Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak zwalczać perz właściwy?

359 odpowiedzi na ten temat

#81 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 21 listopad 2010 - 14:15

Jak zwalczać perz właściwy? Jeżeli chcesz tak fachowo pisać to nie pisze sie "Klinik Duo" tylko "Klinik Duo 360SL" jak sie wymienia środki chemiczne to tez trzeba pisac oznaczenia, Wystarczy "wygooglować" jak to napisałeś.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jak zwalczać perz właściwy? Dzisiaj, 13:43
  •  

#82 Share agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1345 postów

Napisany 21 listopad 2010 - 14:33

Jak zwalczać perz właściwy? świadczy o mało fachowej wiedzy i jak ktoś wchodzi na forum to sobie może pomyślec że rolnik to tuman który nie wie jak się nazywa środek o którym mówi.
[/quote]
Jak napisałeś "roundup trans energy jest skuteczniejszy" bo to inna generacja pestycydu, gdzie glifosad jest w innej postaci, a dodatkowo zawiera wspomagacze ułatwiające transport środka w roślinie. Porównywanie tych dwóch generacji środków, to jak porównywanie Ursusa z Fendem, jeden i drugi to ciągnik. Mija się z celem. Dlatego pamiętaj " Środki ochrony to niebezpieczne substancje i jednak powinno się dokładnie wiedzieć o czy się mówi".

"trzeba być zawsze tam, gdzie ciągną za sznury, a nie tam, gdzie słychać echo dzwonu"

#83 Share marekgizio

marekgizio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 694 postów

Napisany 21 listopad 2010 - 16:53

Jak zwalczać perz właściwy? Widzę że o coś ci chodzi ale nie masz pojęcia jak się do tego zabrać.
Więc gdzie porównałem te dwa środki?
Porównałem Roundup do Klinika Duo i powiedziałem że nie chce zamiennika, porównałem dwa środki z tą samą substancją.

Potem w kolejnym zdaniu dodałem że ja wolę Trans Energy, z wiadomych powodów ale nigdzie nie porównałem pod jakimś względem Roundupa i Trans Energy.
W wczesniejszym poście napisałem

potem najlepiej Roundup Trans Energy bo działa szybciej i można już po tygodniu orać i siać rośliny, a ona działa dalej nawet po orce niszcząc kłącza.

Jak ma być roślina jara to też bym nie robił uprawek pożniwnych tylko dał zwykły Roundup bo będzie więcej czasu.

Gdzie wyjasniłem na czym polega działanie Trans Energy i rodzieliłem stosowanie jego i zwykłego roundupu.

Na koniec wyraźnie do mnie pijesz cytując moją wypowiedz ,," Środki ochrony to niebezpieczne substancje i jednak powinno się dokładnie wiedzieć o czy się mówi".

Więc w którym zdaniu zarzucasz mi że nie wiem o czym mówię?

EDIT:
W jakiej innej postaci jest glifosad w TransEnergy o którym piszesz?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#84 Share marianmass

marianmass

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 21 listopad 2010 - 17:10

Jak zwalczać perz właściwy? To jak panowie da rade popryskać tą wiosną przed siewem owsa??????

#85 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 21 listopad 2010 - 20:12

Jak zwalczać perz właściwy? W jakiej innej postaci jest glifosad w TransEnergy o którym piszesz?

W takiej samej jak w madrigalu, glifosacie, klinik-duo. Różnica jest w koncentracji środka czynnego - produkt zawiera 486 g aktywnego składnika, soli izopropylowej glifosatu na litr wody , co odpowiada
360 g/l wolnego glifosatu (w postaci
kwasowej). TransEnergy ma go 450g/l, a najmocniejsza jest wersja Strong 540

#86 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 21 listopad 2010 - 21:03

To jak panowie da rade popryskać tą wiosną przed siewem owsa??????

