa reflektory przeciwmgielne z jakiegoś samochodu.
W C-385 z tyłu na błotniku okrągły Wesem roboczy 55W
A i dla potomnych: Nie montujcie reflektorów przeciwmgłowych, nie są zbyt dobre. Emitują wąską i skupioną wiązkę światła. Ja mam je ustawione prze turem i oświetlona jest tylko palm o szerokości 4-5 m i długości 2-3m

#16 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów

Napisany 25 lipiec 2010 - 08:35

Dodatkowe oświetlenie w ciagniku i maszynach czyli tak reasumując - przydatne w ciagniku będzie
- dwa halogenki z przodu najlepiej przy dachu kabiny z mozliwością regulacji góra dół i na boki
- dwa halogenki z tyłu najlepiej przy dachu kabiny z możliwością regulacji jak wyżej
- szperacz błotniku
- światło błyskowe "kogut" na dachu ciagnika (lub chowany do kabiny wystawiany na czas jazdy)

coś jeszcze byście dołożyli ??

jakie stosowac parametry znaczy sie ile W powinna mieć taka standardowa lampka i czy są jakieś problemy z podłaczeniem w ciagnikach - czy da rade załozyć to samemu czy lepiej zlecić elektromechanikowi ??

#17 Share wierzba1272

wierzba1272

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 258 postów

Napisany 25 lipiec 2010 - 09:02

Dodatkowe oświetlenie w ciagniku i maszynach Jak już pisałem liczba reflektorów i ich rodzaj zależy tylko i wyłącznie od potrzeb i preferencji. Przy montażu dodatkowego oświetlenia trzeba także pamiętać o wydajności układu ładowania w ciągniku.
Żarówki dobieramy zgodnie z zaleceniami producenta reflektora, i nie stosujemy większych niż zaleca, bo może doprowadzić to do wypalenia odbłyśnika i szyby.
Co do montażu to jeśli ktoś ma trochę pojęcia o elektryce, to bez problemu poradzi sobie sam, ale trzeba to wykonać prawidłowo, żeby nie było problemów.

#18 Share Gacuseks

Gacuseks

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 28 lipiec 2010 - 16:10

Dodatkowe oświetlenie w ciagniku i maszynach Ja mam na błotnikach w Ursusie 1012 te standardowe prostokątne halogeny po 21zł/szt.. Wrażenie - świeci to marnie, światło jest skupione nie rozproszone, zamierzam przenieść z błotników światła na wysokość dachu. Myślicie, że będzie lepiej, a może zmienić oświetlenie na jakieś inne ?

#19 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 28 lipiec 2010 - 16:56

Dodatkowe oświetlenie w ciagniku i maszynach A masz robocze te halogeny? bo to jest ważne

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share Gacuseks

Gacuseks

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 28 lipiec 2010 - 20:02

Dodatkowe oświetlenie w ciagniku i maszynach Tego nie wiem, takie już były, widzę, że są na allegro takie po 21zł i wesemy po 37zł, może ja mam te tańsze.