Popryskać zawsze można ale niekoniecznie to będzie skuteczne. Jak ten perz się zazieleni, później oprysk odczekanie po oprysku, orka i uprawy pod siew to się już późno trochę na siew zrobi... Chyba że ten owies dasz na kiszonkę, to siać możesz swobodnie i w maju. Ale na Twoim miejscu bym pomyślał czy czasem na tym polu nie posiać kukurydzy. Wtedy będzie czas i na oprysk, i na orkę i siew. I dodatkowo na QQ są opryski zwalczające perz, a na owies nie kojarzę żeby był taki który usunie perz tak jak herbicydy w QQ.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#87 Share agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1345 postów

Napisany 21 listopad 2010 - 21:15

Jak zwalczać perz właściwy? Chwasty wrażliwe na roundup trans energy np.:
w dawce 0,5-1,5 l/ha: chwasty jednoroczne do fazy pierwszej pary liści właściwych.
w dawce 2 - 3 l/ha np: chwastnica jednostronna, dymnica pospolita, fiołek polny, gwiazdnica
pospolita, iglica pospolita, jasnota różowa, jasnota purpurowa,
krzywoszyj polny, mak polny, maruna bezwonna, miotła zbożowa,
owies głuchy, przetaczniki, przytulia czepna, samosiewy zbóż, tasznik
pospolity, tobołki polne włośnica zielona, włośnica sina, żółtlica
drobnokwiatowa, życice.
w dawce 3 - 5 l/ha np: bodziszek drobny, gorczyca polna, komosa biała, krwawnik pospolity,
perz właściwy, przymiotno kanadyjskie, wyka ptasia.
w 5 l/ha np: bylica pospolita, ostrożeń polny, rdest powojowy, rdest ptasi, wrotycz pospolity.
Jak widać po dawkach Energy wcale nie rzuca na kolana zważywszy na cenę więc jeżeli czas nie goni nie widzę potrzeby zbędnego wydawania kasy. Jest to moje zdanie i nie każdy musi je podzielać.
Faktycznie nie ma w Energy osobnej formulacji glifosatu, jest wyższe stężenie s.c.,oraz tajemniczy system TransSorb ułatwiający wchłanianie i rozprzestrzenianie się s.c. po roślinie. Co do skuteczności generyków trzeba brać pod uwagę różne warunki przechowywania tychże na drodze producent- rolnik nie zawsze takie jak powinny być .
@marianmass owies wchodzi bardzo wcześnie na pole więc może nie być czasu. Jak aura pozwoli pryskaj teraz.

"trzeba być zawsze tam, gdzie ciągną za sznury, a nie tam, gdzie słychać echo dzwonu"

#88 Share marekgizio

marekgizio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 694 postów

Napisany 21 listopad 2010 - 21:21

Jak zwalczać perz właściwy? zorzyk2 -> jesteś jakimś forumowym adwokatem?

#89 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 22 listopad 2010 - 11:26

Jak zwalczać perz właściwy? Yhy! :)
Zadałeś pytanie jest odpowiedź, to nie odpytywanie na lekcji w szkole.
O TranSorbie tak objaśnia Monsanto:
"TranSorb Technology pozwala na rozpuszczenie warstwy woskowej pokrywającej liscie i penetrację kutikuli. Wspomaga też wydajne przemieszczanie glifosatu wewnątrz rośliny. W efekcie więcej substancji aktywnej dociera wprost do korzeni.
Wchłanianie przez kuktikulę
TranSorb™ Technology zawiera skladniki lipofilne o optymalnym powinowactwie do tłuszczy, które tworzą kutikulę. Pozwala to na szybkie rozpuszczanie i przenikanie warstwy tłuszczu i wosków znajdującej się na powierzchni liści wkrótce po zastosowaniu preparatu i jednocześnie nie ogranicza transportu wewnątrz rośliny..
Dodatkowo TranSorb™ Technology pozwala na rozprowadzenie cieczy użytkowej preparatu po powierzchni lisci zapewniając jej maksymalne, 100% pokrycie. Duża powierzchnia kontaktu kropli cieczy uzytkowej preparatu z rośliną powoduje jego optymalne pobieranie.
Przenoszenie w roślinie
Pod wpływem stresu, np. po zastosowaniu herbicydu, rośliny broniąc się mogą zachamować przemieszczanie wszelkich substancji przez floem. Naukowcy z Monsanto wykazali, że glifosat przemieszcza się w roslinie wraz z produktami fotosyntezy.
TranSorb™ Technology pozwala na dostarczenie skutecznej dawki substancji aktywnej w krótkim czasie bez ograniczenia transportu wewnątrz rośliny. Glifosat jest szybko i bez przeszkód rozprowadzanay w całej roślinie, dociera równomiernie do wszystkich rosnących jej części".

#90 Share marekgizio

marekgizio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 694 postów

Napisany 22 listopad 2010 - 12:15

Jak zwalczać perz właściwy? Niepytałem się dlatego że nie wiem, a pytałem się konkretnej osoby bo chciał się mnie uczepić, a jakieś niestworzone historie wymyślał.

Takie teksty z strony Monsanto są nic nie warte, mówiąc po chłopsku TransEnergy różni sie nie tylko większą ilością glifosatu ale rozpuszczalnikami i adiuwantami pod chwytliwą nazwą TranSorb.
Zwykły Roundup potrzebuje 6godzin bez deszczu na wchłonięcie i 2tygodnie na skuteczne zadziałanie.
Roundup TransEnergy potrzebuje tylko 1godziny bez deszczu żeby sie wchłoną i 5dni na zadziałanie.
Rośliny nie muszą być żółte żeby można było orać, po 5dniach środek jest już w kłączach i korzeniach i działa dalej po talerzowaniu czy orce. Takrze pełna skuteczność jest nawet gdy rosliny niesą jeszcze zaschniete.

TransEnergy jest idelany przy czyszczeniu pola po pszenicy gdzie rośloną następczą ma być rzepak ozimy, czas od zbioru do siewy to 4tygodnie lub nawet mniej, w takiej sytuacji gdzie po zbiorze potrzeba 2 tygodnie na odbicie chwastów zwykłu Roundup czy zamienniki działają za długo.

A co do samych zamienników Roundupu to sam glifosat nie jest czysty i gorsze są rozpuszczalniki i adiuwanty, zamienniki gorzej się wchłaniają i potrzebują na to więcej czasu a sam środek mimo że teoretycznie zawiera tyle samo glifosatu wyrażnie słabiej działa. Cena zresztą musi się z czegoś wziąć i na czymś muszą zaoszczędzić.

O tych zamiennikach to mogę powiedzieć tylko tyle że ,,Słabe mięso to psy jedzą''

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#91 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 22 listopad 2010 - 12:40

Jak zwalczać perz właściwy? Bez przesady z tym mięsem. Wystarczy przeliczyć stężenie energy i zwykłego, zastosować zwiększoną dawkę i gwarantuję jego szybsze działanie. Niestety nie wiemy jakich adiuwantów i rozpuszczalników użyto w tym środku. Wiadomo że zwykły Ludwik jest takim srodkiem powierzchniowo czynnym. Ciekawe jakby zastosować ten opatentowany polski produkt.
http://agromix.com.pl/as500strona/

#92 Share marianmass

marianmass

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 22 listopad 2010 - 18:44

Jak zwalczać perz właściwy? To panowie jak by popryskać ten perz wiosną ino jak wytworzy 3 listka Roundupem Trans Energy i poczekać tydzień i zaorać. To jest dobre rozwiązanie???? Czy dać se spokuj i po żniwach mu pacnąć.

#93 Share marekgizio

marekgizio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 694 postów

Napisany 22 listopad 2010 - 19:45

Jak zwalczać perz właściwy? Pole powinno być czyste przed siewem rośliny, jeśli zostawisz perz to będzie ci zabierał nawozy i zagłuszał zborze dodatkowo więcej ci się go rozrośnie, ja bym niszczył przed zasiewami, ale z jarych sieję tylko kukurydzę to nie wiem jak to jest z rozwojem rzepaku przed siewem i nie wiem czy zdążysz z terminem siewu.
Jak po żniwach będzie coś zielonego to zostaw aż odbije i dasz po ściernisku jeszcze raz. W zasadzie jak już raz pozbędziesz się perzu i potem będziesz normalnie pryskał to perz ci już nie bedzie doskwierał, proponuję też czasem posiać kukurydzę przez 3 lata bo są na nią środki które biora perz. Poza tym jak w kukurydzy zwalczysz chwasty to przez pół roku pole jest gołe, późną jesienią i zimą nic nie rośnie i od wiosny od początku, po 3 latach pole jest świetnie odchwaszone pod pszenicę i potem rzepak.

#94 Share marianmass

marianmass

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 27 listopad 2010 - 21:54

Jak zwalczać perz właściwy? to nie ma co na wiosne pryskać??

#95 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 28 listopad 2010 - 21:34

Jak zwalczać perz właściwy? Nie ma, zanim perz urośnie zboże jare powinno być już posiane.

#96 Share ZETORAK89

ZETORAK89

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo !!!

Napisany 10 grudzień 2010 - 19:47

Jak zwalczać perz właściwy? na perz to nie talerzówka to najgorsze rozwiązanie tylko go potniesz i bedzie więcej trzeba opryskać i gruber itp żeby wyciągnąć na wieszch a potem gruba orka i siew bo jak pole zapyrzone to nic tam nie bedzie a bedziesz zamiast zboża posiewał perz zagłuszy zboże

#97 Share 79agroJOHNY

79agroJOHNY

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 14 grudzień 2010 - 20:28

Jak zwalczać perz właściwy? Widzę, że sprawa wcale nie jest prosta i ile osób, tyle rozwiązań. Sęk w tym, iż trzeba wybrać jeden sposób, żeby nie wydać na to zbyt dużo pieniędzy i nie zamęczyć się przy tym. Przecież biorąc ziemię w dzierżawę ma się na niej zarabiać, a nie dokładać do tego interesu.

#98 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 14 grudzień 2010 - 20:56

Jak zwalczać perz właściwy? zadusić to możesz kure a nie perz kolego simon. Na perz tylko i wyłącznie glifosat na wyrośnięte rośliny z siarczanem amonu + uprawa i orka głeboka, tego chwastu nie da się inaczej zlikwidować. Orkę proponuje z krojami i przedłuzkami. O tej uprawie trzeba mysleć wcześniej a nie z ręką w nocniku w październiku. Glifosat można przecież też stosować przedwsochodowo np kuku wychodzi po 10 - 14 dnich więc perz ma 1-2 liscie ale to trochę przymało.
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

#99 Share Stachux

Stachux

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 377 postów
  • Zainteresowania:Produkcja roślinna i zwierzęca nowinki techniczne i praca w gospodarstwie...

Napisany 15 grudzień 2010 - 15:40

Jak zwalczać perz właściwy? Ja bym Ci radził po ruszeniu wegetacji poczęstować to środkiem z Glifosatem gdy wyschnie to obornik można i zaraz orka na głęboko... Talerzówki bym nie stosował bo będzie go jeszcze więcej jak koledzy wyżej już wspomnieli...
KPK Kumurun Team...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#100 Share prometeusz

prometeusz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 514 postów
  • Zainteresowania:szeroko rozumiana mechanika, sport, żużel( Apator czy jak kto woli unibax)

Napisany 15 grudzień 2010 - 17:10

zadusić to możesz kure a nie perz kolego simon. Na perz tylko i wyłącznie glifosat na wyrośnięte rośliny z siarczanem amonu + uprawa i orka głeboka, tego chwastu nie da się inaczej zlikwidować. Orkę proponuje z krojami i przedłuzkami. O tej uprawie trzeba mysleć wcześniej a nie z ręką w nocniku w październiku. Glifosat można przecież też stosować przedwsochodowo np kuku wychodzi po 10 - 14 dnich więc perz ma 1-2 liscie ale to trochę przymało.

kiedyś nie było glifosatu i ludzie dawali sobie radę z perzem, tylko to pracochłonne
możesz spróbować zasiać pszenicę jarą i opryskać attributem 70 wg, on dobrze działa na wyczyńca to w dawce 60 g powinien przyhamować perz, zadzwoń do Bayera i zapytaj czy w pszenicy jarej dawkę perzową(100 g) da radę zastosować w pszenicy jarej, jak tak to będzie po problemie, tylko na jesień nie wolno siać rzepaku